Budowanie z kafelków, tematycznie

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Kurczu
Posty: 373
Rejestracja: 16 mar 2010, 18:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 349 times
Been thanked: 83 times

Budowanie z kafelków, tematycznie

Post autor: Kurczu »

Cześć,
Chciałbym poszerzyć swoją kolekcję o grę, gdzie buduję sobie swoje miasto/zamek itp. (może poza farmą :D) najlepiej z kafelków. Fajnie jakby gra była ładna :D i nie dla hardkorowców, ale też nie banalna.
Ostatnio zainteresowało mnie Bloom Town, ale sprawia wrażenie bardziej gry logicznej i budynki są bez wyrazu.
Wydaje się, że Suburbia pasuje, ale ciężko zdobyć za rozsądne pieniądze.
Z góry dzięki za podpowiedzi.
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2819
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 840 times
Been thanked: 363 times

Re: Budowanie z kafelków, tematycznie

Post autor: Gromb »

Pośród gwiazd, konstrukcja stacji kosmicznej. Z dobrym wariantem dla 2 graczy.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
KurikDeVolay
Posty: 991
Rejestracja: 25 paź 2018, 11:45
Lokalizacja: Milicz/Krotoszyn
Has thanked: 991 times
Been thanked: 433 times

Re: Budowanie z kafelków, tematycznie

Post autor: KurikDeVolay »

Zamek od Naszej Księgarni. Gra wydaje się prosta, ale jednak czasem trzeba się nagłowić. Bardzo polecam. Świetna dwuosobówka.
Awatar użytkownika
Kurczu
Posty: 373
Rejestracja: 16 mar 2010, 18:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 349 times
Been thanked: 83 times

Re: Budowanie z kafelków, tematycznie

Post autor: Kurczu »

Gromb pisze: 03 gru 2019, 11:07 Pośród gwiazd, konstrukcja stacji kosmicznej. Z dobrym wariantem dla 2 graczy.
Zapomniałem dodać, że żona nie lubi SF :P
KurikDeVolay pisze: 03 gru 2019, 11:12 Zamek od Naszej Księgarni. Gra wydaje się prosta, ale jednak czasem trzeba się nagłowić. Bardzo polecam. Świetna dwuosobówka.
Zamek wydaje się idealny, jakby każdy budował swój własny :P dlatego całe Carcassone odpada z moich rozważań.

Ale serdeczne dzięki za wskazówki :)
Awatar użytkownika
KurikDeVolay
Posty: 991
Rejestracja: 25 paź 2018, 11:45
Lokalizacja: Milicz/Krotoszyn
Has thanked: 991 times
Been thanked: 433 times

Re: Budowanie z kafelków, tematycznie

Post autor: KurikDeVolay »

To może Everdell, albo Santa Maria? To co prawda nie gry kafelkowe, ale jednak jakiś motyw budowy są. Do tego całkiem przystępne i niebrzydkie (Zwłaszcza Everdell, Santa Maria to kwestia gustu).
Awatar użytkownika
Gosiek
Posty: 440
Rejestracja: 15 gru 2017, 13:28
Lokalizacja: W-wa
Has thanked: 417 times
Been thanked: 87 times
Kontakt:

Re: Budowanie z kafelków, tematycznie

Post autor: Gosiek »

Skoro rozważasz Suburbię, to zerknij na polski Capital od Granny - są pewne podobieństwa. Każdy gracz buduje tu swoją dzielnicę Warszawy z kafli, są kafelki specjalne ze znanymi budowlami, mamy możliwość nadbudowy, a sama gra choć prosta, nie jest banalna. Do tego nie kosztuje za wiele - obecnie do dostania za około 60 zł.
maciek_88
Posty: 8
Rejestracja: 18 mar 2018, 17:42
Been thanked: 1 time

Re: Budowanie z kafelków, tematycznie

Post autor: maciek_88 »

Gosiek pisze: 03 gru 2019, 12:28 Skoro rozważasz Suburbię, to zerknij na polski Capital od Granny - są pewne podobieństwa. Każdy gracz buduje tu swoją dzielnicę Warszawy z kafli, są kafelki specjalne ze znanymi budowlami, mamy możliwość nadbudowy, a sama gra choć prosta, nie jest banalna. Do tego nie kosztuje za wiele - obecnie do dostania za około 60 zł.
Dokładnie tak. Bardzo dobra pozycja i jak na kafelkową grę trochę klimatu można tu znaleźć :) No i widzę, autor wątku jest z Warszawy, więc jest dodatkowy smaczek.
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Budowanie z kafelków, tematycznie

Post autor: AnimusAleonis »

Kurczu pisze: 03 gru 2019, 11:04 Wydaje się, że Suburbia pasuje, ale ciężko zdobyć za rozsądne pieniądze.
Suberbia na pewno podejdzie, bardzo dobra gra... ale jak mówisz cena cena cena... nowe wersja deluxe do tanich nie należy... a stara wersja bardzo trudno dostępna. I też się przyznam że dla nas apka zabiła planszówkę :P

A Kingdomino/Queendomino nikt nie polecił jeszcze? :D

Poza tym tak jak już wspomniane było Capital (chociaż bardziej podoba mi się drugi tytuł Warsaw: City of Ruins.. choć myślę powinno być "from Ruins" :P), Santa Maria, choć to tam ma układanie kafelków to nie jest centrum gry moim zdaniem ale gra bardzo bardzo dobra,
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2819
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 840 times
Been thanked: 363 times

Re: Budowanie z kafelków, tematycznie

Post autor: Gromb »

A może przypomniał mi się jeszcze jeden tytuł- Wygnańcy: Oblężenie. Budujesz swój gród na półwyspie i bronisz się później przed oblężeniem. Świetny pomysł, kojarzy mi się z Age of Empire od Microsoftu, szczególnie przy rozwoju konstrukcji miasta.
Widzę, że cena pływa, ale jak brać, to tylko na wypasie z figurkami.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
Kurczu
Posty: 373
Rejestracja: 16 mar 2010, 18:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 349 times
Been thanked: 83 times

Re: Budowanie z kafelków, tematycznie

Post autor: Kurczu »

Bardzo dziękuję wszystkim za odpowiedzi, nie spodziewałem się ich, aż tyle :D
Everdell - już dawno mam zamówiony preorder :D ale to nie jest to czego tu szukałem :P
Santa Maria - ciekawe, będę miał na oku, ale póki co szukam czegoś bardziej lightowego/casualowego ;)
Wygnańcy: Oblężenie - to chyba nie do końca to co szukam, za dużo kart, uwielbiam gry karciane, ale nie tego teraz szukam :P i chyba zbyt mroczne, ostatnio idę w stronę kolorowych gier :D
Kingdomino/Queendomino - ciekawe, zwłaszcza Queendomino. Tak, myślę, że to strzał w dziesiątkę, gdyby nie ...
Capital (Warsaw: City of Ruins) - idealnie to jest to czego szukałem :D Nie jestem wielkim lokalnym patriotą, ale Stadion Dziesięciolecia, aż mnie wzruszył :D

Jeszcze raz bardzo dziękuję Wam za pomoc, chyba częściej będę Was pytał o rady. O Everdell, czy Queendomino chyba każdy słyszał to reszta tytułów była dla mnie całkowicie nowa, ładne perełki wyłowiliście dla mnie :)
szyimon
Posty: 59
Rejestracja: 20 wrz 2016, 11:14
Has thanked: 4 times
Been thanked: 9 times

Re: Budowanie z kafelków, tematycznie

Post autor: szyimon »

Nie zapomnijcie jeszcze o Wyspie Skye :)
Awatar użytkownika
Kurczu
Posty: 373
Rejestracja: 16 mar 2010, 18:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 349 times
Been thanked: 83 times

Re: Budowanie z kafelków, tematycznie

Post autor: Kurczu »

Zakupiłem Capital i już grałem w 4 osoby. Okazało się, że trafiliście w dziesiątkę :D Gra jest trochę wymagająca, ale kafelki i punktowanie są na tyle eleganckie, że budowanie dzielnic sprawia mi samą przyjemność, nie czuję, żeby mi zwoje parowały, tylko miło sobie układam miasto :)
Jeszcze raz bardzo dziękuję za zaznajomienie mnie z tak świetnym tytułem :)
Awatar użytkownika
xBronsonx
Posty: 100
Rejestracja: 10 lip 2010, 20:53
Lokalizacja: Połaniec
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Budowanie z kafelków, tematycznie

Post autor: xBronsonx »

Widzę, że gra już kupiona ale jakbyś szukał jeszcze jednej w przyszłości możesz rzucić okiem na Quadropolis. Od 2 do 4 graczy, każdy rozbudowuje swoje miasto zabierając na przemiennie kafelki ze środka stołu wykorzystując do tego swoich architektów (którzy wskazują jakie kafelki można zabrać i w jakich polach na swojej planszy ich położyć) i blokując następnemu graczowi pewne wybory. Punktuje się za planistyczną rozbudowę swojego miasta (np. bloki punktują za wysokość, parki za sąsiedztwo z blokami, porty za tworzenie jak najdłuższej linii portów, urzędy za umieszczanie ich w jak największej liczbie dzielnic itd). Fajny i bardzo ładny familijny tytuł.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3355
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1280 times

Re: Budowanie z kafelków, tematycznie

Post autor: seki »

Ja też bym oddał swój głos na Quadropolis i Capital ale najbardziej polecał bym tu Zamki szalonego króla Ludwika. Przy czym tu niestety pozostaje drogi rynek wtórny polskiej ładniejszej edycji lub wersja anglojęzyczna brzydsza (choć czytelniejsza). Tekstu poza instrukcją tam prawie nie mamy.
ODPOWIEDZ