Brzdęk - który dodatek?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
dorga
Posty: 43
Rejestracja: 14 sty 2015, 20:28
Been thanked: 1 time

Brzdęk - który dodatek?

Post autor: dorga »

Wiem, że dodatki dopiero mają się pojawić, ale muszę zdecydować się teraz i to tylko na jeden. Może coś doradzicie?
GaGacek
Posty: 180
Rejestracja: 08 sie 2007, 23:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Re: Brzdęk - który dodatek?

Post autor: GaGacek »

lektura w temacie od 4 postu od góry viewtopic.php?f=1&t=44628&start=600
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10882
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3349 times
Been thanked: 3205 times

Re: Brzdęk - który dodatek?

Post autor: japanczyk »

Chyba cięzko doradzac skoro jeszcze nie wyszły ;-)

Wg, ocen najlepszy Gold & Silk
https://boardgamegeek.com/boardgame/201 ... rt=average
dorga
Posty: 43
Rejestracja: 14 sty 2015, 20:28
Been thanked: 1 time

Re: Brzdęk - który dodatek?

Post autor: dorga »

GaGacek pisze: 04 paź 2019, 09:56 lektura w temacie od 4 postu od góry viewtopic.php?f=1&t=44628&start=600
Czytałam i dalej nie wiem, dlatego pytam.
dorga
Posty: 43
Rejestracja: 14 sty 2015, 20:28
Been thanked: 1 time

Re: Brzdęk - który dodatek?

Post autor: dorga »

japanczyk pisze: 04 paź 2019, 10:04 Chyba cięzko doradzac skoro jeszcze nie wyszły ;-)

Wg, ocen najlepszy Gold & Silk
https://boardgamegeek.com/boardgame/201 ... rt=average
No i właśnie tu jest problem. Ten dodatek od razu wykluczyłam, z bardzo prozaicznego powodu nie mającego nic wspólnego z mechaniką gry. Są to pająki, których się po prostu boję :D . Ale może ktoś mnie na tyle przekona do tego dodatku, że jakoś uda mi się na tą fobią popracować. Nie chcę czekać do opinii już po ukazaniu się dodatków, bo znowu nakład się wyczerpie i zostanę z niczym.
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Brzdęk - który dodatek?

Post autor: Blue »

Problem z ocenami dodatków na bgg jest taki, ze nie do końca wiadomo jak je interpretować. Standardowo im późniejszy dodatek to moze mieć wyższą ocenę, bo zostają coraz mocniejsi fani danego tytułu jako nabywcy. Gold & Silk ma najmniej ocen, bo jest najświeższy, nie brałbym tej oceny jako wyznacznik, szczególnie że od innych go dzielą ledwo dziesiątki oceny, co innego jakby inny miał średnią 7 a drugi 8.0, a nie 8 vs 8,1 vs 8,2 :).
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5597
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 779 times
Been thanked: 1217 times
Kontakt:

Re: Brzdęk - który dodatek?

Post autor: mat_eyo »

japanczyk pisze: 04 paź 2019, 10:04 Chyba cięzko doradzac skoro jeszcze nie wyszły ;-)
Co nie wyszło? Przecież to tylko spolszczenia, dodatki już od dawna są na rynku.

Jeśli chodzi o ich ocenę, to zależy, czego oczekujesz. Jeśli chcesz kupić tylko jeden dodatek i wiesz, że na tym poprzestaniesz, to wybierz Mokrą Robotę. Dostaniesz dwie nowe mapy i rozbudujesz pulę kart.

Jeśli podejrzewasz, że będziesz chciał i tak skompletować wszystko, albo chcesz wydać mniej kasy, to Ekspedycje po złoto i pajęczyny to równie dobry wybór. Dwie nowe mapy, obie ciekawiej rozbudowujące grę niż Mokra Robota. Skoro boisz się pająków, to figurkę Pajęczej Królowej spal od razu po wyjęciu z pudełka i graj tylko na mapie z kopalniami ;) Choć w sumie na stronie z pająkami nie ma samych pająków (jeden maleńki, jako ozdoba), są tylko pomieszczenia pokryte pajęczyną.

Klątwa Mumii jest zdecydowanie najgorsza i jest sens ją kupić wyłącznie będąc psychofanem, ale też dopiero jako ostatni dodatek. Gdybym teraz podejmował decyzję jeszcze raz, to bym jej nie kupił.

Nie wiem jak najnowszy dodatek, Expeditions: Temple of the Ape Lords, jeszcze do mnie nie dotarł. Mogę jednak w ciemno obstawiać, że będzie lepszy od Klątwy Mumii, poza tym on chyba nie wchodzi tu w rachubę, bo Lucrum na razie go nie zapowiedziało, prawda?
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Brzdęk - który dodatek?

Post autor: Blue »

mat_eyo pisze: 04 paź 2019, 10:24 Klątwa Mumii jest zdecydowanie najgorsza i jest sens ją kupić wyłącznie będąc psychofanem, ale też dopiero jako ostatni dodatek. Gdybym teraz podejmował decyzję jeszcze raz, to bym jej nie kupił.
Gaaaaaaammmmbbiiiit! ;) Ulubiony dodatek Ci szkalujo! ;)

Jak dla mnie ta plansza z piramidą jest najbardziej klimatyczna ze wszystkich(nie grałem, oceniam po tym co widziałem na grafikach).
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Brzdęk - który dodatek?

Post autor: AnimusAleonis »

dorga pisze: 04 paź 2019, 09:29 Wiem, że dodatki dopiero mają się pojawić, ale muszę zdecydować się teraz i to tylko na jeden. Może coś doradzicie?
Zależy czego oczekujesz/chcesz od dodatku.
Jeśli nie na za dużej wariacji od standardowej rozgrywki, czyli trochę inna mapa ale bez większych zmian w sposobie grania, to którykolwiek z dodatków "Clank! Expeditions" będzie się podobał.
Jeśli chcesz większej zmiany w regułach, decyzjach podczas rozgrywki itd itp to albo Mumia albo Sunken Treasures.

Ogólnie my nie jesteśmy super fanami żadnej z tych dwóch dużych dodatków, jeśli już to chyba Sunken Treasures byśmy wybrali, ale żadna nie jest już w naszej kolekcji, i nie uważam że są warte swej ceny. Tak więc bym proponował którąś z "Clank! Expeditions", a w sumie chyba da się kupić obie za cenę jednego dużego dodatku, będzie odświeżenie a zabawa równie dobra.

Dobrego grania :D
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
dorga
Posty: 43
Rejestracja: 14 sty 2015, 20:28
Been thanked: 1 time

Re: Brzdęk - który dodatek?

Post autor: dorga »

I tego mi było trzeba. Wcześniej bazując na opiniach myślałam o Mokrej robocie. Dzisiaj zobaczyłam filmik z Mumią i zaczęłam wątpić w swój wcześniejszy wybór. Teraz jestem raczej zdecydowana na te pająki, szczególnie, że ich tam za dużo nie ma. A poza tym są tylko na jednej planszy. Nie lubimy za dużo zmian w dodatkach, tak więc to chyba będzie dobry wybór.
Dziękuję za pomoc w rozwianiu moich wątpliwości.
Awatar użytkownika
xtomashx
Posty: 316
Rejestracja: 25 lis 2017, 00:19
Has thanked: 56 times
Been thanked: 43 times

Re: Brzdęk - który dodatek?

Post autor: xtomashx »

Klątwa najgorsza? Kurde to jedyny dodatek który zamówiłem :/
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1737
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1407 times

Re: Brzdęk - który dodatek?

Post autor: Leser »

xtomashx pisze: 04 paź 2019, 14:22 Klątwa najgorsza? Kurde to jedyny dodatek który zamówiłem :/
Nie przesadzajmy, po prostu nie lubi jej mat_eyo... Choć przyznam się, że ja też szeregując wydane dodatki dałbym klątwę na ostatnim miejscu ;) Ale Gambitowi na przykład bardzo się podobała, wiec na pewno nie ma co załamywać rąk nad takim wyborem.

Co do najnowszego dodatku z serii Ekspedycje. Oczywiście, że go wydamy, właśnie przeglądam forum robiąc sobie przerwę od pracy tłumaczeniowej ;P
Oczywiście pytanie brzmi, kiedy wyjdzie? Sam chciałbym na nie znać odpowiedź. Oczywiście wszystko, co związane z Brzdękiem, jest w Lucrum wrzucone na priorytet, ale niestety wiele kwestii od nas nie zależy. Mam nadzieję, że kiedyś będę mógł opowiedzieć, jak wyglądała praca nad Clank Legacy ;)
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10882
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3349 times
Been thanked: 3205 times

Re: Brzdęk - który dodatek?

Post autor: japanczyk »

Leser pisze: 04 paź 2019, 14:35 Oczywiście pytanie brzmi, kiedy wyjdzie? Sam chciałbym na nie znać odpowiedź. Oczywiście wszystko, co związane z Brzdękiem, jest w Lucrum wrzucone na priorytet, ale niestety wiele kwestii od nas nie zależy. Mam nadzieję, że kiedyś będę mógł opowiedzieć, jak wyglądała praca nad Clank Legacy ;)
Czekamy z niecierpliwością :D
Już zacieram rączki na Legacy bo to jedna z niewielu gier, w które moja luba rzeczywiscie lubi grac i które sama moze zaproponowac zeby wyladowaly na stole :P Wiec dodatki do Brzdęka zamówione wszystkie :D:d
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5597
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 779 times
Been thanked: 1217 times
Kontakt:

Re: Brzdęk - który dodatek?

Post autor: mat_eyo »

Leser pisze: 04 paź 2019, 14:35 Nie przesadzajmy, po prostu nie lubi jej mat_eyo... Choć przyznam się, że ja też szeregując wydane dodatki dałbym klątwę na ostatnim miejscu ;)
Skoro na ostatnim miejscu, to najgorsza ;)

Nie podoba mi się mechanika mumii i klątw, bo jest losowa. Główne novum Mokrej Roboty, czyli mechanika zalanych pomieszczeń, jest dużo bardziej przewidywalna. Moim zdaniem ostatnim, czego potrzebuje Clank, jest jeszcze więcej losowości, dlatego Klątwy nie lubię i praktycznie nie gram na jej planszy. Jeśli jednak komuś losowość nie przeszkadza, a wręcz jej szuka, to dodatek powinien mu się spodobać. No i uczciwie przyznam, że w Klątwie dostajemy mój ulubiony przedmiot do kupienia na rynku, czyli krzyż Ankh :)
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1737
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1407 times

Re: Brzdęk - który dodatek?

Post autor: Leser »

mat_eyo pisze: 04 paź 2019, 14:58
Leser pisze: 04 paź 2019, 14:35 Nie przesadzajmy, po prostu nie lubi jej mat_eyo... Choć przyznam się, że ja też szeregując wydane dodatki dałbym klątwę na ostatnim miejscu ;)
Skoro na ostatnim miejscu, to najgorsza ;)
Wiesz, że jako pracownik wydawcy nie mogę używać takich brzydkich słów ;)

A tak serio, to po prostu chciałem zaznaczyć, że choć pozostałe dodatki uważam za lepsze, to przy Klątwie też bawiłem się dobrze.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Frozenwar
Posty: 70
Rejestracja: 02 paź 2019, 07:48
Has thanked: 6 times
Been thanked: 8 times

Re: Brzdęk - który dodatek?

Post autor: Frozenwar »

Kupiłem mokra robotę.
Mechanika odrzucenia kart nie podoba mi się. Muszę rozegrać jeszcze kilka gier żeby się upewnić, ale odrzucenie daje więcej kombinacji kart.
Zatopione komnaty, spoko trzeba wcześniej planować czy jesteś wstanie wejść i w następnej kolejce wyjść.
Przy moim szczęściu dwie kolejki zdążyło mi się czekać bo karty z butem miałem na końcu tali.
Golfang
Posty: 1981
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 228 times
Been thanked: 311 times

Re: Brzdęk - który dodatek?

Post autor: Golfang »

I to jest fajne w tych dodatkach - są 3, każdy może wybrać sobie idealnie spasowany pod jego rozgrywkę. Ja na razie nie kupiłem żadnego - nie miałem okazji mocno ograć podstawki wiec mnie jeszcze się ona nie znudziła. Jednak na dzień dzisiejszy sądzę, że pierwszym dodatkiem jaki zakupię będzie Mumia :)
----------------
10% flamberg.com.pl
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Brzdęk - który dodatek?

Post autor: grzeslaw90 »

Ludzie zachwalają Ekspedycje. Ja kupiłem cały komplet i na razie ograliśmy tylko Mokrą Robotę. Fajne mechaniki, nowa strategia składania talii na 'odrzucanie kart'. W porównaniu do podstawki zbiera się więcej złota. Jedyny mankament to jak nie zdążysz kupić akwalungu w sklepie to nowa mechanika zalanych korytarzy zbyt mocno daje w kość :D

Co do Mumii to sporo osób najeżdża na mechanikę klątw i rzucanie kością mumii - musimy sprawdzić sami jak to w praktyce wygląda ;)

Następną rozgrywkę planujemy w mapę z pajęczycą :)
Frozenwar
Posty: 70
Rejestracja: 02 paź 2019, 07:48
Has thanked: 6 times
Been thanked: 8 times

Re: Brzdęk - który dodatek?

Post autor: Frozenwar »

Na razie delektuje się jedynym. Mapy z dodatku mokra robota są fajne. Niestety bez kart do zalanych komnat lub akwalungu zostaje się w tyle. Bo nie można swobodnie przechodzić między korytarzami.

W przyszłym miesiącu kupię mumię. Będę miał porównanie.
Frozenwar
Posty: 70
Rejestracja: 02 paź 2019, 07:48
Has thanked: 6 times
Been thanked: 8 times

Re: Brzdęk - który dodatek?

Post autor: Frozenwar »

Na razie delektuje się jedynym. Mapy z dodatku mokra robota są fajne. Niestety bez kart do zalanych komnat lub akwalungu zostaje się w tyle. Bo nie można swobodnie przechodzić między korytarzami.

W przyszłym miesiącu kupię mumię. Będę miał porównanie.
ODPOWIEDZ