Początki z planszówkami, co kupić ?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Valdermus
Posty: 2
Rejestracja: 29 lis 2019, 19:48

Początki z planszówkami, co kupić ?

Post autor: Valdermus »

Witam, chciałbym zacząć zabawę z planszówkami i szukam gry dla początkującego.

Niedawno na szybko kupiłem grę karcianą Karmaka, występuje tam interakcja negatywna, także jak dla mnie jest to na plus.

Szukam teraz gier dla 2-4 osób, z większą lub mniejszą interakcją negatywną. Lubię też gry w których są kości i jest losowość.
Powiedzmy że szukam dwóch gier, jedna do ~100zł a druga do ~150zł.

Pierwsza luźna gierka, w której można się pośmiać, zrobić komuś na złość, trochę pomyśleć, bardziej taka rodzinna. (Kiedyś był to chińczyk :mrgreen: )

Druga gierka może być z interakcja negatywną, może być jakiś bitewnik, gra na której trzeba się już trochę skupić i myśleć co się robi.

Przepraszam że nie mam jakoś idealnie sprecyzowanych wymagań, ponieważ nie grałem dużo w gry planszowe.

Jedynie znalazłem kilka propozycji o których myślę:

Small World
Pięć klanów
La Cosa Nostra
Spartakus Krew i Zdrada
Zamki Burgundii
Catan
4 Pory Roku

Pozdrawiam i proszę o jakieś propozycje dla początkujących graczy, gry zawsze będą rozgrywane przez dorosłych.
Darkstorm
Posty: 851
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 130 times
Been thanked: 210 times

Re: Początki z planszówkami, co kupić ?

Post autor: Darkstorm »

Jeśli lubisz kości i losowosc i podobał Ci się chińczyk możesz sprawdzić klasykę czyli Talismana. Jak się spodoba jest dużo dodatków i można grę znacząco rozbudować a z czasem szukać bardziej zaawansowanych tytułów. Zasady proste, ładne wykonanie , w sam raz dla początkujących.
Arsen
Posty: 66
Rejestracja: 21 mar 2019, 19:38
Has thanked: 19 times
Been thanked: 20 times

Re: Początki z planszówkami, co kupić ?

Post autor: Arsen »

Jak już się pojawiła propozycja w postaci Talizmana to przydałoby się doprecyzować czas rozgrywki ;)
Awatar użytkownika
Zaan84
Posty: 457
Rejestracja: 16 wrz 2015, 15:14
Has thanked: 16 times
Been thanked: 85 times

Re: Początki z planszówkami, co kupić ?

Post autor: Zaan84 »

Pierwsza kategoria: Szarlatani z Pasikurowic. Jak dla mnie to najlepsza gra rodzinna z losowością, pomyślunkiem i sporymi emocjami.
Druga kategoria: Cyklady. Trochę bitewniak, sporo kombinowania, dużo interakcji.
emka
Posty: 311
Rejestracja: 01 gru 2016, 23:24
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 30 times
Been thanked: 42 times

Re: Początki z planszówkami, co kupić ?

Post autor: emka »

Jeżeli chodzi o tę drugą kategorię, to spośród gier, które wymieniłeś grałam w La Cosa Nostrę i Spartakusa. Obie bardzo polecam, mają nawet trochę elementów wspólnych (oczywiście poza masą negatywnej interakcji i gry nad stołem) w mechanice. Na Twoim miejscu zaczęłabym od kupna Spartakusa mimo, że na początek może być trudniejszy do opanowania. Wydawnictwo, które wydało Spartakusa niestety upadło i będzie coraz trudniej go kupić a ceny używek pewnie będą szły w górę. Jednego z dwóch wydanych dodatków już nie ma w sklepach i pozostaje rynek wtórny. Warto zapolować na komplet, bo gra warta każdej złotówki.
dorelas
Posty: 26
Rejestracja: 11 lis 2005, 00:23
Been thanked: 5 times

Re: Początki z planszówkami, co kupić ?

Post autor: dorelas »

Moje poropzycje sa pod wzgl twoich wytypowanych gier.
Te wszystkie gry sa dobre ale patrze tu pod wzgl nowych poczatkujacych chcacych liznac planszowek.


Talisman to ameritrash , nie podejdzie wielu . To nie ten klimat. I znudzi sie tez super szybko doroslym.
Small World za prosty i tez szybko sie nudzi, niby ma opcje do myslenia a nie ma.
4 pory roku za abstakcyjny. (czasem abstarkcja to duzy minus np w nowej grze Cerebria).

Jak wymieniles Spartakusa (pod wzgl interakcji ) to dobry tytul. Ale skoro interesuja cie takie gry to wez od razu NAJLEPSZY bezkonkurencyjny tytul ktory zamiata wszystko i czeka na sobie rownych. battlestar galactica- towarzyska ze zdrada, wyszlo po polsku https://boardgamegeek.com/boardgame/371 ... board-game

strategia to najlepszy hit firmy GMT - 1989: Jesień Narodów, tytul bazujacy na najbardziej popularnej grze tego wydawnicta Twilight Struggle, super tanio po polsku wydalo wydawnictwo Bard , dostaniesz promo karte papieza ;D https://www.rebel.pl/product.php/1,302/ ... rodow.html

Tak to bym polecal na pewno z euro klasyki CATAN. Po co siegac po Pendereckiego jak sie nie zna Mozarta. Osadnicy Katanu to klasyka. moze euro suchar ale wezmiesz go do grobu.

jak chcesz cos super oczojebnego z figurkami to jest bardzo duzo opcji. Nowo wydanych gier mieniacych sie przepychem , kolorami i figurami.
Bardzo popularne sa ostatnio gry z opowiesciami na calym swiecie. Tutaj kupuj w ciemno gry polskiego wydawnicta AWAKEN REALMS, ktore caly swiat kocha i wydaja hit za hitem.
Tainted Gral - taki fantasy rpg planszowka, caly swiat tym podbili , mega popularny
Lords of Hellas - super strategia , prosta, ma cos z eurogry.
Nemesis - SUPER gra w klimcie aliena. Tez dla wielu graczy z motywem zdrady. (nie tak interaktywna i towarzyska jak Battlestar Galactica ale tez swietna w inny sposob. Bedzie lada chwila w sklepach)

Niesamowite sa gry wydawnictwa Stonemaier Games, nie ma w nich nigdy przemocy , krwi , seksu. np Viticulture (essential edition) o robieniu wina.https://www.rebel.pl/product.php/1,302/ ... olska.html Kompaktowe, male, elegenckie pudelka. Mozesz udawac , ze po cygarach. Wbrew pozornie dretwemu tematowi, gra juz sie stala klasykiem i jest swietna. Wlasciciel firmy Stonemaier Games - Jamey Stegmaier jest czlowiekiem o nieposzlakowanej reputacji i swieci przykladem uczynnosci dla klienta.

Acha , wlaciwie to lec teraz od razu do sklepu i kup gre ROOT. https://www.rebel.pl/product.php/1,302/ ... olska.html. Ludzie sie niedawno jeszcze zarzynali zeby gdzies angielska wersje dostac. To strategia ukryta pod plaszczykiem lesnych zwierzatek. masz 4 sily o super zroznicowanym stylu gry. Gra wymiata i jest jednym z najpopularniejszych tytulow tego gatunku. REWELACYJNA dla 4 osob.

Jak bym chcial pokazac ludziom zupelnie sie nie znajacym co to jest planszowka i chcialbym im zasadzic prawdziwa gre:
1 gdzie krew sie gotuje w rywalizacji rozgrywki
2 nie wywoluje usmiechu zazenowania ze to dla dzieci
3 oferuje hardkorowa rozgrywke
to bym bral ROOT jako strategie albo Viticulture jako worker placement i Battlestar Galactica jako burzliwa dypolomatyczna gre towarzyska.

Jest jeszcze jedna gra , ktora jest strategia i jednoczesnie 75% gry to rozmowy dyplomatyczne bo NIE chcesz atakowac tylko KONTROLOWAC ;D.
http://galakta.pl/twilight-imperium-iv-edycja/ TWILIGHT IMEPRIUM - Na pewno zapisz sobie ja na przyszlosc gdyby ludzie mieli ochote z twojej grupy.
Tyle ze na ta gre bedziesz potrzebowac caly dzien a na root ulamek dnia.


pozdrawiam
Marcin

PS - GRY GMT z ZETONAMI papierowymi. Pokaz wszystkim jakim jestes nerdem ! Od najlatwiejszej do trudniejszej (bo b.trudna to zadna nie jest).

Najlatwiejsza gra GMT i ich mega hit na rok 2019 to SPACECORP. Gra dla 4 osob, to eurogra ale super klimatyczna. Az wstyd mi sie przyznac ze ja lubie. BARDZO LATWA, najlepiej napisana instrukcja pod sloncem. Oferuje wspanialy tryb gry solo. Kolonizujesz uklad sloneczny, potem galaktyki ;D Przyklad klimatu w ramach eurogry: przy budowie kolonii na planecie, dostaniesz bonus jesli usuniesz z gry kostke symboizujaca twoich eksploratorow / statki kosmiczne. Oni nigdzie juz nie poleca, bo wlasnie sie osiedlili na stale i beda miec bejbis ^^ instrukcja https://www.gmtgames.com/p-613-spacecorp.aspx

SPACE EMPIRES dla 2 osob - moja ulubiona gra. Tylko po angielsku, nie jest trudna. Jest troche pisania i dodawania w tabelach ale nic trudniejszego od planszowek Encore w polsce. Ma niesamowita mgle wojny. Wszystko jest ukryte i czujesz niesamowity dreszcz jak w pokerze (nigdy nie gralem w pokera ;D) instrukcja https://www.gmtgames.com/p-762-space-em ... nting.aspx

inny strategiczny tytul z czasu II wojny swiatowej to unconditional surrender dla 2 osob. Mowi sie ze jest to najlepsza gra jaka powstala w tej tematyce, poniewaz jest nowa, i jest synteza DEKAD doswiadczen, prob i bledow na tym polu. Np zamiast ruszac sie masa zetonow US ma ich malo (co jest super rozwiazaniem) 1 zeton to od razu cala armia. Niesamowita gra decyzyjna z super balansem miedzy 2 graczami (zadkosc wsrod takich gier). instrukcja: https://www.gmtgames.com/p-534-uncondit ... nting.aspx
Ostatnio zmieniony 01 gru 2019, 00:30 przez dorelas, łącznie zmieniany 5 razy.
Arsen
Posty: 66
Rejestracja: 21 mar 2019, 19:38
Has thanked: 19 times
Been thanked: 20 times

Re: Początki z planszówkami, co kupić ?

Post autor: Arsen »

Dostępność i ceny Battlestar Galactica raczej odstraszają jak na początek przygody z planszówkami ;). Na pewno mogę polecić Posiadłość Szaleństwa i na nowicjuszach robi potężne wrażenie, ale zdecydowanie nie mieści się w budżecie. Bardzo dobrze prezentuje się Martwa Zima, ale jeszcze nie miałem okazji zagrać, choć raczej nie powinieneś się zawieść, a przy okazji spełnia kryteria finansowe. Często porównuje się ją właśnie do Battlestara.

Spartakus jest świetny i warto go kupić póki jest dostępny na rynku. Dorzuć do niego obowiązkowo Intrygantów. Spójrz też na Szeryfa z Nottingham wraz z dodatkiem, teraz chodzi w bardzo przystępnych cenach.

W Pięciu Klanach niby wszystko jest w porządku, ale dla mnie to jest tak suche, że olaboga. Arkusz kalkulacyjny, a nie gra i w ogóle nie koreluje mi to z wykonaniem, które obiecuje jakiś klimat. Kwestia gustu, mi nie podeszło i śmichów-chichów nie masz się co tutaj spodziewać. Z luźnych gierek to Small World powinien spełnić Twoje kryteria. Jak towarzystwo jest 30+ to Kolejka może być dobrym wyborem. Alternatywnie spójrz na Potwory w Tokio/Nowym Jorku, którąś z odmian Brzdęka, a z abstrakcyjnych tytułów na Azule.

Jakbym miał się zmieścić w 250-300 zł to wziąłbym: Spartakusa z dodatkiem, Small World lub Potwory (fajne kości!) oraz Intrygantów. Powinno się udać :)
Awatar użytkownika
BasiekD
Posty: 323
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 196 times
Been thanked: 242 times

Re: Początki z planszówkami, co kupić ?

Post autor: BasiekD »

Valdermus pisze: 29 lis 2019, 21:46
Pierwsza luźna gierka, w której można się pośmiać, zrobić komuś na złość, trochę pomyśleć, bardziej taka rodzinna. (Kiedyś był to chińczyk :mrgreen: )
Potwory w Tokio - można się pośmiać, zrobić na złość, komuś dowalić prosto w nos albo paszczę, pomyśleć też odrobinę można. Zdecydowanie luźna i bardziej rodzinna z negatywną interakcją i ładnymi kosteczkami. Ogólnie sprawdzony klasyk, dobry żeby zagrać przy piwku. W sam raz na początek przygody. W przyszłości jako lekki filler przed cięższymi grami też się sprawdzi.

Cytadela - na samym początku naszej przygody z grami cytadela była strzałem w 10. Godzinami się w nią zagrywaliśmy. Jest gdzie pomyśleć, jest jak zrobić bardzo na złość. A czasem oj bardzo na złość. Ma w sobie coś co urzeka na początku. Bardzo dobra na początek przygody. Potem bywa różnie.

Carcassone - sprawdzony lekki klasyk, losowy ale przyjemny. My, nawet po wielu latach grania w plasznówki, często do tej gry wracamy gdy chcemy ograć coś na luzie, coś szybkiego, z zasadami, których nie trzeba sobie przypominać nawet po miesiącach niegrania.

Muchkin (w klimacie, który wam najbardziej pasuje bo wersji jest masa). Raczej do grania w 4 osoby - karcianka w sam raz na sam początek przygody z grami. Lekka, śmieszna, z jajem. Gracze muszą czuć luz, mieć poczucie humoru. Złośliwość wskazana. Warto zobaczyć gameplay przed zakupem.
Druga gierka może być z interakcja negatywną, może być jakiś bitewnik, gra na której trzeba się już trochę skupić i myśleć co się robi.
Cyklady - duża gra o bardzo prostych zasadach (to uważam za bardzo ważne dla początkujących, stąd uśmiałem sie przy niektórych wcześniejszych poleceniach ;) ), a dająca tyle frajdy że o słodki jezu. Licytuj przychylność bogów i walcz o zwycięstwo!

Spartakus - dla nas gra wyśmienita. Uwielbiamy tak jak cyklady. Trzeba tylko uważać, bo jest dłuższa i trudniejsza.
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Początki z planszówkami, co kupić ?

Post autor: jrz8888 »

Jeśli ma być rodzinna, z niewielką dawką móżdżenia, to sugeruję Kolejkę i Wsiąść do Pociągu (ja mam wersję Europa).
dorelas
Posty: 26
Rejestracja: 11 lis 2005, 00:23
Been thanked: 5 times

Re: Początki z planszówkami, co kupić ?

Post autor: dorelas »

[quote=Valdermus post_id=1203920 time=1575060368 user_id=32326]
gry [b]zawsze[/b] będą rozgrywane przez dorosłych.
[/quote]

jak sie mowi "gra rodzinna" to ma sie na mysli dzieci (ktore maja ADHD w dzisiejszych czasach ) i zony (ktore wola czytac ksiazki "z zycia wziete czytaj: o milosci, ew jakies tragedii ").
A tu kolega mowi ze bedzie tylko z doroslymi gral. To nie musza byc wtedy lekkie tytuly do posmiania sie ><

Nastepca gry Cyklady sa wlasnie Lords of Hellas (od polskeij firmy Awaken Realms). Uwaza sie ja za lepsza i pchajaca gatunek do przodu (np recenzja Toma Vasel).


===
JESZCZE JEDNA GRA: Diuna. (DUNE) Wlasnie jakims cudem wyszlo wznowienie po 40 !!!! latach nieobecnosci na rynku i piekla licencyjnego. Tania , absolutny klasyk ameritashu, LEGENDA wsrod gier planszowych. Kupil bym ja w mgnieniu oka , gdyby nie fakt ze trzeba do niej 4-6 osob czyli jak dla ciebie IDEALNIE.
https://www.gf9games.com/dune/
recenzja "odswiezanie legendy" : https://www.youtube.com/watch?v=O6BKjk_2UTE
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Początki z planszówkami, co kupić ?

Post autor: jrz8888 »

Założyciel wątku wspomniał, aby była lekka, aby można było się pośmiać i aby była trochę rodzinna (nawiązał do chińczyka).
Zatem nadal jestem zdania, że Kolejka oraz Wsiąść do Pociągu będą w sam raz, jak na dorosłe towarzystwo.
FkkrDR1
Posty: 19
Rejestracja: 08 gru 2019, 15:09

Re: Początki z planszówkami, co kupić ?

Post autor: FkkrDR1 »

Podzielam zdanie poprzedników, że Kolejka trafia raczej w 100% w ten opis:
Pierwsza luźna gierka, w której można się pośmiać, zrobić komuś na złość, trochę pomyśleć, bardziej taka rodzinna. (Kiedyś był to chińczyk :mrgreen: )
Tematyka gry też jest raczej "uniwersalna", więc nie odrzuci kogoś jeszcze przed rozpoczęciem gry.
Valdermus
Posty: 2
Rejestracja: 29 lis 2019, 19:48

Re: Początki z planszówkami, co kupić ?

Post autor: Valdermus »

Trochę późno odpisuję, ale wiadomo święta i brak czasu.

Wybrałem grę Catan i nie żałuję, jeżeli ktoś chce wejść w świat gier planszowych to polecam !

W grze trzeba pomyśleć, jest też negatywna interakcja, czasami człowiek się śmieje a czasami wkurza... Można przestawiać losowo "kafelki" i każda nowa gra staje się inna.

Dzięki wszystkim za pomoc :)
Awatar użytkownika
addekk
Posty: 642
Rejestracja: 28 gru 2018, 11:54
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 44 times
Been thanked: 103 times

Re: Początki z planszówkami, co kupić ?

Post autor: addekk »

Z fajnych tanich i prostych gier polecam też wyspę Skye trochę więcej myślenia a gra jest za śmieszne pieniądze
Weźże chodźże grać BGG
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Początki z planszówkami, co kupić ?

Post autor: krzyss »

Dokładnie. Wyspa Sky jest świetna i tania 👍
Jak Catan się znudzi to warto się zainteresować tym tytułem.
Rafał80
Posty: 33
Rejestracja: 30 gru 2019, 20:34
Been thanked: 1 time

Re: Początki z planszówkami, co kupić ?

Post autor: Rafał80 »

Witam.
A ja mam pytanie o gry z wariantem solo - korporacyjne też jak najbardziej. Na forum jestem nowy, z planszówkami zaczynam.
Grałem a Agricole - świetna, ale nie mój klimat. Mam Pandemię, K2, Terraformację Marsa - i te tytuły mi odpowiadają. Gra się świetnie. Najbardziej przypadła mi niedawno zakupoiona Aeon' End - dla mnie rewelacja.
I teraz co polecacie, patrząc na to co mam, w co mogę zagrać samemu. Syna wciągam w planszówki ale jeszcze za młody :) Chyba najbardziej pasuje mi klimat fantasy - ale jestem otwarty na propozycje.
Chciałem kupić Hero Realms - ale dodatek kampani jest w języku angielskim - a nie czuje się żeby to ogarnąć chyba. Chyba że coś wiecie , że ma wyjść polska wersja.

Będę wdzięczny za każde sugestie.
krzysiek2222
Posty: 44
Rejestracja: 12 gru 2017, 20:38
Lokalizacja: Żory

Re: Początki z planszówkami, co kupić ?

Post autor: krzysiek2222 »

Jako grę luźną, rodzinna, do pośmiania się polecam zdecydowanie Colt Express. Od początku przygody z grami planszowymi natrafiłem na ten tytuł i do tej pory trafia często na stół.

Jako druga mogę polecić Everdell (ładna), 5 klanów, splendor, Tzolkin.

To zalezy jaki sklad, czy chcialbys zeby dzialala na 2 osoby, etc.

5 klanow - sprawdzi sie takze na 2 osoby bardzdo dobrze,
Sporo ludzi poleca tez Brzdek.

Aktualnie jestem po 1 rozgrywce w Everdell i bardzo mi sie spodobala (poki co na 2 osoby)
Rafał80
Posty: 33
Rejestracja: 30 gru 2019, 20:34
Been thanked: 1 time

Re: Początki z planszówkami, co kupić ?

Post autor: Rafał80 »

Witam.

Z góry przepraszam jak źle trafiłem, ale od przeszukiwania forum już dostałem oczopląsu.
Zastanawiam się nad grą Zombiecide - Czarna Plaga. Normalnie chyba bym się nie zdecydował bo dosyć drogi tytuł i z tego co wyczytałem to raczej dosyć lekka gierka . Ale że to ma być prezent ... to inna sprawa.
Grać mam zamiar z synem i czasami samemu. Moje pytania
1) Czy warto sięgnąć po ten tytuł , czy naprawdę tyle frajdy daje rozgrywka ? Czy lowość jest aż tak wielka czy można coś tam pokombinować?
2) jak w regyrwalnością?
3) ewentualnie inne tytuły do gry w 1-2 osoby - ale nie jakieś ciężkie tytuły - bo właśnie szukam czegoś trochę lżejszego, co przyniesie sporo frajdy
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Początki z planszówkami, co kupić ?

Post autor: Blue »

Syn w jakim wieku?
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2819
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 840 times
Been thanked: 363 times

Re: Początki z planszówkami, co kupić ?

Post autor: Gromb »

Jak luźna gierka, to może : STWORY Z OBORY
nasze odkrycie na Planszówkach w Spodku.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Rafał80
Posty: 33
Rejestracja: 30 gru 2019, 20:34
Been thanked: 1 time

Re: Początki z planszówkami, co kupić ?

Post autor: Rafał80 »

syn 7, ale garnie się do gierek - i zawsze na okrojone reguły zaczynam z nim grac i powoli dodaje do pieca i gram z nim. Ostatnio był Splendor, teraz czasami Azul, K2 - teraz Roll Playera zaczynamy. Ale najczęściej gra w Aeon's end - bo to jego ulubiona gierka :) ale z nim muszę bo za dużo czytania ma :)
Już wole go w planszówki wprowadzać niż na kompie ma siedzieć. Jak na razie same plusy, czytać się uczy , pomyslec trzeba, pokombinować :)
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4502
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1663 times
Been thanked: 2085 times

Re: Początki z planszówkami, co kupić ?

Post autor: PytonZCatanu »

Valdermus pisze: 29 lis 2019, 21:46 Witam, chciałbym zacząć zabawę z planszówkami i szukam gry dla początkującego.
Pozdrawiam i proszę o jakieś propozycje dla początkujących graczy, gry zawsze będą rozgrywane przez dorosłych.

Sprawdź koniecznie: Catan lub Wyprawę do Eldorado. Świetne gatewaye dla 4 graczy (wyprawa nawet na 2 osoby). Smallworld też będzie dobrym wyborem.

Jest interakcja, są szybkie (do 1 godziny), uczą nowych dla ciebie mechanik, nie odstraszają instrukcją.
tomg
Posty: 404
Rejestracja: 02 gru 2019, 00:00
Has thanked: 124 times
Been thanked: 159 times

Re: Początki z planszówkami, co kupić ?

Post autor: tomg »

Jeżeli chodzi o zabawną, interakcję negatywną polecam "Survive: Escape from Atlantis" . Z tym że cena około 150 PLN. O tym że to świetna gra świadczy fakt że na rynku jest już ponad 30 lat.
Matek173
Posty: 98
Rejestracja: 18 sty 2020, 13:59
Has thanked: 10 times
Been thanked: 24 times

Re: Początki z planszówkami, co kupić ?

Post autor: Matek173 »

Nie odchodząc zbyt daleko od sugestii autora - fajnym rozwiązaniem byłby SmallWorld. Gra łączy w sobie cechy obu gatunków gier - jest trochę główkowania, ale też można popsuć szyki rywalowi. Nie jest też zbyt skomplikowana jak na początkującego gracza.
ODPOWIEDZ