Dungeon Crawl dla całej rodziny

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Torquemada666
Posty: 770
Rejestracja: 24 sie 2009, 11:08
Has thanked: 247 times
Been thanked: 126 times

Dungeon Crawl dla całej rodziny

Post autor: Torquemada666 »

Poszukuję gry DC, dla rodziny. Nie wiem czy są dokładnie tego typu gry, w które grali bohaterowie Stranger Things, ale z rozmów z synami wynika, że tego oczekują :) 10 i 13 latek + żona. Żona z doświadczeniem w rpg, gramy rodzinnie w Splendor, Santiago, Carcassonne, czy Wsiaść do pociągu (Europa/Świat). Teraz szukam DC z kampanią. Myślałem o Gloomheaven, ale chyba za dużo kombinowania, szczególnie jak dla 10-latka, tak wywnioskowałem z recenzji, podobnie chyba w Mage Knight. Na razie faworytem jest Sword and Sorcerry, chyba że ktoś ma jeszcze jakieś inne propozycje, albo z doświadczenia wie, że młodych może jednak zainteresować (i dadzą radę) w Gloom/MK.
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Dungeon Crawl dla całej rodziny

Post autor: Blue »

Jeszcze Descent. Ale oni chyba grali w dungeons and dragons. W RPG nie planszówkę?
Torquemada666
Posty: 770
Rejestracja: 24 sie 2009, 11:08
Has thanked: 247 times
Been thanked: 126 times

Re: Dungeon Crawl dla całej rodziny

Post autor: Torquemada666 »

Blue pisze: 04 lis 2019, 18:37 Jeszcze Descent. Ale oni chyba grali w dungeons and dragons. W RPG nie planszówkę?
Też mi się wydaje, że rpg, dlatego planszówka fantasy z kampanią i rozwojem postaci wydaje się bardzo dobrym pomysłem na początek, jak doświadczenie z planszówkami już jakieś mają :)
Awatar użytkownika
zioombel
Posty: 1148
Rejestracja: 21 wrz 2010, 13:19
Lokalizacja: Wołomin
Has thanked: 200 times
Been thanked: 98 times

Re: Dungeon Crawl dla całej rodziny

Post autor: zioombel »

Moim zdaniem najlepszy będzie Descent z aplikacją. Wtedy macie full kooperację. Dobrym pomysłem jest też Magia i Myszy, ale to nie fantasy.
Torquemada666
Posty: 770
Rejestracja: 24 sie 2009, 11:08
Has thanked: 247 times
Been thanked: 126 times

Re: Dungeon Crawl dla całej rodziny

Post autor: Torquemada666 »

O MK poczytałem i na pewno nie, poza złożonością rozgrywki czas gry przy 4 osobach (na osobę) to podobno masakra, Gloomheaven też jako początek zabawy z DC, to za duże ryzyko. Descent faktycznie wydaje się chyba najprostszy, idealny na początek.
Ostatnio zmieniony 05 lis 2019, 00:01 przez Torquemada666, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2730
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 321 times
Been thanked: 1241 times

Re: Dungeon Crawl dla całej rodziny

Post autor: Yuri »

Bezapelacyjnie najblizszym RPGowi z Cralerow jest "Shadows of Brimstone".
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Awatar użytkownika
Kilson
Posty: 765
Rejestracja: 11 kwie 2010, 19:15
Lokalizacja: Warszawa / Marki
Has thanked: 35 times
Been thanked: 72 times

Re: Dungeon Crawl dla całej rodziny

Post autor: Kilson »

Descent 2ed. z aplikacją daje namiastkę RPG'a, a do tego jest mechanicznie prosty i przystępny. Do tego można grać 1vs reszta albo full co-op.
Sword and Sorcerry też jest spoko, ale jest mniej regrywalny i ma chyba więcej mikrozasad.

Jeszcze mocniej polecam prawdziwe RPG o ile masz na to czas :) Dzieciaki na pewno wciągnie, ale żeby się w to bawić trzeba przyswoić więcej wiedzy niż przy planszówkach, a często więcej czasu poświęca się pomiędzy sesjami na przygotowanie scenariuszy, tworzenie/rozwój postaci niż na samą grę - ale imho nie jest to nic złego, bo jest to duża część funu.
Awatar użytkownika
wolf_kain
Posty: 44
Rejestracja: 14 kwie 2017, 07:51
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Dungeon Crawl dla całej rodziny

Post autor: wolf_kain »

Torquemada666 pisze: 04 lis 2019, 18:34 Poszukuję gry DC, dla rodziny. Nie wiem czy są dokładnie tego typu gry, w które grali bohaterowie Stranger Things...
Bohaterowie Stranger Things grali W Dungeons and Dragons (D&D) czyli pełnoprawny RPG (książkowy). D&D są dostępne po polsku więc to nie problem, ewentualnie jeśli nie ten system to w klimacie fantasy oczywiście nieśmiertelny w Polsce Warhammer RPG. RPGi książkowe dają nieporównywalnie więcej imersji i przyjemności niż jakakolwiek gra planszowa, ale niestety wymagają osoby (mistrz gry) która przyswoi o wiele więcej zasad niż jakakolwiek gra planszowa, nawet ta najbardziej skomplikowana typu Gloomhaven. W tym wypadku jeden z rodziców musiałby nauczyć się wszystkich zasad gry żeby prowadzić dzieciom sesję, dzieci nie muszą znać tych zasad. Dzieci mają bardzo bujną wyobraźnię, więc takie gry to dla nich prawdziwa podróż do innych światów i nie zapomniane przeżycie, ale od osoby prowadzącej wymaga trochę więcej poświecenia niż przy zwykłej planszówce.
Cyel
Posty: 2553
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1209 times
Been thanked: 1408 times

Re: Dungeon Crawl dla całej rodziny

Post autor: Cyel »

Nie jestem pewien propozycji Descenta dla 4 osób. Jako Overlord bawiłem się dobrze, ale gracz kierujący pojedynczą postacią bohatera ma bardzo mało do roboty. W rezultacie widziałem, że jednak jest to nudnawe dla graczy - jeden mały ruch i rzut kostką a potem znów 10min czekania na swój ruch. Jeśli już to Descenta polecam w konfiguracji 3 graczy - Overlord vs dwóch graczy, każdy kierujący dwiema postaciami.

A tak poza tym to polecam to co użytkownicy powyżej - jeśli rodzinkę zaintrygowało D&D to spróbujcie D&D a nie planszówki imitującej takie doświadczenie. RPG ma tę dodatkową zaletę, że dzięki otwartej strukturze wszystko możesz dopasować do drużyny, której będziesz prowadził przygodę - tematykę, poziom wykorzystania zasad etc.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Torquemada666
Posty: 770
Rejestracja: 24 sie 2009, 11:08
Has thanked: 247 times
Been thanked: 126 times

Re: Dungeon Crawl dla całej rodziny

Post autor: Torquemada666 »

@wolf_kain @Kilson Jesteście jak moja małżonka :D jak usłyszała o tym pomyśle to stwierdziła, że powinienem wrócić do prowadzenia, ale na razie nie ma szans. Zbyt praco/czaso-chłonne to jest. Jak chłopaków wciągnie ta namiastka rpg, jaką są tego typu gry to spróbuję z synami. Może jeszcze na strychu odgrzebię moje zeszyty z przygodami :)

Opcja kooperacja dzięki aplikacji + prostsze zasady spowodowały, że zamówiłem Descenta. Dziękuję wszystkim za pomoc. Chyba ostatnie pytanie - czy do tej gry jest potrzebny insert i przyspiesza jakoś znacznie przygotowanie do gry?
Ostatnio zmieniony 05 lis 2019, 20:59 przez Torquemada666, łącznie zmieniany 1 raz.
Miszon
Posty: 2491
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1000 times
Been thanked: 490 times

Re: Dungeon Crawl dla całej rodziny

Post autor: Miszon »

Jest przydatny i nie tylko przyspiesza przygotowanie, ale także samą rozgrywkę. Jeśli nie insert to chociaż deckboxy na karty (żeby oddzielić karty już "kupione" od tych jeszcze nie zdobytych przez bohaterów czy overlorda) oraz jakieś "pudełko na śrubki" z Castoramy.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
biedronas
Posty: 1
Rejestracja: 05 mar 2020, 22:51
Been thanked: 2 times

Re: Dungeon Crawl dla całej rodziny

Post autor: biedronas »

zioombel pisze: 04 lis 2019, 20:34 Dobrym pomysłem jest też Magia i Myszy, ale to nie fantasy.
Zależy co kto rozumie przez fantasy. Myszy biegające z bronią i wypełniające jakieś zadania to na pewno nie historie wzięte z rzeczywistego świata :)
ODPOWIEDZ