pierwsza gra dla 6 osób

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Nikto0
Posty: 56
Rejestracja: 24 lis 2020, 12:33
Has thanked: 13 times

pierwsza gra dla 6 osób

Post autor: Nikto0 »

Witam. Potrzebuję pomocy w wyborze gry od 2 do 6 osób. Są to osoby dorosłe i nie mieli dotąd styczności z planszowymi grami. Cena do 100zł. Raczej nie może być fantasy. :D
Awatar użytkownika
wrojka
Posty: 443
Rejestracja: 10 cze 2018, 00:00
Lokalizacja: Gdańsk Wrzeszcz
Has thanked: 220 times
Been thanked: 205 times

Re: pierwsza gra dla 6 osób

Post autor: wrojka »

Na 6 osób świetnie działa Wysokie Napięcie (edycja doładowana) [nówka ~115-120zł].
Mogę z całego serca polecić. Wystarczy jedna osoba, która dobrze ogarnia zasady by poprowadzić miłą rozgrywkę (są całkiem proste, poza 2-3 'corner casami' które dzieją się raz na całą rozgrywkę).

Naturalnie na 2 osoby nie jest tak emocjonująca (ciężko znaleźć coś, co działa wspaniale na całej szerokości 2-6 graczy)
Nikto0
Posty: 56
Rejestracja: 24 lis 2020, 12:33
Has thanked: 13 times

Re: pierwsza gra dla 6 osób

Post autor: Nikto0 »

A na mniej niż 6 osób a więcej niż 2 też dobrze działa?
Awatar użytkownika
Mortinista
Posty: 362
Rejestracja: 17 wrz 2019, 23:57
Has thanked: 243 times
Been thanked: 157 times

Re: pierwsza gra dla 6 osób

Post autor: Mortinista »

Cześć,

Z mojego doświadczenia wiem, że najlepiej sprawdzą się na 1-wszy raz lekkie imprezówki, jednak czy podejdą zależy od okazji(impreza/urodziny/poobiednie spotkanie) oraz rodzaju współgraczy (rodzina/znajomi).

Na początku unikaj gier z dużą ilością liczenia, skomplikowanych i mocno tematycznych.

Podrzucę kilka pomysłów :

- Karty przeciwko ludzkości/Karty Dżentelmenów/Loża Szyderców etc.
- Czarne Historie/(Nie)Powinieneś/Escape Room etc.
- Szeryf z Nottingham z dodatkiem/Colt Express/Tajniacy
- Ryzyk Fizyk/Pytania od Czapy/Tabu
- Sushigo! Party/7 Cudów Świata/Dixit

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
wrojka
Posty: 443
Rejestracja: 10 cze 2018, 00:00
Lokalizacja: Gdańsk Wrzeszcz
Has thanked: 220 times
Been thanked: 205 times

Re: pierwsza gra dla 6 osób

Post autor: wrojka »

Nikto0 pisze: 08 gru 2020, 11:35 A na mniej niż 6 osób a więcej niż 2 też dobrze działa?
Tak. Dobrym wyznacznikiem jest strona Board Game Geeks (BGG).
https://boardgamegeek.com/boardgame/2651/power-grid
Przy każdej grze możesz kliknąć Player count (2–6 Players, Community: 3-6, Best 4-5) która pokaże ci ankietę jak ludzie oceniali grę przy różnej ilości graczy.

Gdyby też tylko zbić liczbę graczy do 5 osób, to Wsiąść do Pociągu: Europa i Na Skrzydłach są świetne. Obecność 6 gracza często jest tym punktem granicznym między klasycznymi planszówkami a grami imprezowymi (Tajniacy, Dixit)
Ostatnio zmieniony 08 gru 2020, 12:01 przez wrojka, łącznie zmieniany 2 razy.
Nikto0
Posty: 56
Rejestracja: 24 lis 2020, 12:33
Has thanked: 13 times

Re: pierwsza gra dla 6 osób

Post autor: Nikto0 »

A tajniacy XXL nie będą za proste?
wujek2114
Posty: 149
Rejestracja: 14 sty 2015, 21:28
Lokalizacja: Wrocław (Górowo)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times

Re: pierwsza gra dla 6 osób

Post autor: wujek2114 »

Prohis + For Sale - taki zestaw za mniej niz 100 zł wyjdzie i na start idealnie będzie pasował
Bolidy - całkiem fajna jak na początek planszówek
Neuroshima Hex 3 - z doświadczenia zdecydowanie dla facetów. Na 6 osób potrzeba dowolne 2 dodatki wiec trochę więcej niż 100zł wyjdzie
Cyel
Posty: 2571
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1219 times
Been thanked: 1424 times

Re: pierwsza gra dla 6 osób

Post autor: Cyel »

No to też zależy co to za 6 osób. Czy to dziadkowie od lat na diecie TVP czy grupa znajomych z wydziału astrofizyki.

Ja bym powiedział: Concordia (z dodatkiem) Zadziała pięknie i na 6 i na 2 graczy.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Nikto0
Posty: 56
Rejestracja: 24 lis 2020, 12:33
Has thanked: 13 times

Re: pierwsza gra dla 6 osób

Post autor: Nikto0 »

A tajniacy XXL się sprawdzą? To jest dla 2 studentek kierunku artystycznego 2 uczniów z nimi grałam tylko raz w wyspę skye i w nic więcej nie grali i 2 rodziców którzy nie grają w planszówki Jaka jest regrywalność tej gry? :D
Awatar użytkownika
roadrunner
Posty: 536
Rejestracja: 22 sie 2013, 12:30
Has thanked: 261 times
Been thanked: 274 times

Re: pierwsza gra dla 6 osób

Post autor: roadrunner »

Tylko 7 cudów świata. Oferuje cechy b. dobrej planszówki bez ujmy dla żadnej z tych cech z powodu </=6 liczby graczy. A jak ktoś się dorobi dziecka/dziewczyny/faceta - w 7 sztuk zagra się równie dobrze.
Te cechy wymienię kolejno wg tych, jakie imo najważniejsze dla wysokiej satysfakcji z rozgrywki.

Regrywalność - ogromna.
Zmienny układ startowy - gwarantowany różnymi planszami cudów.
Nieprzewidywalny przebieg rozgrywki - zawsze.
Głębia decyzji - potężna.
Strategiczna różnorodność - możesz wygrać na naukę, bitwy, budynki publiczne, "połączenia", cud, produkcję zorientowaną na kasę od sąsiadów i wymagające dywersyfikacji zasobów karty III Ery i, oczywiście, dowolny miks powyższych.
Przystępność - osoba grająca pierwszy raz dzięki dobrej rozkminie może zawsze pokonać wyjadacza. Wyjadacz musi co prawda zagrać trochę "poniżej par", ale wciąż.
Dobra cena - nówki, oczywiście, powyżej 140. Jednak wystarczy się rozejrzeć po drugim obiegu (olx, allegro, pegaz) i łatwo znajdziesz poniżej stówki, czasem i w folii. Na forum podstawka trafia na sprzedaż bardzo rzadko. Bo to dobra gra jest.
Możliwości - po 20+ partiach podstawka może się lekko przejeść. Z dodatkami na pokładzie mnie się nie przejadła, a mam 50+ rozgrywek. Jako dodatki najpierw polecam (bardzo) Liderów, Liderów jubileuszowych, promo Liderów (Stevie Wonder itd.) oraz Wonder Pack. Nie polecam Miast i Babelu. Po przekroczeniu 30 partii możecie rozważyć Armadę.
Uniwersalność - bliska doskonałości, gra imo nadaje się w równym stopniu dla graczy casualowych do herbatki, co dla hardkorowych gamerów walczących do ostatniej karty o każdy punkt.

To ostatnie mówię z pełnym przekonaniem - miewałem partie, gdzie pięciu graczy było na dystansie 4 punktów. Czterech, bo w pakiecie był remis.
Mam | Mogę zagrać | Udane transakcje: 100+ na forum, 6 na FB
Hejtowałem Kaskadię przed tym, jak się opamiętaliście. ;)
Sprzedam: dobre gry @Dział Handlu | Kupię: Tokaido: Rozdroża i inne @Kupię
100P |> Moje top
Awatar użytkownika
Giermek
Posty: 182
Rejestracja: 18 paź 2014, 13:21
Lokalizacja: Słubice (płocki)
Has thanked: 50 times
Been thanked: 33 times

Re: pierwsza gra dla 6 osób

Post autor: Giermek »

Ja w takim gronie sięgam po Cytadelę. Nie przytłacza na start ilością elementów i zasad. Każdy łapie, że ma zbierać kasę i budować budynki. A w trakcie gry zaczyna się dostrzegać zdolności postaci i jak nimi grać. No i jest sporo zabawy przy "wbijaniu sobie szpilek", a to według mnie też istotne u ludzi, którzy nie grają w planszówki - by było dużo interakcji, a nie każdy sobie coś tam robi.
Awatar użytkownika
dawciu
Posty: 241
Rejestracja: 24 kwie 2012, 22:07
Has thanked: 16 times
Been thanked: 37 times

Re: pierwsza gra dla 6 osób

Post autor: dawciu »

Potwory w Tokio też na 6 osób latają. Ewentualnie jak gdzieś znajdziesz to Wazabi jest łatwe do przyswojenia na początek
Atk
Posty: 1390
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 491 times
Been thanked: 284 times

Re: pierwsza gra dla 6 osób

Post autor: Atk »

Temat jakbyś pytał gdzie szybko kupię colt express
Nikto0
Posty: 56
Rejestracja: 24 lis 2020, 12:33
Has thanked: 13 times

Re: pierwsza gra dla 6 osób

Post autor: Nikto0 »

Zastanawiam się nad Dixitem i siedmioma cudami świata, która z tych gier będzie lepsza? :D
j_g
Posty: 1976
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 500 times
Been thanked: 240 times

Re: pierwsza gra dla 6 osób

Post autor: j_g »

sushi go party.

dixit - bardzo leciutki, 7cudów - pełnoprawna gra, trudniejsza. zupełnie rozłączne gry, więc będzie Ci łatwo zdecydować która.
Awatar użytkownika
rebuzus
Posty: 138
Rejestracja: 31 sie 2014, 12:02
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 11 times
Been thanked: 21 times

Re: pierwsza gra dla 6 osób

Post autor: rebuzus »

Bierz 7 cudów - to dużo bardziej regrywalny tytuł. Dixit może się zbyt szybko znudzić jako pierwsza gra, raczej nadaje się jako tzw. filler na koniec planszówkowego wieczoru, kiedy nikomu się już nie chce myśleć :)
Zapraszam na kanał Po prostu planszówki - Twoje pięć minut z grami planszowymi
Nikto0
Posty: 56
Rejestracja: 24 lis 2020, 12:33
Has thanked: 13 times

Re: pierwsza gra dla 6 osób

Post autor: Nikto0 »

Naszła mnie refleksja nad zakupem i nie wiem czy wybrać cytadelę czy siedem cudów świata? :D
Nikto0
Posty: 56
Rejestracja: 24 lis 2020, 12:33
Has thanked: 13 times

Re: pierwsza gra dla 6 osób

Post autor: Nikto0 »

Proszę o nakierowanie mnie przy wyborze konkretnej pozycji, bo chciałabym już złożyć zamówienie. :D
Awatar użytkownika
rebuzus
Posty: 138
Rejestracja: 31 sie 2014, 12:02
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 11 times
Been thanked: 21 times

Re: pierwsza gra dla 6 osób

Post autor: rebuzus »

Ciągle brałbym 7 cudów, jest bardziej rozbudowana niż Cytadela. Dla mnie Cytadela to bardziej taka imprezówka plus - szybkie rundy, a mimo to ciekawe decyzje, ale 7 cudów oferuje tych decyzji zdecydowanie więcej.
Zapraszam na kanał Po prostu planszówki - Twoje pięć minut z grami planszowymi
figeh
Posty: 1
Rejestracja: 15 gru 2020, 16:37

Re: pierwsza gra dla 6 osób

Post autor: figeh »

ciężko znaleźć coś, co działa wspaniale na całej szerokości 2-6 graczy. sprobuj Wysokie Napięcie, Czarne Historie, Colt Express
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1476
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 715 times

Re: pierwsza gra dla 6 osób

Post autor: arturmarek »

Jeśli będzie często grane w 2 osoby to odradzam 7 cudów.
Tajniacy + Tajniacy Duet polecam (Każda ok. 50zł), zaleca się wymieszanie.
Nikto0
Posty: 56
Rejestracja: 24 lis 2020, 12:33
Has thanked: 13 times

Re: pierwsza gra dla 6 osób

Post autor: Nikto0 »

Już zamówiłam siedem cudów świata jest praktycznie 6 potencjalnych graczy więc myślę że trzech uczestników się zbierze :D
Nikto0
Posty: 56
Rejestracja: 24 lis 2020, 12:33
Has thanked: 13 times

Re: pierwsza gra dla 6 osób

Post autor: Nikto0 »

Wybrałam siedem cudów świata i to była dobra decyzja, rodzinie się podoba grają prawie codziennie. :D
Awatar użytkownika
Mortinista
Posty: 362
Rejestracja: 17 wrz 2019, 23:57
Has thanked: 243 times
Been thanked: 157 times

Re: pierwsza gra dla 6 osób

Post autor: Mortinista »

To super, że podeszło. U mnie 7 Cudów nie siadło. Gra ma świetną mechanikę jednak temat doklejony na siłę. Różne drogi do zwycięstwa są super jednak to tylko budowanie silniczka i walka o punkty.

Na dużą ilość osób polecam już trochę droższe :
- Formuła D, Bolidy, Wielka Pętla (czyli wyścigi)
- Spartakus ( będzie nowa wersja, intrygi 😃)
- Na Skrzydłach (pięknie wykonana, odpręża)
- Lords of Waterdeep ( Worker Placement + D&D)
- Sherlock, Detektyw, Kroniki (Duża Imersja)
Kamila_S
Posty: 9
Rejestracja: 18 gru 2020, 22:50
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: pierwsza gra dla 6 osób

Post autor: Kamila_S »

Cześć :D
od 9 marca będziesz mógł kupić grę Dinobus, dokładnie od 2 do 6 graczy :D myślę, że to przyjemna gra wejściowa, nie jest zbyt skomplikowana, ale wymaga myślenia ;) :D
https://www.facebook.com/DinobusCOR3
ODPOWIEDZ