Gra (legacy lub kampania) z rozwojem postaci.

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
ponika
Posty: 531
Rejestracja: 01 sty 2019, 17:25
Lokalizacja: Zagranica
Has thanked: 231 times
Been thanked: 442 times

Gra (legacy lub kampania) z rozwojem postaci.

Post autor: ponika »

Szukam gry na 2 osoby, która zajmie nam kilka (naście) gier, przy czym nie będzie nudnym klepaniem tego samego w różnych wariantach, ale da poczucie rozwoju i nowości z każdą grą. Mile widziane poczucie "to gramy jeszcze kolejny rozdział?"
Jak na razie ideałem w tej kwestii jest Aeons end legacy, który oprócz historii zagwarantował nam też dużą ewolucję zasad gry plus odczuwalny rozwój postaci (a wybieranie drogi rozwoju była zabawą samą w sobie)
Obecnie gramy we Władcę pierścieni podróże przez Śródziemie, na razie na początku kampanii więc rozwoju raczej za dużo nie mamy (mam nadzieję że coś się ruszy w tej kwestii).

Nie pasują nam gry z koszmarnym setupem i milionem zasad od pierwszej rozgrywki (Mage Knight przeraził nas już na etapie instrukcji, odpada).

W planach mamy zakup Pandemii legacy, która polecało nam wiele osób.

Klimat dowolny, chociaż może już mniej fantasy, bo w końcu nam się znudzi :)

Co jeszcze wchodziłoby w grę?
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4666
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1213 times
Been thanked: 1419 times

Re: Gra (legacy lub kampania) z rozwojem postaci.

Post autor: Mr_Fisq »

Horror w Arkham: LCG?
- nie jest to fantasy
- scenariusze (te w które grałem) są dość zróżnicowane
- rozwój postaci może nie jakiś gwałtowny, ale występuje

mnie do niej zniechęcił tylko czas poświęcany na grę poza grą - składanie talii.
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Cyel
Posty: 2572
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1219 times
Been thanked: 1425 times

Re: Gra (legacy lub kampania) z rozwojem postaci.

Post autor: Cyel »

Pomijając nieco pracochłonny setup (ułatwiony bardzo jeśli elementy są dobrze posegregowane w swoich pudełeczkach/torebkach) ideałem powinno być Gloomhaven. Różnorodni przeciwnicy, świetny rozwój postaci na różne sposoby (zabawa w składanie kart akcji i ulepszanie ich, kupowanie przedmiotów, modyfikowanie talii ataku, która jest tam zamiast kości, realizowanie celów postaci), kampania tak długa, że mogłaby obsłużyć kilka gier (dlatego IMO cena pozornie tylko wysoka, bo przekłada się na mnóstwo czasu gry).
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4666
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1213 times
Been thanked: 1419 times

Re: Gra (legacy lub kampania) z rozwojem postaci.

Post autor: Mr_Fisq »

@Cyel

"Nie pasują nam gry z (...) milionem zasad " - Gloomhaven to nie jest gra kalibru Aeons End jeżeli chodzi o złożoność zasad. Może to jeszcze nie jest Mage Knight, ani nie Sword & Sorcery, ale zasad trochę jest.
W kwestii: "Nie pasują nam gry z koszmarnym setupem" dodam, że nie nie wyobrażam sobie przechowywania i rozkładania Gloomhavena bez insertu.
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Cyel
Posty: 2572
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1219 times
Been thanked: 1425 times

Re: Gra (legacy lub kampania) z rozwojem postaci.

Post autor: Cyel »

W życiu nie uznałbym GH za grę "z milionem zasad". Podstawowe reguły są raczej prościutkie i intuicyjne, a nowe możliwości dla graczy wprowadzane stopniowo i powoli. No i to kooperacja, więc nawet jak się w czymś raz czy dwa rąbniecie na początku, to nikt nie powinien czuć się oszukany ;)

Owszem, to nie Scrabble czy Grzybobranie, jeśli chodzi o zasady, ale od gier z faktycznym milionem zasad (RPGi, bitewniaki itp) dzielą Gloomhaven lata świetlne. Same zasady do GH są krótsze niż errata do niejednego bitewniaka ;)
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1380
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 191 times

Re: Gra (legacy lub kampania) z rozwojem postaci.

Post autor: Brylantino »

Niestety się nie zgodzę. Gloomhaven niby ma proste zasady, ale w grze występuje ogromna ilość różnych wyjątków, czy dziwnych sytuacji które w ogóle nie są tłumaczone przez instrukcję, przez co często trzeba szukać odpowiedzi na BGG co 10-15 minut rozgrywki i jest to męczące.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4666
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1213 times
Been thanked: 1419 times

Re: Gra (legacy lub kampania) z rozwojem postaci.

Post autor: Mr_Fisq »

@Cyel

Może i podstawowe zasady Gloomhaven są proste i intuicyjne, ale nieprzypadkowo Rulebook ma 50 stron. Dla porównania Aeons End (w wersji nie legacy) ma 20 + więcej powietrza na stronach i obrazków.
Punktem odniesienia nie są tu wzmiankowane przez Ciebie bitewniaki, tylko wskazany przez autora: Mage Knight i moim zdaniem Gloomhavenowi bliżej do Mage Knight'a niż do Aeons'a.
, a nowe możliwości dla graczy wprowadzane stopniowo i powoli.
Ja tam od pierwszego scenariusza wpychałem przeciwników na pułapki, korzystałem z efektów ataków, stanów postaci, ataków obszarowych czy "infuzji" (?) ;)
Prędzej można napisać, że instrukcja jest przejrzyście napisana :)

I jeszcze jedno:
, ale da poczucie rozwoju i nowości z każdą grą.
z tymi nowościami z każdą grą, w wypadku Gloomhaven, bym nie przesadzał.

Ogólnie warto zapoznać się z recenzją Gambita, która wybija się z dość powszechnego zachwytu nad tą grą.

PS. Żeby nie było wątpliwości: dla mnie Gloomhaven to bardzo solidna gra: 7/10, ale niekoniecznie pod podane wymagania.
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2756
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 326 times
Been thanked: 1256 times

Re: Gra (legacy lub kampania) z rozwojem postaci.

Post autor: Yuri »

To ja podrzucę Ci tylko Shadows of Brimstone, ale przygotuje sie na opcję droższą niż AH LCG. Za to replayability chyba nieskończone :)
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
ODPOWIEDZ