Nowy Rosenberg

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
arsen99
Posty: 17
Rejestracja: 09 kwie 2019, 20:12
Been thanked: 1 time

Nowy Rosenberg

Post autor: arsen99 »

Hej
Mam ograna trochę Agricole, i jakoś zachciało mi się nowego Rosenberg.
Oglądałem gameplay z Le Havre i Uczty dla odyna, oba mi się podobają.
A może jeszcze cos innego?
Chciałbym żeby nie było krótkiej kołderki jak w Agricoli, coś trochę dłuższego, gra dla 2-3 graczy, czasami może 4 (ale rzadko).
Co polecicie? Czy spokojnie można wchodzić w Odyna, słyszałem że z czasem to tylko po prostu produkcja kafelków.
Dzięki
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2512
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 72 times

Re: Nowy Rosenberg

Post autor: Jan_1980 »

Wieczorem się rozpiszę bo jestem psychofanem gier work and placecment Rosemberga a teraz jestm w pracy :)
pzdr
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
margrabius
Posty: 116
Rejestracja: 29 lut 2016, 17:34
Lokalizacja: Bytom
Has thanked: 11 times
Been thanked: 2 times

Re: Nowy Rosenberg

Post autor: margrabius »

Agricola bez krótkiej kołderki -> Kawerna.
Uczta Odyna to kombo wszystkich mechanik Rosenberga wrzucone do jednej gry - przez pierwsze rozgrywki można dostać oczopląsu.
Le Havre jest świetne, ale raz że to długa rozgrywka, a dwa, że krótka kołderka również występuje.
Mogę polecić Pola Arle (2 osobowa) lub trochę luźniejsze z dodatkiem (za to na 3 osoby).
Z ciekawostek to na pewno Szklany Szlak. Luźniejsze podejście Rosenberga do tematu, ale wciąż bardzo ciekawe.
No chyba że jeszcze Ora, ale pali mózg:)
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2015
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1487 times
Been thanked: 1141 times

Re: Nowy Rosenberg

Post autor: Bruno »

Pola Arle!
Podstawka chodzi na 1-2 os. Dodatek - bywa dostępny za śmieszne pieniądze - nie tylko pozwala grać w 3 os., ale też daje więcej możliwości rozwoju. Brak syndromu krótkiej kołderki. Wymagania końcowe dla każdego z sezonów łatwo spełnić (jeszcze łatwiej niż w Cavernie)
I klimat jest naprawdę - oczywiście jak na grę euro - wyczuwalny!
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Cezary1916
Posty: 156
Rejestracja: 24 lis 2011, 15:19
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: Nowy Rosenberg

Post autor: Cezary1916 »

Jak Rosenberga to jeszcze polecam grę Reykholt nowość wydana przez Portal Games dla polskich fanów twórczości Uwe.
Ostatnio zmieniony 22 cze 2019, 08:29 przez Cezary1916, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1377
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 190 times

Re: Nowy Rosenberg

Post autor: Brylantino »

Cezary1916 pisze: 25 maja 2019, 21:15 Jak Rosenberga to jeszcze polecam grę Reykholt nowość wydana przez Portal Fames dla polskich fanów twórczości Uwe.
A ja właśnie nie polecę Reykholt dla fanów Rosenberga. Po takich grach jak Caverna, Agricola, Pola Arle czy Uczta dla Odyna, Reykholt będzie się wydawało bardzo proste i jak na Rosenberga bardzo mało regrywalne. Dla mnie duży zawód osobiście (a jestem fanem gier tego autora) i przyznam, że gdyby nie oprawa graficzna to IMO jedna ze słabszych gier Uwe. Widać ewidentnie, że gra jest skierowana dla mniej wprawnego w euro gracza (co nie jest złe!), ale właśnie osoby, które świetnie się bawią przy tych cięższych tytułach Rosenberga, tutaj mogą podobnie jak ja poczuć się rozczarowane.
Awatar użytkownika
bardopondo
Posty: 720
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:18
Has thanked: 175 times
Been thanked: 214 times

Re: Nowy Rosenberg

Post autor: bardopondo »

Masz ograną Agricolę?
Zapraszam do Polskiej Ligi Agricoli, żadnego innego Rosemberga nie potrzebuje. Krótka kołdra to tylko iluzja...da się masterować wyniki 60 + pkt.
A tak na poważnie jeżeli szukasz czegoś podobnego do Agricoli to Kawrena może być rozczarowaniem - jest za luźno, wybory pomiędzy 12 drewnami a 7 owcami to normalka tam, nie ma według mnie tego fajnego napięcia.
Uczta dla Odyna takżę wydaje się zbyt luźna, zdarzały się rozgrywki gdzie ani razu nie popatrzałem na planszę przeciwników i wygrałem, odpuściłem jednak sobie ten tytuł po 5 rozgrywkach. Agricole katuje po dziś dzień.
Cezary1916
Posty: 156
Rejestracja: 24 lis 2011, 15:19
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: Nowy Rosenberg

Post autor: Cezary1916 »

U mnie Reykholt się sprawdza w sytuacji gdy mamy ochotę na Rosenberga a nie mamy odpowiedniej ilości czasu bądź sił na długą rozgrywkę wtedy Reykholt jest najlepszym wyborem.
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Nowy Rosenberg

Post autor: gregos »

Też odradzam Reykholt ze względu na zdecydowanie niższy stopień trudności do poprzednich tytułów (to jest gra dla początkujących, więc po Agricoli będziesz się zwyczajnie nudził). Z kolei Uczta dla Odyna może dla innych jest swoistą ucztą, ale mnie nie uraczyła niczym smakowitym. Za to polecam: Pola Arle lub Ora et Labora.
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Nowy Rosenberg

Post autor: Rafalm »

Moje ulubione gry Uwe to Pola Arle i Patchwork. Tak się jakoś składa, że obie dwuosobowe.
kisiel365
Posty: 772
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 228 times
Been thanked: 275 times

Re: Nowy Rosenberg

Post autor: kisiel365 »

Le Havre i Ora et Labora to jest to.
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Nowy Rosenberg

Post autor: elayeth »

bardopondo pisze: 26 maja 2019, 12:32 Masz ograną Agricolę?
Zapraszam do Polskiej Ligi Agricoli, żadnego innego Rosemberga nie potrzebuje. Krótka kołdra to tylko iluzja...da się masterować wyniki 60 + pkt.
A tak na poważnie jeżeli szukasz czegoś podobnego do Agricoli to Kawrena może być rozczarowaniem - jest za luźno, wybory pomiędzy 12 drewnami a 7 owcami to normalka tam, nie ma według mnie tego fajnego napięcia.
Uważam, że wielu recenzentów i forumowiczów nie dostrzega faktu, że Kawerna to nie Agricola 2.0 (tylko bez krótkiej kołderki). Moim zdaniem największa różnicą jest "otwartość" rozgrywki. Kawerna to taki "sandbox". Wszystko jest dostępne na start dla wszystkich, żywienie nie jest wyzwaniem. Natomiast w Agricoli otrzymany zestaw kart modeluje każdą rozgrywkę w nieco innym kierunku, a problemy z wyjściem na prostą (chodzi o zbudowanie działającego i efektywnego silnika żywieniowego) stawiają wyzwania i zmuszają do zbudowania dobrego planu działania. Taka rozgrywka mi osobiście daje większą satysfakcję niż to co oferuje Kawerna.

Sam czasem mam ochotę na nowego Rosenberga. Pól Arle nadal nie kupiłem, choć czasem jestem tego bliski. Obawiam się, że duża "sandboxowość" Pól Arle mi nie podejdzie.
Mam Szklany Szlak - gra jest specyficzna. Jeśli ktoś lubi mechanikę wyboru kart i element przewidywania tego co zrobi przeciwnik to okaże się grą świetną. W innym wypadku może być rozczarowaniem.
Reykholt mnie nie kusi... uważam, że Portal nie wybrał dobrej gry Rosenberga... ciekawe czemu dopiero teraz? Czyżby zauważyli, że brakuje im dobrych euro-gier?
Bardzo lubię i polecam Le Havre, choć to faktycznie gra długa. Ma natomiast fajne mechaniki i konieczność budowania dobrego silnika. Z jedzeniem też nie jest zbyt łatwo.
Polecam również Ucztę dla Odyna... w tej grze można robić prawie wszystko i układać wiele ciekawych ścieżek rozwoju. Mnie gra przekonuje świetnym klimatem oraz fajną mechaniką układania towarów na planszy.

Zastanawia mnie z kolei i kusi Nusfjord. Gra ładnie wydana i jakoś tak niedoceniana przez recenzentów... muszę się jej przyrzec.

Na koniec - nie zapomnijcie też o grze Lowlands. Wprawdzie nie zaprojektował jej sam Rosenberg... to jednak poleca ją jak swoją. Widać inspiracje mechanikami Rosenberga.
Pieter1989
Posty: 145
Rejestracja: 20 sty 2017, 09:29
Lokalizacja: Cieszyn
Has thanked: 20 times
Been thanked: 12 times

Re: Nowy Rosenberg

Post autor: Pieter1989 »

Mając do wyboru Ucztę oraz Le Havre brałbym zdecydowanie Le Havre. Ucztę posiadałem, ale moim zdaniem jest przekombinowana już, do tego dochodziła kwestia przygotowania gry, która trwa (u mnie) zdecydowanie dłużej niż Le Havre. Oczywiście graficznie Le Havre jest słabsze, ale wg mnie dużo bardziej przejrzyste, cięższe i zawsze brakuje tej jednej rundy żeby być zadowolonym:) z wszystkich gier Uwe, które zagrałem to Le Havre jest dla mnie zdecydowanie najlepsze i prócz małej Kawerny w kolekcji zostało tylko Le Havre.
Awatar użytkownika
birdm
Posty: 155
Rejestracja: 13 lip 2018, 10:53
Has thanked: 8 times
Been thanked: 27 times

Re: Nowy Rosenberg

Post autor: birdm »

Ja jak zawsze mogę polecić Le Havre - jest to po prostu świetna gra. Jest dość długa, dość skomplikowana i sam setup jest czasochłonny, ale frajdy z "móżdzenia" jest sporo :)
Co do krótkiej kołderki - w wielu grach(także we wspomnianej Agricoli i LeHavre) jest niejako motorem napędowym. Bez tego te gry stałyby się zwykłym punktowym pasjansem. To, że od czasu do czasu musisz zrezygnować z wzięcia czegoś ciekawego na rzecz wykarmienia rodziny/pracowników zmusza do planowania, strategii i dodaje smaku. No i ta przyjemność, gdy silnik masz już rozbudowany i jednym ruchem możesz zdobyć od groma żarcia - miodzio:)
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Nowy Rosenberg

Post autor: jrz8888 »

Też tak sądzę, jak kolega powyżej.
Kiedyś się zastanawiałem nad wyborem jednej spośród gier Rosenberga. Nie chciałem mieć więcej produkcji o zbliżonej mechanice.

Niestety, ale Hawru już nie było w sprzedaży, więc sięgnąłem po Agrykolę. W innych grach wydawało mi się, że brak ciśnienia na wyżywienie rodziny powoduje nie tylko paraliż decyzyjny (jakby tutaj tego pasjansa posunąć do przodu), ale także wzbudza mniej emocji. Tymczasem walka o wyżywienie wyznacza nam kierunek i poniekąd cel tej gry, ponieważ wiemy, że bez tego raczej rozgrywki nie wygramy. Znamy priorytet. W tej grze nie wystarczy zbudować ogromnego gospodarstwa, lecz należy również pamiętać o dokarmianiu członków rodziny.
Awatar użytkownika
Kukl
Posty: 11
Rejestracja: 28 kwie 2015, 15:01
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

Re: Nowy Rosenberg

Post autor: Kukl »

Czołem :)

Podbiję do tematu, bo mam podobną rozkminę. Nowy Rosenberg mi chodzi po głowie - żonie się nie zawsze chce grać, a mi nie przeszkadzają gry solo. Uwe chyba w każdej swojej grze daje możliwość zagrania samemu, stąd pomysł by coś sobie kupić. Na stanie mam Le Havre - wspaniała gra, ale jednak ciężkawa, długi setup i nie zawsze ma się na to czas. Z czasem u mnie właśnie średnio, u żony z kolei ciężko czasem z chęcią do ogarniania dużej ilości zasad, kart, etc.

Mając powyższe na uwadze - poczytałem, pogooglałem i wyszło mi, że Reykholt byłby wporzo - nie długi, nie trudny, również solowy, Rosenberg, Uwe.

Natomiast mam obawy co do regrywalności, co której wielu recenzentów ma wątpliwości. I tu moje pytanie: jak, bazując na własnych doświadczeniach, oceniacie żywotność Reykholta? Po ilu partiach się znudzi, po ilu przestanie zaskakiwać? 5? 10? 50? 100?

Z góry dzięki za pomoc :)
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5828
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 403 times

Re: Nowy Rosenberg

Post autor: KubaP »

To jeszcze dorzucę mniej znanego, a doskonałego Mercatora.

Gdybym miał jednak wskazać swojego ulubionego Rosenberga, to mocno bym się wahał między Polami Arle (ale, broń Boże, bez dodatku!) a najlepszym do tej pory city buildingiem na świecie, czyli Ora et Labora.
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: Nowy Rosenberg

Post autor: trance-atlantic »

Całkiem dobry solo, krótka rozgrywka (jak na UR), setup to rozłożenie plansz i paru znaczników plus potasowanie trzech rodzajów budynków a do tego może nawet żona się skusi na rozgrywkę - w skrócie Szklany Szlak. Regrywalność bierze się z mnogości budynków i zależności między nimi.
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
ODPOWIEDZ