Gra taktyczna, Bliski Wsch, 2000+?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2512
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 72 times

Gra taktyczna, Bliski Wsch, 2000+?

Post autor: Jan_1980 »

Poszukuje gier taktycznych, których akcja dzieje się na Bliskim Wschodzie po roku 2000.
Kojarzę Boots on the Ground, Warfighter, Lock n Load - Libia.
Jakie jeszcze tytuły znacie?
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Halloween
Posty: 1494
Rejestracja: 18 lis 2018, 13:02
Has thanked: 56 times
Been thanked: 86 times

Re: Gra taktyczna, Bliski Wsch, 2000+?

Post autor: Halloween »

Labirynt wojna z terroryzmem

O gry typowo wojenne ciezko z racji miażdżącej i narastającej asymetrii walczących stron (kill ratio 1 Amerykanin do 50 mudżahedinów - to jak space marines w wh40k). Może o 1991 coś się znajdzie, choć tu Saddam też nie miał szans to przynajmniej był w stanie zadac jakieś straty oponentom. Najlepsza byłaby wojna Iracko-Irańska - w to sam bym zagrał.

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=119
ciekawostka z polskiego podwórka:)
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5143
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 263 times
Been thanked: 859 times
Kontakt:

Re: Gra taktyczna, Bliski Wsch, 2000+?

Post autor: raj »

Taktycznych w sensie do poziomu kompanii to poza wymienionymi chyba zbytnio nie ma.
Do poziomu dywizji już by się coś chyba znalazło (np. Irak) ale też niezbyt wiele.
Jeśli dobrze pamiętam niedawno wyszło coś z hipotetycznym konfliktem na poziomie batalion/brygada.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
renald

Re: Gra taktyczna, Bliski Wsch, 2000+?

Post autor: renald »

Halloween pisze: 09 maja 2019, 12:53 Labirynt wojna z terroryzmem

O gry typowo wojenne ciezko z racji miażdżącej i narastającej asymetrii walczących stron (kill ratio 1 Amerykanin do 50 mudżahedinów - to jak space marines w wh40k). Może o 1991 coś się znajdzie, choć tu Saddam też nie miał szans to przynajmniej był w stanie zadac jakieś straty oponentom. Najlepsza byłaby wojna Iracko-Irańska - w to sam bym zagrał.

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=119
ciekawostka z polskiego podwórka:)
Oczywiście asymetria nie ma nic do rzeczy, czy konflikt stanie się tematem gry wojennej, czy nie.
Dobrze skrojona gra z asymetrycznymi stronami potrafi być bardzo ciekawa. Z kolei w skali taktycznej (drużyna, pluton) ta asymetria nie jest szczególnie przytłaczająca. Tym bardziej że konflikty na Bliskim Wschodzie z ostatnich 10 lat są z grubsza symetryczne.

Natomiast co do istoty pytania, to Urban Operations ma jakieś scenariusze Faludży 2004 i Basry 2003. Zerknij też na magazyny Modern War od Decision Games.
Halloween
Posty: 1494
Rejestracja: 18 lis 2018, 13:02
Has thanked: 56 times
Been thanked: 86 times

Re: Gra taktyczna, Bliski Wsch, 2000+?

Post autor: Halloween »

renald pisze: 09 maja 2019, 15:29 Tym bardziej że konflikty na Bliskim Wschodzie z ostatnich 10 lat są z grubsza symetryczne.

Natomiast co do istoty pytania, to Urban Operations ma jakieś scenariusze Faludży 2004 i Basry 2003. Zerknij też na magazyny Modern War od Decision Games.
Fallujah 2004 mujahedeeni z różnych krajów, weterani różnych konfliktów - okopani i zabezpieczeni tysiącami pułapek, strzykawki z adrenaliną żeby walczyć do samego końca . Zginęło 1500 obrońców żeby zabić 95 atakujących Amerykanów. Gdzie tu jest symetria? To jest rzeź.
Czytałem wspomnienia sierzanta własnie z tej operacji (Bellavia, Door to door ). Mnóstwo niedoświadczonych 19latków w amerykańskich szeregach. Byli bez najmniejszych szans jihadyści - teraz najlepsze i tak pisał o Falludży jako o najcięższym starciu w jakim USA brało udział gdziekolwiek w Iraku. To dotyczy nawet OBU wojen w Zatoce.

To Viet Cong już potrafił uzyskać lepsze kill ratio niż jihadyści.
renald

Re: Gra taktyczna, Bliski Wsch, 2000+?

Post autor: renald »

Halloween, nie wiem, czy jest tu miejsce na o taki offtop, ale aby prowadzić dalej dyskusję musiałbyś zweryfikować najpierw dwie rzeczy:

Po pierwsze sprawdź, czy aby na pewno Faludża 2004 miała miejsce w ciągu ostatnich 10 lat.

Po drugie sprawdź, czy aby na pewno Twoje rozumienie konfliktu asymetrycznego, jako liczby trupów ma cokolwiek wspólnego z konfrontacją dwóch stron o odmiennych celach
i organizacji oraz różnych metodach i środkach walki, jakie charakteryzują konflikty asymetryczne.

Pozdrawiam
Halloween
Posty: 1494
Rejestracja: 18 lis 2018, 13:02
Has thanked: 56 times
Been thanked: 86 times

Re: Gra taktyczna, Bliski Wsch, 2000+?

Post autor: Halloween »

renald pisze: 09 maja 2019, 16:08
Po drugie sprawdź, czy aby na pewno Twoje rozumienie konfliktu asymetrycznego, jako liczby trupów ma cokolwiek wspólnego z konfrontacją dwóch stron o odmiennych celach
i organizacji oraz różnych metodach i środkach walki, jakie charakteryzują konflikty asymetryczne.

Pozdrawiam
Fallujah listopad /grudzien 2004 - 14 i pol roku. USA vs jihadysci to chyba najbardziej jaskrawy przyklad asymetrii stron konfliktu. Liczba ofiar to tylko wyraz totalnego zdysbalansowania oponnetow.

Ale jak wolisz to cos swiezego rebelianci w Syrii po 2015 - dokonujacy cudow odwagi a przegrywajacy wszystko. Nawet tam gdzie uda im sie zebrac przewage liczebna.

Offtop to do konca nie jest bo pokazuje, ze wspolczesne bliskowschodnie konflikty nie nadaja sie za bardzo do przedstawiania w grach z racji asymetrii mozliwosci obu stron. Sukcesy jihadystow sa wylacznie tam gdzie uda im sie kompletnie zaskoczyc przeciwnika jak to pokazac w planszowce? Rzut krytyczny?

No chyba zeby ktos zrobil gre FSA vs HTS. Albo ISIS vs YPG. Ale gdziekolwiek wchodza w gre wojska rzadowe albo USA to jest pozamiatane w ciagu paru tur.
renald

Re: Gra taktyczna, Bliski Wsch, 2000+?

Post autor: renald »

Asymetryczne konflikty nadają się do zobrazowania na planszy jak każde inne. Jest mnóstwo takich gier.
Przyjrzyj się niektórym tytułom, jeśli jesteś zainteresowany. Odpowiednie opracowanie warunków gry może przynieść satysfakcjonującą rozgrywkę i zwycięstwo „słabszej” stronie niezależnie od liczby poniesionych strat, bądź też z ich marginalnym wpływem.
Co więcej, w grach taktycznych, o które pytał Jan_1980 trafne zaimplementowanie ciężaru rozgrywki jest o wiele łatwiejsze, niż w grach operacyjnych, czy strategicznych.

A to, że akurat teraz nie ma gry o wojnie domowej w Syrii w żadnym wypadku nie jest spowodowane asymetrycznością konfliktu.

Jeśli wydaje Ci się, że w grach wojennych zawsze wygrywa tylko ten kto zabije więcej przeciwników, to dalsza dyskusja nigdzie nas nie zaprowadzi.

No i wojna domowa w Syrii jest/była konfliktem symetrycznym, zaczęła się nie w 2015, tylko w 2011, porażki jednej ze stron nie definiują asymetryczności konfliktu, a USA poza dwoma atakami powietrznymi i założeniem paru nielegalnych baz nie prowadziło większych operacji lądowych na terenie tego kraju.
Ło matko, dużo byłoby do odkręcania. Niestety raczej niewiele się orientujesz i w grach wojennych i we współczesnych konfliktach, ale co mi tam :)

EOT.
Halloween
Posty: 1494
Rejestracja: 18 lis 2018, 13:02
Has thanked: 56 times
Been thanked: 86 times

Re: Gra taktyczna, Bliski Wsch, 2000+?

Post autor: Halloween »

renald pisze: 09 maja 2019, 18:53

Jeśli wydaje Ci się, że w grach wojennych zawsze wygrywa tylko ten kto zabije więcej przeciwników, to dalsza dyskusja nigdzie nas nie zaprowadzi.

No i wojna domowa w Syrii jest/była konfliktem symetrycznym, zaczęła się nie w 2015, tylko w 2011, porażki jednej ze stron nie definiują asymetryczności konfliktu, a USA poza dwoma atakami powietrznymi i założeniem paru nielegalnych baz nie prowadziło większych operacji lądowych na terenie tego kraju.
Ło matko, dużo byłoby do odkręcania. Niestety raczej niewiele się orientujesz i w grach wojennych i we współczesnych konfliktach, ale co mi tam :)

UWAGA! Przekręcanie tego co pisałem żeby pokazać swoją "lepszą znajomość w temacie".

Do 2015 rebelianci kontrolowali większość kraju. Wtedy do akcji wkroczyła Rosja a USA przestało wspierać materialnie bojowników. Efekty mamy tego dzisiaj, załamują się linie obrony w ostatniej enklawie. Decyzje polityczne mocarstw decydują o wyniku konfliktów na bliskim wschodzie a nie działania militarne.
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2512
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 72 times

Re: Gra taktyczna, Bliski Wsch, 2000+?

Post autor: Jan_1980 »

Grał ktoś w was w Urban Operations?
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
renald

Re: Gra taktyczna, Bliski Wsch, 2000+?

Post autor: renald »

Ja swego czasu byłem nakręcony na tą grę. W teorii podobało mi się dużo rozwiązań (m.in. niespotykana w innych grach, poza może ATS siła pododdziału oddana przez „poziom operacyjny”).
Ale po głębszej analizie dostępnych materiałów i pierwszych opinii odpuściłem.

Niemniej jednak zestaw scenariuszy „Four Aces” (Phantom Fury, Sindbad, Kolwezi, Grozny) wydawał mi się najfajniejszy.
myszons
Posty: 73
Rejestracja: 29 kwie 2017, 23:14
Has thanked: 5 times
Been thanked: 22 times

Re: Gra taktyczna, Bliski Wsch, 2000+?

Post autor: myszons »

Ostatnio trafiłem na Armageddon War, ISIS wygrało. :P Niestety w Polsce gra dostępna tylko z 2 ręki.
ODPOWIEDZ