jaka alternatywa dla 7CŚ Pojedynek?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Simon90
Posty: 16
Rejestracja: 06 gru 2018, 12:13
Has thanked: 4 times

jaka alternatywa dla 7CŚ Pojedynek?

Post autor: Simon90 »

Cześć,

poszukuję gry, która zastąpiłaby mi 7 CŚ Pojedynek. Bardzo lubimy z Żoną tę grę, ale bywają partie, gdzie losowe rozłożenie kart daje się we znaki. Oczywiście można nimi manipulować budując cuda, czy korzystając z Panteonu (dodatek), ale i tak zdarzają się partie, gdzie karty są wręcz "ułożone" pod jednego gracza.

Zastanawiamy się nad Osadnikami NI, lub Osadnikami Królestwa Północy. Jednak mam obawy co do tych gier:
- Osadnicy NI- posiada talię kart ogólnych- czy tu również nie będzie występował czynnik losowy podobny do opisanego wyżej?
- Królestwa Północy- czy ogranie talii frakcji nie będzie powodowało grania wg schematów- mniejsza regrywalność?

Podsumowując: poszukuję gry z bardzo ograniczoną losowością a jednocześnie regrywalnej (gra "codzienna"), gry 2-osobowej (albo dedykowanej dla dwóch graczy, albo wyśmienicie się sprawującej), żeby partia trwała ok. 1-2 godziny.

Co sądzicie w tym kontekście o Osadnikach (i której wersji), albo czy macie inne pomysły?

Dzięki za podpowiedzi i sugestie :)
Awatar użytkownika
p_olo86
Posty: 412
Rejestracja: 04 sty 2017, 11:31
Has thanked: 9 times
Been thanked: 29 times

Re: jaka alternatywa dla 7CŚ Pojedynek?

Post autor: p_olo86 »

Ze swojej strony na dwie osoby polecam Tuareg, Zamki Burgundii, Santa Maria, Pięć Klanów.
Co do osadników NI - grałem raz czy dosyć dawno i jakoś niepodeszła, KP- jestem po dwóch rozgrywkach i gra bardzo mia się podoba i na pewno będzie ogrywana dalej.
Awatar użytkownika
EVOCATVS
Posty: 687
Rejestracja: 16 lis 2018, 22:20
Has thanked: 497 times
Been thanked: 155 times

Re: jaka alternatywa dla 7CŚ Pojedynek?

Post autor: EVOCATVS »

Do 1v1 warto Neuroshimę Hex spróbować (powinno być darmowe demo na Androida). Z długością pojedynczej partii teoretycznie się nie łapie, ale można zawsze grać do kilku zwycięstw, zamieniać armiami po rundzie itp, opcji trochę jest :D
Pieter1989
Posty: 145
Rejestracja: 20 sty 2017, 09:29
Lokalizacja: Cieszyn
Has thanked: 20 times
Been thanked: 12 times

Re: jaka alternatywa dla 7CŚ Pojedynek?

Post autor: Pieter1989 »

Jestem fanem O:NI i moim zdaniem jest to dobra gra dla dwóch osób. Oczywiście, karty mogą nie podejść, ale nic nie stoi na przeszkodzi, żeby podeszły w drugim rozdaniu:) albo w trzecim;) No i chcąc nie chcąc, różne frakcje mają różny poziom. Pytanie czy to przeszkadza czy nie. Dla mnie jeśli gra w O:NI to tylko w 2 osoby albo solo. Więcej odpada, stąd sam bym spróbował, tym bardziej, że na forum ludzie sprzedają więc można wyłapać całkiem przystępnie używkę.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: jaka alternatywa dla 7CŚ Pojedynek?

Post autor: rastula »

ostatnio odkopaliśmy hulającą po wyprzedażach grę

https://m.rebel.pl/product.php/2,1438/1 ... kosci.html

i mialem podobne wrażenia z rozgrywki, jak w 7cśp

gra jakoś przepadła na rynku
Pumar
Posty: 77
Rejestracja: 06 wrz 2018, 16:17
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: jaka alternatywa dla 7CŚ Pojedynek?

Post autor: Pumar »

Bez losowości - rój.
Z euro typowego - pola arle (to może być ciężkie w dostaniu) albo np kawerna jaskinia vs jaskinia.
Z gier lekko losowych - może Pory Roku? Moim zdaniem bardzo dobrze chodza na 2 osoby, a przez początkowy draft gra ma bardzo ograniczona losowość. Podobnie inis - choć ta gra jest bardzo agresywna na dwie osoby, więc nie każdemu musi podejść

Jak dla mnie osadnicy mi są jednak trochę losowi - jest to w końcu talia która zawsze może nie podejść. Nie jest to moim zdaniem źle (choć dla mnie potrzeba ciągłego czytania kart przeciwnika mocno zniechęca do gry) ale jeśli szukasz gry mniej losowej to nie wydaje mi się to dobrym rozwiązaniem.
Awatar użytkownika
BartoszK
Posty: 221
Rejestracja: 11 lut 2019, 20:07
Lokalizacja: Tychy
Has thanked: 27 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: jaka alternatywa dla 7CŚ Pojedynek?

Post autor: BartoszK »

Co do Osadników: mam obie (NI oraz KP) i obie uwielbiam więc mogę nie być super obiektywny ale,
jeśli szukasz mniej losowej z nich to bardziej polecam KP. Każdy ma własną, niewielką talię. Łatwiej coś zaplanować i można wykręcić naprawdę fajne combo. Jest też dynamiczniejsza i łatwiejsza w wytłumaczeniu niż NI. Niemniej jednak NI są wg. mnie ciekawsze przez swoją większą złożoność. Tu działamy wolniej i często dostosowujemy się do aktualnej sytuacji wynikającej z dobranych kart. Nie wszystkim to jednak pasuje. Prawda jest taka, że to różne gry choć posiadają sporo wspólnych mechanik.
Jeśli chcesz zacząć przygodę z Osadnikami i denerwuje Cię losowość to polecam Królestwa Północy.

Jeśli chodzi o gry dwuosobowe to polecam jeszcze:
Tuareg - najlepsza mała dwuosobówka
Hero Realms - bardzo dobry deckbuilder
Gejsze - mała gra wielkich możliwości ;)

Z większych tytułów:
Stronghold 2ed. - bardzo dobra gra strategiczna
Cywilizacja Poprzez Wieki 3ed. - duża gra cywilizacyjna. Trudna ale warta nauczenia.
Monolith Arena - szachy na sterydach.
Przed zagraniem zapoznaj się z treścią instrukcji dołączonej do opakowania,
bądź skonsultuj się z twórcą lub wydawcą,
gdyż każda gra niewłaściwie zagrana zagraża twojej opinii lub zdrowiu.
Simon90
Posty: 16
Rejestracja: 06 gru 2018, 12:13
Has thanked: 4 times

Re: jaka alternatywa dla 7CŚ Pojedynek?

Post autor: Simon90 »

Dzięki wszystkim za podpowiedzi:)

zaciekawił mnie tytuł Guns&steel ale oceny są bardzo podzielone. Widziałem opinie, że w grze głównie chodzi o rozwój militarny, to prawda?

Monolith i Neuroshima jakoś mnie nie przekonują, Zamki Burgundii mam, ale rozgrywka jest zupełnie inna niż w Pojedynku. Cywilizacja pewnie genialna, ale za długa :)

Przyglądam się (oprócz Osadnikom) jeszcze grze Tuareg i Gejszom, dzięki za polecenie :)

a co sądzicie o Krótkiej Historii Cywilizacji na 2 osoby?
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1519
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 301 times
Been thanked: 637 times

Re: jaka alternatywa dla 7CŚ Pojedynek?

Post autor: EsperanzaDMV »

Simon90 pisze: 18 sie 2019, 21:10 Cześć,

poszukuję gry, która zastąpiłaby mi 7 CŚ Pojedynek. Bardzo lubimy z Żoną tę grę, ale bywają partie, gdzie losowe rozłożenie kart daje się we znaki. Oczywiście można nimi manipulować budując cuda, czy korzystając z Panteonu (dodatek), ale i tak zdarzają się partie, gdzie karty są wręcz "ułożone" pod jednego gracza.
(...)
A gracie z dodatkiem Panteon? Dodatek bardzo niweluje tę kwestię "ułożenia" kart - oprócz budowania cudów dających dodatkową akcję, można kupować też bóstwa zamiast dobierania kart, co mocno pomaga w kwestii "ułożonych" kart.
Simon90
Posty: 16
Rejestracja: 06 gru 2018, 12:13
Has thanked: 4 times

Re: jaka alternatywa dla 7CŚ Pojedynek?

Post autor: Simon90 »

Gram z dodatkiem. Z Panteonu można korzystać od drugiej epoki, a w pierwszej mogą Ci się ułożyć np. karty produkcji.
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: jaka alternatywa dla 7CŚ Pojedynek?

Post autor: AnimusAleonis »

Coś co ma podobno mieć podobny "feel" do 7CŚ to Hadara

Sam nie grałem bo gra bardzo świeża, ale w planach na pewno jest, jednak znajoma na GenCon grała, kupiła, i bardzo poleca, i mówi że może to wymieni 7CŚ w jej kolekcji, z pewnością co najmniej na jakiś czas.

Worth checking out :D
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: jaka alternatywa dla 7CŚ Pojedynek?

Post autor: trance-atlantic »

A może Elizjum? :)
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
geekplanszowy
Posty: 47
Rejestracja: 18 sie 2019, 14:48
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: jaka alternatywa dla 7CŚ Pojedynek?

Post autor: geekplanszowy »

Co do Osadników to jestem fanem ale tylko wersji podstawowej + ewentualnie dodatku każdy potrzebuje przyjaciela. Grałem w tą grę mega często i po pewnym czasie wylądowała na półce i tak sobie leży.
Jak tylko był pre order Osadników Królestwa Północy ot od razu zamówiłem sobie egzemplarz.

Obie gry są bardzo fajne i uważam, że obie są od siebie różne. Uważam, że można mieć je obie na półce bo jedna drugiej nie wyklucza :) Jakbym miał teraz wybrać jedną to wybrałbym ONI. Moim zdaniem jest bardziej wyrazista :)
https://geekplanszowy.pl- 5% zysku na cele charytatywne | Tylko Eko pakowanie | Gry, które sami kochamy :)
ODPOWIEDZ