Gra o rozwoju, budowie i walce.

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Adrian_P
Posty: 36
Rejestracja: 02 gru 2019, 09:25
Has thanked: 15 times
Been thanked: 24 times
Kontakt:

Gra o rozwoju, budowie i walce.

Post autor: Adrian_P »

Witajcie.

Szukając na forum nie natknąłem się na podobny temat, jeśli gdzieś jest to proszę o nakierowanie.

Syn (12 lat) dał mi nie lada zagwozdkę. Zażyczył sobie grę planszową, w której "będziemy mogli prowadzić rozwój przykładowo jakiejś nacji, będziemy mogli budować i walczyć". Nie jestem aż tak rozeznany w grach planszowych, dlatego proszę Was o pomoc. Z synem trochę już gramy, w różne tytuły. Mamy "W Roku Smoka", "1944 Wyścig do Renu", "Wsiąść Do Pociągu: Kraje Północy", "Wielka Pętla" czy "Osadnicy: Narodziny Imperium", która nie spełniła naszych oczekiwań i jeszcze kilka pomniejszych pozycji.
Co do wymagań to tematyka może być dowolna (aczkolwiek widzę, że interesuje go historia), dobrze jakby był klimat. Poziom skomplikowania normalny, z tym nie będzie problemu. Nie pogardzilibyśmy trybem dla jednego gracza, jednak nie jest to sprawa kluczowa, można go pominąć jeśli gra będzie warta zakupu. No i rozsądna cena. Przypuśćmy tak do 200 zł.

Mnie natomiast nurtuje pytanie czy istnieje jakaś gra, w której mamy do czynienia z samochodami ciężarowymi? Kiedyś były przymiarki do wydania planszowej wersji Euro Truck Simulator 2, ale projekt upadł, a jedyne egzemplarze są w siedzibie twórcy gry komputerowej w Czechach.
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Gra o rozwoju, budowie i walce.

Post autor: Blue »

4x jakie znam to Dice Settlers(jeszcze nie grałem, zbiera dobre opinie) i może Master of Orion. Rzucam jako luźne typy.
Awatar użytkownika
jnowaczy
Posty: 503
Rejestracja: 15 wrz 2005, 20:43
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Gra o rozwoju, budowie i walce.

Post autor: jnowaczy »

Tapestry polecam
Every single fucking day I get closer to the grave
I am terrified, I fell asleep at the wheel again
Crashed my car just to feel again
Awatar użytkownika
vegathedog
Posty: 227
Rejestracja: 18 sty 2010, 17:51
Been thanked: 37 times

Re: Gra o rozwoju, budowie i walce.

Post autor: vegathedog »

Polecam innowacje. Ja z moim 10-letnim synem już w to pykałem i ogarniał.
Awatar użytkownika
Adrian_P
Posty: 36
Rejestracja: 02 gru 2019, 09:25
Has thanked: 15 times
Been thanked: 24 times
Kontakt:

Re: Gra o rozwoju, budowie i walce.

Post autor: Adrian_P »

To może doprecyzuję, bo dopytałem go konkretnie, czego oczekuje od gry.

Jednak głównym motywem ma być okres Średniowiecza lub Starożytności i musi być budowanie wraz z handlem/wymianą, może być walka, ale nie jest to element kluczowy. Dobrze by było aby była plansza, lub teren układany z kafelków/modułów. Odpada fantastyka i S-F i jakieś abstrakcyjne tematy oraz gry cywilizacyjne gdzie przechodzimy kilka er.

Tak się zastanawiam czy z takimi wymaganiami to ja w ogóle coś znajdę :wink:
Awatar użytkownika
EVOCATVS
Posty: 687
Rejestracja: 16 lis 2018, 22:20
Has thanked: 498 times
Been thanked: 155 times

Re: Gra o rozwoju, budowie i walce.

Post autor: EVOCATVS »

Sprawdź może Mare Nostrum: Imperia. Nie wiem jak sprawa ma się z budowaniem, ale rozwijamy swoje państwo w starożytności, handel i walka też są.
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Gra o rozwoju, budowie i walce.

Post autor: Pierzasty »

Adrian_P pisze: 11 gru 2019, 20:20Jednak głównym motywem ma być okres Średniowiecza lub Starożytności i musi być budowanie wraz z handlem/wymianą, może być walka, ale nie jest to element kluczowy. Dobrze by było aby była plansza, lub teren układany z kafelków/modułów.
Eufrat i Tygrys? :P

(wiem że abstrakt, ale jak się przyjrzeć, to gra jest zaskakująco klimatyczna)
Awatar użytkownika
Adrian_P
Posty: 36
Rejestracja: 02 gru 2019, 09:25
Has thanked: 15 times
Been thanked: 24 times
Kontakt:

Re: Gra o rozwoju, budowie i walce.

Post autor: Adrian_P »

Mare Nostrum Imperia wygląda bardzo ciekawie i zachęcająco, jednak w opisie widzę, że od 3 do 5 graczy. Zamierzamy grać we dwóch. Czy ktoś próbował już w tę produkcję tak grać? Jeśli tak to jak to wypada?

Tygrys i Eufrat widzę, że nieosiągalny.
HUBertPL
Posty: 409
Rejestracja: 21 gru 2015, 15:19
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 7 times
Been thanked: 24 times

Re: Gra o rozwoju, budowie i walce.

Post autor: HUBertPL »

Zerknij na grę Serenissima, temat zbliżony do Mare Nostrum, ale chyba szybsza gra. Handel, walka i lekki rozwój miast, teren gry to Morze Śródziemne, IV wiek, sama gra to niby euro, ale jest spora interakcja, o walce decydują rzuty kośćmi. Zwycięża najbogatszy gracz 😀
Awatar użytkownika
Gibon26
Posty: 38
Rejestracja: 11 lut 2018, 22:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 27 times
Been thanked: 14 times

Re: Gra o rozwoju, budowie i walce.

Post autor: Gibon26 »

Może Antike Duellum? Rozwój i walka w starożytności dla dwóch graczy.
Jest dostępna i mieści się w budżecie. Nie wiem tylko czy język angielski nie przeszkadza.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Zaan84
Posty: 458
Rejestracja: 16 wrz 2015, 15:14
Has thanked: 16 times
Been thanked: 85 times

Re: Gra o rozwoju, budowie i walce.

Post autor: Zaan84 »

Może trochę nie dokładnie to o co wam chodzi ale jako filler w tym klimacie i założeniach może służyć 7 cudów pojedynek. Najlepsza dwuosobowa gra na świecie (w mojej opinii:)).
Jest "budowa" jest starożytność, są surowce, jest tor walki i trochę negatywnej interakcji.
Jako przystawka sprawdzi się świetnie.
Awatar użytkownika
Adrian_P
Posty: 36
Rejestracja: 02 gru 2019, 09:25
Has thanked: 15 times
Been thanked: 24 times
Kontakt:

Re: Gra o rozwoju, budowie i walce.

Post autor: Adrian_P »

Teraz sobie przypomniałem, że kiedyś graliśmy jedną partię w Serenissimę, ale pech chciał, że rozgrywka była bardzo krótka ze względu na układ kart tur. Trochę nas to rozczarowało, ale generalnie gra zrobiła duże wrażenie. Mógłbym się nawet zdecydować, ale patrzę, że niedostepna nigdzie :(

7 Cudów Pojedynek rozważałem, ale brak planszy i niemal same karty, nie wchodzi w grę. Zraziliśmy się Osadnikami: Narodziny Imperium.

Antike Duellum. Ciekawa pozycja. Angielski może być przeszkodą. Musiałbym najpierw poślęczyć nad instrukcją żeby ją przetłumaczyć. Ewentualnie może ktoś dysponuje wersją polską?

A co sądzicie o Concordii? Co prawda nie ma walki, ale jest mocno chwalona przez graczy.

Ponowię pytanie o rozgrywkę dwuosobową w Mare Nostrum Imperia. Ma ktoś doświadczenie?
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Gra o rozwoju, budowie i walce.

Post autor: Blue »

To moje Dice settlers odrzuciłeś ze względu na? Powiązanie nazwy z Osadnikami Imperium? ;)
Awatar użytkownika
EVOCATVS
Posty: 687
Rejestracja: 16 lis 2018, 22:20
Has thanked: 498 times
Been thanked: 155 times

Re: Gra o rozwoju, budowie i walce.

Post autor: EVOCATVS »

Concordia jest bardzo fajna i ma łatwe do ogarnięcia zasady. Tyle, że to gra ekonomiczna, więc nie wiem czy tego szukasz. Tak w skrócie to każdy poszerza swoje wpływy budując kolonie, żeby zdobyć dostęp do zasobów z różnych miast w różnych prowincjach.
Awatar użytkownika
Adrian_P
Posty: 36
Rejestracja: 02 gru 2019, 09:25
Has thanked: 15 times
Been thanked: 24 times
Kontakt:

Re: Gra o rozwoju, budowie i walce.

Post autor: Adrian_P »

Dice Settlers nie podoba mi się wizualnie i niezbyt lubię kości w grach planszowych.
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2390
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1295 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: Gra o rozwoju, budowie i walce.

Post autor: vinnichi »

Jeśli odrzucasz cywilizacyjne to trochę trudno coś doradzić, sprawdź jednak Clash of Cultures to krótka gra jak na tego typu gatunek. Jest fajny motyw budowania gdzie z plastikowych budynków tworzysz coraz większe miasta. Jednak w tym momencie chyba tylko używka wchodzi w grę a to jako prezent pewnie odpada?
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
Adrian_P
Posty: 36
Rejestracja: 02 gru 2019, 09:25
Has thanked: 15 times
Been thanked: 24 times
Kontakt:

Re: Gra o rozwoju, budowie i walce.

Post autor: Adrian_P »

Ja wiedziałem, że to będzie trudny temat :wink: Clash Of Cultures faktycznie nieosiągalny, nawet używany.

Bardzo spodobała mi się Mare Nostrum: Imperia, jednak dla dwóch graczy jest tylko jeden scenariusz (ułożenie gry) i to zniechęca mocno, bo wszak gra była zaprojektowana dla trzech graczy i więcej. Można by było pokusić się o wymyślone ułożenie wojsk trzeciej strony i zakrywanie reszty, ale to już ingerencja w zasady po omacku i nie wiadomo jak to by wypadło i czy w ogóle gra byłaby grywalna. Dodatkowo przy dwóch graczach pozbawieni jesteśmy ciekawej mechaniki handlu i decyzyjności na różnych polach rozwoju. Przy całej sympatii do tej gry muszę ją odpuścić niestety.

Wpadła mi jeszcze jedna pozycja. Mianowicie "Cyklady". Antyczna Grecja, bitwy, trochę budowania, namiastka ekonomii przy pozyskiwaniu waluty. No i wygląda bardzo ładnie. Czy ktoś mógłby coś więcej o niej powiedzieć?
Mystarnos
Posty: 10
Rejestracja: 19 lut 2019, 17:19
Has thanked: 1 time

Re: Gra o rozwoju, budowie i walce.

Post autor: Mystarnos »

Zerknij proszę na to
Sid Meier's Civilization: The Board Game.
Gra rewelacja jak dla mnie, ograna 100+razy.
Jedyny minus to czas gry około 3h (180 min)
Ale że jestem fanem civki w ogóle to mam ją od momentu wydania.
Probe9
Posty: 2455
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 153 times
Been thanked: 649 times

Re: Gra o rozwoju, budowie i walce.

Post autor: Probe9 »

Spoiler:
Raczej dobrze robisz odpuszczając Mare Nostrum, to gra dedykowana pod wieloosobową rozgrywkę i nawet gra we 3 to jeszcze nie to. Zresztą żeby grać we 2 wypadałoby jeszcze dokupić dodatek Atlas, który formalnie umożliwia grę we 2 (przy samej podstawce jest to możliwe ale przy wykorzystaniu house rules).

Co od Cyklad to trochę podobnie jak przy MN - gra rozwija skrzydła przy większej liczbie graczy. Ale będzie lepszym wyborem niż MN. Zdecydowanie lepiej pod względem skalowania wygląda Lords of Hellas, tylko tam z kolei nie ma za bardzo handlu i elementów cywilizacyjnych.

Clash of Cultures ma mieć w 2020 wydaną 2 edycję, ale to pewnie conajmniej do Essen trzeba będzie poczekać.
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
Awatar użytkownika
Adrian_P
Posty: 36
Rejestracja: 02 gru 2019, 09:25
Has thanked: 15 times
Been thanked: 24 times
Kontakt:

Re: Gra o rozwoju, budowie i walce.

Post autor: Adrian_P »

"Młody" stwierdził, że nie chce prowadzić nacji przez wieki także wszelkie cywilizacje odpadają. Wybredny jest, no :wink:

"Cyklady" wydają się interesującą pozycją. Mają dedykowane zasady na dwóch plus odpowiednia mapa dla tego trybu.
Awatar użytkownika
Adrian_P
Posty: 36
Rejestracja: 02 gru 2019, 09:25
Has thanked: 15 times
Been thanked: 24 times
Kontakt:

Re: Gra o rozwoju, budowie i walce.

Post autor: Adrian_P »

Nie wiem czy mogę napisać post pod postem (regulamin tego nie zabrania), jeśli nie to proszę o scalenie. Chyba, że skrypt zrobi to automatycznie.

Pojawiły się nowe okoliczności. Normalnie emocje jak na grzybobraniu :wink:

Dziś byłem z synem na lokalnym spotkaniu "planszówkowym". Traf chciał, że były "Cyklady" i nie omieszkaliśmy ich wypróbować. Graliśmy w pięć osób, w wersję z dodatkami. Osobiście uważam, że jest to całkiem ciekawa gra, w której trzeba dobrze poznać zależności występujące na kartach i od początku opracować strategię oraz pilnować innych graczy, bo wystarczy chwila nieuwagi i ... koniec gry. Natomiast synowi nie przypadła do gustu. I tu pojawia się paradoks. Zdziwiłem się kiedy powiedział mi, że chce grę z walką. Nie pasowało mi to, bo wiem, że nie do końca lubi negatywną interakcję, ale skoro tak sobie zażyczył to może coś mu się odwidziało. Po dzisiejszej rozgrywce chyba jednak nie. Także wracam do tematu "Concordii" i tym podobnych, dla dobra nas obojga :wink:

Dodatkowo wypytałem o tryb dwóch graczy w "Cykladach" i mi odradzono.
Awatar użytkownika
Gamleer
Posty: 129
Rejestracja: 19 sty 2019, 09:33
Been thanked: 14 times

Re: Gra o rozwoju, budowie i walce.

Post autor: Gamleer »

Mój "młody" uwielbia "Rising Sun". Można uznać że to rozbudowana wersja gry Cyklady z dużą ilościom Figurek. Polecam
ODPOWIEDZ