Jaka gra do pogrania z rodzicami?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
dude2332
Posty: 55
Rejestracja: 12 lis 2014, 19:33

Jaka gra do pogrania z rodzicami?

Post autor: dude2332 »

Cześć, tym razem szukam jakiejś gry do pogrania z rodzicami, a może konkretniej z jedną osobą (czyli szukam gry na docelowo 2 do 3 osób). Ogólnie rodzice nie są są za grami planszowymi, to musi być coś prostego i niezbyt złożonego. Jedyne w co grają od chyba jakichś 10 lat to gra karciana remik (na 2 talie). Raz pokazałem mamie grę, chociaż zapierała się rękami i nogami, a teraz sama mi mówi, żebyśmy zagrali. I gra o której mówię to Jaipur. Nie powiem, mam tę grę od niecałego roku i ogromnie mi się podoba, niby prosta szybka, ale na prawdę jest mnóstwo opcji kombinowania (z resztą co ja Wam będę o tym mówił, jak każdy z Was doskonale tę grę zna :D). Więc jeżeli jest jakaś gra, która jest podobna do Jaipura (złożonością, ale i ciekawością) to byłoby fajnie. Ogólnie mam grę podobnych gabarytów: Schotten Totten, ale szczerze mówiąc zagrałem w to może z 2 razy i jakoś mi nie podeszła. Z takich logicznych to jeszcze pod rodziców mam rój, ale też nie za bardzo mam ochotę w to grać. Ogólnie moja kolekcja składa się z kilku bardziej złożonych tytułów, np. mój ostatni zakup Tzolki'n, Pięć Klanów, Wyspa Skye. Mam jeszcze kilka gierek, ale to wszystko jest jak na rodziców zbyt złożone. Chciałbym wytłumaczyć mamie 7 cudów świata pojedynek, ale to też będzie za dużo zasad (a szkoda, bo to jest najlepsza 2 osobowa gra w jaką było mi dane zagrać). Jak coś to mam Dixita, ale gra zaczyna się dopiero od 4 osób. Ogólnie raczej szukam gry karcianej, ale mogą być żetony itd. (tak jak w Jaipurze). Czasami wpadnę i jest okazja w coś pograć, to dobrze by było pokazać rodzicom coś bardziej złożonego od remika. Brat ostatnio kupił patchwork, więc przy najbliższej okazji i tę gierkę pokażę, bo myślę, że może dać radę. Czekam na jakieś propozycje (oczywiście żeby grać to i mi gra musi się podobać :P). I jak coś to mam Red 7 i też nie za bardzo podeszło ze złożonością, z resztą w to to ja już mam ze 100 partii i trochę mi się odechciało. Chodzi o to, żeby gra była prosta w zasadach, ale miała trochę opcji kombinowania. Dzięki :D
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10857
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3347 times
Been thanked: 3201 times

Re: Jaka gra do pogrania z rodzicami?

Post autor: japanczyk »

Kolejka - typowo dla rodziców klimatem
Ogródek - Patchwork do 4 osób w skrócie, świetne, mojej mamie się podoba
Sagrada/Azul/Reef - wiadomo
patseb
Posty: 25
Rejestracja: 11 lis 2013, 21:10
Has thanked: 40 times
Been thanked: 1 time

Re: Jaka gra do pogrania z rodzicami?

Post autor: patseb »

Przede wszystkim sprawdź eksperymentalnie czy czasem nie masz błędnej opinii o tym jak złożoną grę są w stanie ogarnąć Twoi rodzice - może to wymagać dłuższego niż zwykle tłumaczenia, ale może się okazać że ogarniają całkiem nieźle i Cie po czasie ogrywają. Tak było w moim przypadku.

W kolejności wdrażaliśmy ich w: Carcassonne, Kolejka (ach ich młodość) Azul, Ticket to Ride Europa, Wyspa Sky teraz zamierzamy się na Agricole. Wszystkie to była na początku ciężka przeprawa, ale koniec końców rodzice są zadowoleni że mogą potrenować szare komórki.
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 788
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 122 times
Been thanked: 375 times

Re: Jaka gra do pogrania z rodzicami?

Post autor: kurdzio »

Myślę że Splendor będzie bardzo dobrą opcją, są żetony i trochę kombinowania :) idealna gra na niezobowiązujące rozgrywki a do tego mniej skomplikowana niż 7cś pojedynek.
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Jaka gra do pogrania z rodzicami?

Post autor: jrz8888 »

Kolejka.
Czasy PRL, więc bardzo się rodzicom podoba. Jest trochę śmiechu przy stole i przede wszystkim czuć klimat. Polecam też dodatek Ogonek. Zawsze jakieś urozmaicenie i uproszczenie, bowiem gra szybciej dobiegnie końca.
anna26
Posty: 221
Rejestracja: 29 lis 2017, 09:53
Has thanked: 14 times
Been thanked: 23 times

Re: Jaka gra do pogrania z rodzicami?

Post autor: anna26 »

Azul/zamek smoków/ sagrade
Carcassone z dodatkiem lub kingdomino
Majestat, ogródek, rummikub
Awatar użytkownika
Pisarka
Posty: 508
Rejestracja: 24 kwie 2018, 08:49
Has thanked: 12 times
Been thanked: 31 times

Re: Jaka gra do pogrania z rodzicami?

Post autor: Pisarka »

Reglamentacja - mała jak Jaipur, prosta, totalnie niedoceniania.

Jeśli mama lubi się pośmiać na filmach Barei, to będzie jak znalazł.
„Władca Pierścieni” jest zasadniczo dziełem religijnym i katolickim; początkowo niezamierzenie, lecz w poprawkach świadomie.” — J.R.R. Tolkien
Awatar użytkownika
wolf_kain
Posty: 44
Rejestracja: 14 kwie 2017, 07:51
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Jaka gra do pogrania z rodzicami?

Post autor: wolf_kain »

Ja ze swoimi rodzicami gram w Ingenious Black, mega proste zasady a jest trochę kombinowania i daje dużo frajdy. Gra ta chyba nawet jest polecana przez Mensę. Poza tym poleciłbym Azula tego pierwszego, bo najprostsze zasady. Kolejna propozycja to Zamek Smoków, o tyle fajny tytuł że można grać według zasad podstawowych, a jak się spodoba to dołożyć karty duchów i smoków dzięki czemu gra wymaga więcej kombinowania. Na pewno jeśli ktoś lubił komputerowego mhjonga to będzie to dodatkowa zaleta przy tym tytule.
j_g
Posty: 1975
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 495 times
Been thanked: 240 times

Re: Jaka gra do pogrania z rodzicami?

Post autor: j_g »

Gdy moja mama, zupełnie nieogarnięta planszowo, wpadła do nas w grudniowe święta, z 5 lat temu, to wyłożyłem Paczłorka. Spodobał się, 70-letniej teściowej także, więc polecam. Chyba w tym samym czasie poszła pożyczona Kolejka - też nie było dla niej za trudne, jakościowo średni tytuł, ale nieogarnięty nie będzie narzekał, bo nie wie, że są lepsze, a jako zabijacz nudy wszystko się nada, byle ogarniała zasady (no wiadomo, komuna - jej klimat był).

Natomiast, ze trzy lata temu wyłożyłem Orlean - myślałem, że wyda się za trudne (choć wiedziałem, że nie jest) i odrzuci mamę przy tłumaczeniu zasad, ale o dziwo, jakoś poszło, zagraliśmy (aż) dwa razy, dzień po dniu, i powiedziała na koniec, że fajna gra (tym większy powód do mojego zadowolenia, że nie zraziły ją obie porażki). Z kolei, idei Dixita i Sabotażysty nie ogarnęła - drugiego podejścia nie było, nie starczyło cierpliwości. Więc różnie to bywa... Od tamtego czasu pojawiło się trochę Azulów, itp., więc masz co wypróbowywać.
Awatar użytkownika
galthran
Posty: 301
Rejestracja: 05 cze 2014, 12:45
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 3 times

Re: Jaka gra do pogrania z rodzicami?

Post autor: galthran »

Do takiej sytuacji Welcome to... - prosta w zasadach wykreślanka, która jednak potrafi zmusić do myślenia i kombinowania. Tytuł sprawdził się póki co w każdej sytuacji - geeki, znajomi z pracy, dzieciaki, rodzina - wszystkim podeszła.
Awatar użytkownika
gotrek992
Posty: 93
Rejestracja: 16 cze 2018, 15:45
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 14 times
Been thanked: 5 times

Re: Jaka gra do pogrania z rodzicami?

Post autor: gotrek992 »

Ja ze swoimi rodzicami grałem w Pędzące Żółwie i tak im się spodobało, że sobie zostawili i grali sami ze sobą po moim wyjedzie. Moi rodzice polecają. Grałem też że swoimi kolegami-hardkorami, z którymi gram w cięższe tytuły i też się nieźle przy tym bawili jako przerywnik. Gra jest szybka, ma trochę blefu i jest ubaw, a zasady są proste.
ODPOWIEDZ