5 tytułów - wybór dla pesymisty

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
axl2
Posty: 4
Rejestracja: 09 sie 2019, 10:47

5 tytułów - wybór dla pesymisty

Post autor: axl2 »

Witam,

Razem z żoną jesteśmy początkującymi graczami, ja osobiście z trochę pesymistycznym nastawieniem ;p Żona mocno ciśnie żeby wolny czas spędzić razem przy jakiś planszówkach, itp a ja wolałbym odpalić xBoxa ;) no ale chcąc jej zrobić prezent myślę że może nawet w coś się wciągnę. Ogólnie mieliśmy już 7 cudów świata (można było pograć chodź d. nie urwało), Carcassonne (mocno średnie), patchwork (nawet fajna ale szukamy czegoś na trochę dłuższe rozgrywki). Mój problem z planszówkami pewnie dotyczy tego że nic się nie dzieje i większość gier trochę nie w moim klimacie. Udało mi się jednak znaleźć kilka tytułów które myślę że mnie zainteresują tylko proszę o pomoc co wybrać:

1) This War of Mine (trochę boje się że za bardzo rozbudowana i strasznie długie rozgrywki)
2) Zombiecide Czarna Plaga (jak na razie do tej gry jestem najbardziej przekonany chodź dostać w dobry pieniądzach masakra :/)
3) Posiadłość Szaleństwa druga edycja
4) Martwa zima
5) Detektyw (jak ostatni w kolejce)
Reach out and touch faith
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9416
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 501 times
Been thanked: 1438 times
Kontakt:

Re: 5 tytułów - wybór dla pesymisty

Post autor: MichalStajszczak »

axl2 pisze: 09 sie 2019, 11:07 Mój problem z planszówkami pewnie dotyczy tego że nic się nie dzieje i większość gier trochę nie w moim klimacie.
axl2 pisze: 09 sie 2019, 11:07 a ja wolałbym odpalić xBoxa
A w co grasz na konsoli?
Awatar użytkownika
Goldberg
Posty: 1508
Rejestracja: 29 maja 2013, 13:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 81 times
Been thanked: 170 times

Re: 5 tytułów - wybór dla pesymisty

Post autor: Goldberg »

A jakie sa twoje klimaty?
Chociaz patrzac po tytulach, cos mi sie klaruje....
Okresl sie bardziej czego szukasz, wtedy latwiej bedzie doradzic.
Czarna plaga droga? Eeeee to tania dosc gra...jak wsiakniecie i zaczniecie dokupywac dodatki do niektórych tytułów to wtedy zobaczycie... :)
A w "kirche" co ja mam? Cztery gołe ściany i tak pusto jakby się miał interes za chwilę zlikwidować! Pastor gada jakieś rzeczy o piekle nieprzyjemne, a czy ja idę do kościoła żeby się denerwować?; Moryc "Ziemia Obiecana"
Awatar użytkownika
axl2
Posty: 4
Rejestracja: 09 sie 2019, 10:47

Re: 5 tytułów - wybór dla pesymisty

Post autor: axl2 »

Na konsole lubię tytuły różnego gatunku aczkolwiek większość w klimacie mroczny. Lubie SF ale fantastyka to już dla mnie za dużo. Swojego czasu życie straciłem na Command & Conquer, Settlers, Commandos :) doom, planescape torment. Obecnie trochę pogram w szybsze gry typu medal of honor, resident evil, call of duty itp stąd zaciekawił mnie tytuł This War of Mine ale to chyba nie na nasz poziom zaawansowania :)
Reach out and touch faith
Awatar użytkownika
Rikonelli
Posty: 90
Rejestracja: 26 sty 2019, 21:27
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 19 times
Been thanked: 15 times

Re: 5 tytułów - wybór dla pesymisty

Post autor: Rikonelli »

Widać, że żeby dobrze się bawić, potrzebujesz gier z klimatem. Po tym, co piszesz, nie jesteś raczej eurograczem :D
Zainteresuj się Ameritrashem.

Wymieniłeś Martwą Zimę - jak całe towarzystwo ogarnie o co chodzi, to gra się miodnie, więc polecam. Na 2 osoby dobrze gra się jedynie w Prisoner's Dilemma. Pełnię klasycznej rozgrywki osiągniesz dopiero od 3 osób.

Bardzo dobrze na 2 osoby działa też Aeon's End, może przypadnie Ci do gustu?

Dodam też Spartakusa: Krew i Zdrada. Mam z wszystkimi dodatkami i gra jest świetna, bardzo dużo knucia przy stole i negatywna interakcja, fajne walki, dużo się dzieje (gra od 3 graczy, ale polecam grać w składzie 4 osób lub więcej)

Super jest też Robinson, bardzo fajna przygodowa gra, choć na początku trzeba się przebić przez sporą ilość zasad.
Awatar użytkownika
arian
Posty: 829
Rejestracja: 26 sty 2016, 22:38
Has thanked: 264 times
Been thanked: 593 times

Re: 5 tytułów - wybór dla pesymisty

Post autor: arian »

Na pewno odpuściłbym Martwą Zimę na dwie osoby. Żeby rozwinęła skrzydła potrzeba przynajmniej trójki graczy. Jeśli nie zależy Ci na grach przygodowych, to może Terraformacja Marsa? Gra w budowanie cywilizacji na Marsie, ma sporo klimatu i jest dość tania w stosunku do tego, co oferuje. Inna, która fajnie sprawdza się na dwie osoby to Osadnicy: Narodziny Imperium. Karcianka w klimacie Settlersów. Obie gry mają tryb solo, więc nawet jeśli Ty się nie wciągniesz, to żona może pograć sama. Solo w Terraformacji Marsa dla mnie jest bardzo satysfakcjonujące.

Posiadłość Szaleństwa jest fajna, ale docelowo trzeba się przygotować na kupowanie dodatków, a wtedy cena gry bardzo rośnie. Zombiecide jest przyjemne, ale dla mnie na dłuższą metę byłoby zbyt powtarzalne. Fajne do zagrania kilka razy.
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1377
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 190 times

Re: 5 tytułów - wybór dla pesymisty

Post autor: Brylantino »

Podstawowe pytanie, czy jak to ma być prezent dla żony, to czy takie nagle Ameri w ogóle podejdzie małżonce? Bo super, że tobie się gra bardziej spodoba, a zaraz wyjdzie że jej w ogóle nie leży zabijanie zombie itp. tym bardziej patrząc na to w co graliście do tej pory.

EDIT: Z wymienionych tytułów wydaje mi się, że Detektyw będzie najbardziej bezpieczną opcją (pod względem też preferencji żony).
Awatar użytkownika
Goldberg
Posty: 1508
Rejestracja: 29 maja 2013, 13:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 81 times
Been thanked: 170 times

Re: 5 tytułów - wybór dla pesymisty

Post autor: Goldberg »

Oooo, wlasnie.
Bo to co ty napisales, vs w to co graliscie to dwie różne rzeczy...
Po twoim opisie powiedzial bym kup w ciemno nowe Zombicide Invader, podejdzie ci lepiej, ew poszukaj starego dobrego Dooma.
Twoja liste podsumowal bym tak:
TWOM : sam praktycznie odrzuciłeś, wiec po co sie meczyc
Zombicide: kup raczej klasyczne, ew najnowszą odsłonę
PS 2ed: nigdzie nie padlo slowo macki, wiec ten klimat jest nie dla Ciebie. Jako psychofan tej gry polecal bym ja prawie kazdemu, kto wymienil slowo horror, ale u ciebie raczej nie przejdzie.
Martwa Zima: imho bardzo , bardzo slaba na 2 osoby
Detektyw: o dziwo to jest to co obojgu wam moze podejsc. Chyba poszedl bym w detektywa...
Tyle ode mnie, mam nadzieje , ze pomoglem
A w "kirche" co ja mam? Cztery gołe ściany i tak pusto jakby się miał interes za chwilę zlikwidować! Pastor gada jakieś rzeczy o piekle nieprzyjemne, a czy ja idę do kościoła żeby się denerwować?; Moryc "Ziemia Obiecana"
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 384 times
Been thanked: 452 times

Re: 5 tytułów - wybór dla pesymisty

Post autor: KamradziejTomal »

Widać, że żeby dobrze się bawić, potrzebujesz gier z klimatem. Po tym, co piszesz, nie jesteś raczej eurograczem :D
Zainteresuj się Ameritrashem.
Z całym szacunkiem ale ni chusteczki się nie zgadzam. Wogóle unikałbym przekładania zainteresowań z grania na PC/Konsoli na analogiczne gry planszowe - to są ZUPEŁNIE inne odczucia z rozgrywki. Na komputerze nudze się na śmierć przy grach o zarządzaniu firmą/miastem/wioską/państwem/whatever (chyba że jest dobry moduł walk do tego), natomiast na stole najlepiej właśnie bawie się przy zbieraniu surowców i przekuwaniu ich na punkty. Kolega grał/gra w gry takie same albo analogiczne jak ja kiedyś, także tym bardziej nie szufladkowałbym kogokolwiek jako "eurogracza" czy "ameritrashowca" szczególnie, że to dopiero początek zabawy z grami planszowymi.

Ja bym osobiście zapytał żony w co ona by chciała grać i jakich gier by szukała. Co z tego, że weźmiesz grę pod siebie, jak współgracz nie będzie do niej chciał wracać? Ja tak raz zrobiłem i teraz mi żal, że jak mam ochotę zagrać w Warhammera Underworlds to muszę za każdym razem szukać towarzystwa poza domem.

Wbrew pozorom w gram euro dzieje się dużo - w końcu trzeba dobrze przemyśleć swój ruch, żeby wygrać. Ameri są różne ale czasem będziesz po prostu turlał kostką i patrzył jak nic Ci nie wychodzi (tak na Ciebie patrzę Descent). Klimatu w grach euro ciężko doświadczyć ale prawdę powiedziawszy w ameri (szczególnie w porównaniu z grami elektronicznymi) jak nie ma towarzystwa, które potrafi się wczuć to też tego klimatu nie będzie. Musi być dobra ekipa, która czuje realia, postacie, przygodę i sama siebie nakręca a o to wcale nie jest łatwo.

Popatrz jeszcze na tytuły takie jak Eldrich Horror, Pandemia, Robinson Crusoe - są tańsze niż gry wypchane figurkami więc na start powinn być korzystniejsze. Na start mogą też podejść karcianki - Start Realms/Hero Realms, Brzdęk.
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
c08mk
Posty: 2459
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 285 times

Re: 5 tytułów - wybór dla pesymisty

Post autor: c08mk »

Dla konsolowca lubiącego strzelanki poleciłbym Gears of War. Kooperacja, można dostać w wersji polskiej są figurki, klimat Sci-Fi. Akcje wykonuje się z kart, a trafienia z kości. Gra ma chyba tylko jeden dodatek z druku na żądanie (dodatkowe misje), a tytuł jest zamknięty, także nie obaw, że będzie pochłaniać portfel przez kolejne kilka lat.
Pieter1989
Posty: 145
Rejestracja: 20 sty 2017, 09:29
Lokalizacja: Cieszyn
Has thanked: 20 times
Been thanked: 12 times

Re: 5 tytułów - wybór dla pesymisty

Post autor: Pieter1989 »

Z wymienionych gier wybrałbym też Detektywa - biorąc pod uwagę 2 osoby to dla mnie jest to idealny układ na tę grę, a przy okazji pokaże też czy iść w takie klimaty dalej czy jednak odpuścić.
Z drugiej strony nie uważacie, że może warto też pójść w jakiś 'standard' (pytanie do przedmówców) typu Wsiąść do pociągu (tu oczywiście może być znacznie dłuższa lista)? Może na sprawdzenie też warto, hm?
Awatar użytkownika
axl2
Posty: 4
Rejestracja: 09 sie 2019, 10:47

Re: 5 tytułów - wybór dla pesymisty

Post autor: axl2 »

Żonie tematyka nie gra roli :) grunt żeby się przyjemnie grało szczególnie że żona lubi kryminały to raczej w każdym tytule się odnajdziemy (mogę szaleć;). Wcześniejsze tytuły nabyła żona po popularności jaką mają na necie i to było głównym powodem. Dzięki za tak liczną pomoc, odrzucone Martwa Zima i TWOM. Nie wiem czemu ale cały czas korci mnie zombicide (bez znaczenia edycja) no i widzę że detektyw taki neutralny. Aeons End jak dla mnie za bardzo fantazy, fantastyka ok ale do poziomu Władcy Pierścieni ;p zaciekawiła mnie też pozycja Brzdęk. Pooglądam jeszcze rozgrywki i jak coś wybiorę dam znaka
Reach out and touch faith
suibeom
Posty: 790
Rejestracja: 18 cze 2019, 16:02
Has thanked: 1559 times
Been thanked: 252 times

Re: 5 tytułów - wybór dla pesymisty

Post autor: suibeom »

Podobnie jak Ty, bardzo sceptycznie podchodziłem do tej rozrywki i jak Ty wolałem gry wideo, więc rozumiem Twoje obiekcje. U mnie było nawet gorzej, bo dziewczyna miała w tym temacie podobne zdanie. Zaczęliśmy parę miesięcy temu od Dooma i zassało nas na całego. Potem były Zombicide Czarna plaga i Zielona horda z dodatkami, gra się w to naprawdę miodnie (tak nas wzięło, że nowy Invader czeka na półce), The Others, Posiadłość szaleństwa, Martwa zima, This war of mine i ostatnia perełka - Nemesis! Nie sądziłem, że karton i plastik zrównają się, a w niektórych wypadkach wezmą górę nad monitorem :-)
ODPOWIEDZ