Worker placement dla 2 osób

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
szleszym
Posty: 38
Rejestracja: 11 cze 2019, 07:56
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 8 times

Worker placement dla 2 osób

Post autor: szleszym »

Witam,
Potrzebuję Waszej pomocy - poszukuję gry z mechaniką worker placement dla 2 osób, bardzo sporadycznie będą grały 3 osoby. Bardzo duży nacisk kładę na wygląd i estetykę gry, gdyż żona głównie na to zwraca uwagę ;) Na oku mamy Everdell, ale PL wyjdzie dopiero w styczniu (lub później) a grać się chce ;)
Do tej pory raczej graliśmy w lekkie gry typu Wsiąść do pociągu, Azul, Sagrada, Via Nebula, Minerały, Takenoko, czyli z punktu widzenia kobiety ładne, ale dla mnie na dłuższą metę po prostu nudne. Ostatnio jednak pokazałem żonie Pięć Klanów, Zamki Burgundii i Aeon's End i mimo, że brzydkie (wg niej) to ładnie siadły jako pierwsze "cięższe" gry więc na szczęście wygląd to nie wszystko :)
Awatar użytkownika
KurikDeVolay
Posty: 991
Rejestracja: 25 paź 2018, 11:45
Lokalizacja: Milicz/Krotoszyn
Has thanked: 991 times
Been thanked: 433 times

Re: Worker placement dla 2 osób

Post autor: KurikDeVolay »

ExLibris. Po przebrnięciu przez opisy lokacji robi się całkiem przyjemny WP na grę poniżej godzinki. A skoro lubicie abstrakty, umieszczanie książek na regałach będzie kolejnym świetnym twistem.
Awatar użytkownika
Elo
Posty: 205
Rejestracja: 24 sty 2018, 18:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 210 times
Been thanked: 91 times

Re: Worker placement dla 2 osób

Post autor: Elo »

Tzolk'in
Świetny worker placement, ładny i wciągający. Rozrywka nie trwa jakiś bardzo długo, do tego dosyć wymagający, żeby wycisnąć dobry wynik trzeba mocno ruszać mózgownicą.
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Worker placement dla 2 osób

Post autor: Kin@a »

Ładna jest Agricola, najnowsze wydanie z planszą typu puzzle i kształtnymi znacznikami zwierząt, zbóż i warzyw.
szleszym
Posty: 38
Rejestracja: 11 cze 2019, 07:56
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 8 times

Re: Worker placement dla 2 osób

Post autor: szleszym »

Myślę, że Ex Libris to będzie to czego szukam :)
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Worker placement dla 2 osób

Post autor: jrz8888 »

Ode mnie + dla Agricoli.
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3351
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 2000 times

Re: Worker placement dla 2 osób

Post autor: Ardel12 »

szleszym pisze: 28 lis 2019, 11:06 Ostatnio jednak pokazałem żonie Pięć Klanów, Zamki Burgundii i Aeon's End i mimo, że brzydkie (wg niej) to ładnie siadły jako pierwsze "cięższe" gry więc na szczęście wygląd to nie wszystko :)
Jak Pięć Klanów może się nie podobać? Ma cudowną szatę graficzną przy tym czytelną. Co do reszty to rozumiem, bo wyglądają jak produkty na zaliczenie.

Wingspan na pewno wygląda świetnie, ale nie oceniłbym go jako czegoś cięższego.
Architekci/Paladyni Zachodniego Królestwa mają przyjemną szatę i na pewno nie są lekką gierką.
Tzolk'in - wydaje się też dobrym wyborem dla Ciebie.
Awatar użytkownika
Zaan84
Posty: 457
Rejestracja: 16 wrz 2015, 15:14
Has thanked: 16 times
Been thanked: 85 times

Re: Worker placement dla 2 osób

Post autor: Zaan84 »

Ardel12 pisze: 29 lis 2019, 09:19 Wingspan na pewno wygląda świetnie, ale nie oceniłbym go jako czegoś cięższego.
A z której strony Wingspan to Worker Placement?

Skoro motyw wojowania wam się podoba z Aeona to może Wojownicy Midgardu. Jest niebrzydko, dość interesująco. Są emocje bo lejemy się z monstrami.
Dobrą grą jest też Lorenzo il Magnifico - tej grze jest bliżej do klasycznego WP z ciekawym użyciem kości i zmiennym rynkiem kart (szkoda że nie ma w polsce dodatku), problem leży w atrakcyjności bo to Franz, ale Agrikole to ten sam artysta. Teraz Lorenzo na promocjach jest, więc za ok 70 zł dostaniesz.
A tak na 100% to polecam Lords of Waterdeep. Jedyny WP który mi się nie nudzi. Jedyna wada to to że jest po angielsku. Jeżeli to nie problem to warto się zainteresować.

Edit: A jak zależy wam na klimacie i lubicie mroczne tematy to Abominacja. Jednakowoż jest to nowa gra więc musisz sobie sam poczytać o niej.
dave8
Posty: 744
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 93 times

Re: Worker placement dla 2 osób

Post autor: dave8 »

Z cięższych gier euro polecam (tylko uwaga 2 pierwsze mają mechanizm żywienia i nie każdemu przypadnie to do gustu):
Agricola
Tzolkin
Keyflower
Great Western Trail

Z bardzo ciężkich (to już nie są gry dla każdego)
Vinhos Deluxe
Gallerist
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Worker placement dla 2 osób

Post autor: AnimusAleonis »

Dziwie się że nikt jeszcze nie polecił Targi - wersja polska pod inna nazwą chyba - na prawdę świetny worker placement na dwie osoby właśnie. Zdecydowanie polecam.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Worker placement dla 2 osób

Post autor: jrz8888 »

dave8 pisze: 29 lis 2019, 10:52 Great Western Trail
GWT to raczej nie worker placement.

Ja bym jeszcze Troyes polecił. Jest abstrakcyjna i nie dla każdego. Ale jak już trafi w czyjś gust, to będzie często lądować na stole. Tylko radzę jej nie skreślać po kilku rozgrywkach, bo istnieje szansa, że potem zaskoczy jak już w pełni zrozumiesz jej mechanikę.
Awatar użytkownika
BartoszK
Posty: 221
Rejestracja: 11 lut 2019, 20:07
Lokalizacja: Tychy
Has thanked: 27 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Worker placement dla 2 osób

Post autor: BartoszK »

- Anachrony
- Lewis & Clark
Przed zagraniem zapoznaj się z treścią instrukcji dołączonej do opakowania,
bądź skonsultuj się z twórcą lub wydawcą,
gdyż każda gra niewłaściwie zagrana zagraża twojej opinii lub zdrowiu.
Awatar użytkownika
BartoszK
Posty: 221
Rejestracja: 11 lut 2019, 20:07
Lokalizacja: Tychy
Has thanked: 27 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Worker placement dla 2 osób

Post autor: BartoszK »

AnimusAleonis pisze: 29 lis 2019, 14:52 Dziwie się że nikt jeszcze nie polecił Targi - wersja polska pod inna nazwą chyba - na prawdę świetny worker placement na dwie osoby właśnie. Zdecydowanie polecam.
Bo brzydkie i nie działa na 3 osoby :D
Ale potwierdzam, to jedna z najlepszych małych dwu-osobówek o wielkich możliwościach :)
Przed zagraniem zapoznaj się z treścią instrukcji dołączonej do opakowania,
bądź skonsultuj się z twórcą lub wydawcą,
gdyż każda gra niewłaściwie zagrana zagraża twojej opinii lub zdrowiu.
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Worker placement dla 2 osób

Post autor: AnimusAleonis »

BartoszK pisze: 29 lis 2019, 19:33 Bo brzydkie i nie działa na 3 osoby :D
Ale potwierdzam, to jedna z najlepszych małych dwu-osobówek o wielkich możliwościach :)
Sypie głowę popiołem, źle przeczytałem opis, i myślałem że szuka tylko na dwie osoby, jak w tytule.... ale powiem szczerze że i tak, ponieważ głównie na dwie, to bym kupił Targi, a gdyby ta trzecia osoba przyszła to wyciągał bym coś innego na stół :lol:

A co do brzydoty... no piękna nie jest, ale są brzydsze zdecydowanie, i moim zdaniem wynagradza rozgrywką/mechaniką... ale jeśli szanowana pani uważa Five Tribes za "brzydką" grę to raczej duża większość, szczególnie tych cięższych, euro to będzie dla niej rodem koszmaru na stole :lol: :lol:
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
moocker
Posty: 174
Rejestracja: 07 lut 2019, 02:23
Lokalizacja: mała wiocha pod Warszawą
Has thanked: 23 times
Been thanked: 21 times

Re: Worker placement dla 2 osób

Post autor: moocker »

Anachrony dość dobrze działa na 2 osoby (ma do tego drugą stronę planszy) - no i jest IMO całkiem ładne. Jeszcze może Simurgh (prostszy, też działa nieźle na 2, a do tego da się często dostać bardzo tanio).
No i +1 do Ex Libris :)
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3351
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 2000 times

Re: Worker placement dla 2 osób

Post autor: Ardel12 »

Zaan84 pisze: 29 lis 2019, 10:15
Ardel12 pisze: 29 lis 2019, 09:19 Wingspan na pewno wygląda świetnie, ale nie oceniłbym go jako czegoś cięższego.
A z której strony Wingspan to Worker Placement?
Masz rację, w głowię odpaliłem równość worker placement == euro suchar :D
Darkstorm
Posty: 851
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 130 times
Been thanked: 210 times

Re: Worker placement dla 2 osób

Post autor: Darkstorm »

Ex libris jest fajne i można się pośmiać przy tytułach książek.
szleszym
Posty: 38
Rejestracja: 11 cze 2019, 07:56
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 8 times

Re: Worker placement dla 2 osób

Post autor: szleszym »

Ardel12 pisze: 29 lis 2019, 09:19 Wingspan na pewno wygląda świetnie, ale nie oceniłbym go jako czegoś cięższego.
Architekci/Paladyni Zachodniego Królestwa mają przyjemną szatę i na pewno nie są lekką gierką.
Tzolk'in - wydaje się też dobrym wyborem dla Ciebie.
Wingspan jest na liście życzeń ale to nie worker placement ;)
W Architektów grałem w 4 osoby - fajna gra ale jakoś nie widzę żeby to dobrze zadziałało na 2 osoby, chyba za luźno by było na planszy.
A co do Tzolkina to obawiam się, że żona nie podoła. Musiałbym sam najpierw gdzieś w to zagrać bo po instrukcji wydaje mi się to za ciężkie dla niej. Nawet mnie te zębatki przerażają bo kojarzą mi się ze Szklanym szlakiem (tak, wiem że tu działają zupełnie inaczej) a tam mi prawie mózg wyparował przy planowaniu akcji do przodu :lol:

Póki co nabyliśmy już Ex Libris i działa fajnie na 2 i na 3 osoby :D Niestety tak jak napisał KurikDeVolay pierwsze partie gramy z planszami pomocy ;)

Bardzo dziękuję za wszystkie polecenia :) większość gier trafiła na listę życzeń, a część na pewno znajdzie się pod choinką ;)
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3351
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 2000 times

Re: Worker placement dla 2 osób

Post autor: Ardel12 »

Po ostatnim weekendzie, muszę mocno polecić Paladynów. Grałem na dwie osoby. Gra jest bardzo ładnie wydana. Cena bardzo przystępna a sama gra daje spore możliwości kombinowania :)
Awatar użytkownika
birdm
Posty: 155
Rejestracja: 13 lip 2018, 10:53
Has thanked: 8 times
Been thanked: 27 times

Re: Worker placement dla 2 osób

Post autor: birdm »

Architekci mają AI więc można grać na 2 osoby prawie jak na 3. Z automatem jeszcze nie grałem, ale zapowiada się ciekawie. Czytałem gdzieś dodatkowo o hous-rules dla tej automaty, która utrudnia grę. Generalnie ludzie chwalą.
Hanako
Posty: 19
Rejestracja: 02 gru 2019, 14:39
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Re: Worker placement dla 2 osób

Post autor: Hanako »

Podpinam się pod temat, bo jest najbardziej zbliżony do tego czego szukam. <br/>

Udało mi się zagrać w Fallout Shelter i razem z partnerem jesteśmy zachwyceni prostotą mechaniki. Mamy jakieś cięższe worker placementy, ale okazało się, że brakowało nam czegoś właśnie takiego. Czas gry poniżej godziny, bardzo dobrze gra się na dwie osoby.

I moje pytanie brzmi czy możecie polecić inne gierki podbne do FS z prostą mechaniką wp?
Moja [narazie mała] kolekcja :)

"KOTY, stwierdził w końcu. KOTY SĄ MIŁE."
autopaga
Posty: 1422
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 94 times
Been thanked: 318 times

Re: Worker placement dla 2 osób

Post autor: autopaga »

Little Town na dwie osoby jest super. Everdell to ten workerplacement ma bardzo ubogi.
Awatar użytkownika
jacobPL
Posty: 143
Rejestracja: 05 paź 2020, 13:36
Lokalizacja: Warszawa / Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 39 times

Re: Worker placement dla 2 osób

Post autor: jacobPL »

Cała seria zachodniego królestwa jest naprawdę solidnym produktem:
- Architekci: proste, piękne i przyjemne, można 1 vs automa, można 1 vs 1, można 2 vs automa; ostatecznie opuściły kolekcję, bo nie było tego czegoś, dlaczego chciało się ich częściej wyciągać, coś na zasadzie VW Passat, wszystko fajnie, ale nudzi.
- Paladyni, trudniejszy brat AZK, ale wybitnie pod 2 os.

Może Robinson? Przygodówka, dojeżdża graczy niemiłosiernie (losowość i ryzyko), ale jest to worker placement przecież.
ODPOWIEDZ