51 stan master set czy Osadnicy NI solo?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
szafaaaa
Posty: 248
Rejestracja: 07 paź 2011, 17:42
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 21 times
Been thanked: 31 times

51 stan master set czy Osadnicy NI solo?

Post autor: szafaaaa »

Hej, jakieś opinie o 51 stanie MS i Osadnikach NI solo?

Wiem że NI ma kampanię solo, ale klimat dużo bardziej odpowiada mi w 51 Stanie.

Opinie na bgg widzę podzielone, jednym bardziej pasuje solo w Osadnikach, innym w 51 stanie, inni twierdzą że oba tryby solo są słabe. Co myślicie?
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: 51 stan master set czy Osadnicy NI solo?

Post autor: Rafalm »

Hej,

Tak naprawdę to właściwie ta sama gra, wybierz więc klimat, który bardziej Ci pasuje. Ja akurat postawiłem na Osadników NI, bo choć dla mnie oba nawiązania klimatyczne są fajne, to zauważyłem, że wśród znajomych jest większa chęć pobawić się w rozwój cywilizacji niż wegetować w klimatach post-apo :-)

Co do trybu solo uważam, że w Osadnikach jest bardzo dobry.
Awatar użytkownika
Kurczu
Posty: 373
Rejestracja: 16 mar 2010, 18:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 349 times
Been thanked: 83 times

Re: 51 stan master set czy Osadnicy NI solo?

Post autor: Kurczu »

Gry są podobne, ale jednak mają znaczące różnice. W osadnikach każdy gra swoją talią co w pewnym stopniu ogranicza strategie. W 51 stanie budynki mają swoje odległości, więc jest dodatkowy aspekt, na który trzeba zwracać uwagę. W skrócie to Osadnicy są prostszą grą, niż 51 stan.
EDIT: Nie zauważyłem, że pytanie było o tryb solo :P moja wcześniejsza wypowiedź dotyczy trybu multi, w solo nie grałem.
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: 51 stan master set czy Osadnicy NI solo?

Post autor: Rafalm »

Kurczu pisze: 05 cze 2019, 17:03 Gry są podobne, ale jednak mają znaczące różnice. W osadnikach każdy gra swoją talią co w pewnym stopniu ogranicza strategie. W 51 stanie budynki mają swoje odległości, więc jest dodatkowy aspekt, na który trzeba zwracać uwagę. W skrócie to Osadnicy są prostszą grą, niż 51 stan.
EDIT: Nie zauważyłem, że pytanie było o tryb solo :P moja wcześniejsza wypowiedź dotyczy trybu multi, w solo nie grałem.
To prawda, że w Osadnikach każdy ma swoją talię. To z kolei umożliwia (po zakupie mini dodatków) pobawienie się w układanie talii swoich ras przed rozgrywką. Tak więc kazda z gier ma swoje plusy i minusy, myślę, że różnice nie są na tyle istotne, zeby jakoś specjalnie się zastanawiać. Kieruj się tym co Tobie (i ewentualnie Twoim współgraczom) się spodoba.
Awatar użytkownika
arian
Posty: 829
Rejestracja: 26 sty 2016, 22:38
Has thanked: 264 times
Been thanked: 593 times

Re: 51 stan master set czy Osadnicy NI solo?

Post autor: arian »

I do Osadników pod solo warto dokupić przynajmniej jeden z małych dodatków (np. KPP), bo dodaje on do gry solo przeciwnika z określoną umiejętnością, więc gra się trochę inaczej. Jeśli dobrze pamiętam w każdym z tych małych dodatków są dwie takie karty nacji przeciwnika do rozgrywki solo. Troszkę urozmaica to grę.
Pieter1989
Posty: 145
Rejestracja: 20 sty 2017, 09:29
Lokalizacja: Cieszyn
Has thanked: 20 times
Been thanked: 12 times

Re: 51 stan master set czy Osadnicy NI solo?

Post autor: Pieter1989 »

W Osadników mam rozegranych najwięcej partii solo z wszystkich gier i uważam, że na tego typu rozgrywkę to jest to idealna opcja. Szybka partia (stosunkowo), przygotowanie gry też bardzo szybkie, zróżnicowanie nacji (warto moim zdaniem próbować grać różnymi żeby jednak tytuł się nie znudził) i chęć poprawiania wyniku. Dla niektórych jest to pasjans, ale nawet jeśli to osobiście bardzo przyjemny:)
Zgadzam się również z tym, że warto zainwestować w dodatki - jak już wiesz, że ciężko robić wyższy wynik, to dodatek jest fajną opcją, bo nagle okazuje się, że wynik może być wyższy i gra zaczyna się od nowa:)
Awatar użytkownika
szafaaaa
Posty: 248
Rejestracja: 07 paź 2011, 17:42
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 21 times
Been thanked: 31 times

Re: 51 stan master set czy Osadnicy NI solo?

Post autor: szafaaaa »

Pieter1989 pisze: 09 cze 2019, 16:07 W Osadników mam rozegranych najwięcej partii solo z wszystkich gier i uważam, że na tego typu rozgrywkę to jest to idealna opcja. Szybka partia (stosunkowo), przygotowanie gry też bardzo szybkie, zróżnicowanie nacji (warto moim zdaniem próbować grać różnymi żeby jednak tytuł się nie znudził) i chęć poprawiania wyniku. Dla niektórych jest to pasjans, ale nawet jeśli to osobiście bardzo przyjemny:)
Zgadzam się również z tym, że warto zainwestować w dodatki - jak już wiesz, że ciężko robić wyższy wynik, to dodatek jest fajną opcją, bo nagle okazuje się, że wynik może być wyższy i gra zaczyna się od nowa:)
Które dodatki są must have do solo a które nieprzydatne? Który kupić jako pierwszy?

Zdecydowałem się na Osadników, przekonał mnie tryb kampanii, opinie na grupie fb i niska cena ;)
Pieter1989
Posty: 145
Rejestracja: 20 sty 2017, 09:29
Lokalizacja: Cieszyn
Has thanked: 20 times
Been thanked: 12 times

Re: 51 stan master set czy Osadnicy NI solo?

Post autor: Pieter1989 »

szafaaaa pisze: 09 cze 2019, 16:28 Które dodatki są must have do solo a które nieprzydatne? Który kupić jako pierwszy?
Zależy jak bardzo się jarasz:)
ja zacząłem od każdy potrzebuje przyjaciela, a potem dołożyłem trzej przyjaciele z boiska. Wydaje mi się, że trzej przyjaciele z boiska są gorszym dodatkiem, tzn.już trzeba więcej rzeczy pilnować i gra się rozciąga bardziej w czasie. Inna sprawa, że oba dodatki są tanie, więc wydaje mi się, że warto je mieć w kolekcji, ale nie zaczynałbym gry od razu z nimi - dawkowałbym sobie;)
Co do innych nacji, to tutaj nie doradzę w które warto pójść, bo chcę sobie sprawić prezent i dopakować całość jak bigbox wyjdzie (nie kupowałem pojedynczo). Dla mnie na pewno frajdą będzie przetestować sobie wszystkie (Azteków, Amazonki, Atlantydów), ale...zobaczymy co przyniosą królestwa północy:)
Endrju87
Posty: 82
Rejestracja: 06 sie 2018, 17:08
Has thanked: 12 times
Been thanked: 3 times

Re: 51 stan master set czy Osadnicy NI solo?

Post autor: Endrju87 »

Z tego co mi wiadomo to BIG box to tylko same pudło na wszystkie dodatki, czyli inne frakcje i tak będziesz musiał kupić osobno, tak więc nie ma co czekać na wydanie pudła.
ODPOWIEDZ