Legendy 5 Kręgów LCG czy warto?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Szpanerski
Posty: 320
Rejestracja: 12 sty 2017, 23:46
Been thanked: 2 times

Legendy 5 Kręgów LCG czy warto?

Post autor: Szpanerski »

Legenda 5 Kręgów LCG
1. Czy warto kupić grę do casualowego grania?
2. Zapewne potrzeba kilku Core Setow - ilu? Żeby zrobić prawdziwie grywalne talie
3. Jak z dodatkami? Warto nie warto?
4. Może polecacie innego LCG? Patrzyłem na WH Podoboj ale chyba całkiem umarł już?

Dzięki za opinie!
Lukić
Posty: 237
Rejestracja: 28 mar 2019, 09:31
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 49 times
Been thanked: 71 times

Re: Legendy 5 Kręgów LCG czy warto?

Post autor: Lukić »

Szpanerski pisze: 04 paź 2019, 11:27 Legenda 5 Kręgów LCG
1. Czy warto kupić grę do casualowego grania?
2. Zapewne potrzeba kilku Core Setow - ilu? Żeby zrobić prawdziwie grywalne talie
3. Jak z dodatkami? Warto nie warto?
4. Może polecacie innego LCG? Patrzyłem na WH Podoboj ale chyba całkiem umarł już?

Dzięki za opinie!
1. Jeśli masz ekipę, z którą będziesz w to w miarę regularnie grał, to warto. Jest to typowa karcianka 1 vs 1, o dosyć skomplikowanych zasadach, które trudno się tłumaczy casualowym graczom. Gdy do gry się siada rzadko, łatwo też zapomnieć o drobnych zsadach.
2. Dopuszczalne są 3 kopie karty w talii, więc idealnie 3 core sety. Ja wziąłem 1 core set + cały cykl imperialny i można z tego stworzyć całkiem ciekawe talie. Oczywiście mówimy o casualowym graniu, nie turniejowym.
3. Polecam na początek wszystkie (lub dobierać po kolei) dodatki z cyklu imperialnego, bo dodają mniej więcej po równo kart do poszczególnych frakcji.
4. Ja wziąłem L5R ze względu na przepiękne grafiki, nigdzie indziej nie znalazłem tak pięnie wydanych kart. Jeśli chodzi o same LCG, to zastanów się czy chcesz system 1vs1 czy też coop. Od tego dużo zależy, co Ci polecić.
...słaba ta gra, nawet nie ma premii za przejście przez start...
michaelius
Posty: 95
Rejestracja: 19 lip 2010, 17:00
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Re: Legendy 5 Kręgów LCG czy warto?

Post autor: michaelius »

Dwa core sety minimum - wtedy mamy po 2 karty klanowe i 4/6 neutralnych do podziału
autopaga
Posty: 1417
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 92 times
Been thanked: 316 times

Re: Legendy 5 Kręgów LCG czy warto?

Post autor: autopaga »

Bardzo warto, generalnie to co wyszło po polsku, to minimum jakie jest potrzebne żeby zrobić dobrą talię dla każdego klanu. Grałem jeszcze w agot, według mnie l5k jest dużo bardziej elegancka mechanicznie, jest to moje jedyne 10/10 na bgg, do tego przepiękna grafika. Czas rozgrywki bardzo przyjemny.
Szpanerski
Posty: 320
Rejestracja: 12 sty 2017, 23:46
Been thanked: 2 times

Re: Legendy 5 Kręgów LCG czy warto?

Post autor: Szpanerski »

A jaka jest obecnie cena używki za coś? W sklepach widuje za 60-70zl około podstawkę
Awatar użytkownika
wolf_kain
Posty: 44
Rejestracja: 14 kwie 2017, 07:51
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Legendy 5 Kręgów LCG czy warto?

Post autor: wolf_kain »

Szpanerski pisze: 05 paź 2019, 03:57 A jaka jest obecnie cena używki za coś? W sklepach widuje za 60-70zl około podstawkę
Mam do sprzedania 3x podstawkę oraz wszystkie dodatki jakie wyszły po polsku. Stan idealny. Jakby co to pisz na priv.
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1378
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 191 times

Re: Legendy 5 Kręgów LCG czy warto?

Post autor: Brylantino »

autopaga pisze: 05 paź 2019, 03:48 Bardzo warto, generalnie to co wyszło po polsku, to minimum jakie jest potrzebne żeby zrobić dobrą talię dla każdego klanu. Grałem jeszcze w agot, według mnie l5k jest dużo bardziej elegancka mechanicznie, jest to moje jedyne 10/10 na bgg, do tego przepiękna grafika. Czas rozgrywki bardzo przyjemny.
No właśnie tutaj bym się nie zgodził, bo czas rozgrywki jest największym problemem L5K. Jest to jedna z dłuższych karcianek w jakie miałem okazję grać i przez to gra jest mimo wszystko trochę męcząca. Oczywiście trafiają się partię, które się kończą standardowo po 20 - 30 minutach, ale zwykle wyglądają one tak, że jedna strona jest rozjechana przez drugą walcem. Jeżeli mamy bardziej wyrównaną rozgrywkę, to wtedy gra potrafi trwać 60 czy nawet 90 minut (co dla mnie jako karcianka LCG to jakieś nieporozumienie). Był to też dla mnie główny powód rozstania się z L5K, bo wolę pozycję gdzie w godzinę zagram sobie ze znajomym 3 razy, a nie może uda się zagrać raz.

Poza tym problemem, była to całkiem przyjemna karcianka (choć daleko jej do takich pozycji jak Netrunner czy Doomtown).
autopaga
Posty: 1417
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 92 times
Been thanked: 316 times

Re: Legendy 5 Kręgów LCG czy warto?

Post autor: autopaga »

A mi właśnie dłuższa rozgrywka pasuje.
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1378
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 191 times

Re: Legendy 5 Kręgów LCG czy warto?

Post autor: Brylantino »

Wiadomo, co kto lubi - ale biorąc pod uwagę standardowy czas jednej partii, który w karciankach zwykle zamyka się w okolicach 30 minut, to L5K bardzo mocno wychodzi poza te ramy i trzeba mieć to już na uwadze, że właśnie nie każdemu może to pasować. Ja o tym nie wiedziałem i na tym się przykro zawiodłem.
Awatar użytkownika
wolf_kain
Posty: 44
Rejestracja: 14 kwie 2017, 07:51
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Legendy 5 Kręgów LCG czy warto?

Post autor: wolf_kain »

To fakt, my mieliśmy bardzo wyrównane gry i zajmowały nam około 2 godzin na partię, więc to faktycznie karcianka na którą trzeba przeznaczyć trochę więcej czasu. Zasady nie są jakieś bardzo skomplikowane ale ilość decyzji w czasie gry potrafi przytłoczyć.
autopaga
Posty: 1417
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 92 times
Been thanked: 316 times

Re: Legendy 5 Kręgów LCG czy warto?

Post autor: autopaga »

complexity prawie 4.0 zobowiązuje ;)
ODPOWIEDZ