Gra o chorobach umysłowych.

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
ShapooBah
Posty: 1263
Rejestracja: 18 lip 2018, 13:56
Lokalizacja: Katowice/Gliwice
Has thanked: 356 times
Been thanked: 206 times

Gra o chorobach umysłowych.

Post autor: ShapooBah »

Hej, szukam na prezent gry z motywami choroby umysłowej, szaleństwa, schizofrenii i innych podobnych.

Wiem, że jakiś czas temu była zbiórka KSowa Lobotomy, ale niestety jej koszt z drugiej ręki jest dla mnie ciężki do zaakceptowania. Macie jakieś swoje typy z wykorzystaniem takiego, dość ciężkiego settingu?
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4458
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1413 times
Been thanked: 1089 times

Re: Gra o chorobach umysłowych.

Post autor: garg »

Sam motyw szaleństwa występuje w większości gier o Cthulhu (Arkham Horrom, Witch of Salem, Posiadłość Szaleństwa itd.), ale nie wiem, czy do końca o to by Ci chodziło.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
ShapooBah
Posty: 1263
Rejestracja: 18 lip 2018, 13:56
Lokalizacja: Katowice/Gliwice
Has thanked: 356 times
Been thanked: 206 times

Re: Gra o chorobach umysłowych.

Post autor: ShapooBah »

Wiem, że w całym Lovecraftverse motyw szaleństwa jest dość istotny, ale jednak wolałbym bez wielkiego Przedwiecznego, w ostateczności postawiony pod ścianą pewnie sięgnę po horror w arkham.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4089
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2601 times
Been thanked: 2533 times

Re: Gra o chorobach umysłowych.

Post autor: Gizmoo »

ShapooBah pisze: 31 lip 2019, 19:29 Lobotomy, ale niestety jej koszt z drugiej ręki jest dla mnie ciężki do zaakceptowania.
Lobotomy jeszcze do niedawna było dostępne w Planszomanii. Od razu uprzedzam - to dungeon crawler (IMHO świetny), w którym jest dużo walki, a choroby psychiczne stanowią jedynie punkt wyjścia (i są poniekąd motywem przewodnim). Bardziej są zabawą z przymrużeniem oka, niż poważnym potraktowaniem tematu i to w stylistyce Pulpowych produkcji kina klasy B. Nie jest to jednak gra stricte "o chorobach umysłowych". Więc jeżeli szukasz czegoś bardziej na serio - tytułu, który rzeczywiście opowiada o meandrach ludzkiego umysłu - to Lobotomy takim tytułem nie jest. Owszem jest tu mnóstwo rozmaitych schorzeń, włożone zostało sporo pracy by gra była tematyczna, bohaterami są pacjenci szpitala psychiatrycznego, ale sama rozgrywka to taki bardziej złożony (i lepszy) Zombicide. ;)

O grach w tej tematyce była dyskusja na redditcie:

https://www.reddit.com/r/boardgames/com ... health_do/

I taka ciekawostka na koniec - Powstała gra "Mental Disorder". Jej twórca Charles Severance został nie długo po opublikowaniu gry skazany za popełnienie trzech morderstw.

https://boardgamegeek.com/thread/146571 ... ted-murder

EDYTA: Zapomniałem, że wkrótce na kickstarterze ma ruszyć kampania Dawn of Madness, na który to tytuł sam ostrze sobie pazurki! :D

https://boardgamegeek.com/boardgame/282527/dawn-madness
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Gra o chorobach umysłowych.

Post autor: donmakaron »

Tu na bgg ktoś poszukuje gier o podobnej tematyce.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5828
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 403 times

Re: Gra o chorobach umysłowych.

Post autor: KubaP »

Jednym z najbardziej dojmujących doświadczen planszówkowych, jakie przeżyłem, była niewątpliwie partia w My Brother. Opowiada ie tyle o osobie chorej psychicznie, co o autystycznym dzieciaku, a gracze wcielają się w rolę członków jego rodziny. Niezwykłe.
ODPOWIEDZ