Co jeśli nie Everdell...

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
czarny kapelusz
Posty: 165
Rejestracja: 20 wrz 2017, 23:19
Has thanked: 70 times
Been thanked: 74 times

Co jeśli nie Everdell...

Post autor: czarny kapelusz »

Swego czasu miałem okazję wysłuchać tłumaczenia zasad i gra wskoczyła na mój radar. Wykładanie silniczka z kart to jest coś, co lubię i chcę robić :) Czekałem tylko na wersję polską. I wszystko świetnie tylko jedna wątpliwość, jedno zdanie powtarzające się w wielu recenzjach budzi mój niepokój: "świetnie nadaje się do wprowadzenia nowych graczy"... I teraz mam dylemat, gram z mocno ograną rodziną więc liczyłem na coś głębszego... Może polecicie coś co mogło by tę grę zastąpić dając przy tym większe pole do wysiłku dla tych szarych komórek które nam jeszcze zostały? A może inaczej? Olać to i kupować ciesząc się tym jak to pięknie wygląda? A może jeszcze inaczej - mylę się i kupować bo ta gra nawet graczom dostarczy satysfakcji z rozgrywki? To jak ludziska? Pomożecie??
xilk
Posty: 911
Rejestracja: 15 paź 2014, 19:16
Has thanked: 1074 times
Been thanked: 102 times

Re: Co jeśli nie Everdell...

Post autor: xilk »

Olej to i graj z przyjemnością.

A jak szukasz ładnych gier, to trochę jest ich na rynku i to w różnych kategoriach. Wszystko zależy czego szukasz i dla ilu osób.
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Co jeśli nie Everdell...

Post autor: Blue »

Kupić jak jesteś nakręcony i nie masz szans gdzieś przetestować, nie podejdzie to sprzedać stracisz pewnie max 20-30zł, bo gra jest oblegana, jak jesteś z dużego miasta i ktoś podjedzie osobiście, to może nawet mniej.

Jak rodzina ograna rób draft początkowej ręki i zobacz jak pójdzie, ew Terraformacja Marsa na poziom wyżej ;).
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Co jeśli nie Everdell...

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Ķupić! Dobra gra, daje spore możliwości do pokombinowania.
Ewentualnie mogę polecić wiadomo co, czyli Terraformacja Marsa.
Właściwie to nieważne co wybierzesz, Rebel i tak z tego skorzysta :wink:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Co jeśli nie Everdell...

Post autor: Blue »

Dr. Nikczemniuk pisze: 18 sty 2020, 14:07 Właściwie to nieważne co wybierzesz, Rebel i tak z tego skorzysta :wink:
Wingspan-Everdell-Terraformacja

niby tak ;), na pewno skorzysta skarbówka nawet jeżeli weźmie coś zupełnie innego, jak tylko nie kupi z 2 ręki ;).
Hanako
Posty: 19
Rejestracja: 02 gru 2019, 14:39
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Re: Co jeśli nie Everdell...

Post autor: Hanako »

Podpinam się do tematu :) a coś jeszcze możecie polecić poza Everdellem i Terraformacją? Szczególnie to wymienianie zasobów podoba mi się bardzo :D
Moja [narazie mała] kolekcja :)

"KOTY, stwierdził w końcu. KOTY SĄ MIŁE."
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Co jeśli nie Everdell...

Post autor: Blue »

W sensie wymiana zasobów na karty, czy pozyskiwanie zasobów z worker placement?
Awatar użytkownika
KurikDeVolay
Posty: 991
Rejestracja: 25 paź 2018, 11:45
Lokalizacja: Milicz/Krotoszyn
Has thanked: 993 times
Been thanked: 433 times

Re: Co jeśli nie Everdell...

Post autor: KurikDeVolay »

Pory Roku. Nie gram w nie za często, ale ciągle znajdują miejsce w serduszku. Wymiana 4 zasobów, budowanie silniczka żeby to działało jak najsprawniej i ciułanie punktów. Pięknie wydana gra, sama podstawka sprawia TONY radochy z przewalania żetoników. Draft kostek gwarantuje regrywalność i brak nudy.
Alternatywa to Res Arcana, wyścig po 10 punktów. Ale w RA już nie mam tego wrażenia "lekkości", które towarzyszy mi przy porach roku. Kopci mi zwoje od początku do końca.
Awatar użytkownika
czarny kapelusz
Posty: 165
Rejestracja: 20 wrz 2017, 23:19
Has thanked: 70 times
Been thanked: 74 times

Re: Co jeśli nie Everdell...

Post autor: czarny kapelusz »

No dobra, czytając różne opinie stwierdziłem jednak,że Everdell niestety nie dla mnie... w między czasie jakoś tak uśmiechnęła się do mnie i przekonała do zakupu Res Arcana. Po pierwszej partii jestem zauroczony.
A Everdell? - z ochotą i ciekawością gdzieś w to kiedyś zagram by zobaczyć czy słusznie sobie tego odmawiam :)
Hanako
Posty: 19
Rejestracja: 02 gru 2019, 14:39
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Re: Co jeśli nie Everdell...

Post autor: Hanako »

Blue pisze: 30 sty 2020, 15:17 W sensie wymiana zasobów na karty, czy pozyskiwanie zasobów z worker placement?
Wymiana zasobów na karty. Worker placement mnie trochę przeraża (chcociaż nigdy nie grałam).

A tak szczerze to Everdell kusi mnie mega, tylko nie wiem czy moja ekipa zgodiz się na aż taką baśniową grafikę..
Moja [narazie mała] kolekcja :)

"KOTY, stwierdził w końcu. KOTY SĄ MIŁE."
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1598
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 636 times
Been thanked: 550 times

Re: Co jeśli nie Everdell...

Post autor: eveni »

Osadnicy: Narodziny Imperium lub 51 stan MS
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Co jeśli nie Everdell...

Post autor: jrz8888 »

Też myślałem nad Everdell.
Brałem również pod uwagę Wingspan / Na Skrzydłach.

Cenowo te gry, biorąc pod uwagę zawartość / grafikę, wypadają naprawdę ok.
Tylko nie przekonuje mnie tematyka. Jakoś nie widzę siebie grającego w gąszczu baśniowych zwierząt albo ptaków. Gry te kojarzą mi się bardziej jako gry familijne. Mógłbym rozważyć, sięgnąć po nie, ale pod warunkiem, że posiadałyby jakiś nowatorski mechanizm, którego na próżno szukać wśród innych pozycji. Tymczasem są to pozycje jakich wiele (bazuję na recenzjach, wprawdzie niewiele ich jest), nie zdają się czymś wyróżniać poza wykonaniem. Niech mnie ktoś wyprowadzi z błędu, jeśli takowy popełniam.
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Co jeśli nie Everdell...

Post autor: Blue »

W wingspan nie grałem, Everdell mnie rozczarowało, ale na pewno mechanika z przechodzeniem faz bez pasa jest niecodzienna. Mimo to wszystkie moje rozgrywki skończyły sie różnicą max 3 ruchów między graczami. Połączenie z worker placement w takim stylu tez jest dosc unikalne.
ODPOWIEDZ