Time Stories - które scenariusze na wakacje?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Golfang
Posty: 1981
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 228 times
Been thanked: 311 times

Time Stories - które scenariusze na wakacje?

Post autor: Golfang »

Proszę o podpowiedz:
Na wakacje (w 3 rodziny jedziemy) chcę zabrać między innymi Time Stories - w końcu może uda mi się zagrać.
Które dodatkowe scenariusze powinienem zabrać (mam wszystkie stare scenariusze - jak coś możecie sprawdzić w mojej kolekcji co mam).
Proszę o pomoc w 3 różnych kategoriach i proszę podawajcie 3 najlepsze wg Was w danej kategorii (więcej scenariuszy raczej nie zabiorę - oczywiście scenariusz z podstawki omijamy bo pojedzie razem z podstawką):
1. Czas rozgrywki - chyba wolałbym krótsze scenariusze niż długie - nie chcę na początek zanudzić rodziny...
2. Wiek graczy - opiszcie czy w scenariuszach są jakieś straszne sceny itp - może zagrają z nami dzieci (wiek różny od 15 do 10 lat)
3. Jakość fabuły - co jest wg was najlepsze
----------------
10% flamberg.com.pl
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Time Stories - które scenariusze na wakacje?

Post autor: donmakaron »

1. Z tych co widzę w Twojej kolekcji (choć długość rozgrywki zależy mocno od grających i może być odchyłka od tego co piszę):
- scenariusze krótkie: Expedition Endurance
- scenariusze średnio długie: Estrella Drive, Marcy Case, Under the Mask (choć ten potrafi się przeciągnąć), Asylum, Brotherhood of the Coast.
- scenariusze długie: A Prophecy of Dragons (choć z powodów losowych zdarzało się ludziom przechodzić go dość szybko, ale raczej nie tak był planowany).

2. Zawartość z minimalnymi spoilerami (na zasadzie: w tym scenariuszu jest przemoc i motyw niewolnictwa):
Spoiler:
Powyższe z pamięci, więc może być lekko niedokładne. Do tego wszystko jest okraszone lajtowną grafiką, więc trzeba podzielić przez dwa.

3. Asylum ma dobre zagadki i kilmat, podobnie Marcy Case, choć bardziej opiera się na przygodowym turlaniu kostkami. A Prophecy of Dragons jest chyba najbardziej rozbudowane i naprawdę interesujące. Estrella Drive ma niezłą ale kontrowersyjną fabułę, wielu graczy wręcz odrzuca, choćm i osobiście bardzo się podobało. Expedition Endurance jest bardzo klimatyczne, ale krótkie i proste, przez co trochę zawodzi. Lumen Fidei rozbudowany podobnie jak Proroctwo i w bardziej realistycznych klimatach. Under the Mask całkiem niezłe, fajne zagadki, fajne mechaniki i niezła historia. Brotherhood of The Coast też jest całkiem niezły. Mamy sporo swobody w kolejności odwiedzania lokacji, są nowe mechaniki dopasowane do klimatu, jest też dużo meta fabuły. Poza pirackimi klimatami nie ma w nim zbytnio rzeczy tylko dla dorosłych.
Oczywiście wszystkie mają dość proste fabuły, takie które mogły by się sprawdzić w rozbudowanych podchodach, nie w książkach czy filmie. Więc nie ma co sobie obiecywać zbyt wiele.

Dobrze jest też grać w scenariusze po kolei, żeby wychwycić rozwijającą się na ich przestrzeni globalną fabułę. Polecałbym więc zacząć od początku i jechać zgodnie z kolejnością wydania. Jeśli jednak to olejemy, na wakacje wybrałbym Asylum (bo pierwsze i jedno z lepszych), Prhophecy of Dragons (przygodowe, lajtowne ale rozbudowane i bardzo dobre) oraz Under the Mask - rozwija mechanikę, dobrze się gra i ma przyjemny przygodowy klimat.
Ostatnio zmieniony 23 lip 2019, 14:00 przez donmakaron, łącznie zmieniany 1 raz.
Golfang
Posty: 1981
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 228 times
Been thanked: 311 times

Re: Time Stories - które scenariusze na wakacje?

Post autor: Golfang »

donmakaron pisze: 23 lip 2019, 11:18 1. Z tych co widzę w Twojej kolekcji (choć długość rozgrywki zależy mocno od grających i może być odchyłka od tego co piszę):
- scenariusze krótkie: Expedition Endurance
- scenariusze średnio długie: Estrella Drive, Marcy Case, Under the Mask (choć ten potrafi się przeciągnąć), Asylum
- scenariusze długie: A Prophecy of Dragons (choć z powodów losowych zdarzało się ludziom przechodzić go dość szybko, ale raczej nie tak był planowany).

2. Zawartość z minimalnymi spoilerami (na zasadzie: w tym scenariuszu jest przemoc i motyw niewolnictwa):
Spoiler:
Powyższe z pamięci, więc może być lekko niedokładne. Do tego wszystko jest okraszone lajtowną grafiką, więc trzeba podzielić przez dwa.

3. Asylum ma dobre zagadki i kilmat, podobnie Marcy Case, choć bardziej opiera się na przygodowym turlaniu kostkami. A Prophecy of Dragons jest chyba najbardziej rozbudowane i naprawdę interesujące. Estrella Drive ma niezłą ale kontrowersyjną fabułę, wielu graczy wręcz odrzuca, choćm i osobiście bardzo się podobało. Expedition Endurance jest bardzo klimatyczne, ale krótkie i proste, przez co trochę zawodzi. Lumen Fidei rozbudowany podobnie jak Proroctwo i w bardziej realistycznych klimatach. Under the Mask całkiem niezłe, fajne zagadki, fajne mechaniki i niezła historia.
Oczywiście wszystkie mają dość proste fabuły, takie które mogły by się sprawdzić w rozbudowanych podchodach, nie w książkach czy filmie. Więc nie ma co sobie obiecywać zbyt wiele.

Dobrze jest też grać w scenariusze po kolei, żeby wychwycić rozwijającą się na ich przestrzeni globalną fabułę. Polecałbym więc zacząć od początku i jechać zgodnie z kolejnością wydania. Jeśli jednak to olejemy, na wakacje wybrałbym Asylum (bo pierwsze i jedno z lepszych), Prhophecy of Dragons (przygodowe, lajtowne ale rozbudowane i bardzo dobre) oraz Under the Mask - rozwija mechanikę, dobrze się gra i ma przyjemny przygodowy klimat.
Dzięki wielkie za wyczerpującą podpowiedz. Asylum na pewno pojedzie z nami, bo jest w pudełku z podstawką. Wezmę też Expedition Endurance - ze względu na czas rozgrywki. Prawdopodobnie kolejnymi tytułami będą: Under the Mask oraz Lumen Fidei - głównie ze względu na średni czas rozgrywki oraz niski poziom przemocy/golizny.
Chciałbym A Prophecy of Dragons zabrać - ale boję się, że nie skończymy tego scenariusza.

No ale może ktoś inny będzie miał swoje uwagi/propozycje? Czekam - wyjeżdżam w czwartek więc nic nie jest jeszcze przesądzone :)
----------------
10% flamberg.com.pl
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Time Stories - które scenariusze na wakacje?

Post autor: donmakaron »

Dodałem jeszcze dla porządku info o Brotherhood of the Coast w moim poście wyżej. Uzupełnię jeszcze o Madame, jak w końcu się za nie zabierzemy.
Golfang
Posty: 1981
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 228 times
Been thanked: 311 times

Re: Time Stories - które scenariusze na wakacje?

Post autor: Golfang »

I co nikt nie ma nic do dodania? Mam jeszcze 24 godziny na spakowanie dodatków...
----------------
10% flamberg.com.pl
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Time Stories - które scenariusze na wakacje?

Post autor: kmd7 »

Hm, jeśli nie masz scenariuszy fanowskich, to do czwartku raczej ich nie zdobędziesz, chyba, że sam wydrukujesz. Niedawno rozegrałem Stettin'45 (autorstwa forumowicza krecilapka) i moim zdaniem jest niezły, nie ustępuje scenariuszom komercyjnym. A pod niektórymi względami (koloryt lokalny ;)) je przewyższa. Teraz przymierzam się do jego kontynuacji, scenariusza Varsovia2100, który ponoć jest jeszcze lepszy. Tylko nie mogę zebrać ekipy :(.
ODPOWIEDZ