Gra o budowaniu, rozwijaniu i sprzedawaniu

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Baldwin
Posty: 8
Rejestracja: 04 sty 2020, 08:41
Has thanked: 12 times

Gra o budowaniu, rozwijaniu i sprzedawaniu

Post autor: Baldwin »

Poszukuję gry do 200 zł, dla 3-5 osób, takiej, która nie odstraszy. Proszę o pomoc :)

Opiszę mniej więcej grę idealną na ten moment, może znajdzie się coś zbliżone :)

- zbieranie surowców,
- budowanie manufaktur, budynków,
- sporo interakcji takiej jak transakcje pomiędzy graczami czy nawet elementy kooperacji,
- jeśli na mapie to realnej/historycznej, jesli nie tona abstrakcyjnej planszy
- gra się w zasadzie na głównej planszy,
- ładne wykonanie planszy, kart i innych elementów gry

W zasadzie poszukuję czegoś jak mocno uproszczone Brass. Czegoś w rodzaju Everdell tylko z większą interakcją ekonomiczną. Coś jak Filary Ziemi, jednak mniej ograniczonej tematycznie.

Nie chcę nikogo zniechęcić złożonością, jednak zachęcić możliwością rozwoju swoich własności. Nie odstraszać ilością elementów, ale zauroczyć mnogością barwnych surowców. W końcu nie zanudzić się we własnych poletkach tylko prowadzić transakcję, napędzać własne przedsiębiorstwa. No i mimo wszystko rywalizować :)
rutra1992
Posty: 432
Rejestracja: 18 lis 2018, 22:34
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 113 times

Re: Gra o budowaniu, rozwijaniu i sprzedawaniu

Post autor: rutra1992 »

Może Puerto Rico? Spokojnie za poniżej 100 pln kupisz. Budujesz miasto i plantacje na wyspie, plantacje produkują zasoby które sprzedajesz za pieniądze lub eksportujesz za punkty zwycięstwa. Interakcji bezpośredniej nie ma, ale każdy ruch ktory robisz robią też wszyscy gracze, więc zdecydowanie musisz brać pod uwagę co się dzieje u innych. Każdy ma swoja plansze z wyspa i do tego jest glowna plansza z budynkami.
tomg
Posty: 401
Rejestracja: 02 gru 2019, 00:00
Has thanked: 121 times
Been thanked: 154 times

Re: Gra o budowaniu, rozwijaniu i sprzedawaniu

Post autor: tomg »

Klany Kaledonii nie odpowiadają może w 100% podanym kryteriom ale sugeruje ich rozważenie
grubass
Posty: 19
Rejestracja: 19 sie 2012, 19:32
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Re: Gra o budowaniu, rozwijaniu i sprzedawaniu

Post autor: grubass »

Le havre?
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 813
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 296 times
Kontakt:

Re: Gra o budowaniu, rozwijaniu i sprzedawaniu

Post autor: Grzdyll »

Bardzo możliwe, że to czego szukasz to Chinatown. Niestety dzisiaj z dostępnością bardzo słabo ale warto poszukać bo to świetna gra (i jest wariant na 6 graczy, który działa również bardzo dobrze).
Baldwin
Posty: 8
Rejestracja: 04 sty 2020, 08:41
Has thanked: 12 times

Re: Gra o budowaniu, rozwijaniu i sprzedawaniu

Post autor: Baldwin »

Dziękuję wszystkim! Chinatown niedostępne, a szkoda, bo dla zatwardziałych, wiecznych fanów Monopoly świetnie by podeszło na zachętę ;)
Puerto Rico wygrywa ceną, ale Klany Kaledonii wydają się idealne jako kolejny poziom wtajemniczenia :)
Dzięki, będę próbował!
Awatar użytkownika
birdm
Posty: 155
Rejestracja: 13 lip 2018, 10:53
Has thanked: 8 times
Been thanked: 27 times

Re: Gra o budowaniu, rozwijaniu i sprzedawaniu

Post autor: birdm »

Puerto Rico bardzo fajnie się wpisuje w większość założeń za wyjątkiem interakcji. Le Havre - również wpisuje się idealnie, ale interakcja też minimalna. Caylus mogę polecić, chociaż tam też nie ma interakcji/handlowania, ale za to zdarzają się elementy sojuszu(przynajmniej w naszych grach). Może Architekci Zachodniego Królestwa - zbierasz, budujesz, grasz na planszy, interakcja w postaci aresztowań, dodatkowo mechanizm cnoty jest fajny, brak natomiast handlu i coop.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Gra o budowaniu, rozwijaniu i sprzedawaniu

Post autor: warlock »

Myślę, że powinieneś sprawdzić Wysokie Napięcie. Na 3 osoby jest takie se, ale na 4-5 działa świetnie.
Palmer
Posty: 1266
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 188 times

Re: Gra o budowaniu, rozwijaniu i sprzedawaniu

Post autor: Palmer »

Baldwin pisze: 07 sty 2020, 10:01

W zasadzie poszukuję czegoś jak mocno uproszczone Brass.
Jest coś takiego, nawet tego samego autora - Age of industry. Łatwiejsze w ogarnięciu, możliwość rozgrywki do 5 osób i kilka dodatków wprowadzającyh urozmaicenia mechaniczne, a nie tylko nową mape.
Tylko nie mam pojęcia jak z dostępnością.
Awatar użytkownika
Rigidigi
Posty: 700
Rejestracja: 14 gru 2015, 16:31
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 92 times
Been thanked: 87 times

Re: Gra o budowaniu, rozwijaniu i sprzedawaniu

Post autor: Rigidigi »

Baldwin pisze: 08 sty 2020, 21:41 Dziękuję wszystkim! Chinatown niedostępne, a szkoda, bo dla zatwardziałych, wiecznych fanów Monopoly świetnie by podeszło na zachętę ;)
Puerto Rico wygrywa ceną, ale Klany Kaledonii wydają się idealne jako kolejny poziom wtajemniczenia :)
Dzięki, będę próbował!
Po przeczytaniu samego tytułu tego wątku, pierwsze co pomyślałem to właśnie Klany Kaledoni.
Znakomita gra dającą mnóstwo możliwości.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Gra o budowaniu, rozwijaniu i sprzedawaniu

Post autor: warlock »

Po przeczytaniu samego tytułu tego wątku, pierwsze co pomyślałem to właśnie Klany Kaledoni.
Pytanie tylko czy to gra prostsza od Brassa ;). Grałem raz, podobało mi się bardzo, ale to w sumie nadal ciężka pozycja.
Awatar użytkownika
Rigidigi
Posty: 700
Rejestracja: 14 gru 2015, 16:31
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 92 times
Been thanked: 87 times

Re: Gra o budowaniu, rozwijaniu i sprzedawaniu

Post autor: Rigidigi »

warlock pisze: 13 sty 2020, 15:49 Pytanie tylko czy to gra prostsza od Brassa ;). Grałem raz, podobało mi się bardzo, ale to w sumie nadal ciężka pozycja.
Moja niespełna 10 letnia córka walczy na siedliska aż miło.. 8)
W moim odczuciu zasady są bardzo proste, instrukcja jest dobrze napisana, nie pozostawia niedomówień.
Trudność na początku może sprawić mnogość opcji i znalezienia dobrych zależności co produkować, co kupować itp. Pamiętam, że na początku mieliśmy trudność w ogarnięciu siedlisk.
Każda partia pozostawia niedosyt, że coś można było zrobić lepiej. Losowość w zasadzie nie występuje, partie są szybkie, nie ma downtime'u nawet przy 4os. Z reguły przegrywam, ale partyjki nigdy nie odmówię.
Jedynie same klany wydają się być nierówne, więc często decydujemy się na grę bez nich.
ODPOWIEDZ