Która z tych 3 gier? (Ankieta)

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!

Którą z tych 3 gier kupić?

Pola Arle
12
25%
Kawerna
16
33%
Epoka Kamienia
20
42%
 
Liczba głosów: 48

Awatar użytkownika
Mortinista
Posty: 362
Rejestracja: 17 wrz 2019, 23:57
Has thanked: 243 times
Been thanked: 158 times

Która z tych 3 gier? (Ankieta)

Post autor: Mortinista »

Cześć,

Szukam gry :
- euro o mechanice worker placement
- do zagrania najlepiej we 2-3 osoby
- tematyka farmerska lub ekonomiczno-uprawna
- wydana po polsku
- czas rozgrywki (nie więcej niż 3h)
- intuicyjne zasady gry / mało skomplikowane
- pudełko o szer. (9-11cm), wys. (29-35cm)

Posiadam :
- Klany Kaledonii
- Viticulture

Nie podeszły :
- Uczta dla Odyna
- Agricola
- Keyflower

Czekam na wyniki ankiety - pozdrawiam
Awatar użytkownika
trixon
Posty: 629
Rejestracja: 24 sie 2020, 10:08
Has thanked: 256 times
Been thanked: 288 times

Re: Która z tych 3 gier? (Ankieta)

Post autor: trixon »

Nie wiem z jakiego powodu Agricola nie podeszła. Ale na 99% w takim razie Kawerna również Ci nie podejdzie, bo mechanicznie gra jest bardzo podobna.
Zaznaczyłem pola arle, jednak nie grałem jeszcze w Ucztę dla Odyna więc nie wiem w jakim stopniu są spokrewnione i czy nie wprowadzę Cię w błąd. Spośród 3 wymienionych gier dla mnie Pola Arle są najlepsze, ale to personalne odczucie. Jest ryzyko, że jak 2 tytuły od Uwe Ci nie podeszły, to Pola Arle również okażą się niewypałem.
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Która z tych 3 gier? (Ankieta)

Post autor: Edwardo »

Uważam, że jak Agricola i Uczta dla Odyna nie podeszły to nikłe szanse, żeby inny Uwe taki jak Kawerna czy Pola Arle dały radę. Epoka kamienia będzie moim zdaniem lepszym wyborem przy takich założeniach.
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
autopaga
Posty: 1422
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 94 times
Been thanked: 318 times

Re: Która z tych 3 gier? (Ankieta)

Post autor: autopaga »

No nie powiedziałbym że jak agricola nie podeszła to kawerna też nie podejdzie. Rdzeń mechaniki jest ten sam, jednak draft w agricoli i rozgrywka pod jego realizację, a swoboda kawerny to dwa różne światy. Druga sprawa to w Kawernie masz 2 rundy mniej z tego co pamiętam, a na koniec planszetka gracza jest bardziej rozwinięta finalnie, także ja jestem #teamkawerna.

Co do uczty dla odyna, sam nie jestem do niej przekonany, kawerna, pola arle a nawet szklany szlak bardziej mi odpowiadają, zobaczymy gdzie uplasuje się le havre.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4668
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1213 times
Been thanked: 1419 times

Re: Która z tych 3 gier? (Ankieta)

Post autor: Mr_Fisq »

W kwestii Agricoli (zaznaczam, że moją opinię o tej grze opieram o pierwsze wydanie, wariant pełny - nie grywałem w rodzinny ) to pytanie co Ci konkretnie nie podpasowało?
Gry (Agricola-Kawerna) mechanicznie rzeczywiście są bardzo zbliżone, ale feeling już się różni. W Kawernie czuję większą swobodę wyboru drogi - nie muszę robić wszystkiego. Kołderka też nie jest tak krótka jak w Agricoli.
Za to rozgrywka w Kawernie wydaje się bardziej przewidywalna (przez brak losowych pomocników i usprawnień).

Myślę, że na podstawie powyższego możesz domniemywać, czy Kawerna ma szansę Ci się spodobać.
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
andrzejstrzelba
Posty: 558
Rejestracja: 03 gru 2019, 17:40
Has thanked: 244 times
Been thanked: 291 times

Re: Która z tych 3 gier? (Ankieta)

Post autor: andrzejstrzelba »

Epoka kamienia jest fajna, ale moim zdaniem nie na 2 osoby. Wiele razy grałem z synem i jak dla mnie średnio to wyglądało.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3357
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1280 times

Re: Która z tych 3 gier? (Ankieta)

Post autor: seki »

Biorąc podane kryteria najpewniej Epoka kamienia i ją też zaznaczyłem. Grałem we wszystkie. Ale fakt faktem, myślę że warto byłoby coś dorzucić do tej listy. Nic więcej cię nie interesuje?
rdbeni0
Posty: 402
Rejestracja: 19 sty 2020, 00:06
Has thanked: 65 times
Been thanked: 72 times

Re: Która z tych 3 gier? (Ankieta)

Post autor: rdbeni0 »

Ja mam Kawernę i Agricolę (obydwie gry lubię) - i jeżeli Ci nie podeszła Agricola/Kawerna, to Kawerna/Agricola też raczej Ci nie podejdzie. Pola Arle to teraz gra droga, trudno dostępna, mniej znana, no i również jest "ze stajni Rosenberga" - więc małe szanse, że się na to zdecydujesz. Pozostaje Epoka Kamienia, która - na dłuższą metę - w zestawieniu Kawerną/Agricolą jest znacznie słabsza, płytsza, mniej ciekawa. Natomiast jest znacznie szybsza w rozgrywce oraz początkowy setup trwa znacznie krócej.
ODPOWIEDZ