Poszukiwany Deck builder

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Bartoszeg02
Posty: 564
Rejestracja: 25 mar 2009, 21:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 172 times
Been thanked: 43 times

Poszukiwany Deck builder

Post autor: Bartoszeg02 »

Cześć!
Chciałem kupić jakiegoś dobrego deck buildera. Grałem w Aeons end ale jakoś mi nie podszedł... trochę upierdliwe przygotowanie gry (tworzenie talii nemesis + ustalanie jakie karty będą dostępne na rynku) + chyba wolałbym coś niekooperacyjnego. Za Dominiona też podziękuję ponieważ nie bardzo chce mi się bawić w tworzenie rynku z kartami do kupienia (ten sam problem co z AE). Czy moglibyście coś polecić?
Zastanawiałem się nad którąś z gier: Hero realms, Star realms lub Pojedynek Superbohaterów DC. Chyba są dość podobne, nie okrzyknięto którejś z części ewidentnie lepszą od pozostałch :) ? Klimatem wszystkie na równi mi pasują. Ewentualnie może Brzdęk? A może coś zupełnie innego :) ?
Awatar użytkownika
EVOCATVS
Posty: 687
Rejestracja: 16 lis 2018, 22:20
Has thanked: 497 times
Been thanked: 155 times

Re: Poszukiwany Deck builder

Post autor: EVOCATVS »

Mogę polecić DC Pojedynek jako lżejszą grę z deckbuildingiem. Działa zarówno 1v1, jak i na więcej graczy. Z pozostałych gier opartych na tej mechanice grałem w Cthulhu i Star Realms i, do gry dwuosobowej, są one trochę lepsze. Za to na więcej graczy DC ma zdecydowaną przewagę, bo nie ma tego, że wszyscy rzucą się na jednego, żeby go wyeliminować. Zamiast atakowania konkretnego gracza staramy się uzbierać jak najwięcej punktów z kupionych kart, a negatywna interakcja oddziałuje na wszystkich przeciwników, jednak bez możliwości całkowitej eliminacji.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10882
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3349 times
Been thanked: 3205 times

Re: Poszukiwany Deck builder

Post autor: japanczyk »

Thunderstone Quest - najlepszy, największy, najdroższy xD
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3353
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1270 times

Re: Poszukiwany Deck builder

Post autor: seki »

Do wymienionego wcześniej Brzdęka dorzucę propozycję "Wiertła, skały, minerały". Nie jest to częsta propozycja tu na forum ale ja osobiście i wszyscy moi współgracze bardzo lubimy. Zasady łatwe rodzinne takie na poziomie Brzdęka ale jest tu więcej głębi decyzji: jakich kart użyć i kiedy w kontekście zrealizowania celów ze wspólnej puli i sytuacji w kopalni, jakie karty zakupić do decku, czy przeczekać kopanie aby to rywale doprowadzili cię do najcenniejszych kamieni, kiedy użyć żetonów specjalnych, czy talię rozwijać uniwersalnie czy specjalizując się w określonym typie (dostęp do cenniejszych kart uzyskuję się zdobywając karty tego samego typu), czy może kupić kartę tylko dla jej natychmiastowego działania, czy wpłynąć na przyspieszenie zakończenia gry itp.

Star realms i pochodne to taka szybka losowa nawalanka. Niezbędna w kolekcji ale prosta i losowa. Zastanów się czy chcesz taką prostą grę.
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 856
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 201 times
Been thanked: 303 times

Re: Poszukiwany Deck builder

Post autor: konradstpn »

Może Wyprawa do Eldorado.
Gram, więc jestem.
Awatar użytkownika
melusina
Posty: 557
Rejestracja: 23 sty 2013, 22:16
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 12 times
Been thanked: 50 times

Re: Poszukiwany Deck builder

Post autor: melusina »

Proponuję Trains lub Trains: Rising Sun (bardziej agresywne). Typowy deck builder połączony z mapą, na której budujemy połączenia. Można grać w max 4 osoby, ale mając odpowiednią planszę z dodatku dobrze się gra również w 2 osoby. Mój najbardziej ulubiony deck builder z wymienionych wcześniej. Czas gry ok. 1 h. Nie ma wersji polskiej, ale karty są jawne, więc łatwo wytłumaczyć ich działanie.
Awatar użytkownika
ArnhemHorror
Posty: 498
Rejestracja: 01 maja 2013, 23:09
Lokalizacja: NibyLandia
Has thanked: 325 times
Been thanked: 153 times

Re: Poszukiwany Deck builder

Post autor: ArnhemHorror »

Z deckbuilderów z planszą, obok Brzdęka! (niestety nie grałem w Trains), polecam Tyrants of the Underdark. Fajny klimat krainy Podmroku (D&D), area control, różne strategie, negatywna interakcja, która nie irytuje, bo walka jest naturalnie wpisana w grę. Niestety w grze czasem widoczny jest efekt kuli śnieżnej, ale wiele deckbuilderów tak ma (im lepiej ci idzie, tym droższe=lepsze karty "kupujesz", a więc tym lepiej ci idzie...).
W życiu jest miejsce na jedynie 3 2 1 LCGi.
Awatar użytkownika
Bartoszeg02
Posty: 564
Rejestracja: 25 mar 2009, 21:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 172 times
Been thanked: 43 times

Re: Poszukiwany Deck builder

Post autor: Bartoszeg02 »

Dzięki serdeczne za tyle propozycji! :) teraz totalnie już nie wiem co kupić.
Pytanie odnośnie pojedynku DC - czy jednak ta gra nie odstaje jakoś mocniej od Hero/Star realmsów? bo ocena dość mocno poszła w dół w stosunku do nich (na bgg). Czy to tylko dlatego że wypada słabiej przy 2 osobach ?

Czy w przypadku star realmsów colony wars wypada jednoznacznie słabiej/lepiej od podstawki?
W hero r. trochę odstrasza mnie to że dodatki są trochę średnie... bo nie mogę kupić sobie np. 1 paczki z bohaterem bo gra zapewne rozleci się pod względem równowagi. W SR można kupić pakiet zdarzeń i wszyscy mogą się cieszyć dodatkowymi opcjami.

Chyba muszę kupić jedno odrobinę tańsze i drugie odrobinę droższe pudełeczko :P....
Awatar użytkownika
wolf_kain
Posty: 44
Rejestracja: 14 kwie 2017, 07:51
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Poszukiwany Deck builder

Post autor: wolf_kain »

Bartoszeg02 pisze: 28 paź 2019, 20:03 Czy w przypadku star realmsów colony wars wypada jednoznacznie słabiej/lepiej od podstawki?
Colony Wars to też podstawka tylko że wyszła później. Ja gram w Star Realmsa łącząc wszystkie podstawki i dodatki, więc stosik doboru jest taki że sam się przewraca na stole :P Czy Colony Wars jest lepsze od podstawowej tali ? Ciężko odpowiedzieć, podstawka jest genialna a CW to więcej tego samego tylko w troszkę innym wydaniu. Nie ma większego znaczenia czy weźmiesz najpierw CW czy pierwszą podstawkę, jak Ci się spodoba to i tak później dokupisz wszystko pozostałe. Ja w Star Realmsa gram ze znajomymi już od 2 lat i nadal mi się nie znudził, a nadal nie mogę powiedzieć że wiem o nim wszystko.
Awatar użytkownika
kinioo
Posty: 629
Rejestracja: 01 kwie 2016, 10:25
Has thanked: 64 times
Been thanked: 57 times

Re: Poszukiwany Deck builder

Post autor: kinioo »

A moze to: Marvel Champions...??

viewtopic.php?f=1&t=62162
Sorki za brak polskich znakow....
Awatar użytkownika
Bartoszeg02
Posty: 564
Rejestracja: 25 mar 2009, 21:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 172 times
Been thanked: 43 times

Re: Poszukiwany Deck builder

Post autor: Bartoszeg02 »

Dobra to star realmsy kupię na pewno (bo to 45 zł więc tyle co nic jak za coś w co ludzie grają po 2 lata :) ).

Jeśli chodzi o Marvela to czy LCG oznacza że będzie trzeba składać talie przed każdą grą :P ? Klimatem bardzo mi odpowiada ale niezbyt chce grę w której trzeba przed smaą rozgrywką siedzieć i nie wiadomo ile analizować wszystkie karty które zbieramy do decka.
Awatar użytkownika
KurikDeVolay
Posty: 991
Rejestracja: 25 paź 2018, 11:45
Lokalizacja: Milicz/Krotoszyn
Has thanked: 990 times
Been thanked: 433 times

Re: Poszukiwany Deck builder

Post autor: KurikDeVolay »

LCG oznacza właśnie to...
Awatar użytkownika
kinioo
Posty: 629
Rejestracja: 01 kwie 2016, 10:25
Has thanked: 64 times
Been thanked: 57 times

Re: Poszukiwany Deck builder

Post autor: kinioo »

Bartoszeg02 pisze: 29 paź 2019, 14:13 Dobra to star realmsy kupię na pewno (bo to 45 zł więc tyle co nic jak za coś w co ludzie grają po 2 lata :) ).

Jeśli chodzi o Marvela to czy LCG oznacza że będzie trzeba składać talie przed każdą grą :P ? Klimatem bardzo mi odpowiada ale niezbyt chce grę w której trzeba przed smaą rozgrywką siedzieć i nie wiadomo ile analizować wszystkie karty które zbieramy do decka.
Kazda z postaci ma 'startowy' deck, ktorym mozna grac prosto po wyciagnieciu z pudelka...co dalej z tym zrobisz, to tylko Twoja indywidualna sprawa.

JA osobiscie, wlsnie z tego powodu zainteresowalem sie ta gra - czyli dosc krotki set up (AH LCG wciaz stoi nieotwarty na polce); LOTR LCG bardzo lubie, ale pozno wszedlem i przeraza mnie ilosc dodatkow ktore wyszly...

Z MArvelem mam zamiar wystartowac od poczatku (sensownie rowniez wyglada ich zalozenie, co do wypuszczanych dodatkow).

Powodzenia,

K.
Sorki za brak polskich znakow....
Awatar użytkownika
birdm
Posty: 155
Rejestracja: 13 lip 2018, 10:53
Has thanked: 8 times
Been thanked: 27 times

Re: Poszukiwany Deck builder

Post autor: birdm »

Odeślę Cię do wątku viewtopic.php?f=43&t=50213. To co zrobili tam chłopaki to majstersztyk - swoiste kompendium wiedzy o deckbuildingu. Polecam, na pewno Ci się przyda.
ODPOWIEDZ