GMT Games

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
jnowaczy
Posty: 503
Rejestracja: 15 wrz 2005, 20:43
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

GMT Games

Post autor: jnowaczy »

Ok, czas na wprowadzenie do kolekcji czegoś hard i instrukcji, które zapewni mi lektury na kilka godz a mianiowice chodzi mi o pozycje od GMT Games.Musi byc solo , wariant oficjalny lub nieoficjalny.Gralem już w thunder alley oraz navajo wars. Co polecacie?, która grę uważacie za najlepszą?
Every single fucking day I get closer to the grave
I am terrified, I fell asleep at the wheel again
Crashed my car just to feel again
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1217
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 429 times

Re: GMT Games

Post autor: kastration »

Najlepszą grą z tej stajni jest Dominant Species, ale w to solo nie pograsz (podobno - i nie bez schizofrenii). Ostatnio zacząłem na nowo odkrywać za to Labirynt. Wojnę z Terroryzmem i jest moc. Instrukcja jest fatalna, na pewno mieści się w Twoich kryteriach czytania wiele h, by wszystko sobie poukładać w głowie (i przy okazji nie podrzeć jej). Przynajmniej polska wersja, która jest dodatkowo tania, jak za dobre wydanie komponentów. Wariant solo jest dedykowany, jeśli szukasz tego w grach jako urozmaicenia, choć skomplikowany i czasochłonny w obsłudze (na starcie). Jestem co prawda totalnym amatorem w ten tytuł (w porównaniu do TS czy 1989), ale czuję, że da mi wiele satysfakcji (zwłaszcza na 2 osoby). Specjaliści-wojennicy pewnie polecą bardziej niszowe tytuły...
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
jnowaczy
Posty: 503
Rejestracja: 15 wrz 2005, 20:43
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: GMT Games

Post autor: jnowaczy »

Właśnie na takie niszowe tytuły liczę. Zapomniałem o wspomnianym przez Ciebie labiryncie, który mam ograny wraz z dodatkiem i solo naprawdę daje rade.Teraz w sumie zacząłem czytać blackbeard ale może są inne lepsze tytuly
Every single fucking day I get closer to the grave
I am terrified, I fell asleep at the wheel again
Crashed my car just to feel again
Awatar użytkownika
vder
Posty: 717
Rejestracja: 30 gru 2007, 20:20
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 281 times
Been thanked: 119 times

Re: GMT Games

Post autor: vder »

chyba obecnie słaby okres na solo gry z GMT dużo out of printów jest: space empires, skies over the reich, hunters przykładowo. Możesz wybrać coś z coinów, ale mnie osobiście system botów nie przekonuje, szczególnie, że ich dużo jest (znaczy botów). Z tego co jest to chyba spacecorp, lub jak tytuły bardziej wojenne to Peloponesian Wars, fields of fire z niesławnymi regułami :D, enemy coast ahead.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: GMT Games

Post autor: Pan_K »

Comancheria - po NW naturalny krok chyba.
Seria Next War. Dla nas w Polsce chyba najlepszy tytuł z serii to Next War: Poland.
Dalej wszystkie COINy - choć do solo mnie nie przekonały. Jeśli chodzi ilość botów, to w Algierii jest tylko jeden.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
jnowaczy
Posty: 503
Rejestracja: 15 wrz 2005, 20:43
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: GMT Games

Post autor: jnowaczy »

A co to te coiny
Every single fucking day I get closer to the grave
I am terrified, I fell asleep at the wheel again
Crashed my car just to feel again
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: GMT Games

Post autor: Pan_K »

Gry z serii COunters INsurgency. Wejdź na stronę GMT i poszukaj COIN. Zasadniczo to specyficzna mechanika implementowana w różnych tematykach.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
michaldz1
Posty: 274
Rejestracja: 18 paź 2011, 11:36
Has thanked: 78 times
Been thanked: 102 times

Re: GMT Games

Post autor: michaldz1 »

COIN tu z wikipedii https://en.wikipedia.org/wiki/Counter-insurgency to doktryna przeciwpartyzancka.
Tu są wszystkie gry z serii https://boardgamegeek.com/boardgamefami ... oin-series
A tu gry GMT które są dostępne obecnie: https://www.gmtgames.com/s-3-in-stock-games.aspx#[PageNumber(0)|PageSize(50)|PageSort(Name)|DisplayType(Grid)]

Jeśli chodzi o gry wojenne i szukanie czegoś dla siebie to ja korzystam z następujących źródeł:
- Kanał Wojennik TV - moim zdaniem najrzetelniejsze recenzje na Polskim rynku planszówkowym https://www.youtube.com/channel/UCt3kEP ... iFw/videos
- forum strategie net - takie forum gry planszowe dla wojenniaków - https://strategie.net.pl/
- strone space - biff - lubię sobie na nią zajrzeć, czasem pojawiają się recenzje gier wojennych https://spacebiff.com/
Ja polecam zajrzeć na wydawnictwa hexasim, hollandspiele, legion games, MMP bo mają podobny profil do GMT.
Z wojennych gier z trybem solo to ja mam (w większość nie grałem, ale kupiłem bo się bardzo napaliłem):
- d-day at omaha beach
- Thunderbolt Apache Leader
- The Hunters
- Field Commander: Rommel
- Target for today
-Charlemagne master of Europe
Z GMT:
- No Retreat! Russian front
- RAF: The Battle of Britain
- Next war Poland
Awatar użytkownika
jnowaczy
Posty: 503
Rejestracja: 15 wrz 2005, 20:43
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: GMT Games

Post autor: jnowaczy »

Strasznie dziękuję za wszystkie sugestie. Na pierwszy rzut wybrałem blackbeard bo zawsze mnie kręciły pirackie klimaty a jestem już z na 10 str instrukcji i mam te ja kupić od ręki a drugi tytuł to Hitler trochę a później pewnie spróbuję zmierzyć się z fields of fire.
Every single fucking day I get closer to the grave
I am terrified, I fell asleep at the wheel again
Crashed my car just to feel again
Awatar użytkownika
ShapooBah
Posty: 1263
Rejestracja: 18 lip 2018, 13:56
Lokalizacja: Katowice/Gliwice
Has thanked: 356 times
Been thanked: 206 times

Re: GMT Games

Post autor: ShapooBah »

To ja wykorzystam temat i zapytam jak bardzo Labirynt mechanicznie i strategicznie różni się od Zimnej Wojny? Posiadam tę drugą i zastanawiam się, czy jest sens kupować "mechanicznego następcę" w celu zwiększenia doznań zwałów mózgowych. Czy raczej ma się uczucie odgrzewanego kotleta, czy jednak mimo identycznej mechaniki zagrywania kart ta gra to kompletne przeciwieństwo żelaznej kurtyny?
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: GMT Games

Post autor: vinnichi »

Narazie mam 11 partii Labiryntu na koncie i kilka w Zimną więc nie jest to opinia ekspercka ;-)
Dla mnie to inne gry. Ilość przewrotów, zaskakujących wydarzeń, jest nieporównywanie ciekawsza niż w Zimnej (dla mnie!). Tutaj jeden rok (tura) potrafi o obrócić grę o 180°. Zimna wojna była (dla mnie!) za długa i zbyt statyczna. Te przeciąganie liny trwało w nieskończoność. Rozgrywka w Labirynt może zakończyć się nawet w 1 roku. Tam się naprawdę dzieje dużo i szybko.
Tylko gra potrafi być frustrująca jak cholera. Ale to jest właśnie odzwierciedlenie modelu zarządzania siatkami wywiadowczymi. Mogą się ludzie dwoić i troić ale pójdzie jakaś kaczka medialna, ktoś się z kimś po cichu dogada i bach wszystko leży. Zamach który miał zastraszyć cały świat nagle sprawia że Stany jeszcze bardziej rosną w siłę. Jest tutaj dużo ryzyka, losowości ale dzięki temu emocji. To trzeba w tej grze po prostu zaakceptować, najlepiej opowiada o tym ten gość:
https://www.youtube.com/watch?v=ND6zksJAVAk

Nie wiem czy potrafię dobrze odpowiedzieć na Twoje pytanie czym róznie się "mechanicznie" ale tam nie masz takiego stresu z zagraniem kart przeciwnika. Często możesz łatwo posterować rozgrywką tak że zagrana karta nie wyrządzi Ci szkody. W Zimnej jest lot w kosmos i raczej ciężko mi było przekierować rozgrywkę tak żeby zniwelować wydarzenie. Tutaj jest karta "pierwszego zamachu", jeśli już mamy bardzo wredną kartę i nie możemy nic z tym zrobić to tam ląduje taka karta. Dla mnie sposób zagrywania kart jest przystępniejszy, szybszy.

Podsumowując w Zimną wojnę nie chcę grać w tę grę mogę bez końca (aczkolwiek były partie gdzie gra miała lecieć już za okno).
Niestety próg wejścia jest maksymalnie wysoki. Najlepiej jakbyś miał kogoś kto grę wytłumaczy i pozwoli Ci pohasać sobie Jihadystami po mapie. Inaczej to może być droga przez mękę
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7875
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: GMT Games

Post autor: kwiatosz »

Interesujac sie ta tematyka fajnie widac jak prawdopodobne scenariusze Labiryntu sprawdzaja sie w prawdziwym swiecie - gralem kiedys I zrobilem kalifat w Afryce, nie pamietam gdzie. A pozniej czytam wiadomosci i bach - w Afryce urosl kalifat. Szczegolow sobie nie przypomne, ale pamietam ze bylem pod wrazeniem, ze nie tylko historyczne uwarunkowania byly dobrze oddane, ale tez ukierunkowanie przyszlosci bylo trafne.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: GMT Games

Post autor: vinnichi »

To też pojawia się w tym filmiku, były zarzuty do gry, że wydarzenia są nierealne i absurdalne a życie niestety pokazało inaczej.
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
Awatar użytkownika
jnowaczy
Posty: 503
Rejestracja: 15 wrz 2005, 20:43
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: GMT Games

Post autor: jnowaczy »

Ja mogę potwierdzić wcześniejsze posty. Labirynt uwielbiam, grałem głównie solo ale nieprzewidywalnosc i szybkość zmian oraz to, że misterny plan opracowywany tak sumiennie, ze nie możliwości przegrać gry pali na panewce przez nagły zamach w jakimś zakątku świata. Zimna wojna u mnie takiego dreszczyku nie wywoluje i jakos nie potrafie sie przekonac do tej gry. Sa podobne ale jednak rozne
Every single fucking day I get closer to the grave
I am terrified, I fell asleep at the wheel again
Crashed my car just to feel again
ODPOWIEDZ