Planszówka o tworzeniu piw kraftowych?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 963
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 347 times
Been thanked: 747 times
Kontakt:

Planszówka o tworzeniu piw kraftowych?

Post autor: Apos »

Cześć,
nietypowe pytanie :). Od ponad pół roku mamy stale rozrastającą się grupę planszówkowiczów, która spotyka się regularnie w lokalnym ontapie z piwami kraftowymi. Na stołach pojawia się szeroki wachlarz gier, od imprezówek typu Muza, Dochodzenie, Secret Hitler, po eurosuchary jak Terraformacja Marsa, Great Western Trail, Vinhos czy Spirit Island itp. Część graczy, interesuje się, bądź ma własne minibrowary rzemieślnicze. Zastanawiam się, czy jest dostępna w Polsce, niedroga gra planszowa o tej tematyce? Chcielibyśmy zainteresować szersze grono planszówkami, a zarazem poznać fajny tytuł :) .

Przeszukałem internet i znalazłem takie tytuły:
- Beer Empire (kiedyś piwne imperium)
- Brew Crafters (praktycznie niedostępna gra)
- Dice Brewing

Tytuły typu Ora et Labora, Heaven & Ale etc pomimo, że są bardzo dobre, nie traktują kunsztu tworzenia piwa jako głównego tematu.
Ktoś miał może większe doświadczenie w tej tematyce?
Ostatnio zmieniony 27 lip 2019, 11:20 przez Apos, łącznie zmieniany 1 raz.
autopaga
Posty: 1417
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 92 times
Been thanked: 316 times

Re: Planszówka o tworzeniu piw craftowych?

Post autor: autopaga »

Jedno z polskich wydawnictw zaczęło od gry o takiej tematyce, chyba Board&Dice?
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2491
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 423 times
Been thanked: 125 times

Re: Planszówka o tworzeniu piw craftowych?

Post autor: Coen »

autopaga pisze: 24 lip 2019, 19:32 Jedno z polskich wydawnictw zaczęło od gry o takiej tematyce, chyba Board&Dice?
I to jest właśnie Dice Brewing.
Mam, ale grałem za mało razy żeby coś więcej się wypowiedzieć.
Takie proste euro z zarządzaniem kośćmi.
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 458 times
Been thanked: 1106 times

Re: Planszówka o tworzeniu piw craftowych?

Post autor: detrytusek »

Ja tylko złośliwie napiszę, że Brew Crafters jest grą świetną i spełnia wymagania (pewnie poza "tania"). Innej gry poza wymienionymi raczej nie ma także pozostaje jedynie polować.
Jest jeszcze Brew Crafters karcianka ale nie grałem...
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1959
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 190 times
Been thanked: 833 times

Re: Planszówka o tworzeniu piw craftowych?

Post autor: Neoptolemos »

Dice Brewing jest całkiem fajne, troszkę "niedzisiejsze" wydanie jeśli chodzi o komponenty, ale to porządne euro z bardzo sensownie wplecionym tematem. I chyba w talii piw, które robimy, nie ma dwóch takich samych :)
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 963
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 347 times
Been thanked: 747 times
Kontakt:

Re: Planszówka o tworzeniu piw craftowych?

Post autor: Apos »

dziękuję za odpowiedzi :)
Neoptolemos pisze: 25 lip 2019, 08:42 Dice Brewing jest całkiem fajne, troszkę "niedzisiejsze" wydanie jeśli chodzi o komponenty, ale to porządne euro z bardzo sensownie wplecionym tematem. I chyba w talii piw, które robimy, nie ma dwóch takich samych :)
Coen pisze: 24 lip 2019, 19:43
autopaga pisze: 24 lip 2019, 19:32 Jedno z polskich wydawnictw zaczęło od gry o takiej tematyce, chyba Board&Dice?
I to jest właśnie Dice Brewing.
Mam, ale grałem za mało razy żeby coś więcej się wypowiedzieć.
Takie proste euro z zarządzaniem kośćmi.
Przyglądałem się temu Dice Brewing i zastanawia mnie czy użycie czterech tylko elementów do warzenia piwa będzie na tyle "fajny". Odstraszają mnie trochę niskie oceny na BGG i nieprzychylne opinie.

detrytusek pisze: 25 lip 2019, 08:35 Ja tylko złośliwie napiszę, że Brew Crafters jest grą świetną i spełnia wymagania (pewnie poza "tania"). Innej gry poza wymienionymi raczej nie ma także pozostaje jedynie polować.
Jest jeszcze Brew Crafters karcianka ale nie grałem...
W/g mnie nie jest to złośliwe, ale prawdziwe :lol: . Brew Crafters posiada elementy, które piwosze i właściciele browarów uznają za interesujące. Ujmują mnie typy oraz nazwy możliwych piw do wytworzenia, liczba i różnorodność potrzebnych skłądników oraz cała ta infrastruktura. Tylko ta dostępność i cena, której na razie nie przeskoczymy (chyba).

@detrytusek opisałbyś w paru słowach wrażenia z rozgrywki? Masz może porównanie do Beer Empire, o którym zawsze cicho było.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 458 times
Been thanked: 1106 times

Re: Planszówka o tworzeniu piw craftowych?

Post autor: detrytusek »

Apos pisze: 25 lip 2019, 11:51 Tylko ta dostępność i cena, której na razie nie przeskoczymy (chyba).
I właśnie dlatego to było złośliwe :)
Apos pisze: 25 lip 2019, 11:51 @detrytusek opisałbyś w paru słowach wrażenia z rozgrywki? Masz może porównanie do Beer Empire, o którym zawsze cicho było.
Porównania nie mam bo nie grałem w BE,a co do paru słów to odsyłam do wątku BC bo tam coś kiedyś powstało :)
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1959
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 190 times
Been thanked: 833 times

Re: Planszówka o tworzeniu piw craftowych?

Post autor: Neoptolemos »

Apos pisze: 25 lip 2019, 11:51 Przyglądałem się temu Dice Brewing i zastanawia mnie czy użycie czterech tylko elementów do warzenia piwa będzie na tyle "fajny". Odstraszają mnie trochę niskie oceny na BGG i nieprzychylne opinie.
O powiązanie tematyki z mechaniką bym się nie bał - tutaj zazębiają się ładnie, na tyle, na ile w grze muszą być pewne uproszczenia. Na BGG gra może faktycznie nie ma rewelacyjnych ocen, ale zauważ też, że nie ma specjalnie niskich - warto popatrzeć na przekrój ocen. Większość oscyluje koło 6-7, bo Dice Brewing nie jest w żadnym stopniu przełomowe czy odkrywcze, ale jest przyzwoitą euro gierką, na korzyść wyróżniającą się tematem i jego oddaniem.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 963
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 347 times
Been thanked: 747 times
Kontakt:

Re: Planszówka o tworzeniu piw craftowych?

Post autor: Apos »

Dziękuję za odpowiedzi. Zacznę faktycznie od Dice Brewing, ponieważ koszt gry nie jest wysoki, a Brew Crafters będzie na dalszym planie ;). Zobaczę jak się taka idea sprawdzi.
ODPOWIEDZ