Narcos/Whitehall/Fury of Dracula

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Kilson
Posty: 765
Rejestracja: 11 kwie 2010, 19:15
Lokalizacja: Warszawa / Marki
Has thanked: 35 times
Been thanked: 72 times

Narcos/Whitehall/Fury of Dracula

Post autor: Kilson »

Zainteresowałem się ostatnio Narcosem.
Z gier z podobnymi rozwiązaniami (asymetryczna, ukryte ruchy, dedukcja) nie mam i znam głównie z opisów:
- Narcos
- Listy z Whitechapel
- Tajemnice Whitehall
- Fury of Dracula

Czy coś z powyższych, albo coś jeszcze innego możecie szczególnie polecić z myślą o grze w 3-4 osoby?
Z gier o Mr Jacku, to która lepsza i dlaczego?
Nie chcę gry tak długiej i ciężkiej jak Rebelia, ani małych karcianek.
promykx
Posty: 248
Rejestracja: 08 gru 2017, 09:47
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 3 times
Been thanked: 17 times

Re: Narcos/Whitehall/Fury of Dracula

Post autor: promykx »

Ja bym polecił Lifeform. Obcy ma 2 lub 3 swoje znaczniki przed którymi pozostali raczej uciekają. Graczom jak poginą członkowie załogi (bohaterowie którymi sterują) to mogą grać jako kot lub komputer pokładowy, co powoduje że nie odchodzisz od stołu tylko grasz raczej do końca gry.
Dlaczego"bym polecił"? Bo w naszym kraju pewnie trudno dostępna. Raczej droga na to co ma w środku, ale mimo wszystko fajna :)
Niemniej jednak twórca planuje dodatek (wydaje się że z motywem zdrajcy) i może w przyszłym roku wystartuje na KSie, gdzie pewnie będzie można znów podstawkę kupić.
czeczot
Posty: 1275
Rejestracja: 09 wrz 2017, 20:23
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 29 times
Been thanked: 71 times

Re: Narcos/Whitehall/Fury of Dracula

Post autor: czeczot »

Do Narcos najbardziej zbliżona będzie Fury of Dracula. Listy i Tajemnice to już gry ograniczające się tylko i wyłącznie do poszukiwań. Chociaż ja bym polecił jednak Rebelię. On jest długa ale na pewno nie jest ciężka.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6443
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 570 times
Been thanked: 932 times

Re: Narcos/Whitehall/Fury of Dracula

Post autor: Odi »

W 4+ osoby, to już lepiej celować w gry karciane: klony Mafii i inne (np. Dochodzenie), albo stare euro-klasyki, w rodzaju Mystery of the Abbey, czy nawet Cluedo

Gry dedukcyjne, w których jeden z graczy ucieka, wymagają ścisłego współdziałania, często poświęcenia się dla dobra ogółu i pozostania swoim pionem w jakimś mniej aktywnym rejonie. Tak jest w Narcosie, tak jest w Whitechapll/Whitehall i w Draculi. To sa gry tylko dla 2-3 graczy, po prostu. Każda kolejna będzie powodowała zauważalny spadek skuteczności graczy goniących i zmniejszała ich satysfakcję. Dracula może sprawdzić się na 4-5 (bo tam jest sporo ogarniania różnych kart przedmiotów i efektów), ale z tego towarzystwa jest zdecydowanie najgorsza.

Rebelia jest ciężka. Trwa długo (choć tego czasu się nie czuje, ale to jest jednak 3-6 godzin, i częściej 6 niż 3), zasad tez jest sporo, a do tego do świadomej gry trzeba poznać talie akcji i celów. O ile granie Imperium jest stosunkowo intuicyjne, o tyle do kierowania Rebelia trzeba się przyzwyczaić. Bardzo lubię tę grę, ale nie wiem czy akurat tego szukacie. No i absolutnie nie na 4 graczy - bez sensu dzielić się obowiązkami zaprojektowanymi dla pojedynczej osoby.

Mr Jacki to racze gry logiczne niż dedukcyjne, choć bardzo fajne.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Narcos/Whitehall/Fury of Dracula

Post autor: rastula »

z gier typu hide & seek jest jeszcze "Hunt for the ring"


https://boardgamegeek.com/boardgame/216070/hunt-ring
Awatar użytkownika
Goldberg
Posty: 1511
Rejestracja: 29 maja 2013, 13:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 83 times
Been thanked: 173 times

Re: Narcos/Whitehall/Fury of Dracula

Post autor: Goldberg »

Jak dla mnie z Twojej listy to narcos i fury
Gdzie klimatem i wykonaniem (imho) wygrywa FOD
A w "kirche" co ja mam? Cztery gołe ściany i tak pusto jakby się miał interes za chwilę zlikwidować! Pastor gada jakieś rzeczy o piekle nieprzyjemne, a czy ja idę do kościoła żeby się denerwować?; Moryc "Ziemia Obiecana"
koloX
Posty: 83
Rejestracja: 16 gru 2011, 10:17
Has thanked: 40 times
Been thanked: 18 times

Re: Narcos/Whitehall/Fury of Dracula

Post autor: koloX »

Naprawdę nic z tych rzeczy nie chodzi dobrze na 4-5 osób ? :( A już myślałem że sobie Listy kupię...
ODPOWIEDZ