Eldritch vs Arkham 3ed

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Freshus
Posty: 294
Rejestracja: 15 sty 2019, 13:00
Has thanked: 50 times
Been thanked: 109 times

Eldritch vs Arkham 3ed

Post autor: Freshus »

Niech się zacznie.

Jak powyżej, ostatnio wkręciłem się w tematykę cthulhu. Początkowo byłem nastawiony na eldritcha, ale zacząłem trochę czytać o Arkham 3ed (również tu na forum gdzie toczą się spory na ten temat :D) i teraz stoję w rozkroku.

Przeważnie gram solo/z dziewczyną, nie straszna mi obsługa stosów kart itp. Jeżeli chodzi o eldritcha to wiem, że od razu najlepiej kupić z pierwszym dodatkiem. Za Arkham przemawia to, że seria dopiero co rusza, więc dodatki mógłbym dokupywać na bieżąco.

Natomiast nie ukrywam, że głównie zależy mi na tym, żeby dziewczyna się wciągnęła w klimat, jak spodoba się nam obojgu to pewnie zakończy się na zakupieniu obu tytułów 😃, w innym wypadku pewnie skupię się na skompletowaniu jednego.

I tutaj pytanie do Was, który z powyższych tytułów polecacie na początek?

P.S. MoM odpada, z racji tego, że mamy podróże przez Śródziemie i nie chcę na razie drugiej gry z aplikacją, a raczej coś co pozwoli mi bardziej obcować z planszą.
LCG też odpada z racji na ilość tego co już wyszło, a także nie chcę wchodzić równocześnie w drugi system LCG :D.
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Eldritch vs Arkham 3ed

Post autor: kastration »

Z punktu widzenia komplikacji zasad (przy utrzymaniu jakości rozgrywki i jej klimatu) na pewno Eldritch wygrywa znacząco z Arkham. To też było moim głównym powodem zakupu jednej z tych gier i rezygnacji (ze względu na oczywiste podobieństwo mechanizmów) z drugiej. Ponadto, dla jednych lepiej poruszać się w obrębie jednego miasta, ja wolę poruszać się po mapie świata (to też kwestia różnego postrzegania klimatu, zależy co wolisz). Dodatków do EH jest dość sporo - choć nie wiem, jak wypadają duże - małe dają spory fun. Zakazana Wiedza to must have i żart ze strony wydawcy, że nie połączono tego z podstawką. Już sam taki zestaw z 1 dodatkiem dostarczy naprawdę sporo funu. Dodatkowo, z punktu widzenia wciągnięcia nowej osoby EH może być po prostu przystępniejszy na start.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Freshus
Posty: 294
Rejestracja: 15 sty 2019, 13:00
Has thanked: 50 times
Been thanked: 109 times

Re: Eldritch vs Arkham 3ed

Post autor: Freshus »

Okej, po zastanowieniu decyduje się na Eldritcha tak jak od początku zamierzałem.
Jeszcze jedno pytanie odnośnie koszulek na karty. Poza koszulkami "mini" potrzebne są jeszcze większe, natomiast jeżeli dobrze patrzę nie jest to rozmiar standard CCG, a trochę węższe (59x86)? Ktoś próbował to koszulkować w zwyczajne CCG (63x88)? Dużo luzu i karty "gonią"? Pytam, bo mam lekki nadmiar koszulek właśnie w tym rozmiarze :).
c08mk
Posty: 2462
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 285 times

Re: Eldritch vs Arkham 3ed

Post autor: c08mk »

Freshus pisze: 10 sie 2019, 21:52 Okej, po zastanowieniu decyduje się na Eldritcha tak jak od początku zamierzałem.
Jeszcze jedno pytanie odnośnie koszulek na karty. Poza koszulkami "mini" potrzebne są jeszcze większe, natomiast jeżeli dobrze patrzę nie jest to rozmiar standard CCG, a trochę węższe (59x86)? Ktoś próbował to koszulkować w zwyczajne CCG (63x88)? Dużo luzu i karty "gonią"? Pytam, bo mam lekki nadmiar koszulek właśnie w tym rozmiarze :).
Lepiej mieć dopasowane koszulki. Ewentualnie weź kartkę przytnij na wielkość karty i wsadź w koszulkę.
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Eldritch vs Arkham 3ed

Post autor: kastration »

Freshus pisze: 10 sie 2019, 21:52 Okej, po zastanowieniu decyduje się na Eldritcha tak jak od początku zamierzałem.
Jeszcze jedno pytanie odnośnie koszulek na karty. Poza koszulkami "mini" potrzebne są jeszcze większe, natomiast jeżeli dobrze patrzę nie jest to rozmiar standard CCG, a trochę węższe (59x86)? Ktoś próbował to koszulkować w zwyczajne CCG (63x88)? Dużo luzu i karty "gonią"? Pytam, bo mam lekki nadmiar koszulek właśnie w tym rozmiarze :).
Standard american wchodzą idealnie, 57,5x89 mm, i te właśnie są dedykowane do komfortowej gry. CCG będą chyba za luźne.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
Goldberg
Posty: 1511
Rejestracja: 29 maja 2013, 13:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 83 times
Been thanked: 173 times

Re: Eldritch vs Arkham 3ed

Post autor: Goldberg »

Jedynie słuszna opcia, jest posiadanie WSZYSTKICH mackowatych gier ;)
A poważnie, (choc to wyzej bylo jak najbardziej poważnie...)to jesli miałbym wciągać kogos nowego w klimat cthulhu....3ed
Dla czego? Bo jest ładniejsza i mechanika jest bardziej...hmmm up to date...Uwielbiam EH , i gdyby ktos parę lat temu spytal, co na poczatek, czy EH czy AH2ed, odpowiedział bym , ze EH....z tego samego powodu dla ktorego teraz pisze AH3ed
Gdybys powiedział , ze chcesz zainteresować tytulem kogos kto uz siedzi w klimatach coc, np gral w rpg, wtedy powiedział bym , pokaz mu EH, ale dla kogos , zielonego, imho ah3ed
A w "kirche" co ja mam? Cztery gołe ściany i tak pusto jakby się miał interes za chwilę zlikwidować! Pastor gada jakieś rzeczy o piekle nieprzyjemne, a czy ja idę do kościoła żeby się denerwować?; Moryc "Ziemia Obiecana"
Morgon
Posty: 618
Rejestracja: 13 lis 2006, 15:57
Lokalizacja: Nowa Sól, Lubuskie
Has thanked: 28 times
Been thanked: 55 times

Re: Eldritch vs Arkham 3ed

Post autor: Morgon »

Eldritch jest prostszy i mniej ciasny. Obsługa gry nie męczy jak przy AH 3 ed. Klimat to już zależy czy ciasnota i osaczenie w mieście czy przygoda i więcej luzu na mapie świata. Eldritch jest idealny na 4 postacie (można grać dwie postaci na gracza) natomiast AH będzie się lepiej skalował ze względu na prosty mechanizm 2 żetony na badacza z worka. Graficznie co kto lubi. Dla mnie EH jest jaśniejszy, bardziej klarowny. W AH wszystko jest do przesady ciemne i mroczne tak że granie w dzień może sprawiać problemy z odróżnianiem kolorów dzielnic czy czytaniem opisów na kartach potworów. EH to sandbox, AH to scenariusze, więc powtarzalność jest większa. Trudno więcej porównywać gdy EH jest skończoną serią a AH ma tylko podstawkę. Kart nie koszulkuję, są bardzo dobrej jakości i tworzą potem grube stosy, które w koszulkach się zwyczajnie rozjadą.
Freshus
Posty: 294
Rejestracja: 15 sty 2019, 13:00
Has thanked: 50 times
Been thanked: 109 times

Re: Eldritch vs Arkham 3ed

Post autor: Freshus »

Spoiler:
Dziękuję bardzo za wszystkie opinie. Eldritch zakupiony :). Co do koszulek i kart, nie widać na nich zużycia po x partiach?
Morgon
Posty: 618
Rejestracja: 13 lis 2006, 15:57
Lokalizacja: Nowa Sól, Lubuskie
Has thanked: 28 times
Been thanked: 55 times

Re: Eldritch vs Arkham 3ed

Post autor: Morgon »

Mam za sobą jakieś 30 partii i nie widzę zużycia na kartach. Wytarł się tylko trochę znacznik pierwszego gracza bo ktoś bawił się nim przekładając między palcami zamiast trzymać na stole. Główny powód niszczenia kart to częste tasowanie i długotrwały kontakt ze skórą a więc potem. W Eldritchu kart nie trzyma się w dłoniach, leżą na stole. Karty tasujesz raz, przed grą, chyba że jakiś efekt zmusza do tasowania.
Awatar użytkownika
Goldberg
Posty: 1511
Rejestracja: 29 maja 2013, 13:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 83 times
Been thanked: 173 times

Re: Eldritch vs Arkham 3ed

Post autor: Goldberg »

Kwestia koszulkowania to , bardzo indywidualna sprawa
Ja np koszulkuje wszystko, bo lubie...
Inna sprawa, że czasami zdarza sie jeśc pizze, czy cos innego przy mniej wymagajacych tytułach a wtedy koszulki pomagają
A w "kirche" co ja mam? Cztery gołe ściany i tak pusto jakby się miał interes za chwilę zlikwidować! Pastor gada jakieś rzeczy o piekle nieprzyjemne, a czy ja idę do kościoła żeby się denerwować?; Moryc "Ziemia Obiecana"
Freshus
Posty: 294
Rejestracja: 15 sty 2019, 13:00
Has thanked: 50 times
Been thanked: 109 times

Re: Eldritch vs Arkham 3ed

Post autor: Freshus »

Do tej pory też koszulkowałem wszystko. Ale widząc ogrom kart przy wszystkich dodatkach, koszulki kosztować mnie będą tyle co małe dodatki :lol: , nie mówiąc o pogrubieniu stosów z racji tego, że nie uznaje cienkich koszulek, a jedynie premium.
ODPOWIEDZ