Strategiczna gra - klimat wojenny

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
bulina3
Posty: 3
Rejestracja: 25 cze 2019, 10:35

Strategiczna gra - klimat wojenny

Post autor: bulina3 »

Hej, poszukuję strategicznej gry w klimacie wojennym (rycerze, armie, zajmowanie terytorium itp.) Na początku myślałam o Ryzyku, ale przeraziły mnie negatywne opinie. Czy ona jest naprawdę tak słaba? Wiem, że Osadnicy przez swoja losowość także mają negatywne opinie - i co prawda jest ona denerwująca - ale mimo to lubimy czasem powrócić do tej gry. (łatwo wytłumaczyć zasady i można zagrać z każdym) Czy moglibyście polecić coś o podobnym klimacie do Ryzyka? Znalazłam podobny wątek, ale założony dość dawno i polecanych tam gier nie sposób dostać. Zależy mi na tym, aby gra była dostępna w Polsce.
Jeśli chodzi o zasady i trudność, to dobrze gdyby rozgrywka nie trwała dłużej niż 1-1,5h i gdyby zasady dało się dość łatwo wytłumaczyć osobom niegrającym w planszówki - i zachęcić ich do gry. (chociaż chętnie poznam różne tytuły - także tych nieco dłuższych i obszerniejszych w zasady)
herbaliser
Posty: 6
Rejestracja: 21 gru 2016, 16:54

Re: Strategiczna gra - klimat wojenny

Post autor: herbaliser »

Dluzsza rozgrywka i bardziej skomplikowane zasady - Tide of Iron (II WS) - czasem pojawi sie uzywka na Allegro lub Olx. Warto :)
bulina3
Posty: 3
Rejestracja: 25 cze 2019, 10:35

Re: Strategiczna gra - klimat wojenny

Post autor: bulina3 »

Dzięki!
Teraz znalazłam jeszcze kilka tytułów: Sid Meier’s Civilization: Nowy Początek, Cyklady Hades i Neuroshima Hex! - może ktoś podpowie czy coś z tego jest warte zainteresowania? ;-)
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Strategiczna gra - klimat wojenny

Post autor: rastula »

na ile osób...?


jeżeli chodzi o RISK to faktycznie oryginalna wersja jest grą "staroświecką", ale jest też fajna wersja RISK EUROPE

najlepiej kupić na amazon co uk albo de ( wysyłają do PL bez problemu, więc spełnia warunek dostępności)

https://www.amazon.co.uk/Hasbro-B7409-R ... way&sr=8-1


https://www.amazon.de/Hasbro-Spiele-B74 ... 145&sr=8-2

z kategorii stare ale jare możesz też poszukać czegoś z serii Axis & Allies

https://i-szop.pl/szukaj2/1/axis+%2526+allies



co do Osadników - losowości jest tam akurat - to bardzo fajna gra - nie przejmuj się opiniami "chodzących excelli" :) - no i to fajna gra już od 2 osób, te wyżej to raczej 3-4
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Strategiczna gra - klimat wojenny

Post autor: rastula »

bulina3 pisze: 25 cze 2019, 11:08 Dzięki!
Teraz znalazłam jeszcze kilka tytułów: Sid Meier’s Civilization: Nowy Początek, Cyklady Hades i Neuroshima Hex! - może ktoś podpowie czy coś z tego jest warte zainteresowania? ;-)

civ - nie grałem, ale w 2 godziny ciężko się chyba zmieścić - osobiście wolę Poprzez Wieki

https://i-szop.pl/szukaj2/1/cywilizacja+poprzez+wieki


Hades to dodatek do gry Cyklady - fajna - możesz też poszukać lepszej gry (imho) Kemet lub Inis

neuroshima - sens tylko na 2 osoby - ale to gra abstrakcyjna , klimatu mało - można spróbować aplikacji
Dauda
Posty: 53
Rejestracja: 12 gru 2012, 10:55
Has thanked: 57 times
Been thanked: 25 times

Re: Strategiczna gra - klimat wojenny

Post autor: Dauda »

Hey,
w Civke Nowy Początek nie grałem. Cyklady z dodatkiem Hades (a także Tytani) są świetne i polecam, była to pierwsza większa gra która przypasowała idealnie w naszym gronie (lubimy negatywną interakcję, fajna licytacja, grecki klimat, mitologiczne stwory). Neuroshima Hex to praktycznie tylko dla dwóch osób (ale też świetna, z tym że to bardziej taktyczna gra). Ale ponad wszystko polecam Inis. To moja ulubiona gra, świetny draft kart, niespotykane w innych grach warunki zwycięstwa, bonusy w postaci dodatkowych kart za kontrolowanie terytoriów, inteligentny i praktycznie pozbawiony losowości system walki, (którą można przerwać w dowolnym momencie, jeśli wszyscy uczestnicy walki się zgodzą). Jest tyle dobrego w Inis że głowa mala. Zagrałem ponad 150!!! partii i mi się nie nudzi:) Inis jest też bardzo dynamiczny i tury gracza są bardzo szybkie. Po partiach w Inis jak wróciliśmy do Cyklad to wydawały się nam strasznie wolne. Także Inis ponad wszystko:)
Pozdrawiam
Golfang
Posty: 1982
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 228 times
Been thanked: 311 times

Re: Strategiczna gra - klimat wojenny

Post autor: Golfang »

W CIV Nowy Poczatek nie grałem - ale mam wraz z oboma dodatkami starszą wersję Sid Meiers Civilization. Gra jest świetna. Jednak rzadko wraca na stół ze względu na brak chętnych osób do grania w tak długie tytuły... Czyli jeśli masz sporo czasu na rozgrywkę - szczerze polecam. Gra jest nadal dostępna w PL nowa w sklepach, cena wg mnie tez jakoś strasznie nie przeraża.
----------------
10% flamberg.com.pl
bulina3
Posty: 3
Rejestracja: 25 cze 2019, 10:35

Re: Strategiczna gra - klimat wojenny

Post autor: bulina3 »

Dzięki!! W takim razie pozostaje mi rozważenie pomiędzy Cyklady, a Inis. (tutaj jeszcze tylko pytanie czy one są dosyć podobne jeśli chodzi o poziom trudności? szukam gry do której łatwo będzie namówić niegrających w planszówki :) ) Poszukuje gry do 4-5 osób (więc odpada Neuroshima) no i Cywilizacja odpada , ponieważ mam już kilka gier do których ciężko namówić innych. :)
Dauda
Posty: 53
Rejestracja: 12 gru 2012, 10:55
Has thanked: 57 times
Been thanked: 25 times

Re: Strategiczna gra - klimat wojenny

Post autor: Dauda »

Co do poziomu trudności, to podstawowe Cyklady są dosyć proste, trzeba się trochę przyzwyczaić do ikonografii bo na kartach i planszach nie ma tekstów. Natomiast Inis może być trudniejszy do wytłumaczenia (szczególnie warunki zwycięstwa i jak zasługi na nie wpływają + jak poprawnie rozstrzygać starcia) i wciągnięcia nowych graczy, jednak same tury graczy są bardzo proste, zagrywasz kartę i działasz zgodnie z opisem na niej. Oczywiście to mocne uproszczenie:) U mnie to wyglądało tak, że ekipa po spróbowaniu Inis dwa razy, wolała grać dalej w Cyklady, Chaos w Starym Świecie albo Blood Rage. Jednak udało mi się ich przekonać po jakimś czasie żeby dać Inis jeszcze szansę i Inis wykosił całą konkurencją ( w postaci wspomnianych już wyżej gier jak i dodatkowo Rising Sun, Nexus Ops, Shogun/Wallenstein). Jako trochę podobną grę na początek mogę polecić Blood Rage, który jest na poziomie podstawowych Cyklad jeżeli chodzi o trudność. Jednak mimo wszystko po kilkunastu partiach Blood Rage poszedł na handelek a Inis dobija powoli do 200 partii:)
ODPOWIEDZ