Czas wydac wyplate, podpowiedzcie na co

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1353
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 159 times
Been thanked: 159 times

Czas wydac wyplate, podpowiedzcie na co

Post autor: Zet »

Bardzo Wam dziekuje za pomoc z wyborem Colosseum, gra sie wspaniale, lekko, latwo i przyjemnie.
Teraz czuje glod czegos agresywniejszego i ciezszego tematycznie. Czegos, co pozwoli mi obserwowac jak moi przeciwnicy gryza piach a ich panstwa sypia sie w ruine. Gra moze sie opierac na rozwoju panstwa z lekka domieszka konfliktow zbrojnych, lub na odwrot, opierac sie na wojnie, z lekka domieszka innych dziedzin ;)
Liczba graczy: im wiekszy zasieg tym lepiej.
Jesli chodzi o stopien komplikacji zasad, oraz zakres poszukiwan, chyba najlepiej wyjasnia to tytuly, ktore rozwazam:

Antike - malo w tym wojny, ale mechanika genialnie prosta i elegancka. Zastrzezenia: czy da sie tutaj odczuc klimat tworzenia panstwa i konfrontacji z innymi? Wiem, ze ogolnie gra jest dwujezyczna, a czy takze karty sa dwujezyczne?

Starcraft - prawie sama wojna i wszystko tutaj jest jej podporzadkowane, ale na swoj sposob tez mi sie podoba, poza tym bardzo lubie mechanike ukladania rozkazow (ale NIE CHCE GoTa :P ) Zastrzezenia: czy naprawde specjalne warunki zwyciestwa zaklocaja rownowage nacji, a jesli, to do jakiego stopnia?

Moze poczekac na Rise of Nations? Jesli dobrze kojarze, to poprawiona Civilization, ale ma ktos bardziej szczegolowe informacje?

Nie interesuje mnie Shogun, bo juz go mam. Nie interesuje mnie, poki co, Senji, bo zbyt bliskie klimatycznie i tematycznie do Shoguna, i raczej nie interesuje mnie Mare Nostrum.

Z gory dziekuje za podpowiedzi, rady odnosnie powyzszych tytulow i propozycje nowych :)
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6460
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 593 times
Been thanked: 943 times

Re: Czas wydac wyplate, podpowiedzcie na co

Post autor: Odi »

Wkrótce powinno pojawić się na rynku także Ascendancy - kosmiczne 4X

Swego czasu sprawdzałem też co pisze się o Galactic Emperor. Pisze się różnie, ale chyba warto, że byś sprawdzil sam, bo wiele jest też głosów pozytywych.

W Antike grałem raz. Żałuję, że tylko raz, ale wielkiego 'klimatu tworzenia państwa' w tej grze raczej nie ma...
A może Imperial? Też rondel, ale przewrotne podejście do zagadnienia wieloosobowej strategii.

Aha - niedługo (Essen?) zadebiutuje także Endeavour, gra o kolonizacji na przełomie XVIII i XIX wieku. Pozytywne opinie z betatestów.
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: Czas wydac wyplate, podpowiedzcie na co

Post autor: Filippos »

Antike jest bardzo dobrą gra, choc cierpi na syndrom: nowicjusz nie ma szans. Jednak z cała pewnościa jest klasyczną eurogrą, a ty jak rozumiem szukasz takiego miksu ameritrashu z elementami eurogry, więc to chyba nie ten kierunek.
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Czas wydac wyplate, podpowiedzcie na co

Post autor: mst »

W mojej wersji Antike napisy na kartach są tylko po niemiecku ale ponieważ są to tylko tytułu kart i przypomnienie za co się je zdobywa nie ma to dla rozgrywki żadnego znaczenia. IMHO ze względu na zakup wiedzy, budowę świątyń, podbijanie nowych terytoriów da się w Antike odczuć klimat rozwoju państwa (bardziej niż w Imperialu). :)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1353
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 159 times
Been thanked: 159 times

Re: Czas wydac wyplate, podpowiedzcie na co

Post autor: Zet »

Filippos pisze: a ty jak rozumiem szukasz takiego miksu ameritrashu z elementami eurogry
Idealnie ujete!
Ale wydawalo mi sie, ze wlasnie Antike jest czyms w tym rodzaju, choc moze w odwrotnych proporcjach, eurogra z zacieciem ameritrashowym, ale moze zle mi sie wydawalo ;)
mst pisze:IMHO ze względu na zakup wiedzy, budowę świątyń, podbijanie nowych terytoriów da się w Antike odczuć klimat rozwoju państwa (bardziej niż w Imperialu). :)
Przegladalem Imperial i tez mam wrazenie, ze z tych dwoch gier to raczej klimat Antike bardziej mi odpowiada.
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: Czas wydac wyplate, podpowiedzcie na co

Post autor: Filippos »

W Antike ja ameritrashu nie widzę ani dydy: zero kostek, zero losowości. Budowanie silnika, dobra maechanika z dołączoną tematyką. Jedno pasuje do drugiego ale klimat antyku jakoś sie z planszy nie wylewa. Równie dobrze mogłaby to być gra o gangach przestępczych w amerykańskim mieście, średniowiecznej krainie, czy zasiedalniu planety melmak. Whatever...
Jednym z elementów Antike która dowodzi jego nieameritrashowatości jest fakt, że walka w Antike nie przydaje się prawie do niczegi i stanowi jedynie dodatek. Grałem w Antike trzy razy i za każdym razem wygrywał ten kto najmniej walczył. W ameritrashu wygrałby ten kto walczył na tyle dużo, żeby przynajmniej kilka razy mieć fart w kostkach :mrgreen:
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
kolderek
Posty: 1368
Rejestracja: 15 paź 2007, 17:25
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 1 time

Re: Czas wydac wyplate, podpowiedzcie na co

Post autor: kolderek »

podobno starcraft jest super :) a oto jak go przedstawia mój kolega:
http://neurocide.polter.pl/,blog.html?5188
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Czas wydac wyplate, podpowiedzcie na co

Post autor: macike »

Zet pisze:Nie interesuje mnie, poki co, Senji, bo zbyt bliskie klimatycznie i tematycznie do Shoguna, i raczej nie interesuje mnie Mare Nostrum.
A toś mnie zaskoczył. A możesz powiedzieć, czemu nie?

BTW jak dla mnie Senji miodzio, a do Shoduna jeszcze nikomu, kto próbował, nie udało się zaciągnąć mnie do planszy - przeczytałem tylko reguły.

A co powiesz na Struggle of Empires?
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1353
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 159 times
Been thanked: 159 times

Re: Czas wydac wyplate, podpowiedzcie na co

Post autor: Zet »

Filippos - dzieki za wyjasnienie, bede mial to na uwadze i odkladam Antike na przyszlosc, gdy bede szukal takowej gry, a kiedys bede napewno :)

kolderek - dzieki za artykul.

macike - uwielbiam roznorodnosc tematyczna i mechaniczna, dlatego staram sie kupowac gry z roznym tlem fabularnym i, w miare mozliwosci, odmienna mechanika. Oczywiscie w przyszlosci nie bedzie sie dalo uniknac powtorzen i wtedy mozliwe, ze sie skusze na Senji, bo ogolnie mi sie podoba.
Zas co do Mare Nostrum, troche zniechecily mnie opinie o nierownosci nacji i rowniez nie podzialala zachecajaco recenzja w Rebel Times.

Struggle of Empires - przyjze sie jeszcze dokladniej, ale nie kreci mnie ten okres historyczny, wiec jest mniejsza szansa, zeby gra mnie zaciekawila, bo to dla mnie dosc wazne.
Awatar użytkownika
westwood
Posty: 432
Rejestracja: 04 gru 2007, 02:45
Lokalizacja: Kraków

Re: Czas wydac wyplate, podpowiedzcie na co

Post autor: westwood »

Zet pisze:Zas co do Mare Nostrum, troche zniechecily mnie opinie o nierownosci nacji i rowniez nie podzialala zachecajaco recenzja w Rebel Times.
Kwestię nierówności nacji (pomijając, że nie jest to jakiś wielki problem) rozwiązuje dodatek. A Rebel Times to nie najbardziej miarodajne źródło :P
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Czas wydac wyplate, podpowiedzcie na co

Post autor: macike »

westwood pisze:
Zet pisze:Zas co do Mare Nostrum, troche zniechecily mnie opinie o nierownosci nacji i rowniez nie podzialala zachecajaco recenzja w Rebel Times.
Kwestię nierówności nacji (pomijając, że nie jest to jakiś wielki problem) rozwiązuje dodatek. A Rebel Times to nie najbardziej miarodajne źródło :P
Bez wątpienia Mare Nostrum z dodatkiem to zupełnie nowa jakość (osobiście nie gram bez dodatku i bez dodatku nie polecam). Jest to gra, w której poszczególne nacje mają być nierówne, a nierówności te należy umiejętnie wykorzystywać.
Wrażenie nierówności znika z czasem, kiedy lepiej pozna się grę i nauczy rozgrywać sojusze.

Jeśli szukasz zbalansowanej gry, w którą da się grać w ciszy i skupieniu, to faktycznie ani MN ani Senji mogą nie spełnić Twoich oczekiwań.
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1353
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 159 times
Been thanked: 159 times

Re: Czas wydac wyplate, podpowiedzcie na co

Post autor: Zet »

macike pisze:Jeśli szukasz zbalansowanej gry, w którą da się grać w ciszy i skupieniu, to faktycznie ani MN ani Senji mogą nie spełnić Twoich oczekiwań.
Bez przesady, nie szukam strategii o podobojach w nastroju szachow ;)
Kwestie MN z ME przemysle ponownie. Tyle, ze wtedy szukalbym wersji anglojezycznych, bo chyba dostepna i tania wersja MN nie jest, jak Antike, dwujezyczna, a jedynie niemiecka.
A co do Senji, to jak mowilem, nie chce tak bardzo podobnych klimatow i tematyki do gry, ktora juz posiadam.
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Czas wydac wyplate, podpowiedzcie na co

Post autor: macike »

Zet pisze:
macike pisze:Kwestie MN z ME przemysle ponownie. Tyle, ze wtedy szukalbym wersji anglojezycznych, bo chyba dostepna i tania wersja MN nie jest, jak Antike, dwujezyczna, a jedynie niemiecka.
Czasem można upolować werję angielską lub dodatek na jakimś serwisie aukcyjnym (bez kryptoreklamy ;)).

Zawsze można spróbować najpierw z kimś pograć. Może przy okazji jakiejś Gratislavii albo Pionka. Ja nie pogardzę, Westwood o ile wiem to bardzo chętnie, a i Earl - jak go znam - z dziką rozkoszą.
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Czas wydac wyplate, podpowiedzcie na co

Post autor: zephyr »

Imperial jest w sumie fajnym połączeniem typowej eurogry z wojną. Klimat ma taki jaki miał mieć - jesteś inwestorem, który chce zbić kasę na wojnie, a nie rozwinąć jakieś państwo. Zwycięsca jest zwykle rządem największego mocarstwa, ale sam zająłem drugie miejsce ani razu nie stając na czele żadnego kraju.

Antike nie jest, aż tak pokojowe. Za zburzenie świątyni przeciwnika dostajesz punkt, podobnie zajęcie czyjegoś miasta jest wydajniejsze niż zakładanie własnego (do wynalezienia demokracji, kiedy to jest równowartościowe).
Wojskowi napotykają jednak wiele problemów:
- strategie bardziej pokojowe nie zwracają większej uwagi sąsiadów
- agresor może liczyć na walkę na kilku frontach, co się średnio opłaca
- jeśli ofensywa zostanie skutecznie zatrzymana to mimo inwestycji nic nie zyska (przy pokojowym rozwoju nie ma takiego ryzyka)
- otwarty konflikt zbrojny wyniszcza obie strony (jednostki giną zawsze 1:1)
W praktyce jest sens atakować tylko świątynie, albo graczy którzy w ogóle nie mają siły militarnej do obrony, co kończy się zimną wojną.
W Antike grałem raz, więc nie wiem jak to jest wyważone, ale myślę że rozwój militarny jest jednak dość istotny, ale nie kluczowy.

Starcraft - tu faktycznie cała rozgrywka skupia się na wojnie i budowie infrastruktury pod wojnę, więc będzie się działo.
SVC są faktycznie bolączką gry, ale spełniają swoje zadanie.
Celem SVC jest ograniczenie długości gry - to udaje im się znakomicie.
SVC są faktycznie dość nierówne, zwłaszcza nieszczęsny Aldaris, który nie bardzo może wpłynąć na wypełnianie swojego SVC, bo muszą mu w tym pomóc inni gracze nie spełniając swoich i przebijając się przez eventy... ale teoretycznie przy doświadczonych graczach świadomych SVC innych nacji może nie być tak źle.
W moich doświadczeniach SVC były jakieś takie niezasłużone, ale to może wynikać z nie zwrócenia na nie dostatecznie dużej uwagi.
Ale co ważniejsze SVC nie są koniecznym elementem gry. W instrukcji wyraźnie zaznaczono, że można je zignorować i grać tylko na punkty - co wychodzi naprawdę sensownie, zwłaszcza w teamach a nie free for all. A prawdziwi hardcorowcy mogą olać punkty i grać tylko na anihilację (ale to akurat mało sensowna opcja z racji ograniczeń ilości rozkazów i plastiku)
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
Earl_MW
Posty: 272
Rejestracja: 20 gru 2006, 13:13
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Czas wydac wyplate, podpowiedzcie na co

Post autor: Earl_MW »

macike pisze:Zawsze można spróbować najpierw z kimś pograć. Może przy okazji jakiejś Gratislavii albo Pionka. Ja nie pogardzę, Westwood o ile wiem to bardzo chętnie, a i Earl - jak go znam - z dziką rozkoszą.
Odmówić Mare Nostrum? Nigdy ;)

Tak swoją drogą, bracie, kiedyś Cię na tego Shoguna naciągnę, nie wiem, dobrym winem wpierw spoję, albo co ;) A potem będziesz mi dziękował wylewnie i zastanawiał się, czemuż na samym początku uparłeś się, że nie, bo nie :p

Earl
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Czas wydac wyplate, podpowiedzcie na co

Post autor: macike »

Earl_MW pisze:Tak swoją drogą, bracie, kiedyś Cię na tego Shoguna naciągnę, nie wiem, dobrym winem wpierw spoję, albo co ;)
Albo sake. :twisted:
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
skanna
Posty: 1337
Rejestracja: 22 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 22 times

Re: Czas wydac wyplate, podpowiedzcie na co

Post autor: skanna »

macike pisze:
Earl_MW pisze:Tak swoją drogą, bracie, kiedyś Cię na tego Shoguna naciągnę, nie wiem, dobrym winem wpierw spoję, albo co ;)
Albo sake. :twisted:
A dasz radę w coś zagrać po sake? :twisted:

Zet, czytałam Twój pierwszy post i po przeczytaniu opisu, co by Ci pasowało moją pierwszą natychmiastową myślą było "Mare Nostrum" - a potem doczytałam do końca. Może niepotrzebnie się zniechęcasz - spróbuj, bo jest tam wszystko to, co opisałeś w swoim "życzeniu"
offtopikowa specjalistka - z góry przepraszam, to niezależne ode mnie i moich palców ;-)
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: Czas wydac wyplate, podpowiedzcie na co

Post autor: Filippos »

Co do MN dołączę się jedynie z całą mocą do głosu że tylko z dodatkiem. Grałem raz, bez dodatku i uważam to za stracony czas. Wszyscy powoli budują sobie państwa, zaraz zacznie się cokolwiek dziać, a tu Kleopatra rzuca jakiś tam zestaw kart na stół i mówi że przegralismy niemilitarnie bo cudy świata kobiecinie się udało zbudować. Skandal :twisted:
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
skanna
Posty: 1337
Rejestracja: 22 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 22 times

Re: Czas wydac wyplate, podpowiedzcie na co

Post autor: skanna »

Było baby pilnować przy handlu :twisted:
offtopikowa specjalistka - z góry przepraszam, to niezależne ode mnie i moich palców ;-)
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Czas wydac wyplate, podpowiedzcie na co

Post autor: macike »

Filippos pisze:Co do MN dołączę się jedynie z całą mocą do głosu że tylko z dodatkiem. Grałem raz, bez dodatku i uważam to za stracony czas. Wszyscy powoli budują sobie państwa, zaraz zacznie się cokolwiek dziać, a tu Kleopatra rzuca jakiś tam zestaw kart na stół i mówi że przegralismy niemilitarnie bo cudy świata kobiecinie się udało zbudować. Skandal :twisted:
Z dodatkiem nadal może to tak wyglądać.

BTW - skanna tego nie napisała, ale ona nie lubi grać w MN.
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Czas wydac wyplate, podpowiedzcie na co

Post autor: yosz »

Filippos pisze:Co do MN dołączę się jedynie z całą mocą do głosu że tylko z dodatkiem. Grałem raz, bez dodatku i uważam to za stracony czas. Wszyscy powoli budują sobie państwa, zaraz zacznie się cokolwiek dziać, a tu Kleopatra rzuca jakiś tam zestaw kart na stół i mówi że przegralismy niemilitarnie bo cudy świata kobiecinie się udało zbudować. Skandal :twisted:
Ty patrz ja miałem taką samą sytuację tylko że z dodatkiem ;) (grałem raz, praktycznie wszyscy świeżynki). Takie rzeczy powinni umieszczać w Hintach w instrukcji: pilnować Egiptu !!
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
skanna
Posty: 1337
Rejestracja: 22 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 22 times

Re: Czas wydac wyplate, podpowiedzcie na co

Post autor: skanna »

macike pisze: BTW - skanna tego nie napisała, ale ona nie lubi grać w MN.
Bo to nie zmienia faktu, że MN dobrą grą jest, tylko, że nie dla mnie. Ale dla kogoś, kto chce "obserwowac jak moi przeciwnicy gryza piach a ich panstwa sypia sie w ruine" oraz nie ma nic przeciwko grom opartym na wojnie jest imho idealna.
offtopikowa specjalistka - z góry przepraszam, to niezależne ode mnie i moich palców ;-)
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1353
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 159 times
Been thanked: 159 times

Re: Czas wydac wyplate, podpowiedzcie na co

Post autor: Zet »

Z tego co widze, to rzeczywiscie Antike jest tak samo nastawione na wojne, jak Shogun, czyli milo sobie pobudowac, ale wojowanie rzadko sie oplaca. Jesli tak, to odloze to na pozniej.

Kiedys juz bylem zainteresowany MN i ME, potem to odlozylem, no i znow wzbudziliscie moja ciekawosc, ale tym razem poczekam i najpierw zagram.
Nie mieszkam daleko od Gliwic i studiowalem tam pare lat, wiec w koncu, mam nadzieje, pojawie sie na ktoryms Pionku, moze tam bedzie okazja.
Poki co pozostal Starcraft, albo oczekiwanie na wiecej informacji o Rise of Nations (grafiki w Ascendancy mnie odrzucaja, Struggle of Empire i Imperial maja niezbyt dla mnie wciagajacy okres historyczny).

A moze ktos z okolic Slaska/Zaglebia mialby MN? Planowana jest reaktywacja spotkan z planszowkami w Katowicach i z rozkosza na jednym z nich bym sprobowal.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Czas wydac wyplate, podpowiedzcie na co

Post autor: yosz »

Zet pisze:Z tego co widze, to rzeczywiscie Antike jest tak samo nastawione na wojne, jak Shogun, czyli milo sobie pobudowac, ale wojowanie rzadko sie oplaca. Jesli tak, to odloze to na pozniej.
A kto napisał że wojowanie w Shogunie się nie opłaca :?: :!: :shock:
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Czas wydac wyplate, podpowiedzcie na co

Post autor: mst »

Silent ma MN i pewnie bez problemów umówisz się z nim na partyjkę w Katowicach lub Gliwicach.
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
ODPOWIEDZ