Osadnicy z Catanu - jaki dodatek?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
justtadream3
Posty: 96
Rejestracja: 05 lis 2019, 18:13
Has thanked: 32 times
Been thanked: 9 times

Osadnicy z Catanu - jaki dodatek?

Post autor: justtadream3 »

Cześć,
Bratowa ma osadników z catanu, wersja plastikowa, ta najbardziej standardowa - jaki dodatek mogę kupić żeby pasowało? Czy mogę kupić dowolny? Na allegro jest to dziwnie poopisywane, widze że są oddzielnie np "Kupcy i Barbarzyncy" a oddzielnie "Kupcy i Barbarzyncy - dodatek dla 5/6 graczy" . Czy mogę np kupić "CATAN ODKRYWCY I PIRACI - ROZSZERZENIE" czy np najpierw potrzebuję dodatku "Żeglarze" - a jeśli chciałbym np grać w 5 osób to potrzebuję oryginalny dodatek do 5+6 graczy plus dodatek z zakupionego rozszerzenia, czy wystarczy sam z rozszerzenia?
Awatar użytkownika
flowerus
Posty: 490
Rejestracja: 06 lut 2010, 12:47
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: Osadnicy z Catanu - jaki dodatek?

Post autor: flowerus »

Z Catanem ogólna zasada jest taka że dodatki są 2 rodzajów
- duże dodatki rozszerzające grę o nowe moduły
- małe dodatki rozszerzające grę z 3-4 graczy na 3-6

I tak, mając wersję podstawową (na 3-4 graczy):
Jeśli chcesz grać w wersję podstawową na 5-6 osób, potrzebujesz: Catan: Dodatek dla 5-6 graczy
Jeśli chcesz grać w Żeglarzy na 3-4 osoby, potrzebujesz: Catan: Żeglarze
A jeśli chcesz grać w Żeglarzy, na 5-6 osób potrzebujesz:
- Catan: Dodatek dla 5-6 graczy
- Catan: Żeglarze
- Catan: Żeglarze: Dodatek dla 5-6 graczy

Analogicznie jest z innymi dodatkami: Miasta i Rycerze, Kupcy i Barbarzyńcy itp..
Każdy duży dodatek działa niezależnie od innego, ale niektóre może być ciężko razem połączyć.

Są jeszcze inne rozszerzenia np Ropa z Catanu, Przyjaciele z Catanu czy mapy, ale to inna historia...
There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't!
justtadream3
Posty: 96
Rejestracja: 05 lis 2019, 18:13
Has thanked: 32 times
Been thanked: 9 times

Re: Osadnicy z Catanu - jaki dodatek?

Post autor: justtadream3 »

Super, dzięki wielkie!
Awatar użytkownika
Grellenort
Posty: 355
Rejestracja: 29 wrz 2018, 22:53
Has thanked: 33 times
Been thanked: 99 times

Re: Osadnicy z Catanu - jaki dodatek?

Post autor: Grellenort »

Dopowiem jeszcze, że trochę trudno polecić najlepszy dodatek do Catanu, bo każdy z nich celuje w inny segment graczy. I tak:

Żeglarze zostali wycięci z podstawowej gry i są jej naturalnym przedłużeniem, nie komplikującym zabawy i dodającym nieco więcej zmienności.

Kupcy i Barbarzyńcy to paczka minidodatków, (9 wariantów w pudle), z których mozna raz po raz dorzucić do partii jeden, dwa lub więcej, w zależności od ochoty.

Miasta i Rycerze to dodatek 'gejmerski', zauważalnie rozszerzający podstawowe zasady i robiący z całkiem prostego Catanu grę-pomost między grami rodzinnymi a bardziej zaawansowanymi.

Odkrywcy i Piraci/Skarby, Smoki i Odkrywcy/Morskie Legendy są w zasadzie pełnymi kampaniami, idealnymi dla osób, które chciałyby, żeby partie opowiadały jakąś historię. Pod tym względem błyszczą zwłaszcza Morskie Legendy, jednak wymagają one posiadania także dodatku Żeglarze.
SarcasticOnion
Posty: 7
Rejestracja: 03 lip 2019, 01:58

Re: Osadnicy z Catanu - jaki dodatek?

Post autor: SarcasticOnion »

Dobrze, że ten temat akurat się pojawił.
Kojarzę, że któryś dodatek "umożliwiał" rozgrywkę na dwóch, nie mylę się?
Artur_M
Posty: 36
Rejestracja: 08 gru 2019, 20:12
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Re: Osadnicy z Catanu - jaki dodatek?

Post autor: Artur_M »

Ponieważ Catan to moja jedna z ulubionych planszówek podpowiem sposób na granie w 2 osoby.
1. Każdy gracz buduje na początku trzy osady i trzy drogi w następującej kolejności: Gracz A stawia osadę i drogę, gracz B stawia dwie osady i dwie drogi, gracz A stawia dwie osady i dwie drogi i na koniec gracz B stawia jedną osadę i jedną drogę.
2. Gracze otrzymują na początek surowce z dwóch ostatnich osad które wystawili.
3. W każdej kolejce gracz rzuca dwa razy na surowce. Jeśli suma oczek przy drugim rzucie powtórzy się, rzuca jeszcze raz kośćmi.
4. Jeżeli gracz wyrzuci 7 nie musi przesuwać złodzieja tylko może wziąć dwa surowce z banku.
4. W pierwszej kolejce nie można przesuwać złodzieja.
5. Gracze nie mogą handlować między sobą.
6. Gra kończy się w momencie zdobycia przez któregoś z graczy 15 pkt.
Gram tak już od dawna i reguły sprawdzają się doskonale.

Kampania dla 2 osób oryginalnie jest w dodatku Miasta i rycerze, lub Kupcy i barbarzyńcy. Jakby co to mogę sprawdzić.
Norbertkar
Posty: 1
Rejestracja: 05 kwie 2020, 21:45

Catan

Post autor: Norbertkar »

Cześć wszystkim,
Posiadając wersję podstawową Catana i chcąc grać w 5-6 osób z dodatkami to muszę kupić wersję dodatku zwykła + rozszerzoną oraz jeszcze mieć Catana wersję rozszerzoną podstawy dla 5-6 osób?
Czy wystarczy kupić jedynie do podstawy jakiś dodatek w wersji rozszerzonej ?
McAron
Posty: 83
Rejestracja: 12 kwie 2016, 09:54
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Re: Catan

Post autor: McAron »

Norbertkar pisze: 05 kwie 2020, 22:01 Cześć wszystkim,
Posiadając wersję podstawową Catana i chcąc grać w 5-6 osób z dodatkami to muszę kupić wersję dodatku zwykła + rozszerzoną oraz jeszcze mieć Catana wersję rozszerzoną podstawy dla 5-6 osób?
Czy wystarczy kupić jedynie do podstawy jakiś dodatek w wersji rozszerzonej ?
Masz to dokładnie opisane w drugim poscie w tym temacie. Jak chcesz grać dodatek w 5-6 osób to niestety musisz kupić dodatek podstawowy, rozszerzenie dodatku do 5-6 osób oraz rozszerzenie podstawowej gry do 5-6 osób.

Dodam, że warto się zastanowić, czy nie lepiej kupić inną grę. Do 7 osób świetnie się sprawdza "7 cudów świata". Naprawdę warto.
superthulee
Posty: 79
Rejestracja: 12 sie 2016, 00:14
Has thanked: 14 times
Been thanked: 1 time

Re: Osadnicy z Catanu - jaki dodatek?

Post autor: superthulee »

Odświeżam temat :)

Posiadam już: Miasta i Rycerze. Od zakupu jak ogrywamy Catan to tylko z tym dodatkiem, bez niego już byłoby mi ciężko usiąść do samej podstawki, bardzo nam siadł ten dodatek.

Żeglarze: też fajny, jeszcze aż tak mocno nie organy jak MiR ale oba dodatki świetne.

Co proponujecie jako trzeci?
Gildiril Blackcairn
Posty: 209
Rejestracja: 03 gru 2020, 20:04
Has thanked: 75 times
Been thanked: 15 times

Re: Catan

Post autor: Gildiril Blackcairn »

McAron pisze: 05 kwie 2020, 22:51 Dodam, że warto się zastanowić, czy nie lepiej kupić inną grę. Do 7 osób świetnie się sprawdza "7 cudów świata". Naprawdę warto.
Dokładnie takie pytanie sobie postawiłem jak napisałem do wydawcy jak rozszerzyć braterstwo straży i otrzymałem odpowiedź, że muszę sporo nakupić, żeby to osiągnąć. Jest tyle fajnych gier, że rozszerzanie catan nie jest tego warte.
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Osadnicy z Catanu - jaki dodatek?

Post autor: krzyss »

Dokładnie, może inna gra?
piotrekczesc
Posty: 2
Rejestracja: 28 gru 2020, 13:00
Has thanked: 1 time

Re: Osadnicy z Catanu - jaki dodatek?

Post autor: piotrekczesc »

superthulee pisze: 15 gru 2020, 00:22 Odświeżam temat :)

Posiadam już: Miasta i Rycerze. Od zakupu jak ogrywamy Catan to tylko z tym dodatkiem, bez niego już byłoby mi ciężko usiąść do samej podstawki, bardzo nam siadł ten dodatek.

Żeglarze: też fajny, jeszcze aż tak mocno nie organy jak MiR ale oba dodatki świetne.

Co proponujecie jako trzeci?
Zdecydowanie polecam Odkrywców i Piratów. Jeżeli kogoś irytuje losowość w Catanie i momenty kiedy nie można nic zrobić bo brakuje surowców, to jest to idealne rozszerzenie. Posiada kilka wariantów, które można połączyć ze sobą i gra staje się mega angażująca z wieloma możliwości na wygraną. Dla osób które ciężko łapią zasady, trochę zajmie ogarnięcie wszystkiego, ale bardzo polecam bo gra staje się o kilka poziomów lepsza.
ODPOWIEDZ