Everdell czy clank w kosmosie?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Usul
Posty: 306
Rejestracja: 29 sie 2006, 19:31
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Everdell czy clank w kosmosie?

Post autor: Usul »

Słuchajcie a prosty wybór - szukam gry "rodzinnej", czyli typowego gateway'a - everdell czy clank w kosmosie (w kosmosie, bo normalny mi nie podszedł, a podobno kosmos ma większą kontrolę) ? Z wielu gier tego typu (gateway'ow) jakie przewaliłem został reykholt, jako gra z prostymi zasadami i ślicznie wydana (a to ważne dla początkujących). Wszelkie catany są nie dla mnie - mam pewien próg "prostości", którego nie chcę przekraczać.
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4076
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: brazylianwisnia »

Everdell to nie jest gateway. Taki mianem okresla sie gry takie jak TTR czy Dixit. Everdell to next step.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
Usul
Posty: 306
Rejestracja: 29 sie 2006, 19:31
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Everdell (James A. Wilson)

Post autor: Usul »

brazylianwisnia pisze: 15 sty 2020, 23:31 Everdell to nie jest gateway. Taki mianem okresla sie gry takie jak TTR czy Dixit. Everdell to next step.
Ok, to ja używam next step'ów jako gateway'ów, żeby prostota nie zabijała :) Ale pytanie dalej - clank czy everdell ?
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Everdell czy clank w kosmosie?

Post autor: AnimusAleonis »

Jak brazylianwisnia powyżej zdecydowanie nie nazwałbym Everdella gateway-em... osobiście też chyba nawet nie wyciągnął bym Everdell jako "next step" po tym jak grupa się oswoi z gateway-ami... no ale to już trochę off-top :p

Z tych dwóch bym wybrał raczej Clank! In! Space!, wydaje mi się to bardziej "rodzinną" z większą dozą interakcji opcją, innymi słowy, jakbym chciał z rodziną/znajomymi się zabawić i trochę pośmiać nad planszówką, taki "good time", to bym zdecydowanie wyciągnął Clank niż Everdell na stół. ALE dodam że jeśli Clank oryginalny Ci kompletnie nie podszedł to bym proponował, w miarę możliwości, spróbować przed kupnem, bo gry są inne ale nie aż tak inne, my preferujemy oryginał, i In! Space! już nie mamy, ale główną różnicę którą zapamiętałem to to że w In! Space! nie można po prostu wbiec, wziąć pierwsze lepsze barachło, i wybiec, co trochę jest piętą Achillesa pierwowzoru, jednak dzięki temu rozgrywka jest też i dłuższa i trochę bardziej złożona... jakby nie było to bardzo podobne gry.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
Gosiek
Posty: 440
Rejestracja: 15 gru 2017, 13:28
Lokalizacja: W-wa
Has thanked: 417 times
Been thanked: 87 times
Kontakt:

Re: Everdell czy clank w kosmosie?

Post autor: Gosiek »

Jeżeli gra ma być "ślicznie wydana", to Clank raczej odpada. O ile ilustracje na kartach są ok, a w samej grze jest sporo geekowskich nawiązań do popkultury, to plansza jest po prostu czarna i brzydka jak noc listopadowa.

W kryterium "ładności" Everdell jes poza zasięgiem większości gier.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Everdell czy clank w kosmosie?

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Niestety ale obie są dobre! :D
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Marooned
Posty: 55
Rejestracja: 04 lut 2020, 12:05
Has thanked: 13 times
Been thanked: 22 times

Re: Everdell czy clank w kosmosie?

Post autor: Marooned »

Usul pisze: 15 sty 2020, 23:22czy clank w kosmosie (w kosmosie, bo normalny mi nie podszedł, a podobno kosmos ma większą kontrolę) ?
Everdell nie znam, ale odniosę się do cytatu. Jak już wspomniano, jeśli Clank nie podszedł, to nie szedłbym w jego kosmiczną wersję. Mam obie, gramy prawie co dzień, obie lubimy, ale to generalnie identyczna mechanika. Kosmos wprowadził kilka niuansów jak wymuszenie większego chodzenia po planszy zamiast szybkiego wbiegnięcia i ucieczki czy ograniczenie do jednego artefaktu, ale to są niuanse. Gdyby przemalować tę wersję na podziemia to nadal byłby klimat oryginału.

Dla mnie podstawka jest prostsza i ładniejsza (i raczej ją wybieram by kogoś wprowadzić w grę), za to kosmos ma może mniej czytelną i nieco brzydszą planszę, ale nadrabia rozgrywką, 48 wariantami planszy, nieco większym skomplikowaniem (hackowanie modułów, kryształy, kontrabanda, teleporty) i odniesieniami do popkultury praktycznie na każdej karcie.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10882
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3349 times
Been thanked: 3205 times

Re: Everdell czy clank w kosmosie?

Post autor: japanczyk »

Usul pisze: 15 sty 2020, 23:22 Słuchajcie a prosty wybór - szukam gry "rodzinnej", czyli typowego gateway'a - everdell czy clank w kosmosie (w kosmosie, bo normalny mi nie podszedł, a podobno kosmos ma większą kontrolę) ? Z wielu gier tego typu (gateway'ow) jakie przewaliłem został reykholt, jako gra z prostymi zasadami i ślicznie wydana (a to ważne dla początkujących). Wszelkie catany są nie dla mnie - mam pewien próg "prostości", którego nie chcę przekraczać.
jesli w Clanku brakuje Ci kontroli, to everdella nawet nie próbuj :P
Ja nie lubie Clanka w kosmosie, mimo lepszej i ciekawszej mechaniki ta gra jest brzydka (stacja kosmiczna)

Jak Ci sie podoba suchutki Reykholt to może spróbuj czegos innego - Dice City, Altiplano, Pięć Klanów, Root?
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2017
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1493 times
Been thanked: 1142 times

Re: Everdell czy clank w kosmosie?

Post autor: Bruno »

japanczyk pisze: 04 lut 2020, 13:20
Usul pisze: 15 sty 2020, 23:22 Słuchajcie a prosty wybór - szukam gry "rodzinnej"
może spróbuj ... Root?
Seriously? 😉
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4500
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1659 times
Been thanked: 2084 times

Re: Everdell czy clank w kosmosie?

Post autor: PytonZCatanu »

japanczyk pisze: 04 lut 2020, 13:20 Jak Ci sie podoba suchutki Reykholt to może spróbuj czegos innego - Dice City, Altiplano, Pięć Klanów, Root?
Widzę, że choroba z Facebooka przelewa się na forum.

Gość zadał pytanie, dał dość precyzyjne wytyczne czego oczekuje, ale uj z tym, napisze sobie jakie ja lubię gry. Root jako gateway?!? A ja lubię Projekt Gaja.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10882
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3349 times
Been thanked: 3205 times

Re: Everdell czy clank w kosmosie?

Post autor: japanczyk »

PytonZCatanu pisze: 05 lut 2020, 15:16
japanczyk pisze: 04 lut 2020, 13:20 Jak Ci sie podoba suchutki Reykholt to może spróbuj czegos innego - Dice City, Altiplano, Pięć Klanów, Root?
Widzę, że choroba z Facebooka przelewa się na forum.

Gość zadał pytanie, dał dość precyzyjne wytyczne czego oczekuje, ale uj z tym, napisze sobie jakie ja lubię gry.
Słuchajcie a prosty wybór - szukam gry "rodzinnej", czyli typowego gateway'a - everdell czy clank w kosmosie (w kosmosie, bo normalny mi nie podszedł, a podobno kosmos ma większą kontrolę) ? Z wielu gier tego typu (gateway'ow) jakie przewaliłem został reykholt, jako gra z prostymi zasadami i ślicznie wydana (a to ważne dla początkujących). Wszelkie catany są nie dla mnie - mam pewien próg "prostości", którego nie chcę przekraczać.
Ja mu odpowiedziałem
japanczyk pisze:jesli w Clanku brakuje Ci kontroli, to everdella nawet nie próbuj :P
i doradziłem co uważam, że mogło mu sie podobać przy takim podejsciu

Wiec... %^&^%& :P
ODPOWIEDZ