Euro do kminienia

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
ponika
Posty: 530
Rejestracja: 01 sty 2019, 17:25
Lokalizacja: Zagranica
Has thanked: 231 times
Been thanked: 440 times

Euro do kminienia

Post autor: ponika »

Po fali kooperacji i przygodowek zatęskniłam za starym dobrym kombinowaniem nad planszą. Co prawda nadal chciałabym choć trochę klimatu, ale tym razem ustąpię na rzecz kminienia.
Tak więc szukam euro, musi działać na 2 osoby. Fajnie byłoby gdyby wizualnie była "miła w obcowaniu". Odpadają karcianki (mamy już przesyt), odpadają zupełnie czyste logiczne układanki (z tego samego powodu).
Mamy i lubimy Aeons end, terraformacje, eldritch horror, pory roku, sagradę, rój, ostatnio azul, 7 cudów pojedynek.
Myślałam nad zamkami Burgundii, albo teotihuacanie, ale może macie cos, czemu warto się przyjrzeć?
delli1977
Posty: 24
Rejestracja: 14 lut 2019, 22:43
Has thanked: 2 times
Been thanked: 6 times

Re: Euro do kminienia

Post autor: delli1977 »

Polecam Anachrony - bardzo ładnie wydana gra (ach te kropelki wody!), fajnie się skaluje na 2-4 osoby, klimat spójny z mechaniką gry. Unikalny i ciekawy motyw podróży w czasie i "pożyczania" z przyszłości surowców, które potem musisz oddać.
Tutaj dokładna recenzja (mega długa): https://www.youtube.com/watch?v=bjO-2lLVrzg
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Euro do kminienia

Post autor: jrz8888 »

Na dwie osoby, z ładną oprawą, ciekawą mechaniką;
- Agricola,
- Great Western Trail.

Jeszcze bardziej polecam Zamki Burgundii, ale w tym przypadku oprawa nie do każdego przemawia. W każdym razie jest to gra, przy której taka kwestia schodzi na dalszy plan. Koniecznie musisz mieć ją w kolekcji.
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3341
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1960 times

Re: Euro do kminienia

Post autor: Ardel12 »

Ja polecę:
- GWT - czuć klimat pędzenia bydła przez prerię. Ważne jest też baczne przyglądanie się przeciwnikowi.
- RollFtG - budowa kosmicznego imperium przy użyciu kości. Można spokojnie się zmieścić w godzinę, ale tryb dla 2 graczy jest średni. Lepiej sprawdza się więcej osób, mimo to i tak grywam w dwie osoby i bardzo mi się podoba.
- Trickerion - moim zdaniem lepsza gra twórców Anachrony. Zostań magikiem i zawojuj publikę swoimi sztuczkami.
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 384 times
Been thanked: 452 times

Re: Euro do kminienia

Post autor: KamradziejTomal »

Dobrych eurosów nie brakuje, kwestia jaka mechanika się komu bardziej podoba:

Agricola - super worker placement, są karty do wzcmocnienia akcji, jednorazowych bonusów, pasywnych zdolności, itp. ciasna, wymaga sporo kombinowania
Kawerna - młodsza siostra Agricoly, prawie identyczna mechanika, lżejsza, bez kart, bardziej powtarzalna, do lżejszego grania
Marco Polo - dice placement, karty tylko do oznaczenia losowych miast na planszy, ekstra latanie po planszy, zbieranie zasobów, tłuczenie punktów, dużo dostosowywania się do warunków na planszy, asymetryczne warunki początkowe, dłuuuuuugo się nie nudzi
Keyflower - worker placement z licytacją (gdzie robotnicy są walutą), budowanie wioski, zbieranie zasobów, przerabianie na punkty, moim zdaniem dużo fajniejsze z dodatkiem Farmerzy (dodaje zwierzątka hodowlane), specyficzny "lekki" styl graficzny
Bruxelles - worker placement z całą masą różnych pobocznych mechanik - licytacja, zbieranie zestawów, budowanie tableu, specyficzny styl graficzny który przykuwa uwagę
Trolk'in - worker placement z twistem w postaci obracających się pól na robotników, ciasny, duuuuużo kombinowania jak wogóle naciułać jakieś punkty
Projekt Gaja - znakomite area control, dużo zmiennych na planszy i w możliwościach punktowania, znakomicie wyskalowane na dwie osoby, super rozwój imperium na planszy, budowanie silnika, no po prostu CUDO
Great Western Trail - fajne euro o chodzeniu po planszy (worker movement?), mocno oparte na kartach (czym mnie nie ujmuje), fajne możliwości rozwoju na planszy, zbieranie kart, jak dla mnie obowiązkowo z dodatkiem
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Awatar użytkownika
Azel
Posty: 279
Rejestracja: 16 gru 2018, 17:04
Has thanked: 77 times
Been thanked: 39 times

Re: Euro do kminienia

Post autor: Azel »

Cywilizacja Poprzez Wieki - moja żona zakochała się w tej grze i gra się równie dobrze zarówno w 2, jak i 3 osoby (im więcej, tym dłużej).
Sprzedaję: Etherfields - Dreamwalker Pledge Sundrop PL + Thorn + Funeral Witch + Sphinx + Creatures
Awatar użytkownika
moocker
Posty: 174
Rejestracja: 07 lut 2019, 02:23
Lokalizacja: mała wiocha pod Warszawą
Has thanked: 23 times
Been thanked: 21 times

Re: Euro do kminienia

Post autor: moocker »

Ostatnimi laty trochę obrodziło w "ładne euro" więc jest z czego wybierać :)
- Wspomniane już Anachrony i Trickerion - obie bardzo fajne graficznie i z ciekawą mechaniką. Dobrze się skalują na 2-4 osoby.
- Everdell - w miarę lekkie ale przyjemne (chociaż nie testowałem jak się skaluje)
- Coimbra - bardzo kolorowy dice drafting. Poniżej 4 graczy jest kilka z góry wybranych kostek i działa to całkiem nieźle.
- Brass Bigmingham (chyba nie trzeba przedstawiać)
- w klimatach marsjańskich zaraz powinno wejść "On Mars" Lacerdy - dużo kombinowania i ładniejsze od Terraformacji
- No i naturalnie Feudum
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1217
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 429 times

Re: Euro do kminienia

Post autor: kastration »

Najlepsze w tych kategoriach (subiektywnie) i doskonale chodzące na 2 osoby: Agricola, Klany Kaledonii, Uczta dla Odyna, Cywilizacja Poprzez Wieki, GWT (koniecznie z dodatkiem dla masy frajdy).
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
Pisarka
Posty: 508
Rejestracja: 24 kwie 2018, 08:49
Has thanked: 12 times
Been thanked: 31 times

Re: Euro do kminienia

Post autor: Pisarka »

La Granja.
„Władca Pierścieni” jest zasadniczo dziełem religijnym i katolickim; początkowo niezamierzenie, lecz w poprawkach świadomie.” — J.R.R. Tolkien
dave8
Posty: 740
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 92 times

Re: Euro do kminienia

Post autor: dave8 »

Tzolkin
Brass Lancashire (nowa wersja ma dobre tryby 2 os.)
Zamki Burgundii
Agricola
Projekt Gaja
Keyflower
Szklany Szlak (do dostania za śmieszne pieniądze)
Great Western Trail
Concordia
ODPOWIEDZ