Kolejny eurosuchar do kolekcji

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Szpanerski
Posty: 320
Rejestracja: 12 sty 2017, 23:46
Been thanked: 2 times

Re: Kolejny eurosuchar do kolekcji

Post autor: Szpanerski »

Lukić pisze: 23 lip 2019, 19:37 Z polecanych wyżej podpiszę się pod Brass: Birmingham oraz Great Western Trail.

Z propozycji, które dotychczas nie padły zastanów się nad Everdell. Jakość grafiki rewelacyjna, mało interakcji, dużo szukana kombo. Warto poczekać nas polską wersję.
Brass rozważam ale trochę czas rozgrywki wydaje się być dosyć długi?

GWT zapewne kupię!

Everdell już zakupiony z przedsprzedaży!
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Kolejny eurosuchar do kolekcji

Post autor: jrz8888 »

Skopiowałem ze strony boardtime.pl.

Worker placement charakteryzuje się:

- wyborem przez graczy akcji, które chcą wykonać według ustalonej wcześniej kolejności na daną rundę gry;
- zablokowaniem wykonanej czynności dla innych graczy. Blokowanie jest właśnie główną częścią interakcji między graczami w tego typu grach;
- przewidywaniem posunięć, które planują wykonać pozostali gracze;
- oznaczaniem na planszy swych akcji przez pionki własnego koloru. Pionki te zazwyczaj mają reprezentować jakiś pracowników, których wysyłamy do wykonania konkretnej czynności;
- limitem liczby akcji, które gracz może wykonać w trakcie danej rundy gry. W tego typu grach ma się określoną liczbę dostępnych pracowników. Liczba ta może, ale nie musi, ulec zmianie w trakcie rozgrywki;
- wymogiem planowania ruchów kilka rund na przód.
Awatar użytkownika
Koziełło
Posty: 905
Rejestracja: 13 cze 2018, 13:11
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 234 times
Been thanked: 315 times

Re: Kolejny eurosuchar do kolekcji

Post autor: Koziełło »

jrz8888 pisze: 24 lip 2019, 11:19 Skopiowałem ze strony boardtime.pl.

Worker placement charakteryzuje się:

- wyborem przez graczy akcji, które chcą wykonać według ustalonej wcześniej kolejności na daną rundę gry;
- zablokowaniem wykonanej czynności dla innych graczy. Blokowanie jest właśnie główną częścią interakcji między graczami w tego typu grach;
- przewidywaniem posunięć, które planują wykonać pozostali gracze;
- oznaczaniem na planszy swych akcji przez pionki własnego koloru. Pionki te zazwyczaj mają reprezentować jakiś pracowników, których wysyłamy do wykonania konkretnej czynności;
- limitem liczby akcji, które gracz może wykonać w trakcie danej rundy gry. W tego typu grach ma się określoną liczbę dostępnych pracowników. Liczba ta może, ale nie musi, ulec zmianie w trakcie rozgrywki;
- wymogiem planowania ruchów kilka rund na przód.
W pełni się zgadzam. I gdzie masz w Concordii (nota bene bardzo dobrej grze) powyższe cechy?
Według BGG w Concordii zastosowano mechaniki:
Card Drafting
Deck / Pool Building
Hand Management
Point to Point Movement
a o Worker Placement ani widu, ani słychu
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Kolejny eurosuchar do kolekcji

Post autor: kastration »

Szpanerski pisze: 23 lip 2019, 22:39
Lukić pisze: 23 lip 2019, 19:37 Z polecanych wyżej podpiszę się pod Brass: Birmingham oraz Great Western Trail.

Z propozycji, które dotychczas nie padły zastanów się nad Everdell. Jakość grafiki rewelacyjna, mało interakcji, dużo szukana kombo. Warto poczekać nas polską wersję.
Brass rozważam ale trochę czas rozgrywki wydaje się być dosyć długi?

GWT zapewne kupię!

Everdell już zakupiony z przedsprzedaży!
Ostatnio kupiliśmy GWT, od razu z dodatkiem (mimo iż kiedyś skreśliłem grę przez "wątpliwy" temat). Choć polecam pograć najpierw w samą podstawkę chwilę, to jednak gra z miejsca wdarła się do topu i nie zamierza z niego spaść w wyniku tzw. ewentualnego przejedzenia. Bardzo zróżnicowana, dużo więcej interakcji niż w Terraformacji (która u mnie zajmuje 3. miejsce w topce), ładna i estetycznie wykonana, jak na euro to jest ciekawy klimat (subiektywne), bardzo elegancki i powtarzalny system chodzenia po planszy i zaliczania kolejnych pól (a przy tym interakcyjny, niekiedy kolejność ma duże znaczenie), nie wywołujący wrażenia "wszystko robię non stop to samo, to nudne". Świetna zabawa w odkrywanie własnych strategii polegających na kombinacjach poszczególnych budynków, pracowników i żetonów dodatkowo punktujących. Czy szybsza niż Terraformacja na 2 osoby - to pewnie zależy - my gramy generalnie w Terraformację dość krótko (1 h i 20 minut średnio), tutaj dość podobnie, więc się łapie w Twoje widełki czasowe, przy czym dotyczy to oczywiście płynnej gry, a nie pierwszych rozgrywek. Graliśmy w składach 2- i 3-osobowych (w obu magia, kapitalna skalowalność), nie wiem, jak na 4 osoby.

Z minusów, wydaje się bardzo trudno wyjaśnić to na tzw. pierwsze tłumaczenie komuś nieogranemu a nawet średnio ogranemu i... to w zasadzie tyle. Gra z dodatkiem to już inny poziom, z kapitalnej na genialny plus. Ale to dość świeżo po zakupie (około 10 gier), choć byłem w podobnej sytuacji, co Ty - również szukając takiego euro - więc postanowiłem się wypowiedzieć na bieżąco.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Szpanerski
Posty: 320
Rejestracja: 12 sty 2017, 23:46
Been thanked: 2 times

Re: Kolejny eurosuchar do kolekcji

Post autor: Szpanerski »

To chyba już mnie ostatecznie przekonałes!

A powiedz jeszcze jakieś są Twoje Top euro gier?

Może coś jeszcze mnie skusi?
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Kolejny eurosuchar do kolekcji

Post autor: jrz8888 »

Koziełło pisze: 24 lip 2019, 12:21 W pełni się zgadzam. I gdzie masz w Concordii (nota bene bardzo dobrej grze) powyższe cechy?
Chwila, chwila... To nie ja proponowałem Concordię. Kolega odniósł się do faktu, że ta gra nie jest worker placement i ja się z tym w pełni zgadzam, stąd wklejone przeze mnie cechy tego mechanizmu.
Awatar użytkownika
Koziełło
Posty: 905
Rejestracja: 13 cze 2018, 13:11
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 234 times
Been thanked: 315 times

Re: Kolejny eurosuchar do kolekcji

Post autor: Koziełło »

jrz8888 pisze: 24 lip 2019, 14:49
Koziełło pisze: 24 lip 2019, 12:21 W pełni się zgadzam. I gdzie masz w Concordii (nota bene bardzo dobrej grze) powyższe cechy?
Chwila, chwila... To nie ja proponowałem Concordię. Kolega odniósł się do faktu, że ta gra nie jest worker placement i ja się z tym w pełni zgadzam, stąd wklejone przeze mnie cechy tego mechanizmu.
Ok. Przepraszam - odebrałem to jako próbę polemiki. Nie było tematu :D
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Kolejny eurosuchar do kolekcji

Post autor: kastration »

Szpanerski pisze: 24 lip 2019, 13:34 To chyba już mnie ostatecznie przekonałes!

A powiedz jeszcze jakieś są Twoje Top euro gier?

Może coś jeszcze mnie skusi?
Klany Kaledonii - niesamowita elegancja, banalne zasady, jak na głębie rozgrywki, która gra oferuje, znakomity czas rozgrywki (do godziny na 2 osoby, wszystkie składy sprawdzone, w każdym gra działa dobrze). Aktualnie najwyżej w mojej topce z gier niekarcianych, a zarazem klasycznych euro z duzymi elementami ekonomii i bardzo dobrze działającym rynkiem (zwłaszcza na 4 osoby).

Już GWT - jak we wcześniejszym komentarzu. Aktualnie totalny hit i tendencja chyba się utrzyma, bo wiele do wytestowania.

Cywilizacja Poprzez Wieki oraz Terraformacja - ale to karcianki (klasa sama w sobie, choć próg wejścia niesamowicie różny - Cywilizacja gigantyczny, Terraformacja stosunkowo niewielki).

Kawerna i Uczta dla Odyna autorstwa Rosenberga, ale to w zasadzie sandboxy, podatne na paraliże decyzyjne i poruszanie się po omacku (na początku grania), robisz, co chcesz, nie wiem, czy takich gier szukasz.

Dominant Species - tylko dla geeków i w więcej osób, bardzo duża negatywna interakcja, bardzo długi czas gry. Wszystko w skali "dużo". Wykracza poza Twoje oczekiwania czasowe na pewno, ale warto choć poczytać recenzje. Bardziej odpowiadam na Twoje pytanie o moje ulubione euro niż polecam ten tytuł.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
ODPOWIEDZ