Gry przygodowe w klimacie Indiany Jonesa

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
norolim
Posty: 82
Rejestracja: 14 cze 2019, 18:50
Has thanked: 34 times
Been thanked: 55 times

Gry przygodowe w klimacie Indiany Jonesa

Post autor: norolim »

Szukam gier przygodowych, które tematyką, estetyką lub klimatem nawiązują do filmów z Indianą Jonesem. Chodzi mi o grę, w której bohaterowie przemierzają świat lub jego fragment w poszukiwaniu skarbów lub w innym podobnym celu, a po drodze muszą stawić czoła jakiejś wrogiej sile, np. Niemcom podczas IIWŚ. Najlepiej, gdyby całość działa się w pierwszej połowie XX wieku i charakteryzowała się klimatem właściwym dla amerykańskiego pulp fiction (nie chodzi oczywiście o film :P). Dopuszczam, rzecz jasna, pewne odstępstwa od tych wymogów, ale nie za duże. Eldritch Horror jest na granicy akceptowalności, ale Talisman to już spora przesada :twisted:). Mile widziane zasady dla solo.

Od gry oczekuję przygody, klimatu, bogactwa elementów i pewnej dozy losowości. To ogranicza wybór do ameri i hybryd. Abstrakcyjne pseudo przygodówki euro w stylu Tobago mnie nie interesują. Odpadają też 10-minutowe eksplozje chaosu, takie jak Escape: The Curse of the Temple.

Gry, które znam, grałem lub mam i które mieszczą się w zakresie wymagań:

Fortune and Glory: The Cliffhanger Game
Eldritch Horror

Gry, które znam, grałem lub mam, ale których rozgrywka zaczynają się już po dotarciu przez Indianę do świątyni ze skarbem:

Secrets of the Lost Tomb
Przekleństwo Mumii
Awanturnicy: Świątynia boga Chaca
The Adventurers: The Pyramid of Horus
Curse of the Idol

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie poza tytułami wymienionymi powyżej.
Miszon
Posty: 2509
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1010 times
Been thanked: 492 times

Re: Gry przygodowe w klimacie Indiany Jonesa

Post autor: Miszon »

Było coś takiego:
Wyścig Odkrywców

Ale nie wiem, czy to warte uwagi. Poza tym wydaje się spełniać kryteria settingu
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
norolim
Posty: 82
Rejestracja: 14 cze 2019, 18:50
Has thanked: 34 times
Been thanked: 55 times

Re: Gry przygodowe w klimacie Indiany Jonesa

Post autor: norolim »

No to muszę przyznać, że trafiłeś całkiem celnie. Może gra nie spełnia absolutnie wszystkich kryteriów, a recenzje są dość mieszane, ale i tak mnie mocno zaciekawiła. Wielkie dzięki. Kupione.

Nie zamykam tematu. Prosiłbym o kolejne podpowiedzi, jeśli komuś coś przyjdzie do głowy.
Miszon
Posty: 2509
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1010 times
Been thanked: 492 times

Re: Gry przygodowe w klimacie Indiany Jonesa

Post autor: Miszon »

Fajnie. Ja w to nie grałem, choć swego czasu mnie zaciekawiła, ciekaw jestem jak w praktyce jakościowo to wychodzi.
Pierwsze co się narzucało to Ucieczka że Świątyni Zagłady, ale odrzuciłeś na wstępie. Może coś mi jeszcze przyjdzie do głowy.
Swoją drogą ciekawe że Indy nie doczekał się swojej dobrej planszówki.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
yaro_
Posty: 271
Rejestracja: 31 gru 2018, 09:44
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 63 times
Been thanked: 107 times

Re: Gry przygodowe w klimacie Indiany Jonesa

Post autor: yaro_ »

Nie spełnia wymogów bo to jednak Euro bez nazistów, ale chyba ciężko nie wspomnieć tu o Wyprawie do El Dorado :)
Awatar użytkownika
norolim
Posty: 82
Rejestracja: 14 cze 2019, 18:50
Has thanked: 34 times
Been thanked: 55 times

Re: Gry przygodowe w klimacie Indiany Jonesa

Post autor: norolim »

Miszon pisze: 22 lip 2019, 01:49 Fajnie. Ja w to nie grałem, choć swego czasu mnie zaciekawiła, ciekaw jestem jak w praktyce jakościowo to wychodzi.
Jak przyjdzie, to mogę opisać wrażenia.
Miszon pisze: 22 lip 2019, 01:49 Swoją drogą ciekawe że Indy nie doczekał się swojej dobrej planszówki.
A no właśnie. FFG powinni się za to zabrać, bo przecież to doskonały materiał na dojenie graczy. No chyba że wydawcy zbadali już sprawę i albo prawa są bardzo drogie albo temat jest jednak zbyt niszowy.
yaro_ pisze: 22 lip 2019, 06:36 Nie spełnia wymogów bo to jednak Euro bez nazistów, ale chyba ciężko nie wspomnieć tu o Wyprawie do El Dorado :)
Mimo że to euro, to ma w sobie jakiś urok. Jest w mojej strefie zainteresowania, ale nie na tyle wysoko, aby się przymierzać do zakupu, gdy już się ukaże. Może kiedyś.
shod
Posty: 572
Rejestracja: 01 sie 2017, 10:07
Lokalizacja: Wielkopolska
Has thanked: 266 times
Been thanked: 177 times

Re: Gry przygodowe w klimacie Indiany Jonesa

Post autor: shod »

Miszon pisze: 22 lip 2019, 01:49 Fajnie. Ja w to nie grałem, choć swego czasu mnie zaciekawiła, ciekaw jestem jak w praktyce jakościowo to wychodzi.
Dawno temu kupiliśmy tą grę, bo strasznie nam się spodobała plansza. co do jakości..w sensie fizycznym to komponenty są ok. Natomiast co do rozgrywki to po dwóch razach już więcej nie usiedliśmy do niej, choć syn [mocno już ograny] bardzo nalegał na kolejne razy. obecnie to chciałbym ją sprzedać lub wymienić na coś innego. I to jest chyba najtrafniejsze podsumowanie z mojej strony...dzieci znajdą w tej grze znacznie więcej niż dorośli, którzy po prostu się znudzą kolejnymi rozgrywkami. to chyba największy minus tej gry - regrywalność. Mechanicznie też mnie jakoś nie urzekła. Grałem już dość dawno, ale z tego co pamiętam to był jakiś dziwny mechanizm gdy się przybyło do lokacji i szukało skarbu...i drążyło by go w końcu znaleźć ;).
Miszon
Posty: 2509
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1010 times
Been thanked: 492 times

Re: Gry przygodowe w klimacie Indiany Jonesa

Post autor: Miszon »

Czyli do pogrania z dziećmi?
No to też OK, mi by to nawet pasowało
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
norolim
Posty: 82
Rejestracja: 14 cze 2019, 18:50
Has thanked: 34 times
Been thanked: 55 times

Re: Gry przygodowe w klimacie Indiany Jonesa

Post autor: norolim »

Czyli co? Wychodzi na to, że jest sucho w tym temacie. Padła zaledwie jedna propozycja i wątek zaczął tonąć. Czyli być może gra przygodowa w klimatach Indiany Jonesa to taka niezagospodarowana nisza. Pytanie, jak jest duża. Bylibyście zainteresowani taką planszówką? Da się na tym forum zrobić wątek z głosowaniem?

A wracając do Wyścigu Odkrywców. Grę dostałem kilka dni temu. Po rozpakowaniu okazało się, że brakuje jednej karty postaci, za to inna jest zdublowana :x. Dziś siądę do zasad i spróbuję zagrać. Słyszałem, że instrukcja jest niestety kiepska, więc zobaczymy, co z tego wyjdzie.

EDYCJA: Zagrałem i zgodnie z obietnicą napisałem kilka słów oceny.
Awatar użytkownika
ShapooBah
Posty: 1268
Rejestracja: 18 lip 2018, 13:56
Lokalizacja: Katowice/Gliwice
Has thanked: 356 times
Been thanked: 210 times

Re: Gry przygodowe w klimacie Indiany Jonesa

Post autor: ShapooBah »

https://polter.pl/planszowki/Ucieczka-S ... ady-c27625

https://boardtime.pl/2016/12/poczuj-sie ... enzja.html

Sprawdzałeś te dwie? Pamiętam, że była jeszcze taka gra, gdzie był toczący się kamulec, tak bardzo klimatycznie nawiązujący do Indiany Jonesa, ale niestety nie pamiętam tytułu.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4092
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2612 times
Been thanked: 2539 times

Re: Gry przygodowe w klimacie Indiany Jonesa

Post autor: Gizmoo »

ShapooBah pisze: 29 lip 2019, 10:42 była jeszcze taka gra, gdzie był toczący się kamulec, tak bardzo klimatycznie nawiązujący do Indiany Jonesa, ale niestety nie pamiętam tytułu.
Awanturnicy:
Spoiler:
https://boardgamegeek.com/boardgame/438 ... emple-chac
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10857
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3347 times
Been thanked: 3200 times

Re: Gry przygodowe w klimacie Indiany Jonesa

Post autor: japanczyk »

Ekspedycji nie poleciłbym nikomu :P
Awatar użytkownika
norolim
Posty: 82
Rejestracja: 14 cze 2019, 18:50
Has thanked: 34 times
Been thanked: 55 times

Re: Gry przygodowe w klimacie Indiany Jonesa

Post autor: norolim »

ShapooBah pisze: 29 lip 2019, 10:42 https://polter.pl/planszowki/Ucieczka-S ... ady-c27625

https://boardtime.pl/2016/12/poczuj-sie ... enzja.html

Sprawdzałeś te dwie? Pamiętam, że była jeszcze taka gra, gdzie był toczący się kamulec, tak bardzo klimatycznie nawiązujący do Indiany Jonesa, ale niestety nie pamiętam tytułu.
Ucieczkę wspomniałem wśród tych, które mnie nie interesują, tyle, że użyłem angielskiej nazwy (Escape: The Curse of the Temple). Jak wspomniał Gizmoo, ta gra z głazem, to Awanturnicy: Świątynia boga Chaca. Znam. Natomiast Ekspedycję sprawdzę, mimo ostrzeżeń :twisted:. Dzięki.
Awatar użytkownika
ShapooBah
Posty: 1268
Rejestracja: 18 lip 2018, 13:56
Lokalizacja: Katowice/Gliwice
Has thanked: 356 times
Been thanked: 210 times

Re: Gry przygodowe w klimacie Indiany Jonesa

Post autor: ShapooBah »

A 7th continent? Jeżeli dobrze ogarniam temat to dość potężna przygodówka o odkrywaniu, badaniu tajemnic, zwalczaniu klątw i innych takich.

https://boardgamegeek.com/boardgame/180 ... -continent
Awatar użytkownika
norolim
Posty: 82
Rejestracja: 14 cze 2019, 18:50
Has thanked: 34 times
Been thanked: 55 times

Re: Gry przygodowe w klimacie Indiany Jonesa

Post autor: norolim »

7th Continent to trochę inna przygodówka, bardziej surwiwalowa. Ale oczywiście, chciałbym kiedyś na niej położyć łapy. Może, gdy wyjdzie wersja sklepowa.

Zapoznałem się z Ekspedycją i niestety nie jest to gra, która wzbudziłaby moje zainteresowanie. To bardzo abstrakcyjne euro, w którym nie ma ani śladu przygody. W dodatku jest tam jakaś dziwna wersja mechaniki „worker placement”, której nie lubię. Tak czy inaczej, dzięki za propozycje.
ODPOWIEDZ