Zaawansowana, kieszonkowa karcianka.

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Grellenort
Posty: 351
Rejestracja: 29 wrz 2018, 22:53
Has thanked: 32 times
Been thanked: 98 times

Zaawansowana, kieszonkowa karcianka.

Post autor: Grellenort »

Cześć wszystkim! Postanowiłem po raz kolejny zwrócić się o poradę do bardziej doświadczonych forumowiczów. Sezon wakacyjny w pełni, więc gry podróżne stają się bardziej niż kiedykolwiek obiektem zainteresowań i tak też jest w moim przypadku.
Poszukuję małych, kieszonkowych karcianek, które można z łatwością wrzucić do plecaka lub kieszeni właśnie. Warunków koniecznych jest kilka:
---> Głębia i angażująca umysł rozgrywka. Zdaję sobie sprawę, że im gra mniejsza, tym prostsza w swoich założeniach, jednak w miarę możliwości chciałbym zdobyć tytuły o możliwie jak największej regrywalności i złożoności spośród dostępnych. Nie przepadam za prostymi, samogrającymi fillerami, więc chciałbym coś bardziej zaawansowanego, z interesującymi możliwościami strategicznymi w każdej turze.
---> Kompaktowość i karcianość. Jestem fanem kart i uważam je za najdoskonalszy nośnik na jakim może być zapisana gra :D Dlatego ograniczenie komponentów do kart w jak największym stopniu przykuje moją uwagę w pierwszej kolejności. Po drugie, podkreślę jeszcze raz - szukam gry naprawdę kompaktowej, którą w całości z powodzeniem zamknę np. w deck boksie do karcianek kolekcjonerskich :)
---> Luźna tematyka. Osobiście uważam, że nie da się zrobić porządnej przygodówki czy gry cywilizacyjnej na parudziesięciu kartonikach i tytułów reklamowanych jako "cywilizacja w kwadrans" unikam jak ognia, z szacunku do gatunku :P Najlepszy byłby tutaj abstrakt, ewentualnie jakiś luźny temat doklejony na siłę, żeby był.
---> Nie szukam gry kooperacyjnej,
---> Czas gry niby dowolny, ale raczej około godzinki,
--> liczba graczy 2-4,
---> Wersja polska lub niezależna językowo.
Co znam lub rozważam:
Red7 - gry Carla Chudyka to niemal ideał dla postawionych sobie założeń. Możliwość zagrywania kart na kilka sposobów i możliwości strategiczne deklasują inne gry o podobnych gabarytach. Niestety, oprócz wspaniałych Innowacji, tylko tę jego grę znam i mam.
Siedem (Seven7s) - Interesująco wygląda, jednak obawiam się nieco chaosu utrudniającego zbudowanie skutecznej strategii. Jak to z tym jest?
Mottainai - Z recenzji wygląda na ideał, gdyby tylko ukazała się wersja polska. Czy komuś coś wiadomo o takich planach?
Hero/Star Realms - posiadane przez znajomych, więc nie czuję potrzeby zakupu, mimo że to super tytuły.
Ewolucja (G3) - poluję na nią od dłuższego czasu, jednak podstawowa gra totalnie zniknęła z rynku, zastąpiona przez swoją dużą, kolorową następczynię.
Z góry dziękuję za wszystkie propozycje :)
Ostatnio zmieniony 07 lip 2019, 10:45 przez Grellenort, łącznie zmieniany 1 raz.
MiXB
Posty: 548
Rejestracja: 05 lut 2019, 11:38
Has thanked: 21 times
Been thanked: 89 times

Re: Zaawansowana, kieszonkowa karcianka.

Post autor: MiXB »

Nie jestem pewny czy się kwalifikuje, ale mógłbyś zerknąć na Condottiere.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Zaawansowana, kieszonkowa karcianka.

Post autor: Lothrain »

Poza Red7 sprawdź Fantastyczne Światy, Niezłe Ziółka, Arboretum i Gra ze śliwką na okładce i liczbą Pi w tle.
Awatar użytkownika
mBird
Posty: 130
Rejestracja: 16 lut 2017, 15:33
Lokalizacja: Wadowice
Has thanked: 14 times
Been thanked: 14 times

Re: Zaawansowana, kieszonkowa karcianka.

Post autor: mBird »

Polecę:
Puerto Rico - gra karciana
Iron Curtain - tylko na 2 osoby
Awatar użytkownika
nikozja_dg
Posty: 598
Rejestracja: 27 kwie 2009, 21:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Zaawansowana, kieszonkowa karcianka.

Post autor: nikozja_dg »

mBird pisze: 07 lip 2019, 11:48 Polecę:
Puerto Rico - gra karciana
Iron Curtain - tylko na 2 osoby
Potwierdzam Puerto Rico gra karciana.
W Opolu gry dostarczamy do domów - https://graszki.pl/
Awatar użytkownika
Grellenort
Posty: 351
Rejestracja: 29 wrz 2018, 22:53
Has thanked: 32 times
Been thanked: 98 times

Re: Zaawansowana, kieszonkowa karcianka.

Post autor: Grellenort »

Dziękuję za dotychczasowe propozycje :)
O Condotiere poczytałem i wygląda naprawdę super, trochę przypomina imperium w 8 minut swoimi założeniami lub miniaturkę El Grande. Nie jest to jednak taka kieszonkówka o którą mi chodziło, z uwagi na planszę (gdyby była układana z mniejszych elementów, to wtedy jak najbardziej. Poszukuję jednak gry, która z uwagi na rozmiary mogłaby uchodzić za planszówkowe EDC :D
Arboretum to piękna gra, jednak zasady punktowania wydają mi się totalnie nieintuicyjne, żeby nie powiedzieć dziwne. Ziółka i Śliwkę mam na uwadze, ale może trafi się coś jeszcze odrobinę bardziej strategicznego? :)
Puerto Rico to oczywisty wybór, jednak czy posiadając już RftG nie będzie to trochę dublowanie? Gry są dość podobne mechanicznie.
Rozważałem jeszcze "Oh my Goods!", jednak gier o przerabianiu surowców mam już tyle, że nie jestem pewny czy chcę kolejną :p
Pumar
Posty: 77
Rejestracja: 06 wrz 2018, 16:17
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Zaawansowana, kieszonkowa karcianka.

Post autor: Pumar »

+ Do arboretum - zgadzam się, że po przeczytaniu instrukcji, punktowanie wygląda na dziwne, ale po pierwszej grze już nie ma tego problemu. A spełnia wszystkie założenia, głebia, angażuje, regrywalna, kompaktowa, lużna tematyka, koło godzinki, 2-4, niezależna językowo :d

Co do wakacyjnych gierek, bardzo EDC (noszę nawet w torbie do pracy;)) zawsze polecam hive-a (szczególnie wersję pocket). Rozłożyć można wszędzie, nie ma problemów z tasowaniem :)
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Zaawansowana, kieszonkowa karcianka.

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Dolina Kupców
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
SarcasticOnion
Posty: 7
Rejestracja: 03 lip 2019, 01:58

Re: Zaawansowana, kieszonkowa karcianka.

Post autor: SarcasticOnion »

Chodzi ci o tą wersję Ewolucji https://m.rebel.pl/product.php/2,1010/2 ... unkow.html ?
Jak tak, i masz coś na wymianę to chętnie możemy się dogadać. Leży u mnie niestety, raz grana, bo rodzinie nie podeszło. Kiedys grałem ze znajomymi i była wyczepista.
MiXB
Posty: 548
Rejestracja: 05 lut 2019, 11:38
Has thanked: 21 times
Been thanked: 89 times

Re: Zaawansowana, kieszonkowa karcianka.

Post autor: MiXB »

Grellenort pisze: 07 lip 2019, 11:52 Dziękuję za dotychczasowe propozycje :)
O Condotiere poczytałem i wygląda naprawdę super, trochę przypomina imperium w 8 minut swoimi założeniami lub miniaturkę El Grande. Nie jest to jednak taka kieszonkówka o którą mi chodziło, z uwagi na planszę (gdyby była układana z mniejszych elementów, to wtedy jak najbardziej. Poszukuję jednak gry, która z uwagi na rozmiary mogłaby uchodzić za planszówkowe EDC :D
Arboretum to piękna gra, jednak zasady punktowania wydają mi się totalnie nieintuicyjne, żeby nie powiedzieć dziwne. Ziółka i Śliwkę mam na uwadze, ale może trafi się coś jeszcze odrobinę bardziej strategicznego? :)
Puerto Rico to oczywisty wybór, jednak czy posiadając już RftG nie będzie to trochę dublowanie? Gry są dość podobne mechanicznie.
Rozważałem jeszcze "Oh my Goods!", jednak gier o przerabianiu surowców mam już tyle, że nie jestem pewny czy chcę kolejną :p
Jeśli się martwisz o kompaktowość Condottiere to planszetka jest malutka i składana na 3. Wszystko mieści się do pudełka mniejszego od Tajniaków: https://boardgamegeek.com/image/277133/condottiere
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: Zaawansowana, kieszonkowa karcianka.

Post autor: seki »

Z małych gier karcianych kieszonkowych. Co mi się podoba a których nie znasz: Karciane podziemia, Pocket Mars, Jaipur. Średnio podoba List miłosny, Dolina kupców, Iron Curtain. Ewidentnie nie podobało mi się Puerto Rico karciane.
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Zaawansowana, kieszonkowa karcianka.

Post autor: ko2a »

Splendor z alliexpress
Darkstorm
Posty: 834
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 127 times
Been thanked: 182 times

Re: Zaawansowana, kieszonkowa karcianka.

Post autor: Darkstorm »

My lubimy Innowacje. Choć lepiej się gra nam w 3, 4 osoby niż 2. Co prawda tematyka cywilizacyjna ale myślę że nie ma to tu znaczenia. Sporo negatywnej interakcji.
Awatar użytkownika
Kondzio167
Posty: 240
Rejestracja: 13 mar 2012, 23:28
Has thanked: 69 times
Been thanked: 42 times

Re: Zaawansowana, kieszonkowa karcianka.

Post autor: Kondzio167 »

Dolina kupców zarówno pierwsza jak i druga :) Polecam:)
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Zaawansowana, kieszonkowa karcianka.

Post autor: Andy »

Wyspa Kwitnącej Wiśni (czyli Honshu)
Głębia (czyli Baloon Cup)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Grellenort
Posty: 351
Rejestracja: 29 wrz 2018, 22:53
Has thanked: 32 times
Been thanked: 98 times

Re: Zaawansowana, kieszonkowa karcianka.

Post autor: Grellenort »

Dzięki, za dalsze pomysły!
Gry z planszą chwilowo pominę, ale Condotierre zostaje na radarze, jako kompaktowa planszówka z "dorosłym" tematem.
Innowacje posiadam i również uważam je za wyśmienitą grę. Mam jednak wersję ze wszystkimi dodatkami, a nie mam serca rozdzielać elementów :D Z podobnych względów unikam innych tytułów rozudowywalnych - dusza kolekcjonera zmusiłaby mnie do zaopatrzenia się w całą linię wydawniczą, co minęłoby się z postawionym sobie celem... i przeznaczonym budżetem :D
Wyspa Kwitnącej Wiśni - nawet nie zauważyłem tego tytułu. Zainteresowanie grami tego "gabarytu" przejawiłem po raz pierwszy i dopiero orientuję się co jest co. Wygląda fajnie i na tę chwilę to chyba faworyt.
Arboretum przyjrzę się jeszcze raz, niech będzie. Ostatecznie jako leśnik nie powinienem tak łatwo skreślać tej gry :-P Tutaj też pytanie - czy wersja "disco" rzeczywiście jest tak nieczytelna?
Mam też pytanie do posiadaczy gry Siedem - czy ta gra rzeczywiście jest tak chaotyczna i losowa jak twierdzi część recenzentów? Nie ukrywa, że zmieściłaby mi się do pudełka razem z red7, a ze względu na tytuł dodatkowo nieźle by się tam komponowała ;)
shod
Posty: 572
Rejestracja: 01 sie 2017, 10:07
Lokalizacja: Wielkopolska
Has thanked: 265 times
Been thanked: 176 times

Re: Zaawansowana, kieszonkowa karcianka.

Post autor: shod »

poza wymienionymi grami dodam jeszcze kilka tytułów, które zwykle zabieramy do plecaka i grywamy w schroniskach czy innych miejscach [mających głównie ograniczenia powierzchniowe]. Obecność, Valeria: wioski, Cytadela, Czarna Bandera, Lato z komarami.
Awatar użytkownika
yaro_
Posty: 263
Rejestracja: 31 gru 2018, 09:44
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 63 times
Been thanked: 104 times

Re: Zaawansowana, kieszonkowa karcianka.

Post autor: yaro_ »

shod pisze: 12 lip 2019, 09:12 poza wymienionymi grami dodam jeszcze kilka tytułów, które zwykle zabieramy do plecaka i grywamy w schroniskach czy innych miejscach [mających głównie ograniczenia powierzchniowe]. Obecność, Valeria: wioski, Cytadela, Czarna Bandera, Lato z komarami.
O, nie znałem Valerii, a wygląda bardzo fajnie :) I wizualnie i mechanicznie... Chyba się skuszę :)
Tylko które lepsze? Wioski czy Wyprawy ?

edit: Warto do tych wiosek brać jakieś rozszerzenia? :D
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Zaawansowana, kieszonkowa karcianka.

Post autor: kmd7 »

Ostatnio zagrałem w "Kruki", dwuosobówkę wydaną przez NK. Jestem po 8 partiach. Są króciutkie, ale nigdy nie skończyło się na jednej. Jak na razie - rewelacja. Prościutkie zasady, minimum komponentów, w pudełku świetna wypraska. Czymś, co zmusza do myślenia są jednorazowe karty akcji. Napędzają rozgrywkę i odpowiednio wykorzystane potrafią odmienić losy wyścigu. Naprawdę jestem zaskoczony, jak bardzo spodobał mi się ten tytuł. Warto spróbować.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Zaawansowana, kieszonkowa karcianka.

Post autor: Andy »

Potwierdzam, Kruki są bardzo przyjemne. Dorzucę do tego podobną plastycznie inną grę Naszej Księgarni: Sen. Bardzo sympatyczna, bardzo przewrotna, trochę przypomina Hanabi.

Dwa nasze "odkrycia" ostatnich dni. 🙂
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
autopaga
Posty: 1402
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 91 times
Been thanked: 311 times

Re: Zaawansowana, kieszonkowa karcianka.

Post autor: autopaga »

---> Luźna tematyka. Osobiście uważam, że nie da się zrobić porządnej przygodówki czy gry cywilizacyjnej na parudziesięciu kartonikach i tytułów reklamowanych jako "cywilizacja w kwadrans" unikam jak ognia, z szacunku do gatunku :P Najlepszy byłby tutaj abstrakt, ewentualnie jakiś luźny temat doklejony na siłę, żeby był.
Krótka historia cywilizacji jest mała i ma klimat budowania cywilizacji, więc się da, krótka nie jest.
Awatar użytkownika
Kurczu
Posty: 373
Rejestracja: 16 mar 2010, 18:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 349 times
Been thanked: 83 times

Re: Zaawansowana, kieszonkowa karcianka.

Post autor: Kurczu »

Jeszcze nie testowałem, ale ostatnio zakupiłem Multiuniversum właśnie z tych samych pobudek, czyli zaawansowana, kieszonkowa karcianka :)
Ocena na bgg przeciętna, ale po przeczytaniu zasad spodziewam się sporej dawki móżdżenia :)
Pumar
Posty: 77
Rejestracja: 06 wrz 2018, 16:17
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Zaawansowana, kieszonkowa karcianka.

Post autor: Pumar »

Co do Valerii - Valeria: Wioski - mniejsze Glory to Rome, ew. Race for the Galaxy, Valeria: Wyprawy - mniejsze Lords of waterdeep. Może to pomoże wybrać którą.
Mi osobiście ze wszystkich valerii najbardziej podchodzą wioski. Jeśli chodzi o dodatek Monument to dodaje dodatkowy rodzaj budynku, dający punkty. Taki nice to have raczej, choć przyznam, że nie grałem bez dodatku.
kropka75
Posty: 58
Rejestracja: 06 mar 2018, 10:40
Been thanked: 3 times

Re: Zaawansowana, kieszonkowa karcianka.

Post autor: kropka75 »

Grellenort pisze: 09 lip 2019, 08:43
Mam też pytanie do posiadaczy gry Siedem - czy ta gra rzeczywiście jest tak chaotyczna i losowa jak twierdzi część recenzentów? Nie ukrywa, że zmieściłaby mi się do pudełka razem z red7, a ze względu na tytuł dodatkowo nieźle by się tam komponowała ;)
Trudno mi określić, czy jest chaotyczna, bo instrukcja jest tak napisana, że nawet po piątym przeczytaniu nie da się w nią zagrać.
Próbowałam trzy razy, za każdym razem mam milion pytań, na które nie odpowiada instrukcja. Obejrzałam trzy filmy na youtube i nadal mam te pytania, bo nikt na nie nie odpowiada.

Chyba najgorsza instrukcja, jaką miałam w rękach.
Ale tak, gra jest losowa, cały czas ciągniesz karty o różnych mocach, z zakrytej kupki. Coś zostawiasz, coś odrzucasz. I tak od początku, do końca.
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: Zaawansowana, kieszonkowa karcianka.

Post autor: bobule »

kropka75 pisze: 12 sie 2019, 11:41 Trudno mi określić, czy jest chaotyczna, bo instrukcja jest tak napisana, że nawet po piątym przeczytaniu nie da się w nią zagrać.
Próbowałam trzy razy, za każdym razem mam milion pytań, na które nie odpowiada instrukcja. Obejrzałam trzy filmy na youtube i nadal mam te pytania, bo nikt na nie nie odpowiada.

Chyba najgorsza instrukcja, jaką miałam w rękach.
Ale tak, gra jest losowa, cały czas ciągniesz karty o różnych mocach, z zakrytej kupki. Coś zostawiasz, coś odrzucasz. I tak od początku, do końca.
Ja tam kiedyś przez tą instrukcję przebrnąlem, więc jesli bedziesz chciala to mogę rozwiać ewentualne wątpliwości. Nie jest to gra wybitna, ale na przekór instrukcji, jest grywalna ;)
ODPOWIEDZ