Jaką wybrać? Wojna z kumplami

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Kieutrang
Posty: 1
Rejestracja: 29 sie 2019, 09:02

Jaką wybrać? Wojna z kumplami

Post autor: Kieutrang »

Witam!

Chciałbym zasięgnąć Waszej rady w sprawie wyboru gry.

Ilość osób 2/3 - 5/6.

Jedyna gra w jaką wcześniej graliśmy, to Ryzyko i może czegoś podobnego byśmy szukali. Oczywiście jesteśmy otwarci na propozycje :)

Czyli duża interakcja, duża regrywalność i mała losowość (chociaż nie jest to niezbędne). Wiecie- wojna, sojusze i wbijanie sobie noża w plecy :)

Może być w tematyce fantasy, może być w tematyce militarnej.

Cena około 100-150zł, ale tytuły do 200zł również weźmiemy pod uwagę.

Z góry dziękuję.
Khag
Posty: 261
Rejestracja: 05 sty 2014, 23:06
Has thanked: 22 times
Been thanked: 21 times

Re: Jaką wybrać? Wojna z kumplami

Post autor: Khag »

Rising sun? Gra o tron?
Poznań i okolice.
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Jaką wybrać? Wojna z kumplami

Post autor: Indar »

Shogun (nie wiem czy w 6 da się grać), Gra o Tron, Mare Nostrum, Fief.
jakmis83
Posty: 1176
Rejestracja: 22 maja 2015, 14:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 130 times
Been thanked: 141 times

Re: Jaką wybrać? Wojna z kumplami

Post autor: jakmis83 »

Inis
Moje Gry
Jeśli nie wiesz, jak masz zagrać, poczekaj, aż twojemu przeciwnikowi przyjdzie do głowy jakaś idea. Możesz być pewny, że będzie to idea fałszywa.
Siegbert Tarrasch
Cyel
Posty: 2571
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1219 times
Been thanked: 1424 times

Re: Jaką wybrać? Wojna z kumplami

Post autor: Cyel »

O ile szanuję mechanikę i wykonanie Inis, to jednak nie jest to za bardzo wojna. To bardziej taka abstrakcyjna układanka o wymienianiu pionków, dla której wybrano walki celtyckich klanów jako graficzne tło. Podobnie jak np Blood Rage. Pionki pojawiają się, znikają w różnych miejscach na planszy, ale odczucie prowadzenia jakiejś wojny jest w moim przekonaniu minimalne.

Ja polecę Grę o Tron, jako posiadającą wszystkie elementy o których mówisz. Szczególnie do gry w stałym gronie - jedyną wadą tej gry w moim odczuciu jest kiepski balans startowych pozycji rodów. Ale grając regularnie w tej samej ekipie można zrobić coś w stylu ligi, gdzie gra się na zmianę wszystkimi rodami i potem porównuje kto wykręcił najlepsze wyniki na przestrzeni kilku gier.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
jakmis83
Posty: 1176
Rejestracja: 22 maja 2015, 14:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 130 times
Been thanked: 141 times

Re: Jaką wybrać? Wojna z kumplami

Post autor: jakmis83 »

Ok, ale są noże w plecy :)
Moje Gry
Jeśli nie wiesz, jak masz zagrać, poczekaj, aż twojemu przeciwnikowi przyjdzie do głowy jakaś idea. Możesz być pewny, że będzie to idea fałszywa.
Siegbert Tarrasch
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Jaką wybrać? Wojna z kumplami

Post autor: AnimusAleonis »

Kieutrang pisze: 09 paź 2019, 10:36 Ilość osób 2/3 - 5/6.
Jedyna gra w jaką wcześniej graliśmy, to Ryzyko i może czegoś podobnego byśmy szukali. Oczywiście jesteśmy otwarci na propozycje :)
Czyli duża interakcja, duża regrywalność i mała losowość (chociaż nie jest to niezbędne). Wiecie- wojna, sojusze i wbijanie sobie noża w plecy :)
Może być w tematyce fantasy, może być w tematyce militarnej.
Cena około 100-150zł, ale tytuły do 200zł również weźmiemy pod uwagę.
hmm... trudno coś doradzić tak w punkt, by i mieściło się w cenie, i ten 6 gracz, i biorąc pod uwagę że wcześniej tylko w Risk byście się nie odbili od zasad "cięższych" gier... hmmm...

No jak koledzy wyżej to Gra o Tron, też Root polecam (tylko niestety w podstawce tylko na maks 4 graczy, z rozszerzeniem 5).

Aha i jeśli nie musi być koniecznie po polsku, to też polecam Risk Legacy (a jest dostępna w Polsce i mieści się w budżecie: LINK), jak lubicie Risk to nie może nie podejść, tylko nie wiem czy jest do 6 graczy, no i gra się, co prawda dość długą i ciekawą, ale jednak kampanię więc "regrywalność" jest trochę inna.

Inis nie szczególnie bym polecał bo jak pisał Cycel bardziej to przypomina grę abstrakcyjną niż wojenną, co nie znaczy że nie jest to dobra gra, bo jest, ale może wam nie podejść.

No, oczywiście kompletnie poza budżetem itd, ale Twilight Imperium by wam chyba podeszło.

Z takich leciutkich/smiesznych to może King of Tokyo... też jest Shadows over Camelot, choć nie wiem czy jest polska wersja, no i tez nie są to gry wojenne per se...

... a no tak, mieszczące się w budżecie (choć nie wiem czy dostępna w tym momencie), jest nowe wydanie Dune. Jest też na 6 graczy, i chyba najlepiej na większą ilość się gra, jest duuuużo tego "noża w plecy" i sojuszy i takich... tylko gra jest dość ciężka, wymaga na prawdę przeczytania i dobrego obeznania się z regułami, ale jak ekipa się dobierze to jest to jedna z najlepszych gier :)

Więc tak, chyba bym polecił albo Grę o Tron albo, jako bardziej ambitną alternatywę, nowy Dune.*


Dobrego grania :D


*Dodam, jak zawsze, że gry które wymieniłem to tak "for your consideration", mogą nie spełniać wszystkich Twoich kryteriów, ale myślę że zaciekawią i mogą być punktem wyjścia do innych tytułów, a nie alfa i omega i od razu kupować w ciemno :P
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Probe9
Posty: 2452
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 153 times
Been thanked: 646 times

Re: Jaką wybrać? Wojna z kumplami

Post autor: Probe9 »

Jeżeli szukacie czegoś w stylu Ryzyka to może Ryzyko v.2.0 czyli coś z serii Axis&Allies ? Nie spełni się warunek małej losowości, bo ona akurat w tej grze, ale podobnie było przecież w Ryzyku. Na początek można wystartować z wersją 1941 (do kupienia za 100 PLN), jak podejdzie i będziecie chcieli wydłużyć czas rozgrywki(1941 to ok 3h) oraz ją wzbogacić, to możecie się przesiąść na wersję 1942 :)
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
WieszKto
Posty: 177
Rejestracja: 15 maja 2018, 14:21
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 59 times
Been thanked: 17 times

Re: Jaką wybrać? Wojna z kumplami

Post autor: WieszKto »

Kemet im więcej osób tym większy młyn na polu bitwy :)
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Jaką wybrać? Wojna z kumplami

Post autor: AnimusAleonis »

Probe9 pisze: 09 paź 2019, 15:23 Jeżeli szukacie czegoś w stylu Ryzyka to może Ryzyko v.2.0 czyli coś z serii Axis&Allies ? ...
Jeśli Axis&Allies to ja poleciłbym Axis & Allies & Zombies :D
Może brzmi absurdalnie ale przy tej wersji mieliśmy najwięcej czystego "fun-u" z rozgrywki, na prawdę polecam... tylko nie wiem jak z dostępnością tego.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Pitas
Posty: 59
Rejestracja: 23 maja 2017, 13:53
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Jaką wybrać? Wojna z kumplami

Post autor: Pitas »

Ja z kolei polecam Mare Nostrum Imperia.. Losowość do kontrolowania. Proste i szybkie do wytłumaczenia zasady. Trudno wygrać bez negocjacji, rozejmów, zdrad itd. Itp. Jest ekonomia i wojna. Gra jakby skrojona dla was. Jakiś czas temu zaprosiłem znajomych na partyjkę, którzy nie mieli wcześniej styczności z nowoczesnymi planszówkami. Co najważniejsze grali lo dwóch rundach świadomie i byli zachwyceni.
Cyel
Posty: 2571
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1219 times
Been thanked: 1424 times

Re: Jaką wybrać? Wojna z kumplami

Post autor: Cyel »

O, dorzucę jeszcze Imperial 2030. Gra o wojnie światowej, ale z fajnym twistem (bo nieważne, który kraj wygra, tylko który gracz najwięcej na tym zarobi;)), prostymi ale bardzo angażującymi zasadami, srogą interakcją. Losowości zero. Bardzo gorąco polecam.
https://youtu.be/CElzUejyO_Y?t=97
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
walkingdead
Posty: 2036
Rejestracja: 06 lut 2013, 19:57
Has thanked: 121 times
Been thanked: 331 times

Re: Jaką wybrać? Wojna z kumplami

Post autor: walkingdead »

AnimusAleonis pisze: 09 paź 2019, 16:05
Probe9 pisze: 09 paź 2019, 15:23 Jeżeli szukacie czegoś w stylu Ryzyka to może Ryzyko v.2.0 czyli coś z serii Axis&Allies ? ...
Jeśli Axis&Allies to ja poleciłbym Axis & Allies & Zombies :D
Może brzmi absurdalnie ale przy tej wersji mieliśmy najwięcej czystego "fun-u" z rozgrywki, na prawdę polecam... tylko nie wiem jak z dostępnością tego.
Też właśnie chciałam pisać o A&A.
Zombies jest dostępne między innymi w XJOY (widziałam "na żywo"),a i cena jest mocno zachęcająca. Jeśli tylko się wkręcicie to seria A&A ma mnóstwo tytułów dotyczących różnych okresów.

Jesli dla 5 graczy to rozważyłabym Mare Nostrum (mieści się w 200 zł wg Ceneo). Chyba dodatek daje możliwość gry w 6 osób.

Sporo negatywnej interakcji jest w polecanych już Rising Sun i Lords of Hellas, ale nie jestem pewna czy uda się je znaleźć do 200zł.
Awatar użytkownika
Elo
Posty: 205
Rejestracja: 24 sty 2018, 18:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 210 times
Been thanked: 91 times

Re: Jaką wybrać? Wojna z kumplami

Post autor: Elo »

Gra o Tron spełnia dosłownie wszystkie twoje wymogi. Tak więc dokładam swój głos do propozycji przedmówców.
Awatar użytkownika
Goldberg
Posty: 1510
Rejestracja: 29 maja 2013, 13:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 82 times
Been thanked: 173 times

Re: Jaką wybrać? Wojna z kumplami

Post autor: Goldberg »

Gra o tron, Root... W sumie nic więcej nie trzeba by pisać...
A może by tak jeszcze Spartakus? Z dodatkami...
Nie wojenne, ale mega miodne...
A w "kirche" co ja mam? Cztery gołe ściany i tak pusto jakby się miał interes za chwilę zlikwidować! Pastor gada jakieś rzeczy o piekle nieprzyjemne, a czy ja idę do kościoła żeby się denerwować?; Moryc "Ziemia Obiecana"
Awatar użytkownika
michaldz1
Posty: 274
Rejestracja: 18 paź 2011, 11:36
Has thanked: 78 times
Been thanked: 102 times

Re: Jaką wybrać? Wojna z kumplami

Post autor: michaldz1 »

Root (jak wyżej).
Dominant Species udaje, że nie jest grą wojenną a jest bardzo intensywny.(raczej jest droższy niż wskazana kwota.
Eufrat i Tygrys jest mocno konfliktowy.
Na 6 osób są też Dune, Here I stand (można też grać na 3).
Tu jest lista gier wojennych na 3-6 osób:
https://boardgamegeek.com/search/boardg ... &B1=Submit
Awatar użytkownika
ariser
Posty: 1137
Rejestracja: 16 lut 2016, 19:29
Lokalizacja: Cieszyn
Has thanked: 63 times
Been thanked: 49 times

Re: Jaką wybrać? Wojna z kumplami

Post autor: ariser »

Mój głos na genialne Mare Nostrum.
"W grze doszło do momentu niedociągnięcia, który jest spowodowany wielkością gry i jej nieidealnością."
vegathedog, 2019
Kupię / Sprzedam
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1378
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 191 times

Re: Jaką wybrać? Wojna z kumplami

Post autor: Brylantino »

Dziwię się, że nikt nie polecił jeszcze Kemeta, który jest jedną z lepszych gier o tłuczeniu się ze znajomymi.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Jaką wybrać? Wojna z kumplami

Post autor: Andy »

Quartermaster General: I wojna światowa do 5 osób, II wojna światowa do 6 osób.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Jaką wybrać? Wojna z kumplami

Post autor: alpha »

Brylantino pisze: 12 paź 2019, 17:53 Dziwię się, że nikt nie polecił jeszcze Kemeta, który jest jedną z lepszych gier o tłuczeniu się ze znajomymi.
WieszKto pisze: 09 paź 2019, 15:24 Kemet im więcej osób tym większy młyn na polu bitwy :)
:?:
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
Awatar użytkownika
Luke555
Posty: 156
Rejestracja: 06 paź 2016, 13:06
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Jaką wybrać? Wojna z kumplami

Post autor: Luke555 »

Ze swojej strony mogę polecić Antike II - żadnych kostek, trochę ekonomii, mini drzewko cywilizacyjne. Walka dość uproszczona, ale gra daje satysfakcję szczególnie jeśli jest pełen skład 5 -6 osób. Trudna do zdobycia.
Bardziej złożony tytuł to Conquest of the Empire, ale wg zasad nieklasycznych, czyli niestałe sojusze, walka o wpływy w prowincjach, mnóstwo figurek. Nadal można dostać w dobrej cenie.
ODPOWIEDZ