Dynamiczna gra dla 3-5 osób z dużą interakcją.

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Daro_ufo
Posty: 54
Rejestracja: 18 cze 2019, 17:35
Has thanked: 45 times
Been thanked: 2 times

Dynamiczna gra dla 3-5 osób z dużą interakcją.

Post autor: Daro_ufo »

Cześć wszystkim planszomaniakom! Poszukuję prostej/średniej gry dla 3-5 graczy o długości rozgrywki w granicach 60-120 min, gdzie będzie sporo interakcji między graczami (chciałbym uniknąć stylu każdy sobie rzepkę skrobie i na koniec podliczanie punktów) oraz małym czasem oczekiwania na swoją kolej a to wszystko w cenie około 150 zł. Nie ma znaczenia rodzaj (euro, karcianka, ekonomiczne itp. itd.). Co proponujecie? Smallworld? Na liście życzeń mam sporo gier w które chcielibyśmy zagrać ze znajomymi m. in. Century: Korzenny Szlak, Zamki Burgundii, Azul lub Azul: Wieże Sintry, Terraformacja Marsa, Wysokie napięcie, Park Niedźwiedzi, Tajniacy, Cyklady, Neuroshima HEX, Tzolkin: Kalendarz Majów, Robinson Crusoe.. ale szukamy czegoś ze sporą interakcją :D

Co mamy i co nam się podoba:
- 7 Cudów Świata - regrywalność, bardzo fajna mechanika, gdzie żaden z graczy nie czeka na swoją turę, szybka i nieskomplikowana rozgrywka choć mało bezpośredniej interakcji
- Carcassonne z dodatkami Karczmy i Katedry, Owce i Wzgórza, Księżniczka i Smok - regrywalność, duża interakcja dzięki dodatkom
- Osadnicy z Catanu - świetna regrywalność, duża interakcja, fajna mechanika choć czasem może zbyt duża losowość
- Wsiąść do pociągu: Europa - bardzo prosta i lekka rozgrywka
- Splendor - fajna mechanika, szybka i dynamiczna rozgrywka
WieszKto
Posty: 177
Rejestracja: 15 maja 2018, 14:21
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 59 times
Been thanked: 17 times

Re: Dynamiczna gra dla 3-5 osób z dużą interakcją.

Post autor: WieszKto »

Może jakieś area control / dudes on map?
Tikal niestety tylko do 4
Inis z dodatkiem na 5 osób nie zmieści się w budżecie
Kemet podstawka chodzi na 5 osób a z czasem warto dokupić Ta Seti choćby dla czarnych piramid.
leśny człowiek
Posty: 91
Rejestracja: 05 gru 2014, 09:02
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Dynamiczna gra dla 3-5 osób z dużą interakcją.

Post autor: leśny człowiek »

To ja polecę Ci moją ulubioną karciankę: "Gra ze śliwką na okładce i liczbą Pi w tle". Gra jest szybka, zasady do ogarnięcia w chwilę, interakcji multum. No i do kupienia za mniej niż cztery dychy. A do tego te grafiki na kartach, miód...
Jeśli mam jeszcze robić reklamę Lucrum games, do Red7 po paru latach grania nadal się mi nie znudził.
Aha, pomyśl też o Sabotażyście, ale to bardziej w składzie 4+
Eltonos
Posty: 112
Rejestracja: 12 sie 2011, 16:30
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times

Re: Dynamiczna gra dla 3-5 osób z dużą interakcją.

Post autor: Eltonos »

Od siebie polecę:
- Blood Bowl: Menadżer drużyny - karcianka w świecie Warhammera Fantasy, w której gracze kontrolują różne rasy walczące o puchar w krwawym futbolu amerykańskim, proste zasady, duża interakcja, świetna zabawa.
- Kemet - gra z kategorii dudes on map, starożytny Egipt z elementami fantasy, każdy gracz prowadzi swoją armię, którą z czasem ulepsza na wiele różnych sposobów, m.in.: poprzez rekrutację potworów, gra premiuje atakowanie przeciwnika, więc od samego początku dużo się dzieje. Idealnie chodzi w gronie 3-5 osób, szybka, zasady to raptem 8 stron.
- Inis - świetna gra, ale żeby grać na 5 osób trzeba kupić dodatek, którego jeszcze nie ma w sklepach (niedługo jest premiera). Niestety cena gry podstawowej z dodatkiem wyniesie dużo ponad 150 zł.
- Misja: Czerwona planeta - połączenie gry karcianej z grą dudes on map. Spełnia wszystkie twoje wymogi. Odrobinę lżejsza niż wyżej wymienione. Gracze rywalizują o kontrolę obszarów na marsie, wysyłając w rakietach swoich kosmonautów.

Polecam poczytać recenzje i obejrzeć w sieci przykładowe rozgrywki.
Z pozycji, które wymieniłeś - Smallwordl`a bym odpuścił, to mocno przeciętna gra, choć to tylko moja opinia. Neuroshimę HEX traktowałbym głównie jako grę na 2 osoby. Tzolkin, Terraformacja, Zamki - gry euro, mała interakcja pomiędzy graczami, to są właśnie gry gdzie każdy sobie rzepkę skrobie, a na koniec jest podliczanie punktów. Cyklady polecam, fajne dudes on map z elementem licytacji, idealne właśnie dla 3-5 osób.
Awatar użytkownika
ArnhemHorror
Posty: 496
Rejestracja: 01 maja 2013, 23:09
Lokalizacja: NibyLandia
Has thanked: 324 times
Been thanked: 152 times

Re: Dynamiczna gra dla 3-5 osób z dużą interakcją.

Post autor: ArnhemHorror »

Eltonos pisze: 21 cze 2019, 11:43 Od siebie polecę:
- Blood Bowl: Menadżer drużyny - karcianka w świecie Warhammera Fantasy, w której gracze kontrolują różne rasy walczące o puchar w krwawym futbolu amerykańskim, proste zasady, duża interakcja, świetna zabawa.
Również polecę i może jeszcze tylko dodam, że w 5 osób tylko z dodatkiem.
W życiu jest miejsce na jedynie 3 2 1 LCGi.
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Dynamiczna gra dla 3-5 osób z dużą interakcją.

Post autor: kmd7 »

Tzolkin jest świetny, ale jeśli na 5 osób, to tylko z dodatkiem, który oprócz piątego gracza wnosi sporo do regrywalności.
Inne propozycje, które, moim zdaniem, warto rozważyć:
- jeśli prosta i nieskomplikowana - Colt Express.
- z kolei nieco bardziej złożona gra, ale spokojnie do ogarnięcia - Keyflower.
- może jeszcze Belfort, ale do kupienia chyba tylko z drugiej ręki.
Tyle przyszło mi do głowy ;).

EDIT: O przepraszam, przeoczyłem wymóg interakcji. Największa i bezpośrednia jest w Colt Express i Keyflower. W Tzolkinie bezpośredniej interakcji rzeczywiście nie ma, ale np. zajęcie upatrzonego pola przez przeciwnika potrafi napsuć sporo krwi. W Belforcie natomiast jest rywalizacja o zasoby i wpływy w dzielnicach. I bez zwracania uwagi na to, co robią inni gracze, nie da się grać.
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2805
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Dynamiczna gra dla 3-5 osób z dużą interakcją.

Post autor: kaszkiet »

Bardzo lubię gry z interakcją.
Co mogę polecić do 5 osób.
- Modern Art - gra licytacyjna, w której wprowadzamy dzieła sztuki na rynek, zwiększając popularność ich autorów i jednocześnie licytując się o nie. Dynamika jest w samej rozgrywce, a także tym, że każda runda to inny rodzaj licytacji. 8,5/10
- El Grande - najlepsza niedościgniona gra area control. 9/10
- Na Sprzedaż - bardzo fajny, prosty licytacyjny filler z syndromem jeszcze jednej partii. 7.5/10
- Colosseum - jesteśmy rzymskimi impresario próbującymi wystawić najlepsze przedstawienie. 8/10
- Chinatown - najlepsza gra negocjacyjna. Ale raczej 4-5 niż 3-5 graczy. 8.5/10
- Kosmiczne Spotkania - 10/10 i tyle. Też 4-5 graczy.
- The Godfather - worker placement + area control i klimat mafii, choć nie tytułowego filmu. Na 5 trochę chaos. 7.5/10
- Traumfabrik / Fabrik der Traume / Dream Factory - kolejna znakomita gra licytacyjna z dobrze oddanym tematem. Wersja z Tytusem tematycznie jest bez sensu. 9/10
- Las Vegas - fantastyczna kościanka - push your luck, ciekawe area control swego rodzaju, hazard. 9/10

Jeszcze bym trochę tego wypisał, ale kończy mi się bateria w telefonie :)
Wosho
Posty: 1433
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 175 times
Been thanked: 140 times

Re: Dynamiczna gra dla 3-5 osób z dużą interakcją.

Post autor: Wosho »

Na 4 osoby max Tyrants of underdark :)
Golfang
Posty: 1977
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 227 times
Been thanked: 310 times

Re: Dynamiczna gra dla 3-5 osób z dużą interakcją.

Post autor: Golfang »

Ciężko dostać - bo można tylko używkę zdobyć (mnie się ostatnio udało) - gra Kragmortha! Od 3 do 8 graczy. Jest o tyle dynamiczna że w sumie w swojej turze zagrywa się tylko akcję z karty na siebie lub na Bossa i tyle... Gra fajna, z humorem i z ogromną ilością negatywnej interakcji - ja przy niej się świetnie bawię nawet pomimo tego że często przegrywam :)
----------------
10% flamberg.com.pl
Daro_ufo
Posty: 54
Rejestracja: 18 cze 2019, 17:35
Has thanked: 45 times
Been thanked: 2 times

Re: Dynamiczna gra dla 3-5 osób z dużą interakcją.

Post autor: Daro_ufo »

Udało mi się w dosyć dobrej cenie kupić Misja: Czerwona planeta (całkiem fajny klimat, przyjemna interakcja; rozegrane dopiero 3-4 partie w składzie 3 osobowym i myślę, że gra zyska w większym składzie) oraz Colt Express (fajna prosta imprezówka z westernowym klimatem). Teraz myślę nad czymś chyba nieco cięższym czyli The Godfather, Kosmiczne Spotkania i Cyklady, z naciskiem na te ostatnie.
dave8
Posty: 740
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 92 times

Re: Dynamiczna gra dla 3-5 osób z dużą interakcją.

Post autor: dave8 »

Gry które wymieniłeś to raczej lżejsze tytuły.
Ja proponuję El Grande.
Zasady dość proste - do wytłumaczenia w kilka minut. Rozgrywka bardzo interakcyjna, dużo zmian na planszy i taktyki.
Gra jest, pomimo wieku (zaraz będzie 25 lat) wciąż bardzo dobra. Moje 9/10.
ODPOWIEDZ