Gra karciana bez żetonów, planszy, pionków itp.

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Crystiano02
Posty: 13
Rejestracja: 29 wrz 2020, 21:48

Gra karciana bez żetonów, planszy, pionków itp.

Post autor: Crystiano02 »

Witam :)

od jakiegoś czasu trochę gramy z żoną w gry karciane. Najbardziej przypadło nam do gustu Star Realms z paroma dodatkami oraz Fantastyczne Światy, poza tym graliśmy też w Samotną Wyspę. Szukamy innych gier dla 2 osób, ale żeby opierały się tylko na kartach, bez całej palety dodatków w postaci plansz, figurek, żetonów, znaczników itp elementów. Co możecie doradzić? Interesują nas gry w klimatach s-f, fantasy, przygodowe, polityczno-historyczne, cena powiedzmy do 100 zł (no chyba że będzie super :)). Czytałem, że kiedyś była gra karciana Veto, obecnie niedostępna, to też byłoby coś :) Oczywiście z gier podobnych do Star Realms czekam na dodruk Hero Realms :D Czytam sobie o grze Zaginione Miasta, niby jest tam plansza ale można grać bez niej, to prawda?

Czy znacie i polecacie tytuły takie jak: Puerto Rico, Ragers: Mistrzowie Areny, Fluxx Rick i Morty, Siedem, Keyforge?

Zależy nam, żeby faktycznie była to gra dla dwóch osób (tak jak wspomniane Star Realms) a nie tylko coś z opcjonalną, słabą rozgrywką dla 2 no i żeby była regrywalna.

Będę wdzięczny za sugestie, bo gier jest naprawdę dużo a ja jestem laikiem w temacie :D

Pozdrawiam,

Crystiano02
Awatar użytkownika
Szewa
Posty: 866
Rejestracja: 10 sie 2016, 12:33
Has thanked: 353 times
Been thanked: 501 times

Re: Gra karciana bez żetonów, planszy, pionków itp.

Post autor: Szewa »

Village Green, DC Pojedynek, Pionierzy, Urbanista, ascension (jest planszetka na karty, ale można grać bez niej).
Top10:
1. A Song of Ice & Fire 2. Wojna o pierścień 3. Dominant Species 4. Brass: Birmingham 5. A Game of Thrones 2ed 6.Pax Renaissance 2ed 7. Tyrants of the Underdark 8. Zombicide:2nd 9. Empires: Age of Discovery
Honorowa: Lotr LCG
myszons
Posty: 73
Rejestracja: 29 kwie 2017, 23:14
Has thanked: 5 times
Been thanked: 22 times

Re: Gra karciana bez żetonów, planszy, pionków itp.

Post autor: myszons »

Witam

Moje propozycje:

1. Żelazna Kurtyna (mała planszetka plus kilka sześcianów)- polityka-historia
2. Epic Card Game od WWG (dwa znaczniki)- ubogie MTG
3. Space Hulk: Anioł Śmierci (niestety dostępna tylko z drugiej ręki) - świat WH40k
4. LE: Alien DBCG (plansza w postaci maty i 600 kart, tutaj budżet 2x większy jakieś 200 zł.) - horror
5. Elekt (kilka żetonów, ale czacha dymi)- świat postapo z horrorem
Crystiano02
Posty: 13
Rejestracja: 29 wrz 2020, 21:48

Re: Gra karciana bez żetonów, planszy, pionków itp.

Post autor: Crystiano02 »

Dzięki za odpowiedzi :)

Szewa - jeżeli chodzi o twoje propozycje czy Ascension jest w wersji PL? Podobają mi się Pionierzy i DC Pojedynek, szkoda jedynie, że jest "firmowy" bo pewnie gdyby dotyczył randomowego świata byłby tańszy. Ale pomysł i model gry bardzo ok :D

myszons: no "Żelazna Kurtyna" wygląda naprawdę ciekawie, te parę sześcianów przetrawię, grunt że bez planszy :) Epic card game też dobry, ale chyba tylko po angielsku? :(

Elekt też udany, szkoda, że trochę drogi :P Podobnie Dominion, zna ktoś?
Awatar użytkownika
Szewa
Posty: 866
Rejestracja: 10 sie 2016, 12:33
Has thanked: 353 times
Been thanked: 501 times

Re: Gra karciana bez żetonów, planszy, pionków itp.

Post autor: Szewa »

Crystiano02 pisze: 08 sty 2021, 20:13
Szewa - jeżeli chodzi o twoje propozycje czy Ascension jest w wersji PL? Podobają mi się Pionierzy i DC Pojedynek, szkoda jedynie, że jest "firmowy" bo pewnie gdyby dotyczył randomowego świata byłby tańszy. Ale pomysł i model gry bardzo ok :D
"Żelazna Kurtyna" wygląda naprawdę ciekawie, te parę sześcianów przetrawię, grunt że bez planszy :)
Niestety po angielsku.

A właśnie, także polecam Żelazną Kurtynę, świetna gra w tak niskiej cenie.
Top10:
1. A Song of Ice & Fire 2. Wojna o pierścień 3. Dominant Species 4. Brass: Birmingham 5. A Game of Thrones 2ed 6.Pax Renaissance 2ed 7. Tyrants of the Underdark 8. Zombicide:2nd 9. Empires: Age of Discovery
Honorowa: Lotr LCG
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1477
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 716 times

Re: Gra karciana bez żetonów, planszy, pionków itp.

Post autor: arturmarek »

Nie wiem jak z dostępnością, ale jak lubicie karcianki, to możecie przyjrzeć się grom LCG. Jeżeli konfrontacyjna to chyba najlepsza Android Netrunner, ale np. Gra o Tron też całkiem ciekawa. Z kooperacyjnych wszyscy zachwalają Arkham Horror LCG. W Androidzie i Grze o tron są jakieś żetony, ale bardzo mało.
dannte
Posty: 725
Rejestracja: 15 paź 2018, 21:52
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 103 times
Been thanked: 420 times

Re: Gra karciana bez żetonów, planszy, pionków itp.

Post autor: dannte »

Crystiano02 pisze: 08 sty 2021, 18:30Czytam sobie o grze Zaginione Miasta, niby jest tam plansza ale można grać bez niej, to prawda?
Tak, jeśli dobrze pamiętam to nowa edycja jest z planszą, ale gra zawsze składała się tylko z talii kart (reguły te same - chodzi o układanie kart w 5-6 torach).

Zaginione Miasta jak najbardziej polecam, to jest świetna gra dla dwóch osób.


Poza tym Battle Line (albo Schotten Totten), Jaipur, ale tylko jeśli nie przeszkadzają żetony aż tak bardzo. Tak czy siak, to są typowe gry karciane.

+1 dla Pionierów.

Mnie się dobrze grało też w Race for the Galaxy na dwie osoby, ale to jest gra dla 2-4, i też zawiera znaczniki (punkty).
Crystiano02
Posty: 13
Rejestracja: 29 wrz 2020, 21:48

Re: Gra karciana bez żetonów, planszy, pionków itp.

Post autor: Crystiano02 »

arturmarek pisze: 08 sty 2021, 20:32 Nie wiem jak z dostępnością, ale jak lubicie karcianki, to możecie przyjrzeć się grom LCG. Jeżeli konfrontacyjna to chyba najlepsza Android Netrunner, ale np. Gra o Tron też całkiem ciekawa. Z kooperacyjnych wszyscy zachwalają Arkham Horror LCG. W Androidzie i Grze o tron są jakieś żetony, ale bardzo mało.
Oj takie dokupowanie i zbieranie kart mnie nie interesuje, za duże koszty :D Kiedyś to przerabiałem przy Pokemonach z jakieś 18 lat temu :D
Tak, jeśli dobrze pamiętam to nowa edycja jest z planszą, ale gra zawsze składała się tylko z talii kart (reguły te same - chodzi o układanie kart w 5-6 torach).
Zaginione Miasta jak najbardziej polecam, to jest świetna gra dla dwóch osób.
Jeżeli da radę bez planszy to chętnie bym się skusił :)
Poza tym Battle Line (albo Schotten Totten), Jaipur, ale tylko jeśli nie przeszkadzają żetony aż tak bardzo. Tak czy siak, to są typowe gry karciane.

+1 dla Pionierów.
Schotten Totten wygląda ciekawie ale nie widzę ani na allegro ani w empiku :( Jaipur za bardzo żetonowy. Widzę, że Ci Pionierzy zbierają dobre opinie, a wydają się bardzo niepozorną grą :)
myszons
Posty: 73
Rejestracja: 29 kwie 2017, 23:14
Has thanked: 5 times
Been thanked: 22 times

Re: Gra karciana bez żetonów, planszy, pionków itp.

Post autor: myszons »

Crystiano02 pisze: 08 sty 2021, 20:13 Dzięki za odpowiedzi :)

Ciach...

myszons: no "Żelazna Kurtyna" wygląda naprawdę ciekawie, te parę sześcianów przetrawię, grunt że bez planszy :) Epic card game też dobry, ale chyba tylko po angielsku? :(

Elekt też udany, szkoda, że trochę drogi :P
W tej chwili Epic tylko EN (ale polski wydawca obiecał po oganięciu HR wydać w PL).
Elekt jest teraz w promocji za 109 zyla za CS, warto.
Crystiano02
Posty: 13
Rejestracja: 29 wrz 2020, 21:48

Re: Gra karciana bez żetonów, planszy, pionków itp.

Post autor: Crystiano02 »

dannte pisze: 08 sty 2021, 20:35Zaginione Miasta jak najbardziej polecam, to jest świetna gra dla dwóch osób.
A czymś się różnią "Zaginione miasta" od "Zaginione miasta: Pojedynek"?
W tej chwili Epic tylko EN (ale polski wydawca obiecał po oganięciu HR wydać w PL).
Elekt jest teraz w promocji za 109 zyla za CS, warto.
To mam dylemat, bo za tą cenę będę miał Żelazną Kurtynę + Pionierów + coś jeszcze.

Osobiście kusi mnie ta gra "Siedem", ktoś coś podpowie? Kojarzy mi się trochę z "Fantastycznymi Światami", pasują mi takie gry :) https://www.empik.com/foxgames-gra-karc ... ,zabawki-p
myszons
Posty: 73
Rejestracja: 29 kwie 2017, 23:14
Has thanked: 5 times
Been thanked: 22 times

Re: Gra karciana bez żetonów, planszy, pionków itp.

Post autor: myszons »

Crystiano02 pisze: 08 sty 2021, 21:16
dannte pisze: 08 sty 2021, 20:35Zaginione Miasta jak najbardziej polecam, to jest świetna gra dla dwóch osób.
A czymś się różnią "Zaginione miasta" od "Zaginione miasta: Pojedynek"?
W tej chwili Epic tylko EN (ale polski wydawca obiecał po oganięciu HR wydać w PL).
Elekt jest teraz w promocji za 109 zyla za CS, warto.
To mam dylemat, bo za tą cenę będę miał Żelazną Kurtynę + Pionierów + coś jeszcze.

Osobiście kusi mnie ta gra "Siedem", ktoś coś podpowie? Kojarzy mi się trochę z "Fantastycznymi Światami", pasują mi takie gry :) https://www.empik.com/foxgames-gra-karc ... ,zabawki-p
To bierz Żelazną z Pionierami i na imprezę dodaj Eksplodujące Kotki :P
dannte
Posty: 725
Rejestracja: 15 paź 2018, 21:52
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 103 times
Been thanked: 420 times

Re: Gra karciana bez żetonów, planszy, pionków itp.

Post autor: dannte »

Crystiano02 pisze: 08 sty 2021, 21:16A czymś się różnią "Zaginione miasta" od "Zaginione miasta: Pojedynek"?
http://galakta.pl/lost-cities-pojedynek ... jmy-razem/ - dodatkowe karty celów i 6 zamiast 5 torów kart.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4633
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1026 times
Been thanked: 1942 times

Re: Gra karciana bez żetonów, planszy, pionków itp.

Post autor: warlock »

Najlepsza karcianka w małym pudełku, czyli Innovation https://www.planszomania.pl/strategiczn ... ition.html ;). Jeśli angielski to nie problem, to jak podejdzie, to masz grę na dziesiątki wieczorów ;).
Crystiano02
Posty: 13
Rejestracja: 29 wrz 2020, 21:48

Re: Gra karciana bez żetonów, planszy, pionków itp.

Post autor: Crystiano02 »

myszons pisze: 08 sty 2021, 21:29 To bierz Żelazną z Pionierami i na imprezę dodaj Eksplodujące Kotki :P
Haha to dopiero ciekawa gra :D
http://galakta.pl/lost-cities-pojedynek ... jmy-razem/ - dodatkowe karty celów i 6 zamiast 5 torów kart.
Czyli bardziej rozbudowana wersja :) Sorry jak zadaję głupie pytania, ale przy natłoku różnych dodatków, pakietów itp można się pogubić :)
Najlepsza karcianka w małym pudełku, czyli Innovation https://www.planszomania.pl/strategiczn ... ition.html ;). Jeśli angielski to nie problem, to jak podejdzie, to masz grę na dziesiątki wieczorów ;).
Znajomości angielskiego pozwalającej na grę w bardziej rozbudowane tytuły niestety nie mam :( Ale czy to nie ta gra?

https://www.rebel.pl/gry-planszowe/innowacje-23554.html
Uncle_Grga
Posty: 560
Rejestracja: 30 lis 2019, 12:07
Has thanked: 86 times
Been thanked: 284 times

Re: Gra karciana bez żetonów, planszy, pionków itp.

Post autor: Uncle_Grga »

Arboretum
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4633
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1026 times
Been thanked: 1942 times

Re: Gra karciana bez żetonów, planszy, pionków itp.

Post autor: warlock »

Crystiano02 pisze: 08 sty 2021, 21:56
myszons pisze: 08 sty 2021, 21:29 To bierz Żelazną z Pionierami i na imprezę dodaj Eksplodujące Kotki :P
Haha to dopiero ciekawa gra :D
http://galakta.pl/lost-cities-pojedynek ... jmy-razem/ - dodatkowe karty celów i 6 zamiast 5 torów kart.
Czyli bardziej rozbudowana wersja :) Sorry jak zadaję głupie pytania, ale przy natłoku różnych dodatków, pakietów itp można się pogubić :)
Najlepsza karcianka w małym pudełku, czyli Innovation https://www.planszomania.pl/strategiczn ... ition.html ;). Jeśli angielski to nie problem, to jak podejdzie, to masz grę na dziesiątki wieczorów ;).
Znajomości angielskiego pozwalającej na grę w bardziej rozbudowane tytuły niestety nie mam :( Ale czy to nie ta gra?

https://www.rebel.pl/gry-planszowe/innowacje-23554.html
Tak, tylko że polska wersja tylko z drugiej ręki ;). I jest mniej czytelna graficznie, ale do przeżycia ;).
myszons
Posty: 73
Rejestracja: 29 kwie 2017, 23:14
Has thanked: 5 times
Been thanked: 22 times

Re: Gra karciana bez żetonów, planszy, pionków itp.

Post autor: myszons »

warlock pisze: 08 sty 2021, 21:48 Najlepsza karcianka w małym pudełku, czyli Innovation https://www.planszomania.pl/strategiczn ... ition.html ;). Jeśli angielski to nie problem, to jak podejdzie, to masz grę na dziesiątki wieczorów ;).
Muszę się zainteresować, taka Cywilizacja poprzez wieki tylko w pigułce.
Awatar użytkownika
czarny kapelusz
Posty: 165
Rejestracja: 20 wrz 2017, 23:19
Has thanked: 70 times
Been thanked: 74 times

Re: Gra karciana bez żetonów, planszy, pionków itp.

Post autor: czarny kapelusz »

Muszę się zainteresować, taka Cywilizacja poprzez wieki tylko w pigułce.
No absolutnie nie :)
Zupełnie inne wrażenia z rozgrywki, budowanie cywilizacji doklejone trochę na siłę. Niemniej grę bardzo polecam. Sprezentowałem kiedyś żonie i u nas bardzo się sprawdziła. Poczytaj o niej jednak trochę na forum bo nie jest to gra dla każdego.
Od siebie dodam jeszcze Najemników. Niedoceniona a bardzo dobra gra.
thegammer
Posty: 153
Rejestracja: 13 kwie 2017, 17:06
Has thanked: 15 times
Been thanked: 29 times

Re: Gra karciana bez żetonów, planszy, pionków itp.

Post autor: thegammer »

Posiadając Star Realms szkoda $$ na Hero Realms. To praktycznie te sama gry - inny temat, ale odczucia i mechanika gry identyczne. Miałem obydwie przy czym w Star Realms grało mi się lepiej. Wydaj $$ na inne, dobre gry.

Ktoś wspominał o Zaginionych Miastach to dobry tytuł Knizii, ale ciekawszy jest
Battle Line Medieval od GMT (też Knizia). Zaginione Miasta są bardziej płaskie i mniej angażujące.

Shards of Infinity - trochę ciekawsze StarRealms - masz karty instant, które możesz kupować z rynku i efekt mają natychmiastowy, dodatkowo zbierasz punkty mistrzostwa dzięki którym podnosisz swój poziom i możesz używać mocniejszych atrybutów kart.

Legendy Blue Moon - pojedynek z predefiniowanymi taliami, dostępne kilka frakcji - masz 3 figurki i plansze, ale to zbędne urozmaicenie. Często gramy bez tych elementów.

Android Netrunner - najlepsze na koniec :). Dużo o niej znajdziesz w necie i na forum. Najlepszy pojedynek na karty. Niestety linia zamknięta i dostępne z drugiej ręki.
shami
Posty: 36
Rejestracja: 31 lip 2015, 21:13
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Gra karciana bez żetonów, planszy, pionków itp.

Post autor: shami »

Może nie do końca w klimatach, o które pytasz i z wyglądu niepozorne, ale bardzo dobre jest "O mój zboże"
Ostatnio zmieniony 09 sty 2021, 13:53 przez shami, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: Gra karciana bez żetonów, planszy, pionków itp.

Post autor: trance-atlantic »

Zamki Burgundii wersja karciana - nawet kośćmi "rzucasz" przy pomocy kart. :)

Ale po pierwsze - zajmuje sporo miejsca na stole, choć dla mnie to nie wada a po drugie, to nie jest "mała" gra, na co mógłby wskazywać rozmiar pudełka, tylko pełnoprawny tytuł, na szczęście bez rozszerzeń, więc nie musisz się obawiać, że wpadniesz w dodatkoholizm. :)
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
Awatar użytkownika
Emil_1
Posty: 1381
Rejestracja: 31 maja 2016, 13:34
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 47 times
Been thanked: 172 times

Re: Gra karciana bez żetonów, planszy, pionków itp.

Post autor: Emil_1 »

Hero Realms / Star Realms - przygotowanie i złożenie w 30 sekund, rozgrywka 15 minut, zabawa przednia :)
Miłego dnia! :)
Crystiano02
Posty: 13
Rejestracja: 29 wrz 2020, 21:48

Re: Gra karciana bez żetonów, planszy, pionków itp.

Post autor: Crystiano02 »

Uncle_Grga pisze: 08 sty 2021, 22:04Arboretum
W sumie tematyka nie bardzo moja ale sam model i mechanika gry fajna :)
Tak, tylko że polska wersja tylko z drugiej ręki ;). I jest mniej czytelna graficznie, ale do przeżycia ;).
Szkoda, że nie do kupienia normalnie, w empiku albo na allegro :(
Od siebie dodam jeszcze Najemników. Niedoceniona a bardzo dobra gra.
Chodzi o tą grę "Najemnicy: Parszywa drużyna"? Wygląda ciekawie. Powiesz coś o więcej o samej grze?
Posiadając Star Realms szkoda $$ na Hero Realms. To praktycznie te sama gry - inny temat, ale odczucia i mechanika gry identyczne. Miałem obydwie przy czym w Star Realms grało mi się lepiej. Wydaj $$ na inne, dobre gry.
No właśnie to jest problem :) Z jednej strony kupując HR mam pewność, że gra mi się spodoba, ale w sumie płacić za to samo w innej odsłonie to chyba faktycznie słabe.

Thegammer - fajne te tytuły ale jak patrzę to chyba tylko Legendy Blue Moon są po polsku?
Może nie do końca w klimatach, o które pytasz i z wyglądu niepozorne, ale bardzo dobre jest "O mój zboże"
O, ciekawe. Na pierwszy rzut oka to coś w stylu "Fantastycznych Światów" jeśli idzie o typ gry.
Zamki Burgundii wersja karciana - nawet kośćmi "rzucasz" przy pomocy kart. :) Ale po pierwsze - zajmuje sporo miejsca na stole, choć dla mnie to nie wada a po drugie, to nie jest "mała" gra, na co mógłby wskazywać rozmiar pudełka, tylko pełnoprawny tytuł, na szczęście bez rozszerzeń, więc nie musisz się obawiać, że wpadniesz w dodatkoholizm.
Brzmi i wygląda dobrze.
Hero Realms / Star Realms - przygotowanie i złożenie w 30 sekund, rozgrywka 15 minut, zabawa przednia :)
My z żoną gramy w Star Realmsy nie od 50 pkt ale od 150 lub 200 - jest dużo ciekawiej i faktycznie robią się duże combosy :D

Bardzo dziękuję wszystkim za odzew, nie spodziewałem się tylu odpowiedzi :)
wujek2114
Posty: 149
Rejestracja: 14 sty 2015, 21:28
Lokalizacja: Wrocław (Górowo)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times

Re: Gra karciana bez żetonów, planszy, pionków itp.

Post autor: wujek2114 »

A może O mój zboże?
We 2 osoby całkiem fajna i są tylko karty które mają wiele funkcji.
Awatar użytkownika
matten
Posty: 265
Rejestracja: 27 gru 2015, 20:36
Has thanked: 12 times
Been thanked: 7 times

Re: Gra karciana bez żetonów, planszy, pionków itp.

Post autor: matten »

Ja polecam Na Grzyby! Zasady nie są skomplikowane, karty mają ładne grafiki (ale są dość giętkie, więc wypadałoby je zakoszulkować), regrywalność stoi na dobrym poziomie, a poza tym tematyka jest całkiem fajna.
Jeśli zaakceptowałbyś niewielką liczbę znaczników to warto jeszcze rzucić okiem na Gejsze. Grywalność stoi na bardzo dobrym poziomie, a znaczników jest naprawdę niewiele, więc warto się przemęczyć :P
Top 3 moich ulubionych gier dla dwóch osób: 1. Patchwork // 2. Splendor // 3. 7 Cudów Świata: Pojedynek

Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/matten
ODPOWIEDZ