Descent?The Others? Cos innego?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Iro
Posty: 108
Rejestracja: 15 lut 2019, 07:23
Has thanked: 48 times
Been thanked: 16 times

Descent?The Others? Cos innego?

Post autor: Iro »

Witam
Potrzebuje malej porady.
Ogolnie u mnie gra sie w euro. I do takich gier mam ludzi.
Problem ze nie za bardzo mam z kim grac w cokolwiek innego.
Zombicide nie siadlo.
Talisman... Siadlo... Ale. Grasz 4h rzucasz jedna kostka wszyscy gina.... Po czym takim odeszla mi ochota na gre w T.
Czego oczekuje.
Mechanika bardziej zaawansowana niz w Zombicide. Losowosc mniejsza niz T.
Ilosc graczy. No fajnie by bylo jakby dalo sie grac samemu. Albo zeby dobrze chodzila na 2 osoby. Gra musi miec figurasy bo bedzie to jedyna albo jedna z niewielu ameri w kolekcji.
Ogladam i czytam o The Others. Plastik jest. Mozliwosc rozbudowy dodatkami jest. Chodzi na min dwie osoby... No jakos moze zonie albo choc jednemu ze znajomych podsiadzie. Ubolewam ze znowu jak w zombi graja kosci. Moglby mnie ktos przekonac albo odwiesc od tej gry?

Druga w kolejnosci to Descent. Plastik jest, kampania jest. Nie wiem moze sie myle ale jest jakis dodatek ze mozna grac samemu. I jest mozliwosc rozbudowania podstawki.

Inna gra co mi chodzi po glowie to Blood Rage. Plastik jest, mechanika spoko. Tematyka ciekawa ale chyba nie da sie grac solo a gra sama lepiej hula w wiekszej ilosci graczy.

Macie dla mnie jeskie propozycje? Moze sa jakies inne gry... Uogolniajac... Gra ma byc oczojebna... Robic wrazenie na stole. I niestety tylko wersje PL.
I z tony plastiku niesety na obecy czas odpada wszystko z WH, Gwiezdnych Wojen czy Wladcy Pierscieni.

PS. Wyprzedzajac rady. Niestety nie moge miec wszystkiego:( Moge kupic nawet za 500zl ale tylko jedna gre. W ogole z danej tematyki chce miec jedna gre aby nie dublowac mechanik i swiatow.
Dlatego musi to byc jeden dobry strzal.

Z gory dziekuje i pozdrawiam
Awatar użytkownika
Kilson
Posty: 765
Rejestracja: 11 kwie 2010, 19:15
Lokalizacja: Warszawa / Marki
Has thanked: 35 times
Been thanked: 72 times

Re: Descent?The Others? Cos innego?

Post autor: Kilson »

Hmm... że Talisman podszedł euro graczom... przecież to jest wręcz prostackie mechanicznie, nawet w porównaniu do Zombicide'a ;)

A chcesz raczej co-opa, czy rywalizacji? Jak piszesz o grze solo i stawiasz za przykład m.in. Zombicide to niby co-opy, ale zastanawiałeś się nad Blood Ragem, a to rywalizacja - a to jest w sumie pierwsza i najważniejsza różnica.

The Others jest spoko, ma całkiem fajny setting, ale jak zniechęcały Was kości, to można tu odnieść podobne wrażenie czasem. Kolega kiedyś "obraził się" na tę grę, ze względu właśnie na rzuty kostkami, które pozwalały mi "dorzucić" kolejne kości i w rezultacie rzucałem kilkunastoma przy jakimś pojedynczym ataku ;)

Jeśli lubisz Fantasy, to Descent jest super, można grać 1 vs. pozostali, albo full co-op z aplikacją, a dodatki pozwalają mocno rozbudować grę. To taka uboga wersja RPGów ;)

Blood Rage mi osobiście nie przypadł do gustu, ale wiem, że wiele osób bardzo go chwali. Natomiast z takich "wypasionych" area controll dużo bardziej podobał mi się Lord of Hellas, który wygląda niesamowicie, ma świetny setting (mitologia grecka z domieszką cyberpunka?) i wygląda kozacko (super figurki, bohaterowie, monumenty).

Jeśli lubisz klimaty obcego i semi-coop/element zdrady to dobrze zapowiada się Nemesis, który w czerwcu pojawi się w wersji PL, ale część osób w recenzjach narzeka na losowość.

U mnie ostatnio bardzo w temat trafił XCOM i ekipa chce grać głównie w to, ale działa najlepiej na 4 osoby, ma aplikację i jest bardzo specyficzna.
Iro
Posty: 108
Rejestracja: 15 lut 2019, 07:23
Has thanked: 48 times
Been thanked: 16 times

Re: Descent?The Others? Cos innego?

Post autor: Iro »

Talisman wielu osobom podchodzi... chyba tylko dlatego że można przy nim wypić browara:) No niestety Zombicide które mi się podoba nie podeszło. Z moim graczami ciężko w jakieś rpg czy ameri grać. Wolą grę gdzie się skupiają nad własną planszetką i ciułaniem punktów.
Dlatego chciałbym coś pod siebie. Że jak nie zaskoczy w większej grupie to będę mógł pograć sam. I nie ma znaczenia czy gra jest kooperacyjna czy rywalizacja. Bo albo podejdzie albo nie.
Np. wolą grać w Terraforamcję Marsa 3h albo a Agricolę 3x pod rząd. A na taki Arkham Horror... na początku tak fajnę, klimatyczne... mija trzecia godzina i patrzą po ścianach:)
Jakbym mógł to bym kupił TheOthers dla gry w 2 osoby, Rising Sun dla 3 i więcej. Ale niestety nie mogę mieć wszystkiego. A Nemesisa mam zamówionego tylko nie wiem czy brać ze sklepu za 460zł czy odczekać i zobaczyć realne opinie o grze.
Blood Rage... jakoś tak.. raczej na nie
LoH... też jest do zastanowienie.
nasamspam
Posty: 54
Rejestracja: 28 lut 2015, 18:31
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 61 times
Been thanked: 1 time

Re: Descent?The Others? Cos innego?

Post autor: nasamspam »

Wolą grę gdzie się skupiają nad własną planszetką i ciułaniem punktów.
No to Blood Rage powinien się spodobać.
Iro
Posty: 108
Rejestracja: 15 lut 2019, 07:23
Has thanked: 48 times
Been thanked: 16 times

Re: Descent?The Others? Cos innego?

Post autor: Iro »

Ok... Na ten szczegol nie patrzylem... Musze dokladniej ogladnac jeszcze raz jakis gameplay. Tylko ze juz z tylu glowy nastawilem sie na nie:)
A moze mi ktos na szybko cos powiedziec o TheOthers? Wiem ze tam brakuje kostek aby mnimi wszystko przemielic. Ale jak widzialem to dodatkowe grzechy chyba maja kostki i z nimi powinno byc ok.
Awatar użytkownika
Largo
Posty: 698
Rejestracja: 27 lip 2017, 09:31
Has thanked: 136 times
Been thanked: 106 times

Re: Descent?The Others? Cos innego?

Post autor: Largo »

Ostatnio miałem podobny dylemat i założyłem podobny temat. Mówiąc krótko kupiłem Blood Rage'a, ale już wyjaśniam co i jak :)
Wymagania miałem podobne także nie będę się rozpisywał. Chciałem mieć grę z efektem wow i figurkami i tez początkowo byłem napalony na ameri.
Pierwszy wybór to był Lords of Hellas. Obejrzałem gameplay i posłuchałem opinii i jednak odpuściłem. Bardzo to wszystko przekombinowane jak na mój gust jeżeli chodzi o mechanikę. Jest dużo wszystkiego, co nie każdemu pasuje. Wygląd na plus, tryb dla jednego gracza na plus, ale coś w tej grze jest, co mnie osobiście odrzuca. No i kupno dodatków itp stworzy z tego skarbonkę pewnie, jeżeli nie ma się wersji KS. Obecnie podstawka do wyrwania za bodajże 260 zł nawet.
Potem chciałem kupić the Others. Obejrzałem gameplay, bodajże Dice Tower i szybko się wyleczyłem. Gra jest bardziej kooperacją i mimo, że wyglądało na fajną zabawę to było tak tylko z uwagi na graczy, a nie na grę. Sama rozgrywka wiała nudą, jak dla mnie. Jakieś tam cele były, ale to wszystko średnio wyglądało. Poza tym fajnie byłoby mieć komplet, a Portal raczej nie wyda tych ostatnich grzechów.
Blood Rage to tak naprawdę euro na sterydach. Bardzo fajne połączenie ameri z euro. Niestety rzeczywiście nie jest najlepsze na 2 osoby, ale według mnie daje radę. W większym składzie to w ogóle miód. Rozgrywka jest szybka, są emocje i walka do samego końca. Kombosy są soczyście przegięte, ale taki urok tej gry :D

Dungeon Crawlerów nie lubię także się nie wypowiem.
czeczot
Posty: 1275
Rejestracja: 09 wrz 2017, 20:23
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 29 times
Been thanked: 71 times

Re: Descent?The Others? Cos innego?

Post autor: czeczot »

Zombicide wbrew pozorom to nie jest aż tak prosta gra. Trzeba trochę planować strategię żeby wygrać, nie da się tego przejść idąc do przodu i robiąc wszystko. Są kości ale odpowiednia strategia i nie robienie błędów typu w ostatnim ruchu otwieram drzwi do pomieszczenia dosyć mocno pozwalają kontrolować losowość.

The Others - to najbardziej losowa gra z tych wszystkich. Nie da się grać na jedną osobę ale na 2 działa bardzo dobrze. Kostek w podstawce brakuje ale po kupnie 1-2 dodatków nie ma już problemu. Niestety są scenariusze że na końcu musisz wyrzucić 3 x "oczko" albo przegrasz. Oczywiście są ulepszenia które pomagają ale jak nie wejdą do gry to jest trudno. Są bohaterowie którym łatwiej jest wyrzucić taki wynik itp Jednak jest to gra losowa mimo mechanizmów które trochę ją redukują. Bardzo fajne jest zróżnicowanie grzechów i ich pomocników wiec sporo regrywalności. Fajna gra ale raczej dla kogoś komu przegrywanie z powodu rzutu kostkami nie przeszkadza.

Descent - z tych gier najbliżej jej do Taslimana. Da się grać na jedna osobę z aplikacją ale jest mało przetłumaczonych na polski scenariuszy ale są jeszcze 3 kooperacyjne rozszerzenia do grania samemu: mroczne żywioły, gniew natury i zapomniane dusze. Podobno kiedyś maja przetłumaczyc kolejne scenariusze na polski w aplikacji. 2 i więcej osób działa bardzo dobrze. Są kostki do walki ale każda strona rzuca wiec się to wyrównuje. Jest kampania z rozwojem swoich postaci co dla graczy euro może być interesujące.

Blood Rage - najmniej losowy i najbardziej euro. Oczywiście nie da się grać samemu a na 2 osoby działa ...ok. Na 3 i więcej dużo zyskuje. To gra wojenna w której zbieranie punktów ze wszystkiego co się da jest bardzo ważny. Na koniec może się okazać ze wygrywa ten kto sobie zbudował najbardziej punktujacy zestaw kart a nie ten kto wygrywał wszystkie bitwy.

Możesz obejrzeć jeszcze Scythe. To tak naprawdę euro gra z małym mechanizmem wojny. Jest wariant solo, we 2 osoby z automą jako trzecim graczem tez podobno działa nieźle, ja z automą nie grałem. Wygląda świetnie. Jak dokupisz ostatni dodatek Fenris Powstaje to tam są mechanizmy żeby zmusić graczy do większej ilości bitew a także bardzo fajna kampania.

Podsumowując:
Scythe to praktycznie euro i działa od 1 gracza, a na 2 z automa też się sprawdzi. Jest mechanizm walk a z dodatkiem jest go więcej
Blood Rage to tak gra po środku, jest w niej sporo ciułania punktów jak w euro ale też da się powalczyć między sobą. Nie ma wariantu na 1 osobę a na 2 działa
Descent to gra najbliżej Talismana, działa od 1 gracza w ograniczonym zakresie bo w aplikacji jest mało scenariuszy po polsku, ratują to trochę kooperacyjne dodatki. We 2 działa najlepiej z tych gier. Jak wam sie spodobał Talisman to Descent raczej też podejdzie.
The Others najbardziej losowa gra. Jeżeli w Zombicide to wam podeszło tu może być podobnie.
Ostatnio zmieniony 18 maja 2019, 20:32 przez czeczot, łącznie zmieniany 1 raz.
Iro
Posty: 108
Rejestracja: 15 lut 2019, 07:23
Has thanked: 48 times
Been thanked: 16 times

Re: Descent?The Others? Cos innego?

Post autor: Iro »

Dzieki wszystkim za pomoc. Teraz mam pewnosc ze nie bede kupowal TheOthers. Znajac siebie polecialbym kompletem. A za 1000zl wole 2x figurkasy i kilka euro.
Przez weekend ogaldne gameplay Blooda i Descenta.
BR przemawia do mnie ze, tak jak wspominacie, ma cos z euro. Plus ladne figurki. Moge nawet sie poswiecic i grac wiecej niz dwie osoby:) Choc tu moje kolejne pytanie jesli mam miec strikte gre pod 3+ osoby... To moze Rising Sun?
Descent... coz sporo figurek. Moge pobawic sie rozszerzeniami. Lubie rozbudowywac postac. No i na pewnk mnie losowe niz Talizman:)
Scythe czytalem o grze ale nie ogladalem jej. Poogladam jak w to sie gra.
Awatar użytkownika
Largo
Posty: 698
Rejestracja: 27 lip 2017, 09:31
Has thanked: 136 times
Been thanked: 106 times

Re: Descent?The Others? Cos innego?

Post autor: Largo »

Iro pisze: 18 maja 2019, 10:40 Choc tu moje kolejne pytanie jesli mam miec strikte gre pod 3+ osoby... To moze Rising Sun?
Rising Sun mocno różni się od BR. Udało mi się pograć przed zakupem BR i jednak wolałem wikingów. Po pierwsze w RS zawsze możesz grać tylko 3+ osoby, a wg mnie najlepiej lata to na 4 osoby. Po drugie ta gra to przede wszystkim granie nad stołem. Ciągłe nawiązywanie i zrywanie sojuszy. Jeżeli masz ekipę, która to lubi to myślę, że gra się sprawdzi. Walka jest hmm... ciekawa. Na pewno inna niż w BR i bardziej złożona. RS to dłuższy i trochę bardziej złożony tytuł wg mnie. Wszystko zależy od tego z kim będziesz grał. W RS różnice punktowe są zazwyczaj mniejsze, a gracz początkujący ma większe szanse w walce z doświadczonymi graczami niż w BR, gdzie znajomość kart sporo daje.
Scythe polecam wcześniej wypróbować. Ja miałem okazję zagrać w wersję digital i wynudziłem się okrutnie.
czeczot
Posty: 1275
Rejestracja: 09 wrz 2017, 20:23
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 29 times
Been thanked: 71 times

Re: Descent?The Others? Cos innego?

Post autor: czeczot »

Rising Sun to trochę Blood Rage 2.0 :) Gry są mocno różne mechanicznie, inaczej gra się bitwy itd ale obydwie są podobne w jednym względzie. Bardzo dużo punktów na koniec można pozbierać z kart i wygrać tym grę, w Blood Rage też z rozwoju własnego klanu gdzie można zarobić 60 punktów na koniec gry na swojej planszy gracza czego nie ma w Rising Sun.
Która gra jest lepsza ciężko powiedzieć. Blood Rage jest prostrzy i trochę bardziej nastawiony na walkę. W Rising Sun fajny jest mechanizm sojuszy, gdzie korzystamy z bonusów naszego sojusznika. Tor honoru który rozstrzyga remisy ale to kolejny niezły mechanizm. Możemy w pierwszej bitwie specjalnie przegrać i popełnić sepuku dzięki czemu podskoczymy na honorze i dostaniemy kasę z reparacji wojennych. W drugiej bitwie dzięki wyższemu honorowi remisy będą na naszą korzyść a kasa z reparacji z pierwszej bitwy pozwoli mam wygrać druga bitwę. Tutaj nawet przegranie bitwy nie oznacza przegrania. Jak popełnimy sepuku, weźmiemy jeńca i dostaniemy punkty za pieśń na naszą cześć na koniec bitwy możemy na przegranej bitwie więcej zarobić punktów i korzyści niż zwycięzca. Rising Sun ma jedną mechanikę którą niektórzy nie lubią. Licytacyjny mechanizm walki. Nawet jak masz przewagę w wojskach a źle zalicytujesz to przegrasz. Wystarczy że przeciwnik weźmie ci potwora który często jest najsilniejszą figurką jako jeńca. Oczywiście możesz tak licytować żeby wygrać ale wtedy przeciwnik zdobędzie jakieś bonusy na tej walce. Mi się ten mechanizm podoba dodaje "specyficznej" losowości rozstrzyganiu konfliktów.
Rising Sun wymaga bardziej strategicznego podejścia do gry i często przewidywania / zgadywania co zrobi przeciwnik niż Blood Rage. Blod Rage to jednak głównie walka plus rozwijanie klanu pod względem bonusów na koniec gry czy tury co też jest mocno obecne w Rising Sun ale tylko przez karty bonusów. W Rising Sun więcej jest mechanizmów co mi się bardziej opłaca np. Czy zerwać sojusz albo zawiązać go z kimś innym, czy przegrać bitwę żeby być silniejszym w kolejnej itd Wykorzystania okazji i zrobienia żniw kiedy ma się przewagę na planszy. W Rising Sun jest więcej możliwości co nie oznacza że jest lepszy od Blood Rage. Blood Rage jest inny i równie dobry, ja bym nie potrafił jednoznacznie powiedzieć która z tych gier jest lepsza :)
Największa wada w Rising Sun to gra w 3 osoby gdzie dwie są parą i wiadomo że będą miały sojusz prze całą grę. 3 graczowi bez sojuszy jest wtedy ciężko wygrać. Jeżeli sojusze bedą się zmieniać co turę na zasadzie bij najsilniejszego to w 3 czy 5 osób gra się lepiej niż gdy liczba graczy jest parzysta.
Ostatnio zmieniony 20 maja 2019, 06:33 przez czeczot, łącznie zmieniany 1 raz.
Darkstorm
Posty: 834
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 126 times
Been thanked: 182 times

Re: Descent?The Others? Cos innego?

Post autor: Darkstorm »

To może mix euro i przygodowki fantasy czyli MageKnight?

Losowosc stosunkowo niska, mechanika bardziej zaawansowana niż zombiecide, tony plastiku nie ma ale kilka figurek jest, dobrze gra się w 2 osoby, solo jeszcze lepiej.
Iro
Posty: 108
Rejestracja: 15 lut 2019, 07:23
Has thanked: 48 times
Been thanked: 16 times

Re: Descent?The Others? Cos innego?

Post autor: Iro »

Dziekuje wszystkim za porady. Ciesze sie ze przynajmniej wybilem sobie z glowy TheOthers.
Postawie chyba na Descenta. Ucieszy to mnie i moich euro graczy. Bo teraz juz na pewno Talismana nie dostana:)

MageNight ciekawe ale za drogie jak na raz za jedna gre.
Za to mam Descenta + jakis eurasik. A tym bardziej ze w kolejce czekaja:
Pangea... Ladne to, super tematyka i najwazniejsze... Dobre bo nasze:)
Nemesis.... Ale chyba w ciemno tego nie bede kupowal.
Brass wersja PL... Czekam.
Sword&Sorcery PL.... Czekam ale nie wiem czy sie doczekam:(


Jeszcze raz dzieki.
Darkstorm
Posty: 834
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 126 times
Been thanked: 182 times

Re: Descent?The Others? Cos innego?

Post autor: Darkstorm »

Iro pisze: 17 maja 2019, 13:46 :( Moge kupic nawet za 500zl ale tylko jedna gre.
MageKnight nie przekracza tej ceny :)
Iro
Posty: 108
Rejestracja: 15 lut 2019, 07:23
Has thanked: 48 times
Been thanked: 16 times

Re: Descent?The Others? Cos innego?

Post autor: Iro »

Ale wiesz jak to jest... Chcesz jedna... Kupisz dwie:)
Musiala by byc mega swietna gra ewentualnie wczesniej bym mysial zagrac. Dlatego Nemesis tez jest do 500zl a sie dlugo nad nim zastanowie zanim kupie.
No i jak Descent siadzie to dokupie dodatek.
Xardas123
Posty: 352
Rejestracja: 22 kwie 2018, 18:33
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Descent?The Others? Cos innego?

Post autor: Xardas123 »

A ja lubię The others;) fajny klimat, rozwiązania. Zombiecide nie siadło i wg mnie jest dużo uboższą grą od grzechów i póki co nie mam chęci do niej zasiadać. Fakt niektórzy nie lubią kości, ale mi one osobiście nie przeszkadzają, choć wielokrotnie dostałem po tyłku przez nie. BR i RS też mam i chwalę sobie. Z TAlizmanem tak niemiłosiernie wynudziłem się na komórce, że chyba nikt nie zmusiły mnie zagrać na planszy. Ci co ją lubią to chyba tylko z sentymentu. Z ciekawych gier zawsze i wszędzie polecam Godfathera. Bardzo dobry tytuł. Bałem się o to czy dobrze zrobiłem kupując go, ale tylko do 1 rozgrywki;) Jeżeli Twoja grupa to eurogracze to myślę, że spodoba Wam się z "tańszych" gier 51 stan/osadnicy.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Descent?The Others? Cos innego?

Post autor: donmakaron »

Descent z aplikacją i nic więcej nie potrzeba. Można lecieć solo, można z ekipą. Po pewnym czasie trzeba by pewnie zainwestować w jakieś dodatki. Polecam.
Iro
Posty: 108
Rejestracja: 15 lut 2019, 07:23
Has thanked: 48 times
Been thanked: 16 times

Re: Descent?The Others? Cos innego?

Post autor: Iro »

No to padlo na Descenta:) Powinno sie spodobac. Taka alternatywa dla Talismana. Jedna rpg figurkowiec na razie mi starczy. Teraz i tak od tego tygodnia Robinson zagoscil i trzeba go ograc. No i tryb solo... Miodzio:)
ODPOWIEDZ