Gloomhaven czy Mage Knight?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
suibeom
Posty: 790
Rejestracja: 18 cze 2019, 16:02
Has thanked: 1559 times
Been thanked: 252 times

Gloomhaven czy Mage Knight?

Post autor: suibeom »

Temat to moja rozterka :-)
Nie ukrywam, że problem pojawił się dwa dni temu, gdy obejrzałem recenzję GambitaTV. Wcześniej ostrzyłem zęby na Gloomhaven, zerkając jedynie na Mage Knight'a, ale w ogóle nie rozpatrując jego zakupu. Jedną z rzeczy, która mnie od tego odwodziła były pomalowane figurki. Recenzja Gambita ostudziła mój zapał do Gloomhaven, a opinie o obu grach sprawiły, że się totalnie pogubiłem. Nie chciałbym kupować na wariata, a później się irytować, stąd moja prośba do wielbicieli obu tytułów. Co Was urzekło w danej grze? Co dla Was jest ich atutami, plusami, a co minusami, które i tak się wybacza, bo atuty rządzą? Będę zobowiązany za pomoc.
Awatar użytkownika
Jareks1985
Posty: 1089
Rejestracja: 05 cze 2018, 09:01
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 91 times
Been thanked: 132 times

Re: Gloomhaven czy Mage Knight?

Post autor: Jareks1985 »

Ja jestem w tym samym punkcie co Ty.Nie gralem, ale co udalo się mi ustalić;
Przede wszystkim to gra na kilkoro osób. Gloomhaven, ma około 90 scenariuszy, które w 50% rozegrasz, niesztampowy klimat, to nie jest typowe fantazy. Postacie sa oryginalne i ciekawe. Bardzo fajna mechanika walki przez zagrywanie kart.
Tu masz recenzje ludzi, którzy bardzo obiektywnie podchodzą do tej gry.
https://youtu.be/1rXlRBungo8
O mage knighcie równiez myślałem, ale odpusciłem, kiedy jeden z znajomych uswiadomił mi, że mimo, ze ma rozegranych kilka parti wciąż siedzi z insteukcją na kolanach, bo zasad jest tyle, że nie można wszystkich spamiętać.
suibeom
Posty: 790
Rejestracja: 18 cze 2019, 16:02
Has thanked: 1559 times
Been thanked: 252 times

Re: Gloomhaven czy Mage Knight?

Post autor: suibeom »

Dzięki, niestety, mój angielski dyskwalifikuje mnie jako odbiorcę tej recenzji.
Awatar użytkownika
Jareks1985
Posty: 1089
Rejestracja: 05 cze 2018, 09:01
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 91 times
Been thanked: 132 times

Re: Gloomhaven czy Mage Knight?

Post autor: Jareks1985 »

suibeom pisze: 05 wrz 2019, 22:13 Dzięki, niestety, mój angielski dyskwalifikuje mnie jako odbiorcę tej recenzji.
Ok, gloomhaven to numer 1 na bgg nie bez przyczyny, uważam, że warto zagrać mimo recenzji Gambita.
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1377
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 190 times

Re: Gloomhaven czy Mage Knight?

Post autor: Brylantino »

Prosta piłka - chcesz grać głównie sam bądź w dwie osoby? bierz Mage Knight.
Masz regularny skład, który będzie chciał się spotykać co 1-2 tygodnie (najlepiej mieć 4 osoby)? Bierz Gloomhaven.
Nie przesadzałbym z ilością reguł w MK - jest ich owszem sporo, ale jednak są dość logiczne i gra ma jeden z lepszych tutoriali jakie są w grach planszowych. Gloomhaven niby jest prostszy mechanicznie, ale jest tam tak dużo wyjątków od reguł i zależności między umiejętnościami, które nie są omówione w instrukcji, że zwykle każdy scenariusz co 10 minut jest przerywany na wyszukanie jakiegoś zagadnienia na BGG. W MK czegoś takiego prawie w ogóle nie ma (przynajmniej w moich grach). Dla mnie z tej dwójki wziąłbym MK, bo niestety w GH udaje się nam zebrać raz na 1-2 miesiące.
Recenzją Gambita się bym w ogóle nie przejmował, bo jest w niej coś tak absurdalnego jak tych recenzjach na Steam "grałem 1000 godzin, ale nie polecam" - to czemu ktoś poświęcił tyle czasu na "grę 4/10"? Gra jest naprawdę dobra i daje masę frajdy.
suibeom
Posty: 790
Rejestracja: 18 cze 2019, 16:02
Has thanked: 1559 times
Been thanked: 252 times

Re: Gloomhaven czy Mage Knight?

Post autor: suibeom »

Spoiler:
Gram przede wszystkim z dziewczyną, więc mój stały skład to 2. Nie wiedziałem, że Gloomhaven źle się skaluje na 2 graczy. Bardzo dziękuję za te info.

A co do Gambita i jego ogrania Gloomhaven, to ja to akurat rozumiem. Sam grałem swego czasu w pewną grę, pc, i dotknęło mnie to samo, a nawet bardziej, bo teraz pałam do niej chroniczną awersją. Jedyna różnica, że on jest recenzentem i poszło to w świat, a u mnie wypływa tylko w czasie pogawędek o grach.
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1377
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 190 times

Re: Gloomhaven czy Mage Knight?

Post autor: Brylantino »

Gloomhaven skaluje się całkiem dobrze nawet przy dwóch osobach, choć dla mnie jedna rozgrywka trochę traci - im więcej postaci, tym więcej nieprzewidywalności i chaosu w planowaniu, co działa dla gry na plus.
Awatar użytkownika
bartgda
Posty: 20
Rejestracja: 21 lis 2015, 21:51
Lokalizacja: Danzig
Has thanked: 20 times
Been thanked: 1 time

Re: Gloomhaven czy Mage Knight?

Post autor: bartgda »

Kolejnym argumentem przemawiającym za Mage Knightem jest cena, o ile nie upierasz się na Ultimate Edition, z tego co widziałem używaną, angielską wersję podstawki (na bgg są tłumaczenia kart) można dostać już za ok 150 pln-ów.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Gloomhaven czy Mage Knight?

Post autor: rattkin »

Gloomhaven tylko gdy jesteś pewien, że zagrasz w to 50 razy i to ze stałym składem. W przeciwnym wypadku, Mage Knight. Pierwszym miejscem GH na BGG bym się nie przejmował - ono jest częściowo konsekwencją otumanienia graczy planszówkowych, wyrażającego się w "łojezu, łojezu, ile kątętu, zawsze na taką planszówkę czekałem, nie będę musiał komputra załączać, boć to przecież fe", które bardziej mówi o tym, że się komuś oczy świecą na jakąś grę, niż cokolwiek o samej grze. GH to zdecydowanie bardzo dobra gra - ale szybko robi się nudna. MK ma ponadczasową jakość - i nie próbuje mamić gracza sztucznym przepychem.

Zasady do MK są DUŻO łatwiejsze do opanowania. LoS i AI potworów w GH mogą przyprawić o zawrót głowy.
Awatar użytkownika
vir3ns
Posty: 567
Rejestracja: 20 paź 2016, 16:14
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Re: Gloomhaven czy Mage Knight?

Post autor: vir3ns »

W Mage Knighta grałem 78 razy solo i raz w dwie osoby. Jak dla mnie największą wadą rozgrywki wieloosobowej jest niemiłosierny downtime i niezbyt duża przestrzeń do ciekawej kooperacji. Spróbowałbym trybu vs z doświadczonym graczem ale z tym może być ciężko :D
Oprócz pewnych problemów wynikających ze sformatowania instrukcji mogę powiedzieć, że MK ma bardzo logiczne, precyzyjne i eleganckie wręcz zasady.

Jeśli lubicie wspólną łamigłówkę o wysokiej złożoności i nie przeszkadza Wam że równie dobrze można grać w otwarte karty (w trybie full coop) to nic lepszego od MK nie ma. Można też grać przeciwko sobie, co dla mnie jest wielkim, mimo że hipotetycznym, plusem.

Gloomhaven to mój najświeższy zakup, na koncie mam 8 rozgrywek (7 scenariuszy) w dwie osoby. Tutaj dynamika dwuosobowa podoba mi się zdecydowanie bardziej bo jest miejsce na przedyskutowanie planów, a jeśli któryś z graczy jest podły i samolubny (to ja), to może też próbować maksymalizować swój zysk kosztem drugiego. Takie podejście eliminuje problem gracza alfa ale może sprawić, że rozgrywka będzie dużo trudniejsza.

Mechanika gry jest dobra a zasady dosyć przejrzyste a mimo to siedzenia w instrukcji i nałogowego przeglądania BGG było dużo więcej niż w przypadku MK.

Jeśli lubicie kooperacje z większą ilością autonomii i wynikającymi z tego błędami, a czasem nawet kłótniami, to GH działa pod tym względem zaskakująco dobrze. Należy też pamiętać o tym, że GH to dużo wyższy koszt: gry, sposobu sortowania komponentów (a jakiś jest potrzebny) i czasu nie spędzonego na samym graniu.

Co do często pojawiającego się argumentu, że GH szybko staje się monotonne przez małą różnorodność scenariuszy... To prawda. Z tego co widzę i czytam cała różnorodność leży w ciekawych postaciach i mechanizmu emerytury. Mage Knight mimo większej różnorodności od partii do partii też szybko staje się monotonny. Jak dla mnie pod tym względem obie gry są porównywalne i w żadnej absolutnie mi to nie przeszkadza.
Moje konto na BGG
Sprzedam/Wymienię
TOP 5: Eclipse 2. ed, Mage Knight, Tash-Kalar, Galaxy Trucker, Nexus Ops
Awatar użytkownika
Pisarka
Posty: 508
Rejestracja: 24 kwie 2018, 08:49
Has thanked: 12 times
Been thanked: 31 times

Re: Gloomhaven czy Mage Knight?

Post autor: Pisarka »

Tak przy okazji - czy Gloomhaven nie wyszedł już na PC?
„Władca Pierścieni” jest zasadniczo dziełem religijnym i katolickim; początkowo niezamierzenie, lecz w poprawkach świadomie.” — J.R.R. Tolkien
Awatar użytkownika
Gosiek
Posty: 440
Rejestracja: 15 gru 2017, 13:28
Lokalizacja: W-wa
Has thanked: 416 times
Been thanked: 87 times
Kontakt:

Re: Gloomhaven czy Mage Knight?

Post autor: Gosiek »

Pisarka pisze: 07 wrz 2019, 19:19 Tak przy okazji - czy Gloomhaven nie wyszedł już na PC?
Na steamie gra jest we wczesnym dostępie, pełna wersja ma być w 2020 roku, ale dalszą rozmowę na temat wersji PC proponuję przenieść do tego tematu.
Lukić
Posty: 237
Rejestracja: 28 mar 2019, 09:31
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 49 times
Been thanked: 71 times

Re: Gloomhaven czy Mage Knight?

Post autor: Lukić »

Gosiek pisze: 07 wrz 2019, 20:18
Pisarka pisze: 07 wrz 2019, 19:19 Tak przy okazji - czy Gloomhaven nie wyszedł już na PC?
Na steamie gra jest we wczesnym dostępie, pełna wersja ma być w 2020 roku, ale dalszą rozmowę na temat wersji PC proponuję przenieść do tego tematu.
A nie lepiej na kompie zagrać w przygodówkę, która jest z góry projektowana jako gra komputerowa, a nie w elektroniczną adaptację planszówki? Dobrych tytułów nie brakuje.
...słaba ta gra, nawet nie ma premii za przejście przez start...
Awatar użytkownika
arturpe
Posty: 469
Rejestracja: 12 lis 2014, 21:11
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Gloomhaven czy Mage Knight?

Post autor: arturpe »

Ponieważ wróciłem z martwych jeśli chodzi o planszówki, czy GH można gdzieś dostać? Szop wyświetla, ale w sklepach brak, może da się kupić zagramanicą, albo teraz trzeba czekać na jakieś dodruki?
Awatar użytkownika
vir3ns
Posty: 567
Rejestracja: 20 paź 2016, 16:14
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Re: Gloomhaven czy Mage Knight?

Post autor: vir3ns »

Sporo osób sprzedaje na forum w dobrych cenach. A dodruk też na pewno będzie :)
Moje konto na BGG
Sprzedam/Wymienię
TOP 5: Eclipse 2. ed, Mage Knight, Tash-Kalar, Galaxy Trucker, Nexus Ops
KamilT
Posty: 29
Rejestracja: 10 gru 2014, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 15 times
Been thanked: 4 times

Re: Gloomhaven czy Mage Knight?

Post autor: KamilT »

arturpe pisze: 15 wrz 2019, 08:14 Ponieważ wróciłem z martwych jeśli chodzi o planszówki, czy GH można gdzieś dostać? Szop wyświetla, ale w sklepach brak, może da się kupić zagramanicą, albo teraz trzeba czekać na jakieś dodruki?
Albo czekać na polską wersje wydawaną przez Albi
Golfang
Posty: 1977
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 227 times
Been thanked: 310 times

Re: Gloomhaven czy Mage Knight?

Post autor: Golfang »

Dodam od siebie, że ostatnio przeprowadzana była sonda w temacie NAJLEPSZE SOLO wg forumowiczów.
viewtopic.php?f=64&t=62536&hilit=najlep ... o&start=75
Sam zobacz jakie wyniki otrzymały GH a jakie MK...
----------------
10% flamberg.com.pl
suibeom
Posty: 790
Rejestracja: 18 cze 2019, 16:02
Has thanked: 1559 times
Been thanked: 252 times

Re: Gloomhaven czy Mage Knight?

Post autor: suibeom »

planszówki kupuję by odejść od kompa, gdzie rządzi solo, więc dla mnie ten ranking nie jest przydatny. Mój skład jest stały 1+1. Od czasu do czasu wpadają znajomi, by pograć, ale na tak rozbudowane gry raczej się nie piszą, niestety. A moja zagwozdka trwa, myślałem, że w Katowicach na planszówkach w Spodku uda mi się coś podpatrzeć, dopytać, ale nie miałem szczęścia.
Awatar użytkownika
yaro_
Posty: 263
Rejestracja: 31 gru 2018, 09:44
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 63 times
Been thanked: 104 times

Re: Gloomhaven czy Mage Knight?

Post autor: yaro_ »

O ile w MK nie miałem okazji grać, to GH mam na półce i mogę napisać parę słów od siebie :)
Recką Gambita bym się nie przejmował, bo gra jest naprawdę bardzo dobra. I co dla mnie ważne, jest naprawde powściągliwa w wykonaniu. Nie ma tam tony plastiku, którego nie lubie :)
Czy się potrafi znudzić? Przyznaje że tak, po katowaniu scenariusza za scenariuszem wiosną (10-12 scenariuszy), trochę się nam przejadł, ale teraz wraca na stół po 2 miesiącach przerwy i znowu mam radochę z każdego scenariusza :)
Scenariusze może i są raczej podobne, ale różnorodność układów map, potworów i ich zdolności nie daje odczucia powtarzalności (póki co). Za to emocje, gdy kolejny scenariusz udaje się nam przejść rzutem na taśmę są spore :)
Gramy w różnym składzie, jako że nasza grupa ma 5 os. to gramy w każdej konfiguracji, co prawda niektóre postacie grają rzadziej, ale każdy scenariusz można dopasować do śr. levelu postaci i ilości graczy więc nie czuję problemu. Choć ostatnio gramy w 2 os. więc rozgrywka jest dużo szybsza i jesteśmy w stanie jednego wieczoru machnąć 2 scenariusze.
Ja tam sobie chwalę :) A patrząc na nazwy postaci jakie Albi ogłasza to nawet trochę się cieszę, że jednak mam wersję en :P
Awatar użytkownika
Goldberg
Posty: 1508
Rejestracja: 29 maja 2013, 13:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 81 times
Been thanked: 170 times

Re: Gloomhaven czy Mage Knight?

Post autor: Goldberg »

Wedlug mnie musisz sobie idpowiedziec tylkk na jedno pytanie.
Bedziesz gral wiecej solo czy ze znajomymi.
Jak solo bierz MK jak ze znajomymi Gloom...
Onie fry sa bardzo dobre, i klimatyczna, tak naprawde wszystko rozbija sie tylko o jedno pytanie, czy bedziesz gral solo...
A w "kirche" co ja mam? Cztery gołe ściany i tak pusto jakby się miał interes za chwilę zlikwidować! Pastor gada jakieś rzeczy o piekle nieprzyjemne, a czy ja idę do kościoła żeby się denerwować?; Moryc "Ziemia Obiecana"
suibeom
Posty: 790
Rejestracja: 18 cze 2019, 16:02
Has thanked: 1559 times
Been thanked: 252 times

Re: Gloomhaven czy Mage Knight?

Post autor: suibeom »

Spoiler:
Jak już napisałem gram przede wszystkim z dziewczyną i nie przewiduję, bym był w stanie na tak rozbudowane fabularnie gry dokooptować innych graczy. Gra musi być skalowalna na 2. Może to moja naiwność i nie wiedza w grach, ale mniemam, że skoro gra się dobrze solo to i w parze będzie dobrze.
Awatar użytkownika
Goldberg
Posty: 1508
Rejestracja: 29 maja 2013, 13:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 81 times
Been thanked: 170 times

Re: Gloomhaven czy Mage Knight?

Post autor: Goldberg »

A to juznsie zastanawiaj.
Dla mnie MK jest solokrolem ;) na dwie osoby jest ok, ale downtime czasami (jesli druga osoba kmini duzo) zabija
Bedziesz grac z dziewczyna nierz Gloom, bedziesz grac solo MK
Wiem plytkie to , ale taka moja opinia, MK to gra solo
A w "kirche" co ja mam? Cztery gołe ściany i tak pusto jakby się miał interes za chwilę zlikwidować! Pastor gada jakieś rzeczy o piekle nieprzyjemne, a czy ja idę do kościoła żeby się denerwować?; Moryc "Ziemia Obiecana"
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4163
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 570 times
Been thanked: 1028 times

Re: Gloomhaven czy Mage Knight?

Post autor: RUNner »

A dla mnie MK to świetna gra na 1-2 osoby, więc jeśli głównym współgraczem będzie partnerka, to jest to bardzo dobry wybór.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
suibeom
Posty: 790
Rejestracja: 18 cze 2019, 16:02
Has thanked: 1559 times
Been thanked: 252 times

Re: Gloomhaven czy Mage Knight?

Post autor: suibeom »

Goldberg, RUNner :D
muszę przyznać, że kupowanie gier to sztuka, której długo będę się uczył.
_leigam_
Posty: 937
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:19
Has thanked: 112 times
Been thanked: 195 times

Re: Gloomhaven czy Mage Knight?

Post autor: _leigam_ »

suibeom pisze: 17 wrz 2019, 16:11 muszę przyznać, że kupowanie gier to sztuka, której długo będę się uczył.
Raczej będziesz się musiał nauczyć nie kupować gier. Z kupowaniem nie ma problemu :D
Preferuje: średnie/ciężkie euro, rywalizacja. Gram we wszystko :D
Niezwiązany z branżą.


NA SPRZEDAŻ Wyspa dinozaurów i inne
ODPOWIEDZ