Nie tyle co, a jak

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
suibeom
Posty: 790
Rejestracja: 18 cze 2019, 16:02
Has thanked: 1560 times
Been thanked: 252 times

Nie tyle co, a jak

Post autor: suibeom »

W świecie planszówek jestem bardzo świeżym fanem, ale już czuję, że to wielka miłość. Wiele gier, które zrobiły na mnie wrażenie, zaczyna/ło od kickstartera, a jako, że moja zdolność posługiwania się obcymi językami jest bardzo ograniczona, to interesują mnie przede wszystkim projekty pl. I teraz pytania:
1. jest projekt w którym można wybrać język gry. Wspieram projekt i... kiedy zaznaczam wersję językową, która mnie interesuje?
2. jest projekt w którym wersja językowa jest określona "print and play". Czy to oznacza, że w tej grze przetłumaczona jest tylko instrukcja, czy też wszystkie elementy gry, które potem trzeba samemu drukować? A jeżeli to drugie, czy warto brać się za taką wersję, czy da się to zrobić równie atrakcyjnie jak oryginalne elementy gry?

Z góry dzięki za pomoc
Awatar użytkownika
michaldz1
Posty: 274
Rejestracja: 18 paź 2011, 11:36
Has thanked: 78 times
Been thanked: 102 times

Re: Nie tyle co, a jak

Post autor: michaldz1 »

1. Na to pytanie Ci nie odpowiem. Nigdy nie wspierałem gry na KS z wersją polską.
Nie znam twoich zainteresowań, ale wiele z Kickstarterowych "hiciorów" jest po długim czasie wydawana w Polsce.
Nie wiem, czy przeglądałeś co się dzieje w taki przeciętny dzień na Kickstarterze w wątku tabletop: https://www.kickstarter.com/discover/ad ... 469&page=2
Ale z mojego punktu widzenia nie wygląda to ciekawie:
a) Dziennie pojawia się z 10 nowych projektów okołogrowych\RPG
b) Wiekszość to jest coś mało interesującego (przynajmniej dla mnie) lub nie w temacie planszówek.
c) Wydaje mi się, że gier które są marketingowym, mechanicznym sukcesem może być mniej niż 5%
d) Raz na jakiś czas zdarzają się skandale. A to firma się zwinie a to kilka lat trzeba czekać
Podsumowując: Jeśli jesteś początkującym graczem to ograniczyłbym się do obserwowania kickstartera. Lub posiłkowania się jakimś "zaufanym" recenzentem i sprawdzeniem historii wydawcy. Ewentualnie kupił na Steam Tabletop simulator i bawił się grą jeśli ktoś ją tam wrzuci przed zakupem.

2. Tu troche zmienię twoje pytanie na "jakie są możliwości by z gry bez Polskiej wersji drukowanej zrobić polską". Jeśli chodzi o to czy tylko instrukcja czy wszystkie elementy to tak naprawdę jest specyficzna dla konkretnej gry:
- Tzw. Gry niezależne językowo - komponenty nie mają treści tylko jakieś symbole. Jedynie instrukcja jest w jakimś języku. W takim wypadku wydawca w jakiś sposób udostępnia instrukcje, lub gracze tłumaczą i udostępniają. Tu są linki do wielu tłumaczeń: viewtopic.php?f=64&t=10740
- Można sobie zrobić swoją wersje Print and Play. Część gier jest dostępna tylko w takiej formie za darmo, lub jest wykonana z jakiegoś powodu przez fana (można znaleźć takie na board game geeku). Czasem wydawcy (jak Hollandspielle), lub część projektów Kickstarterowych jest do zakupienia w formie print and play. Wtedy do osobistego wykonania jest cała gra z komponentami i pudełkiem. Tu jest sklep z grami PnP https://www.wargamevault.com/. A tu jest wątek jak taką gre wykonać viewtopic.php?f=61&t=44462

Taka rada moja. Ja zaczynałem z 10 lat temu od Polskich wersji gier. Osobiście uważam, że mamy renesans gier planszowych, szczególnie w naszym pięknym kraju. Z tego co pamiętam rocznie w Polsce wychodzi około 400 gier co jest ogromną liczbą. Sugeruje, żebyś przejrzał to co jest dostępne w Polsce bo jak dopiero zaczynasz to na pewno znajdziesz coś tanio dla siebie.
suibeom
Posty: 790
Rejestracja: 18 cze 2019, 16:02
Has thanked: 1560 times
Been thanked: 252 times

Re: Nie tyle co, a jak

Post autor: suibeom »

[
Spoiler:
Dzięki za opinię.
Jak napisałem na wstępie pierwszego postu moja znajomość języków obcych jest znikoma, co bardzo ogranicza wybór projektów na KS. Co nie znaczy, że nie chciałbym wspierać takich firm jak Awaken Realms- udało mi się kupić ich KS-owego Nemesisa + oba dodatki i jestem z tego zakupu tak bardzo zadowolony (gra, komponenty, wszystko moją dziewczynę i mnie tu zachwyca!), że od razu zakupiłem w sklepach the Edge Dawnfall, Tainted Grail i wsparłem Etherfields. Czy też Galakta, gdzie na gamefound, nie wiem czy to KS, kupiłem ich Rycerzy pustkowi 2 edycja. Jeśli Rebel wrzuci Zonę na KS czy gamefound też kupię. Jeśli wypuści tylko w retailu, też kupię :-) Po prostu, tym wsparciem chciałbym pokazać, że doceniam trud i zaangażowanie rodzimych twórców i wydawców w tworzeniu takich arcydzieł i sygnał, że chcę więcej! :-) a druga rzecz, uwielbiam dodatki!!! :-D

A co do kupowania gier w sklepach, to nasza podstawowa forma nabywania planszówek, i zaręczam, to się nie zmieni.
ODPOWIEDZ