Pomoc w wyborze pierwszej gry dla rodziny 4 osobowej.

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Okami030
Posty: 5
Rejestracja: 09 gru 2019, 11:42

Pomoc w wyborze pierwszej gry dla rodziny 4 osobowej.

Post autor: Okami030 »

Witam zamierzamy grać w 4 osoby, prawdopodobnie najczęściej całą rodziną.
Ogólnie wszyscy mieli styczność z grami typu monopol, czy też inne bardzo proste gry.
Ale szukamy czegoś innego.
Dwie osoby interesują się grami RPG i strategiami ekonomicznymi czy też grami surwiwalowymi.
Jedna z kolejnych osób lubi gry strategiczne średnio idzie z grami RPG.
Kolejna i ostatnia osoba lubi gry logiczne. Choć gatunki takie jak strategia też są do przyjęcia. Innych raczej nie próbowała.
Nikt nie jest jakoś uprzedzony do innych gatunków o ile nie będą za nad to skomplikowane i najlepiej wydanie Polskojęzyczne.

Pierwotnie były plany kupna jakiejś gry strategii lub fantasy/RPG, ale problem jest taki, że nie chcemy brać niczego, co by nas nie zniechęciło oraz niczego, co by się nam znudziło po jednym razie grania, czy paru minutach.
Ogólnie to była by pierwsza tego typu gra planszowa.
Ostatnio zmieniony 09 gru 2019, 12:23 przez Okami030, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
KurikDeVolay
Posty: 991
Rejestracja: 25 paź 2018, 11:45
Lokalizacja: Milicz/Krotoszyn
Has thanked: 991 times
Been thanked: 433 times

Re: Pomoc w wyborze pierwszej gry dla rodziny 4 osobowej.

Post autor: KurikDeVolay »

Spróbujcie Via Nebula. To świetny tytuł wprowadzający w gry euro. Jest ślicznie wykonany, banalny w swoich zasadach a stopień skomplikowania wyznaczają gracze poziomem podejmowanych decyzji. Znajdzie się coś dla fanów ekonomii, ale też zagadek logiczno/przestrzennym, dzięki hexom. Bardzo polecam.
Kolejny tytuł to Eldorado. Gra po zapoznaniu się z instrukcją nie powinna przysporzyć większych trudności. Połączenie łamigłówki optymalizacyjnej z wyścigiem. Ponownie piękna szata graficzna, bardzo przystępna. Czuć wyścig i dreszczyk emocji.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10903
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3351 times
Been thanked: 3205 times

Re: Pomoc w wyborze pierwszej gry dla rodziny 4 osobowej.

Post autor: japanczyk »

Ticket to Ride - zawsze
Poza tym może Inis, może Zombicide skoro są fani RPG
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Pomoc w wyborze pierwszej gry dla rodziny 4 osobowej.

Post autor: AnimusAleonis »

Od siebie proponuję Clank! / Brzdęk!
Gra prosta, ale nie za prosta, jest interakcja ale też nie za duża i nie za bardzo negatywna, tematyka powinna podejść prawie że każdemu, rozgrywka nie za długa, regrywalność spora.

Też jak KurikDeVolay powyżej nowa Wyprawa do El Dorado jest i ładna i fajną grą, mechanika podobna do Brzdęku.

Dobrego grania :D
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Okami030
Posty: 5
Rejestracja: 09 gru 2019, 11:42

Re: Pomoc w wyborze pierwszej gry dla rodziny 4 osobowej.

Post autor: Okami030 »

Z tego co widzę aktualnie zaciekawiły mnie:
Via Nebula
Ticket to Ride (Przypomina monopol)
Zombicide (tyle że ta ma chyba kilka wersji)
Brzdęk!

Ale czekam na więcej postów.
Jak przeglądałem dużo wcześniej gry to ciekawie wyglądały gra o tron i MAGE KNIGHT. Chociaż wydaja się dosyć trudne do opanowania.
Cóż dwoje z nas lubi gry na pc typu: Baldur`s Gate(Uwielbiam), Divinity Origin, Dungeon keeper czy klimat zombiaków.
Kolejna osoba uwielbia Heroes of Might and Magic IV, resztę części lubi ale grał by w kółko w 4.
A ostatnia nie da się konkretnie sprecyzować. Gry fb typu gier błyskawicznych, dopasowanie tych samych kryształków czy klejnotów do siebie czy też sudoku, co prawda była by skłonna zagrać w coś innego o ile było by zrozumiałe.
Awatar użytkownika
KurikDeVolay
Posty: 991
Rejestracja: 25 paź 2018, 11:45
Lokalizacja: Milicz/Krotoszyn
Has thanked: 991 times
Been thanked: 433 times

Re: Pomoc w wyborze pierwszej gry dla rodziny 4 osobowej.

Post autor: KurikDeVolay »

Mam! Sprawdźcie też Choinkę. Gra kosztuje niecałe 3 dyszki, a to POTĘŻNY spalacz zwojów. Przyjemna familijna zagadka logiczna, która z każdą kolejną grą wciąga coraz bardziej, pojawiają się strategie, optymalizacje... (płacz, przemoc) Gorąco polecam, gra podchodzi chyba każdemu, a że jest taki a nie inny czas w roku... :D

Mage Knighta i GoT skreśl. Nie dacie rady. Spróbujcie za pół roku/rok, po ograniu chociaż kilku gatewayów.
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2819
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 840 times
Been thanked: 363 times

Re: Pomoc w wyborze pierwszej gry dla rodziny 4 osobowej.

Post autor: Gromb »

Przychodzą mi do głowy do grania rodzinnego dwie pozycje, no może trzy pozycje na początek :
- Wsiąść do pociągu
- Imhotep
- Epoka kamienia.
Wszystkie trzy to bardzo dobre gateway-e.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Pomoc w wyborze pierwszej gry dla rodziny 4 osobowej.

Post autor: AnimusAleonis »

Okami030 pisze: 09 gru 2019, 12:47 ...
Zombicide (tyle że ta ma chyba kilka wersji)
...
Jak przeglądałem dużo wcześniej gry to ciekawie wyglądały gra o tron i MAGE KNIGHT. Chociaż wydaja się dosyć trudne do opanowania.
Seria Ticket to Ride jest klasykiem z dobrego powodu, więc na pewno nie będzie to pudło, jedyne zastrzeżenie które bym miał było by takie że dla nas TTR szybko stał się takim quasi-fillerem, nie jest to wiesz "gra wieczoru" ale zabawa zawsze dobra przy tym.

Zombicide to specyficzny typ gry, ale jeśli tematyka wam podpasuje to sama gra jest dobra, chyba najnowszy Invader i Green Horde są jak na razie najlepiej oceniane. Tylko weź pod uwagę że Zombicide może, nie musi, wciągnąć sporo pieniędzy.

Gra o Tron bardzo fajna, no ale do łatwych do ogarnięcia nie należy, i liczcie się przy 4 osobach z tym że rozgrywki będą bliżej tej większej granicy czasowej na BGG.

Mage Knight... to samo co Gra o Tron... razy dwa :lol:

O! Jeśli tego typu interakcja dla was jest ok, to może popatrz na The Godfather: Imperium Corleone, tematyka przystępna (choć nie wiem w jakim wieku gracze bo może będą za młodzi na gangsterkę), dużo gry nad stołem, dużo interakcji, dość łatwa do ogarnięcia, miej więcej poziom Zobicide, ładnie wydana i na stole wygląda. Sporo dobrej zabawy.

No właśnie może powiedz przedział wiekowy graczy to trochę pomoże z doradzaniem.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10903
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3351 times
Been thanked: 3205 times

Re: Pomoc w wyborze pierwszej gry dla rodziny 4 osobowej.

Post autor: japanczyk »

Okami030 pisze: 09 gru 2019, 12:47 Ticket to Ride (Przypomina monopol)
Z wyglądu może, ale to zdecydowanie inny poziom gry - przemyślana gra, w której trzeba myśleć, żeby wygrać :)
Okami030 pisze: 09 gru 2019, 12:47 Zombicide (tyle że ta ma chyba kilka wersji)
Ma, najprostsza - Czarna Plaga to klimaty średniowiecznego fantasy, Zielona Plaga to orki + dodatki do mechaniki, Najeźdźca to science-fiction (a'la WH40k)
Okami030 pisze: 09 gru 2019, 12:47 Brzdęk!
Znajdziesz na forum i na facebooku (planszówkowy bazar pod pegazem) co jakis czas oferety za 100-110 zł, polecam :) Teraz wyszedł tez Brzdek w kosmosie, jesli takie klimaty wam odpowiadają
Okami030 pisze: 09 gru 2019, 12:47 Jak przeglądałem dużo wcześniej gry to ciekawie wyglądały gra o tron i MAGE KNIGHT. Chociaż wydaja się dosyć trudne do opanowania.
Jako gry po Monopolu - nie polecam, Mage Knight kupiłem na poczatku przygód z planszówkami - odrzuciła mnie strasznie, przekomplikowane. Trzeba juz troche sie ograc, poznac podstawy mechanik z innych gier zeby zagrac w Mage Knight'a bez bólu zebów moim zdaniem

Stricte gier planszowych w klimacie Baldura/Divinity czy HoMM nie ma, ale jeśli chodzi o klimat fantasy to na pewno znajdziesz w Brzdęku wiele dobra jesli chodzi o motywy fantasy (nawiazania do GoT, Baldura itp.)
Jesli chodzi o RPGowy feel, to zadna gra Ci tego nie da, ale najblizsze co moze to prezentowac do Dungeon Crawlery pokroju ZombieCide (najprostszy, najbardziej losowy), przez jakieś Magia i Myszy czy gry Dungeons & Dragons az do Gloomhaven (które jest gra o zarzadzaniu zasobami przebrana za RPG) ;-)
Okami030
Posty: 5
Rejestracja: 09 gru 2019, 11:42

Re: Pomoc w wyborze pierwszej gry dla rodziny 4 osobowej.

Post autor: Okami030 »

AnimusAleonis pisze: 09 gru 2019, 13:15
No właśnie może powiedz przedział wiekowy graczy to trochę pomoże z doradzaniem.
41.40.30.25 ;) Najstarszy fan Herosów, a najmłodsza dwójka ma ten większy przedział gatunkowy. No ale wszyscy lubimy też zombiaki :P
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Pomoc w wyborze pierwszej gry dla rodziny 4 osobowej.

Post autor: AnimusAleonis »

Okami030 pisze: 09 gru 2019, 13:18 41.40.30.25 ;) Najstarszy fan Herosów, a najmłodsza dwójka ma ten większy przedział gatunkowy. No ale wszyscy lubimy też zombiaki :P
Wiesz jak zobaczyłem "dla rodziny" to pomyślałem że dwójka to będą dzieci w wieku tak 10-15 czy coś :lol:

To spokojnie popatrz na The Godfather, też myślę że o Grę o Tron możecie się pokusić, w zależności od predyspozycji graczy, tylko bym najpierw proponował ściągnięcie reguł i przeczytanie, lub obejrzenie jakiegoś game-play na YT.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
vegathedog
Posty: 227
Rejestracja: 18 sty 2010, 17:51
Been thanked: 37 times

Re: Pomoc w wyborze pierwszej gry dla rodziny 4 osobowej.

Post autor: vegathedog »

W rakim przedziale wiekowym i zamiłowaniu do gier, nie powinniście mieć problemów z ogarnięciem zasad. Dziś wystarczy obejrzeć film na youtube z zasadami gry, jedna osoba niech sobie przetestuje mechanikę solo już razem z instrukcją i wytłumaczy wszystkim zasady.

Na początek polecam:
Catan
Wsiąść fo pociągu
Splendor

Z trudniejszych:
Agricola
Terraformacja Marsa
Keyflower

Z klimatem:
Eldrich Horror
Descent
Runebound 3rd Ed.
Brzdęk

Mocno konfrontacyjne - tzw. dudes on the map (na 4 osoby lubiące rywalizację, to petarda):
Chaos w starym Świecie
Rising Sun
Blood Rage
Okami030
Posty: 5
Rejestracja: 09 gru 2019, 11:42

Re: Pomoc w wyborze pierwszej gry dla rodziny 4 osobowej.

Post autor: Okami030 »

Ok, tak po kilku przemyśleniach itp.
Stwierdziliśmy że wszystko fajnie ale czy aby na pewno będziemy grać kilkukrotnie w wybraną grę, wiecie to był by nasz pierwszy raz.
Ogólnie zainteresowały nas klimaty:
1. Rising Sun (Jedna z osób stwierdziła że jest za trudna, i trudno sobie jej wyobrazić o co chodzi)
2. Scythe (Dużo lepiej wyjaśnione na yt, nikt raczej nie ma zastrzeżeń)

Ale czy nie ma może jakiś alternatyw, podobnych gier tylko że nie przekraczające tych 200 zł? Ponieważ obawa że po wydaniu tych 200 +++ nie zagra się już więcej niż raz trochę przeraza.
Oczywiście cały czas rozważam kupno którejś z nich, mimo kosztów.
Awatar użytkownika
Goldberg
Posty: 1511
Rejestracja: 29 maja 2013, 13:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 83 times
Been thanked: 173 times

Re: Pomoc w wyborze pierwszej gry dla rodziny 4 osobowej.

Post autor: Goldberg »

AnimusAleonis pisze: 09 gru 2019, 13:15 Może będą za młodzi na gangsterkę
Na to nigdy nie jesteś za młody! xD
Przepraszam, nie mogłem, musiałem ;)
A w "kirche" co ja mam? Cztery gołe ściany i tak pusto jakby się miał interes za chwilę zlikwidować! Pastor gada jakieś rzeczy o piekle nieprzyjemne, a czy ja idę do kościoła żeby się denerwować?; Moryc "Ziemia Obiecana"
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10903
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3351 times
Been thanked: 3205 times

Re: Pomoc w wyborze pierwszej gry dla rodziny 4 osobowej.

Post autor: japanczyk »

Okami030 pisze: 11 gru 2019, 11:14 1. Rising Sun (Jedna z osób stwierdziła że jest za trudna, i trudno sobie jej wyobrazić o co chodzi)
Rising Sun jest grą prostą, ale jak sie pogra w inne tytuły ;-)
na poczatek polecam Blood Rage w tym klimacie - ta samam mechanika, minimalnie prostsze zasady, tak samo ładne figurki

Dla 4 osób w tkaim wieku to mozna uderzac w cos bardizej skomplikowanego - Godfather jest spoko, moze jakas bardziej złozona karcianka (Tyrants of Underdark?)
Moze jakies Bargain Quest? (ale to tez ang) albo jakieś Sword & Sorcery (ale to drozsze)

Jak mówisz rodzina to kazdy ma w głowie zestaw rodzice + dzieci w wieku 8-15 :D:D
Awatar użytkownika
Goldberg
Posty: 1511
Rejestracja: 29 maja 2013, 13:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 83 times
Been thanked: 173 times

Re: Pomoc w wyborze pierwszej gry dla rodziny 4 osobowej.

Post autor: Goldberg »

Hmmm idźcie w Zombicide (jakie? A jaki klimat wolicie, współczesny, fantasy albo SF, wasz wybór)
Naprawdę fajna gierka żeby usiąść przy stole, zamówić pizze, wyciągnąć jakieś napoje i kulac kosteczkami, przekrzykiwac się kto co robi, ot po prostu dobrze się bawić...
Oo albo Talizman, banalne zasady i ładne wykonanie.
A w "kirche" co ja mam? Cztery gołe ściany i tak pusto jakby się miał interes za chwilę zlikwidować! Pastor gada jakieś rzeczy o piekle nieprzyjemne, a czy ja idę do kościoła żeby się denerwować?; Moryc "Ziemia Obiecana"
justtadream3
Posty: 96
Rejestracja: 05 lis 2019, 18:13
Has thanked: 32 times
Been thanked: 9 times

Re: Pomoc w wyborze pierwszej gry dla rodziny 4 osobowej.

Post autor: justtadream3 »

Hmm jak lubisz herosów to są w wersji planszowej :)
https://boardgamegeek.com/boardgame/108 ... gic-heroes
Ale osobiście nie polecam - o ile wszystko jest w miarę fajnie zrobione, w grze o tyle walka była dla mnie tragiczna - idziesz z 4 aniołami na 5 goblinów i przy złych rzutach możesz przegrać... Plus to jest chyba adaptacja HoMM 4 albo późniejszej - nie wiem, skończyłem na HoMM3.
Zombicide jak najbardziej na plus, banalne zasady, dużo frajdy, trochę strategii - fajny klimat, ale to rpg, z budowaniem/surowcami itp nie ma nic wspólnego.
Talisman też bym chyba odradził, o ile zasady są proste i przygoda fajna, to można w to czasem grać 5h i nie skończyć.

Masz jakieś ograniczenia czasowe? Ile powinna trwać rozgrywka na 4?
Okami030
Posty: 5
Rejestracja: 09 gru 2019, 11:42

Re: Pomoc w wyborze pierwszej gry dla rodziny 4 osobowej.

Post autor: Okami030 »

justtadream3 pisze: 11 gru 2019, 20:03 Hmm jak lubisz herosów to są w wersji planszowej :)
https://boardgamegeek.com/boardgame/108 ... gic-heroes
Ale osobiście nie polecam - o ile wszystko jest w miarę fajnie zrobione, w grze o tyle walka była dla mnie tragiczna - idziesz z 4 aniołami na 5 goblinów i przy złych rzutach możesz przegrać... Plus to jest chyba adaptacja HoMM 4 albo późniejszej - nie wiem, skończyłem na HoMM3.
Zombicide jak najbardziej na plus, banalne zasady, dużo frajdy, trochę strategii - fajny klimat, ale to rpg, z budowaniem/surowcami itp nie ma nic wspólnego.
Talisman też bym chyba odradził, o ile zasady są proste i przygoda fajna, to można w to czasem grać 5h i nie skończyć.

Masz jakieś ograniczenia czasowe? Ile powinna trwać rozgrywka na 4?
Myślę że takie 1,5h max, żeby się nie przejadło i nie znudziło.
ODPOWIEDZ