Gra karciana - rozwinięcie klasycznych tytułów

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Hejoo44
Posty: 2
Rejestracja: 27 lip 2019, 14:39

Gra karciana - rozwinięcie klasycznych tytułów

Post autor: Hejoo44 »

Dzień dobry :).
Wiele czasu spędziłem w ciągu lat na graniu z dziadkami, wujkami w klasyczne gry karciane, głównie w baśkę i tysiąca, ale znalazło by się i kilka innych.

Zastanawiam się czy istnieją jakieś gry z dedykowanymi taliami, które w jakiś sposób przypominają rozgrywką powyższe, a przy tym jednak są nowocześniejsze, korzystające mocno z większych możliwości przy dedykowanej do gry talii.

Oczekiwałbym żeby nie było zbyt wiele tekstu na kartach, gra była raczej abstrakcyjna, żeby interakcja była esencją gry oraz żeby nie była zbyt trudna.
Wydaje mi się, że te podstawowe gry uzależnione od klasycznych talii aż proszą się o jakieś nieco ambitniejsze rozwinięcie. Zakładam że pewnie coś takiego istnieje, ale moim niezbyt wtajemniczonym okiem, gry karciane mają na sobie zazwyczaj mnóstwo tekstu, od groma statystyk i przez to są mniej przystępne do takiego stereotypowego pogrania z dalszą rodziną.

Będę wdzięczny za możliwość zapewnienia mi i starszemu pokoleniu rozgrywkę na długie wieczory :)
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9415
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 501 times
Been thanked: 1438 times
Kontakt:

Re: Gra karciana - rozwinięcie klasycznych tytułów

Post autor: MichalStajszczak »

Do tysiąca i baśki żadnych gier podobnych chyba nie ma. Ale np. do popularnego makao podobne jest UNO.
Awatar użytkownika
Grellenort
Posty: 351
Rejestracja: 29 wrz 2018, 22:53
Has thanked: 32 times
Been thanked: 98 times

Re: Gra karciana - rozwinięcie klasycznych tytułów

Post autor: Grellenort »

Wiele z pokera mają Doomtown: Reloaded i Teomachia, choć obie są obudowane dodatkowymi mechanikami i raczej mocno"nerdowską" stylistyką.
Z innych, bardziej klasycznie wyglądających tytułów są jeszcze Niet i Tichu, obie wydane w naszym kraju.
Miszon
Posty: 2491
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1000 times
Been thanked: 490 times

Re: Gra karciana - rozwinięcie klasycznych tytułów

Post autor: Miszon »

Filary Ziemi gra karciana jest oparta na jakiejś klasycznej karciance, ale że w takowe grałem ostatnio z 18 lat temu, to już ich nie pamiętam. W każdym razie zbiera się lewy.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Gra karciana - rozwinięcie klasycznych tytułów

Post autor: rastula »

większość karciarzy do gustu przypadnie Haggis

https://boardgamegeek.com/boardgame/37628/haggis
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Gra karciana - rozwinięcie klasycznych tytułów

Post autor: Andy »

Gdyby Ci się udało dotrzeć do egzemplarza, przyjrzyj się grze Sticheln.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Hejoo44
Posty: 2
Rejestracja: 27 lip 2019, 14:39

Re: Gra karciana - rozwinięcie klasycznych tytułów

Post autor: Hejoo44 »

Heeej, dziękuję za liczne odpowiedzi :). Póki co najbardziej zaciekawiło mnie Tichu (już zakupione), ale coś czuję że będę wracać do tego tematu sprawdzając kolejne gry.

Serdeczne dzięki!
Aszmel
Posty: 12
Rejestracja: 10 maja 2019, 23:50
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Gra karciana - rozwinięcie klasycznych tytułów

Post autor: Aszmel »

Może nie dokładnie co masz na myśli, ale: Intryganci, oraz może planeswalkers decks z Mtg, gotowe talie
ODPOWIEDZ