Gry w klimatach rolniczych z uprawianiem i zbieraniem

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
duulamon
Posty: 136
Rejestracja: 03 sty 2018, 11:24
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Gry w klimatach rolniczych z uprawianiem i zbieraniem

Post autor: duulamon »

Witam. Jako że żona ostatnio chce grać tylko w gry z uprawianiem i zbieraniem, więc szukam gier w takich klimatach.
Gramy głównie w dwie osoby, więc gra musi działać na dwie, ale starsza córka zaczyna grać, młodsza pewnie wkrótce, więc od dwóch (czy tam od jednej) w górę. Czas rozgrywki oraz złożoność - tu pewnie chciałbym i coś krótkiego/lżejszego i coś dłuższego/cięższego, żeby mieć coś i na przerywnik i coś na główne danie wieczoru.
Mamy Agrikolę i Pola Zieleni i dobrze nam się w to gra. Mieliśmy jeszcze Kawernę, ale sprzedaliśmy, jako że w naszym mniemaniu była to niemal kalka Agrikoli. Dlatego też pomimo tego że lubimy Agrikolę, inne gry Uwe raczej odpadają, czytałem sporo recenzji jego gier (Pól Arle i Ora & Labora) i nie do końca mnie przekonują. Za dużo podobieństw, a Agrikola chyba najlepsza.
W planach zakupowych są Dice Settlers, Rolnicy oraz Aura - w tej ostatniej może nie ma klimatów rolnictwa, ale uprawa i zbiory jak najbardziej.
Co moglibyście polecić jeszcze?
mordajeza
Posty: 354
Rejestracja: 19 lut 2019, 13:16
Has thanked: 170 times
Been thanked: 240 times

Re: Gry w klimatach rolniczych z uprawianiem i zbieraniem

Post autor: mordajeza »

Może Klany Kaledonii? Chyba jedna z najlepiej oddających klimat euro, w jakie grałem.

A tak pół serio, to jeśli żonie nie będą przeszkadzały mechy, to może i Scythe siądzie? :D
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1377
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 190 times

Re: Gry w klimatach rolniczych z uprawianiem i zbieraniem

Post autor: Brylantino »

duulamon pisze: 06 sie 2019, 08:06 Dlatego też pomimo tego że lubimy Agrikolę, inne gry Uwe raczej odpadają, czytałem sporo recenzji jego gier (Pól Arle i Ora & Labora) i nie do końca mnie przekonują. Za dużo podobieństw, a Agrikola chyba najlepsza.
Prawie się zakrztusiłem jak to przeczytałem.

Jeżeli zależy wam tylko na klimacie rolnictwa i gracie głównie w dwie osoby, to IMO Pola Arle pod tym względem zjadają Agricole na śniadanie, będąc jednym z lepszych dwuosobowych euro, jakie są dostępne na rynku. Oczywiście trzeba pamiętać, że Pola Arle oddają bardzo specyficzny typ wsi (dzieciństwo autora) i jest tam bardziej kompleksowo wszystko oddane (handel z miasteczkami itp.), ale dalej jest to rewelacyjna pozycja.
Klany Kaledonii to bardzo fajne euro i dobrze działają na dwie osoby, ale rolnictwa tam nie jest tak już dużo - jest to tylko jeden z surowców, który można wytwarzać, a gra się bardziej nastawia na przetwarzanie różnych dóbr i wypełnianie nimi kontraktów.
Awatar użytkownika
duulamon
Posty: 136
Rejestracja: 03 sty 2018, 11:24
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Gry w klimatach rolniczych z uprawianiem i zbieraniem

Post autor: duulamon »

Brylantino pisze: 06 sie 2019, 09:20 IMO Pola Arle pod tym względem zjadają Agricole na śniadanie
Wiesz, chętnie zagrałbym na próbę w Pola Arle żeby sprawdzić, ale nie mam jak (chyba że jest gdzieś wersja cyfrowa), pozostaje zakup i tu pojawiają się ale:
- to dwuosobówka, a napisałem, że szukam gry od dwóch osób wzwyż.
- słaba dostępność - za cenę za jaką to teraz chodzi dostanę wszystkie wymienione przeze mnie wyżej gry (za nówkę), albo dwie za używkę. Więc raczej odpuszczę. Tym bardziej że dostałbym znów wyrób Agrikolopodobny.
mordajeza pisze: 06 sie 2019, 08:43 może i Scythe siądzie?
Chodzi mi to cały czas po głowie. Ale znów, ta cena... Nie mówię nie, może kiedyś.
autopaga
Posty: 1403
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 91 times
Been thanked: 311 times

Re: Gry w klimatach rolniczych z uprawianiem i zbieraniem

Post autor: autopaga »

pola zieleni?
Awatar użytkownika
duulamon
Posty: 136
Rejestracja: 03 sty 2018, 11:24
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Gry w klimatach rolniczych z uprawianiem i zbieraniem

Post autor: duulamon »

duulamon pisze: 06 sie 2019, 08:06 Mamy Agrikolę i Pola Zieleni
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2810
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 833 times
Been thanked: 361 times

Re: Gry w klimatach rolniczych z uprawianiem i zbieraniem

Post autor: Gromb »

Dice garden idealnie wpisuje się w wasze potrzeby.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
BartoszK
Posty: 221
Rejestracja: 11 lut 2019, 20:07
Lokalizacja: Tychy
Has thanked: 27 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Gry w klimatach rolniczych z uprawianiem i zbieraniem

Post autor: BartoszK »

"Scythe" fajny, ale to nie jest gra o uprawianiu roli.

Na myśl przyszedł mi "Reykholt". Mamy "Kawernę" i muszę przyznać, że po zagraniu w Reykholt na Pyrkonie zastanawiam się, czy również nie nabyć. Niby podobne do reszty gier Uwe ale jednocześnie ładnie wygładzone i zoptymalizowane.

Zostając przy Uwe - "Uczta dla Odyna".

Może "Puerto Rico"? Albo "Wojownicy z Midgardu"?
To drugie w sumie już mniej agralne ;)

Polecam też karciankę "O Mój Zboże" ;)
Przed zagraniem zapoznaj się z treścią instrukcji dołączonej do opakowania,
bądź skonsultuj się z twórcą lub wydawcą,
gdyż każda gra niewłaściwie zagrana zagraża twojej opinii lub zdrowiu.
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2512
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 72 times

Re: Gry w klimatach rolniczych z uprawianiem i zbieraniem

Post autor: Jan_1980 »

Viticulture - gra o hodowli i handlu winem.
Mega klimatyczna, bo akcje odpowiadają procesowy hodowli wina od zakupu sadzonek, zasadzenia ich, zebrania z pola, zrobienia wina i na końcu jego sprzedaży. Średnio trudna. Gorąco polecam!
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Pieter1989
Posty: 145
Rejestracja: 20 sty 2017, 09:29
Lokalizacja: Cieszyn
Has thanked: 20 times
Been thanked: 12 times

Re: Gry w klimatach rolniczych z uprawianiem i zbieraniem

Post autor: Pieter1989 »

Brylantino pisze: 06 sie 2019, 09:20 IMO Pola Arle pod tym względem zjadają Agricole na śniadanie, będąc jednym z lepszych dwuosobowych euro, jakie są dostępne na rynku.
Zgadzam się. Osobiście starałbym się znaleźć Pola Arle, bo wg mnie naprawdę warto, choć faktem jest, że aktualnie może to być trudne...
Awatar użytkownika
idha
Posty: 402
Rejestracja: 04 sty 2009, 00:17
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 31 times

Re: Gry w klimatach rolniczych z uprawianiem i zbieraniem

Post autor: idha »

Mam wiele gier Uwe na półce i polecę bardzo niedoceniany, nieco prostszy, ale bardzo ciekawy tytuł - Loyang (At the Gates of Loyang). Kwintesencją gry jest sianie, zbieranie i dostawa warzyw/zboża do klientów (stałych bądź okazjonalnych) przy pomocy wszelkiej maści pomocników. Właściwie gram w to tylko na 2 osoby, ale gra działa równie dobrze na 3 i 4. Niedawno polska wersja była na wyprzedażach, w niektórych sklepach jest jeszcze dostępna za ok. 120 zł, a na forum znajdziesz na pewno taniej. Poza tym można sobie ten tytuł wypróbować na yucata.de, do czego serdecznie zachęcam.

A tak w ogóle - rozumiem, że gry jednego autora są podobne, ale naprawdę nie zaryzykowałabym stwierdzenia, że nie warto mieć Pól Arle czy Ora et Labora gdy ma się już Agricolę. Dla mnie to jednak różne gry.
duulamon pisze:
mordajeza pisze:może i Scythe siądzie?
Chodzi mi to cały czas po głowie. Ale znów, ta cena... Nie mówię nie, może kiedyś.
Chciałabym, żeby ktoś mi kiedyś pokazał, jak Scythe może dobrze chodzić na 2 osoby.
Awatar użytkownika
yaro_
Posty: 263
Rejestracja: 31 gru 2018, 09:44
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 63 times
Been thanked: 104 times

Re: Gry w klimatach rolniczych z uprawianiem i zbieraniem

Post autor: yaro_ »

Może tak pół rolniczo, (bo występuje tylko uprawa kukurydzy potrzebna do wyżywienia), ale może Żona by się dała namówić na Tzolkina ;)
Gra się bardzo dobrze zarówno we 2,3 jak i 4 osoby, ciekawa mechanika z planowaniem ruchów do przodu.
Zawsze można wypróbować na bg arenie czy podejdzie :)
kruszon
Posty: 2
Rejestracja: 21 cze 2019, 19:38

Re: Gry w klimatach rolniczych z uprawianiem i zbieraniem

Post autor: kruszon »

Dla równowagi napiszę, że bardzo lubię Agricolę, ale Pola Arle kompletnie mi się nie podobają.
kropka75
Posty: 58
Rejestracja: 06 mar 2018, 10:40
Been thanked: 3 times

Re: Gry w klimatach rolniczych z uprawianiem i zbieraniem

Post autor: kropka75 »

Z pozycji, które tu jeszcze nie padły - Montana.
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1377
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 190 times

Re: Gry w klimatach rolniczych z uprawianiem i zbieraniem

Post autor: Brylantino »

kruszon pisze: 07 sie 2019, 12:04 Dla równowagi napiszę, że bardzo lubię Agricolę, ale Pola Arle kompletnie mi się nie podobają.
Dla równowagi mam totalnie odwrotnie :P
Awatar użytkownika
xBronsonx
Posty: 100
Rejestracja: 10 lip 2010, 20:53
Lokalizacja: Połaniec
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Gry w klimatach rolniczych z uprawianiem i zbieraniem

Post autor: xBronsonx »

Podepnę się pod temat - rozglądam się za dwuosobową w miarę prostą grą rolniczą do grania z dziewczyną, która uwielbia "Wesołe Krówki" - karmienie krów, dokładanie nowych itd. wiadomo o co chodzi ;) Jaki kolejny tytuł może być następnym krokiem? Raczej nic rozbudowanego i nie dłuższego niż godzina lekcyjna. Na oku mam Agricola: Chłopi i ich zwierzyniec i w sumie tyle ;)
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2512
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 72 times

Re: Gry w klimatach rolniczych z uprawianiem i zbieraniem

Post autor: Jan_1980 »

Kupuj Chłopów. Jak okaże się, że jest do ogarnięcia i jest ochota na coś bardziej skomplikowanego to zaczniesz przygodę z cięższymi grami roliniczymi takimi jak np. duża Agricola:)
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Gry w klimatach rolniczych z uprawianiem i zbieraniem

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Viticulture EE
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
ODPOWIEDZ