Architects vs Palladins of the west kingdoms

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Opal82
Posty: 50
Rejestracja: 28 lis 2017, 19:42

Architects vs Palladins of the west kingdoms

Post autor: Opal82 »

Ktore kupic?

Z tego co ogladalem gameplaye to wywnioskowalem ze palladins jest ciezszym euraskiem.
Czy warto miec obydwie te gry?
Jakie sa roznice miedzy tymi grami (o ile da sie je porownac, czy sa to po prostu dwie kompletnie inne gry?)
Architekci wygladaja spoko ale widzialem komentarze ze po paru partiach gra staje sie monotonna.
Natomiast palladyni z tego co czytalem moga sprawiac wrazenie pasjansa.

Dajcie prosze znac jakie sa wasze zdania na temat tych gier.

Cena zachceca zeby kupic obydwie 😀, pytanie jednak czy warto.

Z gory dzieki za wszelkie komentarze.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Architects vs Palladins of the west kingdoms

Post autor: Lothrain »

Opal, w Architektów wielu miało okazję zagrac, bo angielska wersja wyszła jakiś czas temu. Polscy Paladyni wychodzą jednocześnie z wersjami zagranicznymi, więc jedynymi, którzy grali są pracownicy Portalu i może jacyś recenzenci. Nie oczekuj od forumowiczów niemożliwego.
Awatar użytkownika
Cin
Posty: 822
Rejestracja: 17 wrz 2007, 01:19
Lokalizacja: Warszawa, czasem Kielce
Has thanked: 4 times
Been thanked: 31 times

Re: Architects vs Palladins of the west kingdoms

Post autor: Cin »

Raczej ciężko coś sensownego napisać o grze, która nie została jeszcze wydana.

Edit: lekko spóźniony :)
Opal82
Posty: 50
Rejestracja: 28 lis 2017, 19:42

Re: Architects vs Palladins of the west kingdoms

Post autor: Opal82 »

Musiał mnie ominąć ten fakt, że to totalnie nowa gra :), myślałem że to już jakiś czas na rynku istnieje bo widziałem parę recenzji.
No nic, poczytam sobie o Palladynach i na tej podstawie będę musiał podjąć decyzje.

Mimo wszystko dzięki za odpowiedź.
Awatar użytkownika
xtomashx
Posty: 316
Rejestracja: 25 lis 2017, 00:19
Has thanked: 56 times
Been thanked: 43 times

Re: Architects vs Palladins of the west kingdoms

Post autor: xtomashx »

Kup obie i będzie po problemie :wink:
Awatar użytkownika
Kurczu
Posty: 373
Rejestracja: 16 mar 2010, 18:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 349 times
Been thanked: 83 times

Re: Architects vs Palladins of the west kingdoms

Post autor: Kurczu »

Sam zastanawiam się nad wyborem. Palladyni wydają się ciekawszą grą, zwłaszcza przez regrywalność, ale wygląda mi to na pasjans, gdzie w Architektach jest więcej interakcji między graczami i chyba to zadecyduje o wyborze 🙂
autopaga
Posty: 1421
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 94 times
Been thanked: 318 times

Re: Architects vs Palladins of the west kingdoms

Post autor: autopaga »

Od dłuższego czasu Paladyni są dostępni na tabletopii, grałem solo jest kilka fajnych mechanik jest to bardziej wieloosobowy pasjans jak na mój gust (nie mówię że to źle), powinna się lepiej skalować od architektów, którzy dobrze chodzą według mnie tylko na 3 osoby. Mechanicznie kompletnie co innego można śmiało zamawiać obie, ja tak zrobiłem tym bardziej przy cenie poniżej 100zł.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Architects vs Palladins of the west kingdoms

Post autor: rattkin »

Paladyni to zwykłe, generyczne euro, gdzie każdy sobie rzepkę skrobie. Wygląda bardzo podobnie, ale to gra innego kalibru. Architekci są istotnie lżejsi, ale też jest ciekawa interakcja i coś odświeżającego.
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 860
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 201 times
Been thanked: 304 times

Re: Architects vs Palladins of the west kingdoms

Post autor: konradstpn »

rattkin pisze: 30 wrz 2019, 21:46 Paladyni to zwykłe, generyczne euro, gdzie każdy sobie rzepkę skrobie. Wygląda bardzo podobnie, ale to gra innego kalibru. Architekci są istotnie lżejsi, ale też jest ciekawa interakcja i coś odświeżającego.
Czyli z tych dwóch proponujesz Najeźdźców z Północy? 😊
Gram, więc jestem.
autopaga
Posty: 1421
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 94 times
Been thanked: 318 times

Re: Architects vs Palladins of the west kingdoms

Post autor: autopaga »

Według mnie najeźdzcy są najsłabszą z tych 3 tytułów (nawet z dwoma dodatkami). Mechanika 1 workera fajna ale nic poza tym, a grałem 3 razy. Architektów grałem 6 i gdyby ta gra dobrze się skalowała to byłaby u mnie 10 na bgg.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Architects vs Palladins of the west kingdoms

Post autor: rattkin »

Początkowo byłem zachwycony Architektami, ale gdy nowalijka opadła, okazało się, że nie jest tak dobra jak myślałem. Nie polecałbym szczególnie żadnej z nich.
autopaga
Posty: 1421
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 94 times
Been thanked: 318 times

Re: Architects vs Palladins of the west kingdoms

Post autor: autopaga »

No widzisz, a ja mam odwrotnie im więcej gram tym więcej głębi w niej widzę. Poza tym tor moralności jest genialny, przebija czaszki z lords of waterdeep. Do tego gra jest jak na euro całkiem klimatyczna. Problemem jest w niej to że dobrze działa na 3 osoby, ponieważ na 2 osoby może wystąpić pat na czarnym rynku. Natomiast na 4 i 5 osób jest za duży chaos i mechanika pojmania pionków przeciwników nie sprawdza się za dobrze.
autopaga
Posty: 1421
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 94 times
Been thanked: 318 times

Re: Architects vs Palladins of the west kingdoms

Post autor: autopaga »

Awatar użytkownika
Skryty Planszoholik
Posty: 119
Rejestracja: 09 mar 2016, 15:37
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Re: Architects vs Palladins of the west kingdoms

Post autor: Skryty Planszoholik »

czytam o tej skalowalności Architektów (że dobra dopiero od 3+) i aż mnie skusiło, żeby napisać że grałem kilka razy tylko we 2 osoby + automa + houserul (odrzucanie najstarszej pary pomocników przy okazji resetu czarnego rynku - dla zwiększenia rotacji pomocników) i gra nam się bardzo podobała, wystarczająco by mieć ją w kolekcji głównie do grania właśnie we 2 :)
autopaga
Posty: 1421
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 94 times
Been thanked: 318 times

Re: Architects vs Palladins of the west kingdoms

Post autor: autopaga »

Jak ktoś toleruje automy to grać się da.
Awatar użytkownika
Kurczu
Posty: 373
Rejestracja: 16 mar 2010, 18:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 349 times
Been thanked: 83 times

Re: Architects vs Palladins of the west kingdoms

Post autor: Kurczu »

autopaga pisze: 12 lis 2019, 23:19 Jak ktoś toleruje automy to grać się da.
Akurat w Architektach i Paladynach, moim zdaniem, automa wyszła bardzo fajnie :)
Skryty Planszoholik pisze: 12 lis 2019, 22:25 czytam o tej skalowalności Architektów (że dobra dopiero od 3+) i aż mnie skusiło, żeby napisać że grałem kilka razy tylko we 2 osoby + automa + houserul (odrzucanie najstarszej pary pomocników przy okazji resetu czarnego rynku - dla zwiększenia rotacji pomocników) i gra nam się bardzo podobała, wystarczająco by mieć ją w kolekcji głównie do grania właśnie we 2 :)
Możesz coś więcej napisać o house rule, czy to tylko to odrzucanie pomocników?
Awatar użytkownika
Skryty Planszoholik
Posty: 119
Rejestracja: 09 mar 2016, 15:37
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Re: Architects vs Palladins of the west kingdoms

Post autor: Skryty Planszoholik »

Kurczu pisze: 13 lis 2019, 00:25 Możesz coś więcej napisać o house rule, czy to tylko to odrzucanie pomocników?
Tylko to. Chyba coś podobnego będzie nawet miał dodatek do Architektów z tego co widziałem na zajawce - taką nakładkę na planszę obok katedry, gdzie kładąc kolejnego robotnika będziemy wywoływać efekt usunięcia pary pomocników. My po prostu robiliśmy to przy każdym resecie czarnego rynku.
Awatar użytkownika
Kurczu
Posty: 373
Rejestracja: 16 mar 2010, 18:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 349 times
Been thanked: 83 times

Re: Architects vs Palladins of the west kingdoms

Post autor: Kurczu »

Ma to spory sens, bo często rynek pomocników potrafi się kompletnie zatrzymać.
Wojtek.k
Posty: 274
Rejestracja: 09 mar 2017, 08:38
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 16 times
Been thanked: 33 times

Re: Architects vs Palladins of the west kingdoms

Post autor: Wojtek.k »

Architekci są grą lżejszą i szybszą. W sam raz na drugi czy trzeci tytuł, albo wprowadzanie kogoś w granie. W dużym uproszczeniu - umieszczasz robotnika wykonujesz akcję. Natomiast w Paladynach, musisz mieć określony kolor robotników, lub wykorzystać ulepszenie. Dodatkowo musisz być na odpowiednim poziomie w danej skali by móc w ogóle wykonać tę akcję.
wajwa
Posty: 2223
Rejestracja: 18 sty 2008, 10:24
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 252 times
Been thanked: 396 times
Kontakt:

Re: Architects vs Palladins of the west kingdoms

Post autor: wajwa »

Pograłem w obydwa tytuły i pomimo graficznych podobieństw (ilustrator , pudełko , ikonografia) to dwie zupełnie inne gry , tak więc jak ktoś pyta czy warto brać jedną i drugą to (w związku z tym , co wcześniej napisałem) jak najbardziej tak.

Chyba , że … nie pasuje komuś przyjemny familijny tytuł do wytłumaczenia w 10 minut jakim są Architekci , albo … nie pasuje komuś lekkie euro w stylu Orleanu , jakim są Paladyni.

U mnie w domu hitem są Architekci , szczerze to nie pamiętam ostatnio tytułu , który tak bardzo przypadłby wszystkim do gustu , ja po początkowym zachwycie nieco studzę swoje sądy , ale doceniam bardzo ten tytuł i jest to gierka do której na pewno zawsze siądę.

Dlaczego studzę swe oceny ? Bo usiadłem także do Paladynów i pomimo początkowego rozczarowania stwierdzam , że to jednak lepsza gra jest. Przynajmniej dla mnie. A to dlatego , że przedkładam lekkie euro ponad tytuły familijne i to chyba podstawowy czynnik.
W Paladynach byłem zawiedzony w 1-2 rundzie , ale wraz ze zrozumieniem zasad im dalej w las gra wciąga coraz bardziej i daje ogrom możliwości. Strasznie przyjemne jest to kombinowanie , chyba mój level gier , jeżeli chodzi o miodność/ciężkość …

Ponadto gry w fajnych kompaktowych pudełkach , wypełnionych po brzegi , wicher tu nie hula z pewnością ;-)
Dobra robota Portalowcy 8)
Always look on the bright side of life
ODPOWIEDZ