Euro z budowaniem silnika

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
birdm
Posty: 155
Rejestracja: 13 lip 2018, 10:53
Has thanked: 8 times
Been thanked: 27 times

Euro z budowaniem silnika

Post autor: birdm »

Cześć wszystkim
Szukałem podobnego wątku i nie do końca znalazłem więc zapytuję: szukam eurosuchara nastawionego głównie na budowanie silnika. Co już mam: Agricole, LeHavre, Caylusa, Puerto Rico, Osadników NI.
Zastanawiałem się nad Wingsapn(ale trzeba czekać na nie do jesieni), Keyflower albo Roll for the Galaxy(cena kosmos). Aha i jeszcze jedno: gra powinna działać na 2 graczy(bo tak będzie głównie grana) ale i mieć opcje większej ilości. Pomóżcie :wink:
Awatar użytkownika
duulamon
Posty: 136
Rejestracja: 03 sty 2018, 11:24
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Euro z budowaniem silnika

Post autor: duulamon »

Terraformacja Marsa powinna Ci podejść
Awatar użytkownika
p_olo86
Posty: 412
Rejestracja: 04 sty 2017, 11:31
Has thanked: 9 times
Been thanked: 29 times

Re: Euro z budowaniem silnika

Post autor: p_olo86 »

Terraformacja Marsa, Everdell, podwodne miasta...
Awatar użytkownika
birdm
Posty: 155
Rejestracja: 13 lip 2018, 10:53
Has thanked: 8 times
Been thanked: 27 times

Re: Euro z budowaniem silnika

Post autor: birdm »

Trraformacja odpada, totalnie mi nie podeszła. Nie mówiąc już że mi się zwyczajnie nie podoba(wizualnie)
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2810
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 833 times
Been thanked: 361 times

Re: Euro z budowaniem silnika

Post autor: Gromb »

Wiek pary
Namiestnik
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 940
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 333 times
Been thanked: 720 times
Kontakt:

Re: Euro z budowaniem silnika

Post autor: Apos »

Hej,

mam Na Skrzydłach, Roll for the Galaxy I Keyflowera. Każdy w mniej lub bardziej jest o budowaniu silnika - z tych trzech wybrałbym Keyflowera, świetnie sprawdza się przy każdej liczbie graczy. Na BGA możesz sobie ograć przed zakupem. Roll i Na Skrzydłach moim zdaniem lepiej sprawdzają się na 3-4 osoby i nie są tak dobre jak Keyflower.

Zerknij jeszcze na:
- Rosyjskie Koleje, budujesz linie kolejowy, która pod koniec tury punktują, za każdym razem coraz więcej i przynoszą nowe korzyści;
- First Class, ten sam autor co koleje, tylko budujemy składy pociągu oraz trasy. Z rundy na rundę punktujemy za coraz większe "imperium" kolejowe;
- Gizmos, jest lekkim tytułem, ale w pełni opiera się na budowaniu własnego silniczka. Zbierasz energię, za którą budujesz maszyny - te dają pasywne bonusy do wszystkich możliwych akcji;
- Brzdęk, w/g mnie najlepszy card building z planszą.
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Euro z budowaniem silnika

Post autor: gregos »

Może coś z tej listy podpasuje: Great Western Trail, Projekt Gaja, Yokohama.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Euro z budowaniem silnika

Post autor: rattkin »

birdm pisze: 28 lip 2019, 11:32 szukam eurosuchara nastawionego głównie na budowanie silnika.
Eurosuchara z budowaniem silnika. No nie wiem, nie wiem. Chyba takiej gry to jeszcze nie zrobiono.
Awatar użytkownika
birdm
Posty: 155
Rejestracja: 13 lip 2018, 10:53
Has thanked: 8 times
Been thanked: 27 times

Re: Euro z budowaniem silnika

Post autor: birdm »

rattkin pisze: 29 lip 2019, 00:17 Eurosuchara z budowaniem silnika. No nie wiem, nie wiem. Chyba takiej gry to jeszcze nie zrobiono.
Ej bez złośliwości proszę :twisted: :D
Faktycznie, może trochę się zagalopowałem - euro w dużej mierze opiera się na rozwoju, ale nie w każdym aspekt zbudowania prężnego silnika jest najważniejszy. Przykładem niech będzie Caylus - tutaj to worker placement przejmuje pałeczkę, a zbudowanie własnego silniczka schodzi na dalszy plan. W Agricoli niby bez zbudowania prężnej ekonomii ciężko coś ugrać, ale z drugiej strony ta gra również(a może nawet przede wszystkim) wymaga strategii. Wybór pola, które akurat jest opłacalne to najważniejsza część gry. To troszkę gra dla oportunistów. Stąd mój wątek - szukam gry gdzie na piedestale mechanik jest właśnie engine building. W takich Osadnikach nie ma praktycznie nic innego jak budowanie silnika i jego wykorzystywanie. I czegoś takiego mi się chce, ale może nieco w innym wydaniu :D
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 384 times
Been thanked: 452 times

Re: Euro z budowaniem silnika

Post autor: KamradziejTomal »

Keyflower jest fajne ale jeżeli lubisz budować silniczek to może okazać się za krótkie - tylko 4 rundy więc nie ma aż tak dużo czasu podziwiać swojego silnika jak gra dojeżdża do mety. To bardziej - jak złapać dobre quick winy + coś co zapunktuje mi pod koniec gry.

Może spodoba Ci się Lorenzo Il Magnifico - są w grze dwa szeregi na karty w Twojej planszetce, które możesz odpalać żeby dostawać to czego potrzebujesz. Gra jest ciasna i też dosyć krótka ale zdecydowanie czuć, że dobrze złożone szeregi produkcji odwdzięczają się pod koniec gry.

Z tych gier które grałem albo posiadam to Great Western Trail też może się sprawdzić. Szczególnie w taktyce bardziej nastawionej na budowanie, można zbudować sobie fajny silnik i co rundkę do Kansas City wpadać do swoich budynków i zgarniać bonusy,
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Euro z budowaniem silnika

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Wingspan- spoko, ale tylko jeśli chcesz mieć ładną grę i dowiedzieć czegoś o ptakach :wink:
Keyflower- spoko, szczególnie jak lubisz aspekt licytacji
Roll for the Galaxy- spoko, szczególnie jak lubisz miąchać całą stertą kości
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
birdm
Posty: 155
Rejestracja: 13 lip 2018, 10:53
Has thanked: 8 times
Been thanked: 27 times

Re: Euro z budowaniem silnika

Post autor: birdm »

Dr. Nikczemniuk pisze: 29 lip 2019, 09:33 Wingspan- spoko, ale tylko jeśli chcesz mieć ładną grę i dowiedzieć czegoś o ptakach :wink:
Keyflower- spoko, szczególnie jak lubisz aspekt licytacji
Roll for the Galaxy- spoko, szczególnie jak lubisz miąchać całą stertą kości
To się dowiedziałem :wink:

O GWT też myślałem. Nie wiem tylko, czy to faktycznie wpisuje się stricte w engine-building, możecie coś więcej w temacie napisać?
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1400
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 454 times
Been thanked: 298 times

Re: Euro z budowaniem silnika

Post autor: kdsz »

Fajną grą silniczkową jest Santa Maria. W Polsce chyba się nie przyjęła, bo jest obecnie wyprzedawana za mniej niż 60 zł, ale mi bardzo podeszła. Podobnie jak użytkownikom BGG - średnia ocen 7,6 mówi sama za siebie.
autopaga
Posty: 1402
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 91 times
Been thanked: 311 times

Re: Euro z budowaniem silnika

Post autor: autopaga »

Newton jak najbardziej. Suchość oszałamiająca, kolory pustynne i naprawdę porządny mechanizm budowania silniczka. Polecam.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Euro z budowaniem silnika

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

birdm pisze: 29 lip 2019, 10:17
Dr. Nikczemniuk pisze: 29 lip 2019, 09:33 Wingspan- spoko, ale tylko jeśli chcesz mieć ładną grę i dowiedzieć czegoś o ptakach :wink:
Keyflower- spoko, szczególnie jak lubisz aspekt licytacji
Roll for the Galaxy- spoko, szczególnie jak lubisz miąchać całą stertą kości
To się dowiedziałem :wink:

O GWT też myślałem. Nie wiem tylko, czy to faktycznie wpisuje się stricte w engine-building, możecie coś więcej w temacie napisać?
Nie ma sensu się tu specjalnie rozpisywać skoro wszystko już masz w dziale Gry Planszowe. :wink:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Euro z budowaniem silnika

Post autor: rattkin »

birdm pisze: 29 lip 2019, 08:11 Faktycznie, może trochę się zagalopowałem - euro w dużej mierze opiera się na rozwoju, ale nie w każdym aspekt zbudowania prężnego silnika jest najważniejszy. Przykładem niech będzie Caylus - tutaj to worker placement przejmuje pałeczkę, a zbudowanie własnego silniczka schodzi na dalszy plan. W Agricoli niby bez zbudowania prężnej ekonomii ciężko coś ugrać, ale z drugiej strony ta gra również(a może nawet przede wszystkim) wymaga strategii. Wybór pola, które akurat jest opłacalne to najważniejsza część gry. To troszkę gra dla oportunistów. Stąd mój wątek - szukam gry gdzie na piedestale mechanik jest właśnie engine building. W takich Osadnikach nie ma praktycznie nic innego jak budowanie silnika i jego wykorzystywanie. I czegoś takiego mi się chce, ale może nieco w innym wydaniu :D
To w takim razie nie chcesz gry euro, bo wygląda na to, że chcesz stricte odpalania efektów, bez jakiegokolwiek dodatkowego aspektu przestrzenno/strategicznego, który zwykle w takich grach się pojawia. Chcesz po prostu czegoś bliżej karcianki.

Nie próbuj (nie dlatego, że to złe gry, tylko nie wydają się spełniać Twoich wymagań):
- Wingspan. Silniczka tam wiele nie ma, a to co jest, przerywane jest workerplacementem.
- Roll for the Galaxy - tam żadnego silnika się nie buduje, jest tylko dice pool i optymalizacja wyborów faz gry.
- Keyflower - to w dużej mierze aukcja i tile laying, nawet nie wiem czy tam jest coś, co można nazwać budowaniem silnika
- Everdell - tam się silnika raczej nie buduje, tylko wykorzystuje jednorazowo zagrane karty. Plus, znowu przerywane workerplacementem.
- Wiek Pary (Steam Works) - chyba, że chcesz zawsze budować to samo z tego samego, w paskudnej oprawie graficznej z nieczytelną ikonografią
- Alien Artifacts (bo ktoś tego potworka niechybnie pod spodem poleci w końcu)

Spróbuj:
- Res Arcana
- Mystic Vale
- Star Realms / Hero Realms (co prawda to głównie z negatywną interakcją, ale są chyba też tryby solo)
- Seasons
- wspomnianego wyżej Viceroya (Namiestnik)
- Fields of Green
- Unfair (ale dużo take-that w nim)

A jeśli zechcesz poluzować nieco wymagania, to spróbuj Steampunk Rally. Tam silnik buduje się wręcz dosłownie :)
Awatar użytkownika
birdm
Posty: 155
Rejestracja: 13 lip 2018, 10:53
Has thanked: 8 times
Been thanked: 27 times

Re: Euro z budowaniem silnika

Post autor: birdm »

rattkin pisze: 29 lip 2019, 15:25
To w takim razie nie chcesz gry euro, bo wygląda na to, że chcesz stricte odpalania efektów, bez jakiegokolwiek dodatkowego aspektu przestrzenno/strategicznego, który zwykle w takich grach się pojawia. Chcesz po prostu czegoś bliżej karcianki.
Chyba zbyt dosłownie mnie odebrałeś, ale nie ma co się przegadywać. Rzucę okiem i na te produkcje które poleciłeś, dzięki za chęci :D
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2015
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1487 times
Been thanked: 1141 times

Re: Euro z budowaniem silnika

Post autor: Bruno »

Mam wrażenie, że Twoim wymaganiom świetnie sprosta Terraformacja Marsa! (już zresztą tu wymieniana)
Jeśli chodzi o GWT, to również polecam, to świetna gra, gdzie budujesz swego rodzaju silnik, wznosząc odpowiednie budynki w odpowiednich miejscach, ale uparcie twierdzę, że ta gra dużo lepiej sprawdza się na 3 niż na 2 graczy.
Przy czym obie ww. to bardzo różne gry!
Może też warto poczekać na reedycję Race for the Galaxy przez Portal?
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1400
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 454 times
Been thanked: 298 times

Re: Euro z budowaniem silnika

Post autor: kdsz »

Bruno pisze: 30 lip 2019, 00:53 Mam wrażenie, że Twoim wymaganiom świetnie sprosta Terraformacja Marsa! (już zresztą tu wymieniana)
Jednak nie sprostała :lol:
birdm pisze: 28 lip 2019, 12:17 Trraformacja odpada, totalnie mi nie podeszła. Nie mówiąc już że mi się zwyczajnie nie podoba(wizualnie)
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Euro z budowaniem silnika

Post autor: kmd7 »

A może "O mój zboże" z dodatkiem "Rewolta w Longsdale" ? Fakt, karcianka, losowa, strasznie pasjansowata, kompletnie bez interakcji. A mimo to lubię w nią zagrać, bo niby drobiazg, a po partii mam satysfakcjonujące odczucie zagrania w solidny i "duży" tytuł. Budowa silniczka jest, produkcja surowców i stawianie budynków to serce tej gry. A dodatek stawia przed graczami konkretne wyzwania. Pojawiające się w losowej kolejności wydarzenia modyfikują rozgrywkę w danej rundzie, rozdziały stawiają różne cele, a długość gry pozwala na zbudowanie satysfakcjonujących łańcuchów produkcji. Na marginesie - taki zestaw kosztuje niewiele i jeśli nawet nie podejdzie, nie będzie żal zainwestowanych środków.
Awatar użytkownika
birdm
Posty: 155
Rejestracja: 13 lip 2018, 10:53
Has thanked: 8 times
Been thanked: 27 times

Re: Euro z budowaniem silnika

Post autor: birdm »

O mój zboże marzyło mi się od jakiegoś czasu, więc je i tak zakupię, dzięki za podpowiedź. Taki krótki wręcz "filerek" przyda się, nie ma co. Nawet nie wiedziałem, że jest wypuszczony dodatek i to taki spory. Także OMZ jako zakup poboczny zrobione:).
A co do głównego tematu to wciąż jestem w kropce. Najbardziej złości mnie fakt, że mi się nie podoba Terraformacja. Jak ja bym chciał lubić tę grę :(
Wciąż szukam i powiem szczerze, że nie ma żadnego faworyta... Nieco zmodyfikowałem swoją listę i rozważam: Keyflower, GWT, Ruskie Koleje.
Pola Zielenie - jakoś nie bardzo, Mistyc Vale i Res Arcana - nie widziałem wersji PL(o tym nie pisałem, ale to jest wymóg), Namiestnik to w dużej mierze układanka. Może coś jeszcze ktoś dorzuci, ewentualnie coś o moich wyborach więcej powie, jak je odnajduje, jak działają na 2-3-4 osoby. Będę wdzięczny :D
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Euro z budowaniem silnika

Post autor: rattkin »

Res Arcana PL wyjdzie na dniach.
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Euro z budowaniem silnika

Post autor: kmd7 »

Co by tu jeszcze...
Keyflower jest świetną grą, ale mi głównie kojarzy się bardziej z licytacją i blefem, niż budowaniem silniczka. Ale - licytacja o dziwo działa nawet na dwie osoby, aczkolwiek im więcej, tym lepiej. I jest strasznie wredna :D dzięki jednemu szczegółowi - można wrócić do licytacji po spasowaniu. Co mi się podoba.
W GWT nie grałem, kiedyś mam zamiar to nadrobić. Ale za to bardzo lubię Mombasę. Silniczek powstaje z kart, równolegle budujesz trzy stosy. Niezła łamigłówka, gdzie którą kartę położyć i kiedy dany stos odpalić. Zerknij, może akurat podejdzie.
Wspomniano tu już o Projekcie Gaja, dla mnie to gra niemalże idealna. Warto mieć w kolekcji. Bardzo regrywalna, dzięki, między innymi, modularnej planszy, ilości ras, zmiennej punktacji rund i celów końcowych. Tu z kolei rozwój opiera się na torach technologii, nie ma możliwości zdobycia wszystkiego, trzeba się specjalizować. Bardzo polecam!

Edit: zapomniałem o jeszcze jednym tytule: Ora et Labora. Jeśli masz chęć, to pozwala na przerabianie tony surowców na tony innych surowców. Jedna z ulubionych gier mojej drugiej połówki, siadamy we dwójkę i przerabiamy na potęgę ;).

I przepraszam, że nie pomogłem w redukcji tytułów ;).
EDIT 2: literówka.
Ostatnio zmieniony 30 lip 2019, 15:16 przez kmd7, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Euro z budowaniem silnika

Post autor: rattkin »

kmd7 pisze: 30 lip 2019, 12:58 Wspomniano tu już o Projekcie Gaja (...)
Nie ma tam budowania silnika jednakowoż.
kmd7
Posty: 1017
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Euro z budowaniem silnika

Post autor: kmd7 »

Oj tam, może nie wprost, ale tor technologii spełnia taką funkcję, że nie wspomnę o rozwoju budynków. Bazowo dostaję jedno coś tam, rozwijam technologię i po awansie dostaję więcej tego samego, dzięki czemu kolejna akcja jest bardziej efektywna. Czyli jakbym jednak coś budował i rozwijał, a efekt tego samego ruchu jest większy.
ODPOWIEDZ