Gry podobne do gry: "Jaipur"

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
dude2332
Posty: 55
Rejestracja: 12 lis 2014, 19:33

Gry podobne do gry: "Jaipur"

Post autor: dude2332 »

Cześć, tak jak w temacie, Jaipur jest bardzo przyjemną grą o prostych zasadach i sporej opcji kombinowania. Tyle, że grałem w niego już chyba ze sto razy i dlatego szukam jakiejś alternatywy. Gabarytowo, ale również chciałbym coś o podobnym mechaniźmie. Od razu mówię co mam/w co grałem/co widziałem, żeby takie propozycje już nie padały: Red 7, Schotten Totten, Gejsze (tej akurat nie mam, ale podobno też dobra gra), Monopoly Deal (raczej inny klimat, ale też wymienie). Jeszcze napomknę, że Jaipur to jedyna nowoczesna gra planszowa, w którą moja mama lubi grać i nawet do tego dochodzi czasami, że sama mnie namawia na partyjkę, jeżeli jest okazja, czyli taki mechanizm jak w Jaipurze - pasuje. Dzięki za propozycje.
Cyel
Posty: 2571
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1219 times
Been thanked: 1424 times

Re: Gry podobne do gry: "Jaipur"

Post autor: Cyel »

Splendor. Kaliber i odczucia z gry zbliżone. Lepszy wdg mnie, ciekawsze kombinowanie.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4464
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1423 times
Been thanked: 1099 times

Re: Gry podobne do gry: "Jaipur"

Post autor: garg »

Może coś z serii Century?
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3353
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1270 times

Re: Gry podobne do gry: "Jaipur"

Post autor: seki »

W grach najlepsze jest to, że każda jest inna. (Choć gracz pesymista powie, że ci druga jest taka sama.) W związku z tym, takiej samej gry ci nie zaproponuję ale wymienię gry o podobnym kalibrze lekkości i cenie: Patchwork, Obóz ninja, Kartografowie, a zwłaszcza 7 cudów pojedynek (odrobinę więcej głębi ale to nadal prosta gra gdy gra się bez dodatku).
Ostatnio zmieniony 25 lis 2019, 22:57 przez seki, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Gry podobne do gry: "Jaipur"

Post autor: AnimusAleonis »

Jeżeli ten mechanizm który Ci, i Twojej mamie, w Japiur pasuje to te "zbierz ileś czegoś by wymienić na coś innego aby zdobyć coś tam trzeciego i za to dostać punkty" czyli budowanie takiego silniczka, to tak jak koledzy powyżej wymienili Splendor, i seria Century (i tutaj bym zdecydowanie polecił Century: Korzenny Szlak na początek), prócz tego myślę że Gizmos jest godne uwagi, i też warto myślę zerknąć na Potion Explosion jak i teraz popularne Szarlatani z Pasikurowic.

Z tego co rozumiem będziecie gracz tylko, lub najczęściej, w dwie osoby, i tu chyba największa poprzeczka.... szczerze powiem że wszystkie te gry powyżej działają na dwie OK ale chodzą lepiej gdy jest więcej osób... nie wiem, chyba jakbym musiał na dwie osoby wybierać to tak jako czysty "engine builder" to Century: Korzenny Szlak a jako coś trochę więcej to chyba Potion Explosion, tylko nie wiem jak z dostępnością tego.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Gry podobne do gry: "Jaipur"

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Dominion
Dolina kupców
Arboretum
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
dude2332
Posty: 55
Rejestracja: 12 lis 2014, 19:33

Re: Gry podobne do gry: "Jaipur"

Post autor: dude2332 »

Splendor i 7 Cudów świata: Pojedynek sam posiadam. Century znam, jest to bardziej zaawansowana wersja Splendoru. Gra nie koniecznie musi być podobna klimatycznie, ale w przystępności zasad (bardziej chodzi o to, żeby ktokolwiek chciał ze mną w to zagrać). I nie chciałbym, aby na kartach było mnóstwo opisów co gdzie i jak się poruszać, tylko tak jak w Japiurze, po prostu ma się kolory (ogólnie karty bez mnóstwa opisów, no w tym przypadku zero), wielbłądy, do tego są podpięte zasady z żetonami i to wszystko. I żeby rozgrywka była nie za długa, najlepiej w okolicach 30 minut.
basickak
Posty: 214
Rejestracja: 09 lip 2015, 12:32
Lokalizacja: R-ce, D-ca
Has thanked: 10 times
Been thanked: 4 times

Re: Gry podobne do gry: "Jaipur"

Post autor: basickak »

Może wyspa szamana. "Prawie" jak jaipur tylko na odwrót, bo tu zbierasz żetony i wymieniasz na karty. Moja mama lubi
Awatar użytkownika
Archivista
Posty: 13
Rejestracja: 18 lis 2017, 08:44
Lokalizacja: podkarpackie
Has thanked: 2 times

Re: Gry podobne do gry: "Jaipur"

Post autor: Archivista »

Cześć,
Sprawdź Lost Cities (Zaginione Miasta).
Wg mnie to może być właściwa rzecz.
Pzdr
"Błogosławieni, którzy potrafią śmiać się z własnej głupoty, albowiem będą mieć ubaw do końca."
Jan Twardowski
Arsen
Posty: 66
Rejestracja: 21 mar 2019, 19:38
Has thanked: 19 times
Been thanked: 20 times

Re: Gry podobne do gry: "Jaipur"

Post autor: Arsen »

AnimusAleonis pisze: 25 lis 2019, 22:56Potion Explosion, tylko nie wiem jak z dostępnością tego.
Bez problemu, gra została wydana przez Rebel jako Wybuchowa Mieszanka i doczekała się nawet drugiej edycji, którą można kupić w wielu sklepach za około 100 zł. Problem jest z dodatkiem, bo widziałem tylko na Allegro i to często za więcej niż podstawka, ale i z tym można sobie poradzić, bo gra jest niezależna językowo, a instrukcja jest dostępna na stronie Rebela.
jarekw
Posty: 48
Rejestracja: 20 mar 2012, 09:13
Lokalizacja: Wrzesiny
Has thanked: 48 times
Been thanked: 1 time

Re: Gry podobne do gry: "Jaipur"

Post autor: jarekw »

Sprawdź może Głębię.
Asurmar
Posty: 324
Rejestracja: 22 mar 2019, 08:54
Has thanked: 117 times
Been thanked: 174 times

Re: Gry podobne do gry: "Jaipur"

Post autor: Asurmar »

Potwierdzam, że Lost Cities i Głębia na pewno się nadadzą (są to gry "pasjansowe" z prostymi zasadami). Ze swojej strony poleciłbym "Kruki". Jest to prosta gra karciana na 20 minut, ale jest fajnym wstępem do planszówek z planszą, bo z kart układamy tor po którym przesuwamy meple.
Kolejna grą która może sie nadać są Gejsze. Gra jest prosta i bardzo szybka (jedna partia do 15 minut).
ODPOWIEDZ