Dobra gra dla dwóch osób

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Dobra gra dla dwóch osób

Post autor: Geko »

janekbossko pisze: Reguł sporo ale bez przesady w końcu to gamers game :twisted:
Mi nie przeszkadza duża ilość reguł. Raczej osobie, która będzie mi to tłumaczyć przez pół godziny lub więcej :P
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Tommy
Posty: 1738
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:18
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 107 times
Been thanked: 27 times

Re: Dobra gra dla dwóch osób

Post autor: Tommy »

janekbossko pisze:
Kupić, to pół biedy. Spróbuj zagrać przed kupieniem :mrgreen: . Znalezienie osoby, która będzie chciała Ci wytłumaczyć reguły nie jest łatwe (trochę tłumaczenia jest). A trzeba jeszcze brać poprawkę, że pierwsza gra nie będzie w trybie pełnym i jest obarczona pewnymi wadami, których w trybie pełnym nie ma. Jak na razie zagrałem raz w trybie średnim, z rok temu i nie było okazji, żeby zagrać w trybie pełnym. Dlaczego? Bo, na partię umawiają się osoby grę znające (oczywiście trudno im mieć to za złe). No i rozgrywka jest najczęściej na 3 osoby, co utrudnia zrobienie gry szkoleniowej dla większej ilości osób. Do tego gra nie jest tania, więc aż wiele osób jej nie ma. No i czas rozgrywki to też często poważna przeszkoda w zagraniu.
ja gralem od razu w wersje pełna bo wspolgracze stwierdzil ize bez sensu kiedy oni juz inaczej nie chca ;) zostale mzrzucony na głęboką wode i - dało rade :)
Następnego dnia zamówiłem swój egzemplarz...
Reguł sporo ale bez przesady w końcu to gamers game :twisted:

Na 2 polecam Conflict of Heroes a z szybszych CMC, SJ oraz Diamonds Club i Stone Age które fajnie sie skaluje na wiecej graczy :)
A byłbyś chętny będąc w Krakowie wziąć na siebie ze 2-3 osoby nowe i zagrać z nimi z tłumaczeniem reguł? Bo to jest skrajnie trudne do zorganizowania w Krakowie (chyba niewiele osób ma TtA, a w Wawie tak jak pisał Geko czytałem o "ustawkach" na TtA ale absolutnie tylko z takimi osobami które znają......)

Ciężka sprawa, a na pewno nie zapłacę 200pln za grę, która wygląda absurdalnie brzydko zanim nie stestuję jej porządnie
"I used to roll the dice
feel the fear in my enemy's eyes"
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dobra gra dla dwóch osób

Post autor: Sandman »

Tommy: TtA nie jest brzydkie, na zdjęciach wygląda fatalnie, ale jak zobaczysz ją na żywo od razu sprawia dużo lepsze wrażenie (przynajmniej ja tak miałem)

Geko: gra na poziomie zaawansowanym zamiast pelnego nie jest w ogóle reprezentatywna dla tego co oferuje sobą TtA. Zapomnij o tej partii.

PS Ja tam nie mam problemów z tłumaczeniem zasad TtA, więc jakbyście byli we Wrocławiu to zapraszam. :]
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2612
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Dobra gra dla dwóch osób

Post autor: janekbossko »

powiem tak:
@Geko - 30 min to przesada chyba lekka szczegolnie jesli ktos juz w to gral nawet w tem sredni poziom. U mnie nauka wygladal w ten sposob ze tlumaczono mi zasady przez 15 min a pozniej - zobaczysz ja kbedziesz gral :) i rzeczywiscie bylo latwiej i po kilku klejkach wiedzialem co robie. Nie wygrale male to przede wszystki mz braku zaznajomienia sie z taliami kart i wglębienia sie z mechanizmy rozgrywki i powiazanie midzy ustrojem technologia a innymi czynnikami...gralen a czuja i podobno wcale nie najgorzej :)

@Tommy - gralem dopiero raz a w Krakowie jestem teraz rzadziej niz w Szczecinie ALE...jesli umowilibysmy sie na jakis konkretny termin to moge smialo wytlumaczyc co i jak max 2 osobom czyli grac w 3.

BTW widze wogole ze granie w Krakowie jest skrajnie trudne :) bo jakos watek zamiera a z tymi z ktorymi rozmwiam to albo im sie nie chce albo daleko albo itd
Awatar użytkownika
Maras
Posty: 598
Rejestracja: 25 paź 2006, 20:50
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Re: Dobra gra dla dwóch osób

Post autor: Maras »

Ja bym polecił ci cztery pozycje do wyboru
- Mr Jack (typowa dwuosobowa detyktywistyczna,ale nie każdy lubi ten klimat)
- Cylusa (prosta mechanika, brak losowości, ale nie dla poczatkujących)
- Tikal (klimat przygody i lekka mechanika , trochę liczenia ale wg.mnie super chodzi na 2 osoby)
- Torres (abstarkcja przy busowaniu zamków, solidne wykonanie ale za to ile myślenia)

Po za pierwszą gry można rozegrać w większym gronie.
Ile użytkowników tyle propozycji. Najpierw wypróbuj potem kup.
Awatar użytkownika
piechotak
Posty: 399
Rejestracja: 17 gru 2007, 21:56
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 18 times
Been thanked: 24 times

Re: Dobra gra dla dwóch osób

Post autor: piechotak »

Jak dla mnie najlepsze na dwie osoby:
- Caylus
- Thurn und Taxis
- Blue Moon City (niestety chyba już niedostępny, przynajmniej wersja PL)
- Samuraj
Możesz jeszcze spróbować Mr. Jack i Carcassonne: the Castle, ale tu polecam zagrać przed zakupem (sam takiej możliwości nie miałem i obie gry niestety okazały się niewypałami).
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Dobra gra dla dwóch osób

Post autor: Geko »

piechotak pisze:Jak dla mnie najlepsze na dwie osoby:
- Caylus
- Thurn und Taxis
- Blue Moon City (niestety chyba już niedostępny, przynajmniej wersja PL)
- Samuraj
Możesz jeszcze spróbować Mr. Jack i Carcassonne: the Castle, ale tu polecam zagrać przed zakupem (sam takiej możliwości nie miałem i obie gry niestety okazały się niewypałami).
Obiektywnie rzecz biorąc, te wymienione powyżej też mogą się okazać niewypałami. Zawsze najlepiej wcześniej zagrać.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Andreus
Posty: 1568
Rejestracja: 01 mar 2009, 19:55
Has thanked: 6 times

Re: Dobra gra dla dwóch osób

Post autor: Andreus »

Moje typy na najlepsze gry dla dwóch osób, niekoniecznie w tej kolejności, to:
- Agricola
- Carcassonne Zamek
- Catan Card Game
- Race for the Galaxy
- Thurn und Taxis
- War of the Ring
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1529
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 201 times

Re: Dobra gra dla dwóch osób

Post autor: Furan »

- Samuraj
- coś z projektu Gipf - Yinsh, Dvonn, Tzaar
- zaryzykuję - Eufrat i Tygrys - ale koniecznie sprawdzić przed kupnem dla tej konfiguracji
- Reef Encounter
- Go? (jak najbardziej pasuje do wymagań) :)
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum
Awatar użytkownika
piechotak
Posty: 399
Rejestracja: 17 gru 2007, 21:56
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 18 times
Been thanked: 24 times

Re: Dobra gra dla dwóch osób

Post autor: piechotak »

Geko pisze:
piechotak pisze:Jak dla mnie najlepsze na dwie osoby:
- Caylus
- Thurn und Taxis
- Blue Moon City (niestety chyba już niedostępny, przynajmniej wersja PL)
- Samuraj
Możesz jeszcze spróbować Mr. Jack i Carcassonne: the Castle, ale tu polecam zagrać przed zakupem (sam takiej możliwości nie miałem i obie gry niestety okazały się niewypałami).
Obiektywnie rzecz biorąc, te wymienione powyżej też mogą się okazać niewypałami. Zawsze najlepiej wcześniej zagrać.
Zgadzam się z przedmówcą, że zawsze najlepiej wcześniej zagrać. Niestety nie zawsze jest taka możliwość. Natomiast patrząc obiektywnie to każda każda gra może nie wypalić. Wszytko zależy od tego, czy ludziom z którymi najczęściej gram, dana gra się spodoba. Takiego np. Carcassonne: the Castle nie uważam za złą pozycję (moja ocena na BGG - 7), ale co z tego, skoro nie podoba się mojej ładniejszej połowie. A sam przecież grać w to nie będę.
Wracając do wymagań postawionych przez autora tematu, to z czystym sumieniem polecam Caylusa (losowość praktycznie żadna, w dwie osoby da się skończyć w 2h)
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Dobra gra dla dwóch osób

Post autor: BloodyBaron »

Ja dorzucę swój głos na:

- Carcassonne: the Castle - (moja ocena - 8 na BGG, żona - 8.5)
- Caylus Magna Carta - nam daje pełną satysfakcję, ale partia dwojga graczy trwa 30 minut, a nie 2 godziny.
Poza tym łatwo przenośna. O pozostałych jej zaletach pisałem kiedyś w wątku o CMC i zdania nie zmieniłem.
- Catan Card Game + zestaw dodatków - świetna gra, zupełnie inna niż planszówka, nie należy oczekiwać tych samych wrażeń. Ci, którzy to robią, są zawiedzeni i zniechęcają się do tego tytułu - my kupiliśmy Catan Card Game przed planszówką i obie bardzo lubimy, choć za zupełnie różne rzeczy.
- Dominion - nie, nie ulegliśmy hype'owi, ulegliśmy urokowi tego tytułu (obecnie zgodne 10 w skali BGG)
- San Juan

z tytułów stricte z planszą:
- Agricola
- Thurn und Taxis
- Mr. Jack - choć moja żona jakoś za tą grą nie przepada - ale daje się namówić, więc może nie jest tak źle :)

Edit: luźno acz poważnie podszedłem do kwestii losowości i pominąłem bardzo dobrą kościankę Airships.
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
zaba
Posty: 235
Rejestracja: 21 sie 2008, 09:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Dobra gra dla dwóch osób

Post autor: zaba »

Dzieki wszystkim za podpowiedzi wymieniliście sporo gier w które gramy tak w dwóch słowach Carcassonne Zamek, Mr Jack trochę nam nie leżą. Za to Dominion- ( gra naprawdę wszystkim u mnie "siadła" wiele wieczorów do samego rana spędzamy przy tej grze i fakt w 2 -3 osoby tez gra sie świetnie ). Through the Ages kupiłbym w ciemno ale wersje pl !! tak zostanie pewno stary poczciwy Caylus grałem raz w 4 osoby ale jeśli twierdzicie ze w 2-jke tez jest ciekawe to raczej sie zdecyduje :)
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Dobra gra dla dwóch osób

Post autor: zephyr »

W dwójkę jest prawie grą logiczną :) kontrola jest na tyle duża że gra w 2 osoby jest kompletnie inna niż przy każdym innym zestawie (choć nadal jest to dobra gra). Minusem (albo plusem) jest to że przy 2 graczach nie ma nawet jak próbować bić lidera i różnice w poziomie wychodzą bardzo wyraźnie. Przy większej ilości graczy jest większy chaos i pole do negocjacji przy burmistrzu.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Lucf
Posty: 1346
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: Dobra gra dla dwóch osób

Post autor: Lucf »

Mnie się bardziej na 2 osoby podoba Agricola niż caylus [Caylusa trzeba się dłużej uczyć, wiec mniejsze prawdopodobieństwo,że zagrasz w to z jakimiś przypadkowymi ludźmi], więc polecam Agri.

Polecam też taniego INGENIOUSA TRAVEL - tylko na 2 osoby [bądź na 1] kosztuje 60zł , lżejsza, logiczna.
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Dobra gra dla dwóch osób

Post autor: zephyr »

Agri z przypadkowymi ludźmi... good joke... ale faktycznie w Caylusa na 2 osoby wymagany w miarę równy poziom graczy [jak w większości nie losowych gier...].
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Lucf
Posty: 1346
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: Dobra gra dla dwóch osób

Post autor: Lucf »

Zephyr - tak - :) Wersja familijna. W Caylusie musisz się uczyć/znać/rozumieć funkcje wszystkich budynków - żeby coś planować, natomiast w A. możesz grać jakby na bieżąco - kiedy wychodza nowe karty najwyżej jeszcze raz objaśniasz i tyle. Wiem z doświadczenia. Caylusa nawet nie próbowałbym tłumaczyć takim ludziom. No owszem- jeśli mieliby byćtylko wypełniaczami , którzy zbierają jak najwiecej kostek to tak - ale przecież nie o to chyba chodzi .
Awatar użytkownika
Aba
Posty: 1296
Rejestracja: 19 lis 2008, 22:02
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Dobra gra dla dwóch osób

Post autor: Aba »

Agricola jest dla mnie grą gdzie widać największą różnice między graczami doświadczonymi a tymi "przypadkowymi".
Awatar użytkownika
Bialogwardzista
Posty: 123
Rejestracja: 22 paź 2008, 09:14

Re: Dobra gra dla dwóch osób

Post autor: Bialogwardzista »

Na przyszlosc do czytaczy takich wątków polecę jeszcze raz Władce Pierscieni Konfrontację.

Przy tej grze miałem niepowtarzalne odczucie, ze tu od mojego ruchu zalezy zycie (!). Super emocje przy wykladaniu kart, naprawde swietna gra na 2osoby
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Dobra gra dla dwóch osób

Post autor: BloodyBaron »

zephyr pisze:W dwójkę jest prawie grą logiczną :) kontrola jest na tyle duża że gra w 2 osoby jest kompletnie inna niż przy każdym innym zestawie (choć nadal jest to dobra gra). Minusem (albo plusem) jest to że przy 2 graczach nie ma nawet jak próbować bić lidera i różnice w poziomie wychodzą bardzo wyraźnie. Przy większej ilości graczy jest większy chaos i pole do negocjacji przy burmistrzu.
i dlatego IMHO lepsze na dwie osoby jest Caylus Magna Carta, bo urozmaicenie, jakie dają różne układy kart w talii, pozwala na większe zróżnicowanie każdej partii zamiast optymalizacji szachowej - jaka występuje, gdyż wszystkie budynki są od razu dostępne.
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Dobra gra dla dwóch osób

Post autor: zephyr »

Bluźnisz krwawy baronie :) ;)
losowość kart w CMC jest mało eleganckim rozwiązaniem a ta szachowość o którą mi chodzi nie oznacza bynajmniej że każda partia jest identyczna, a fakt ze wszystko masz pod kontrolą i możesz przeanalizować dokładnie pare ustawień robotników w przód + ruch burmistrza (dotyczy również CMC)
schematyczne są 2 rzeczy:
- farmy kamienne są potężne
- na 2 bez tracka budowlanego ani rusz
reszta w żadnym wypadku

Familijna Agricola łatwiejsza do ogarnięcia niż Caylus... wszystkie mechanizmy A. są obecne w wersji familijnej, a pieczenie chleba z własnego zboża czy hodowla rozmnażających się zwierząt to zadania których wykonanie wymaga zrozumienia szeregu różnorodnych mechanizmów opisanych tylko w instrukcji.

Za to ma niewątpliwą przewagę przy nierównej gre - w praktyce niejawną punktację, co sprawia że nierówna rozgrywka jest odrobinę mniej deprymująca, zwłaszcza jak punkty w A idą z kart, a oba gospodarstwa wyglądają jakoś na tej planszy
[w sumie gospodarstwo dobrego gracza może wyglądać mniej okazale, jeśli nie szedł na piekarza, a zwierzątka zostawił na końcówkę]

Osobiście tłumaczę w C. wszystkie budynki w ramach tłumaczenia reguł, bo ich znajomość umożliwia planowanie na przyszłość, ale wiedza o przyszłych pojawiających się akcjach i wyzwaniach dalszych tur w A jest nie mniej kluczowa...
W sumie to Caylus jest pod tym względem sporo lepszy, bo prawie wszystkie zasady mają przypominajki w postaci piktogramów, a sama mechanika jest spójna i prosta, akcje to bierz kostki, zamień jeden surowiec na drugi, postaw budynek... jest może trochę zamieszania przy zielonych i niebieskich budynkach, ale w porównaniu z mechanizmami żniw, orki, pieczenia chleba czy hodowli zwierząt, do których potrzeba wielu różnorodnych akcji mam wrażenie że zrobienie czegoś sensownego w Caylusie jest jednak dużo prostsze (w sensie ilości rzeczy które trzeba rozumieć).

PS Czy autor tematu wyraża w ogóle zainteresowanie Agricolą i Caylusem?
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
zaba
Posty: 235
Rejestracja: 21 sie 2008, 09:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Dobra gra dla dwóch osób

Post autor: zaba »

BloodyBaron pisze:PS Czy autor tematu wyraża w ogóle zainteresowanie Agricolą i Caylusem?
Caylus tak jak wcześniej pisałem byl grany w 4 osoby jeśli piszecie ze, w dwie tez jes fajnie grywalny to jest w 3 tz Władca pierścieni konfrontacja ( czy możne mi ktoś przybliżyć mechanikę gry ?) Agricola (Ale w tę gr muszę zagrać z kims obeznanym w temacie zeby wszystko dobrze poznac a potem zaproponowac w moim gronie graczy :) , może w końcu coś zdetronizuje Puerto Rico. No i właśnie Caylus
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dobra gra dla dwóch osób

Post autor: Sandman »

zaba pisze: Through the Ages kupiłbym w ciemno ale wersje pl !!
Nie widziałem jeszcze, żeby ktoś miał problem z angielskim w TtA. Ewentualnie pojawiały się jakieś pojedyncze pytania, żeby upewnić się odnośnie znaczenia jakiejś ciemnej karty (nie więcej niż 5 kart mogących sprawić problem jest).
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
Awatar użytkownika
shaman
Posty: 48
Rejestracja: 16 gru 2008, 13:34

Re: Dobra gra dla dwóch osób

Post autor: shaman »

Sandman pisze:
zaba pisze: Through the Ages kupiłbym w ciemno ale wersje pl !!
Nie widziałem jeszcze, żeby ktoś miał problem z angielskim w TtA.
Sandman: A czy kupilbys niemiecka wersje TtA? Bo nie slyszalem jeszcze, zeby ktos mial problem z niemieckim w TtA :wink: Ale to juz moje czepialstwo. Peace :D
Mysle, ze dla wielu osob tak samo mozna porownac wersje PL do ENG jak dla innych ENG do DE.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Dobra gra dla dwóch osób

Post autor: mst »

A niemiecka wersja TtA jest tania i dostępna. :)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dobra gra dla dwóch osób

Post autor: Sandman »

Z angielskim ludzie są bardziej obeznani mimo wszystko i zakładam, że większość osób jakieś tam podstawy zna, a do bezproblemowej gry w TtA naprawdę nie trzeba być wybitnym anglistą.


PS Niemieckiej nie kupiłbym nawet jakbym perfect znał ten język. :P
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
ODPOWIEDZ