Gra konfrontacyjna

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
warp
Posty: 17
Rejestracja: 26 mar 2009, 11:37
Lokalizacja: Głogów

Re: Gra konfrontacyjna

Post autor: warp »

Witam

Konfrontacja od dawna jest na mojej wishliście, ale nie mogłem trafić na wersję PL. Skoro jest ogłoszenie na forum - biorę.

Jeśli chodzi o BSG. Graliśmy w 6 osób, pech chciał że ojciec w pierwszej fazie był cylonem. Dla osoby, która nie zna serialu i nie czuje klimatu - bycie cylonem z punktu widzenia mechaniki gry w pierwszej fazie sprowadza się do dokładania kart w teście umiejętności. Pomijając zabawę "psychologiczną" i całą otoczkę sama rozgrywka nie stanowi tu szczególnego wyzwania.
Ja się przy tej grze świetnie bawię w pełnej obsadzie z kolegami syna, ale na pewno nie jest to gra dla mojego ojca.

W carcassonne graliśmy z tatą do tej pory z 10 razy, czasem sam prosił abym przyniósł grę przychodząc na kawę - tak że spodobała się na pewno. Do tej pory graliśmy z dwoma pierwszymi dodatkami a Wieża jest w planach do kupienia.

Neuroshima Hex - na pewno spróbuję, synowi też się z pewnością spodoba.

Gra o Tron odpada z uwagi na ilość graczy potrzebnych do satysfakcjonującej gry.

O Hanzie słyszę po raz pierwszy, wygląd mi nie przeszkadza. Poczytam opinie i recenzję na BGG, pogram z komputerem i zdecyduję.

Starcraft BG - nad tym zastanawiam się od dłuższego czasu. Starcraft to jedyna gra w którą mój ojciec gra na komputerze. Syn również ją bardzo lubi. Niestety jest piekielnie długa, droga a przede wszystkim nie ma wersji PL. Wiem, że są tłumaczenia kart, ale to jednak nie to. Tata angielskiego nie zna ni w ząb i obawiam się, że dosyć skomplikowane zasady w połączeniu z komplikacją wynikającą z tłumaczenia kart będą nie do przeskoczenia.

Że propozycja TTA padnie to ja wiedziałem ;] TTA jest ostatnio remedium na wszystko. Niestety odpada z tego samego powodu co Starcraft. Ehhh gdyby tylko była wersja PL już dawno była by w mojej kolekcji. Czy ktoś ma jakieś przecieki na temat wydania TTA w wersji PL, czy raczej nie ma co na to liczyć?

Za grami logicznymi z kolei ja nie przepadam.

Reasumując, na pierwszy ogień idzie konfrontacja, później Neuroshima Hex a w międzyczasie carcassonne + wieża.

Wielkie dzięki wszystkim za odpowiedzi!
Jervon
Posty: 165
Rejestracja: 07 maja 2006, 10:36
Lokalizacja: Łódź

Re: Gra konfrontacyjna

Post autor: Jervon »

I dokonujesz chyba najrozsądniejszych wyborów. Uważam, że na konfrontacji jaki Neuroshimie hex się nie zawiedziecie.
Miłej gry.
- Koza!
- Co?
- Ty... wiesz co :p
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 327 times
Been thanked: 76 times

Re: Gra konfrontacyjna

Post autor: asiok »

Odi pisze:Andy, Twój post nasunął mi na myśl Twoją koronną propozycję (aż dziw, że jej tutaj nie podałeś!), a mianowicie: Duel in the Dark

Tylko na dwie osoby, ale z wyraźną interakcją i klimatem, jawną punktacją etc. Tacie może się spodobać! :)
I jeszcze co do Duela - jest teraz w super cenie na wyprzedaży w Rebelu - niby ma pachnąć stęchlizną ale mój egzemplarz potrzymałem dzień w otwartym pudełku i jest w stanie nie gorszym niż nówka.

P.S. Nie mam udziałów w Rebelu ;)
Awatar użytkownika
Wehr
Posty: 332
Rejestracja: 27 maja 2008, 19:10
Lokalizacja: C.K.S.M.K.Kraków/Zakopane
Has thanked: 12 times
Been thanked: 15 times

Re: Gra konfrontacyjna

Post autor: Wehr »

Faktycznie DitD polega na bezpośredniej walce, konfrontacji i jest bardzo klimatyczne. Jest też dużo dodatków, z reguły dość tanich.
Obecnie: Agricola, Bitwy Westeros, 7 Cudów
Moja kolekcja
A to bym chciał :-P
Awatar użytkownika
Mordeczka
Posty: 202
Rejestracja: 03 gru 2007, 23:42
Lokalizacja: Pomorze
Been thanked: 3 times

Re: Gra konfrontacyjna

Post autor: Mordeczka »

warp pisze: Starcraft BG - nad tym zastanawiam się od dłuższego czasu. Starcraft to jedyna gra w którą mój ojciec gra na komputerze. Syn również ją bardzo lubi. Niestety jest piekielnie długa, droga a przede wszystkim nie ma wersji PL. Wiem, że są tłumaczenia kart, ale to jednak nie to. Tata angielskiego nie zna ni w ząb i obawiam się, że dosyć skomplikowane zasady w połączeniu z komplikacją wynikającą z tłumaczenia kart będą nie do przeskoczenia.
Bardzo lubię tę grę, więc muszę sprostować kilka rzeczy, które napisałeś. Gra nie jest piekielnie długa, grając w dwie osoby "zamykamy" się w czasie 90 minut, łącznie z rozłożeniem i złożeniem gry. Zasady wydają się być trudne, jednak tak nie jest, po ich opanowaniu gra się bardzo intuicyjnie, dowodem niech będzie to, że grałem bez problemu ze swoim, 6-cio letnim synem. Odnośnie tłumaczenia kart, to zawsze możesz to zrobić w formie zamienników oryginalnych kart, wyglądają identycznie jak oryginał (tłumaczenie i oryginał wkładasz w koszulki), wtedy odpada problem z anglojęzyczna wersją.
Niestety w jednym muszę się zgodzić, gra tania nie jest, szczególnie teraz, po podwyżce. Jednak piszesz, że gra komputerowa jest u was lubiana, więc wg mnie warto zainwestować :wink:
warp pisze: Reasumując, na pierwszy ogień idzie konfrontacja, później Neuroshima Hex ...
Dobry wybór, chociaż wg mnie jest tam zbyt dużo losowości, co w moim przypadku było powodem odstawienia jej na półkę :? Jednak jest możliwe wprowadzenie pewnej zasady, która ową losowość zmniejsza.
Awatar użytkownika
serafin1
Posty: 74
Rejestracja: 27 sty 2008, 21:52

Re: Gra konfrontacyjna

Post autor: serafin1 »

Mordeczka pisze: Jednak jest możliwe wprowadzenie pewnej zasady, która ową losowość zmniejsza.
Może tylko dopisze o tej zasadzie, ciekawy i skuteczny (sprawdziłem) sposób ograniczenia losowości: przy każdym losowaniu możemy jeden żeton wrzucić z powrotem do puli niewylosowanych, a na jego miejsce wyciągnąć inny. Gra nie traci tak na prawdę tego, co daje losowość, a ratuje to zazwyczaj od strasznie pechowych ciągnięć.
☻/
/▌
/ \
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Gra konfrontacyjna

Post autor: Andy »

Odi pisze:Andy, Twój post nasunął mi na myśl Twoją koronną propozycję (aż dziw, że jej tutaj nie podałeś!), a mianowicie: Duel in the Dark

Tylko na dwie osoby, ale z wyraźną interakcją i klimatem, jawną punktacją etc. Tacie może się spodobać! :)
Po wprowadzeniu dodatku może być nawet na więcej niż dwie osoby. :)

Nie poruszałem kwestii gier wojennych, choć z pewnością są konfrontacyjne ;), bo sądziłem, że takowe nie wchodza w grę. Ale jeśli tak, to poza DitD muszę przypomnieć inną moją "koronną propozycję" - The First World War Phalanxa. Świetnie się skaluje od dwóch do czterech graczy, a negatywnej interakcji jest tam co niemiara, także między sojusznikami! :)

Phalanx Games Polska zapowiada polską wersję gry.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Gra konfrontacyjna

Post autor: Don Simon »

Nexus Ops
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Gra konfrontacyjna

Post autor: yosz »

Szymon: a jaki jest sens polecać gry, które nigdzie nie można dostać? (ja ją dostałem w wargamerze ale to był fuks i pewnie jeden z ostatnich egzemplarzy na świecie dostępny w sklepie, a nie na e-bayu ;P)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Gra konfrontacyjna

Post autor: Geko »

yosz pisze:Szymon: a jaki jest sens polecać gry, które nigdzie nie można dostać? (ja ją dostałem w wargamerze ale to był fuks i pewnie jeden z ostatnich egzemplarzy na świecie dostępny w sklepie, a nie na e-bayu ;P)
A może Szymon właśnie chce sprzedać.... :P
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: Gra konfrontacyjna

Post autor: waffel »

warp pisze:Starcraft BG - nad tym zastanawiam się od dłuższego czasu. Starcraft to jedyna gra w którą mój ojciec gra na komputerze. Syn również ją bardzo lubi. Niestety jest piekielnie długa, droga a przede wszystkim nie ma wersji PL.
Ja się przyczepię do "piekielnej długości". Może mam inny punkt odniesienia (dla mnie "porządna" gra powinna trwać ze 2 albo 3h) ale StarCraft przy dwóch osobach znających zasady trwa 1-1,5h. Przy 6 os. trwa 2,5-3h. Jeśli dla Was (Ciebie i Taty) to za długo to trudno, ale może jednak przemyśl? Oczywiście jeśli porównujemy do Carc i NSHex to faktycznie jest długi i drogi ;) jak mówiłem - kwestia punktu odniesienia. A NSHex nie polecam. Abstrakcyjny aż trzeszczy, praktycznie szachowy. Brzydki też jak tani zestaw do szachów. Oczywiście większość się nie zgodzi ale czasem warto poznać raport mniejszości.
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Gra konfrontacyjna

Post autor: Geko »

waffel pisze:Abstrakcyjny aż trzeszczy, praktycznie szachowy (...) Oczywiście większość się nie zgodzi ale czasem warto poznać raport mniejszości.
Ja tam się zgodzę. Taka gra logiczno-losowa.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
warp
Posty: 17
Rejestracja: 26 mar 2009, 11:37
Lokalizacja: Głogów

Re: Gra konfrontacyjna

Post autor: warp »

Kusicie z tym Starcraftem ;] Boli, że wydając ~ 250zł trzeba jeszcze rzeźbić z drukowaniem i wycinaniem polskich kart ... ale co zrobić. Zbliżają się imieniny moje i syna, więc pretekst jest a jeszcze ojciec na tym skorzysta.
Możecie polecić jakieś koszulki na karty od starcrafta?

Dzięki za opisanie zasady ograniczającej losowość w Neuroshima Hex, na pewno się przyda.

Duel in the Dark trafia na pozycję "Thinking about it".

W gry wojenne nie grałem od czasów "War Game Counstruction Set" na małym Atari, później miałem jeszcze epizod z serią "V for Victory" na PC. Wtedy bardzo mi się podobało, ale nie miałem nigdy do czynienia z planszowymi grami wojennymi.
Czy sądzicie, że zaproponowane The First World War jest odpowiednią pozycją, która odświeży mi gry wojenne a przy tym pozwoli grać z 12 letnim synem lub/i ojcem (nie może być zbyt skomplikowana z całą masą znaczników i różnych parametrów jednostek)?
Wiem, że nie można ślepo wierzyć ocenom z BGG, jednak są one raczej umiarkowane w tym wypadku.
Tematyka I Wojny Światowej również nie do końca mi leży.

Czy Conflict of Heroes jest na tyle przystępny aby miał szansę zaskoczyć w naszym gronie?
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6454
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 585 times
Been thanked: 942 times

Re: Gra konfrontacyjna

Post autor: Odi »

Warp, w poradniku dla początkujących wymienilismy kilka wargamingowych propozycji 'na początek'

First World War się tam nie znalazł, ale wygląda dosyć przystępnie. Moja rada - poczytaj więcej o tym tytule, nie kupuj w ciemno. Plus jest taki, że z tatą zagrasz, bo nie ma tam żadnych kart, więc odpada ich tłumaczenie.

Kurcze, najbardziej poleciłbym Wam Espana 1936.
Dlaczego?
Gra jest BARDZO przystepna. Proste zasady (ale dające sporo możliwości), czytelne żetony, czytelne karty. minus - konflikt mało znany, i nie wywołujący większych emocji (a warto się nim bliżej zainteresować, oj warto...)

Jak pisałem w pierwszym poście - zwróć uwagę na Hannibala Barkasa. To polska gra card-driven. Zasady przystepne, strony konfliktu zróżnicowane, oczywiście pełna polska wersja językowa. Aha - i będziecie mogli zagrać we trójkę :)
A w sierpniu będzie dostepna prawdopodobnie już nowa gra autora HB, czyli Orzeł i Gwiazda, poświęcona wojnie polsko-bolszewickiej.

Co do CoH... Nie wątpię, że Ty sam sobie z ta grą poradzisz. Są tacy, którzy grają w to z dzieciakami (patrz opinie i recenzje na BGG) tym niemniej...Hm.
Jednoznacznej rekomendacji w tej stuacji dać jednak nie mogę. To jest mimo wszystko gra dla osób interesujących się IIws. Choć jeśli macie wybierać między CoH i Tide of Iron, to już lepiej CoH.

Chyba jednak radziłbym na początek coś prostszego, przede wszystkim Command&Colors:Ancients

Reasumując

polecam:
C&C:Ancients
Espana 1936

raczej polecam:
Hannibal Barkas

poczytać, zastanowić się:
First Wolrd War
CoH
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6454
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 585 times
Been thanked: 942 times

Re: Gra konfrontacyjna

Post autor: Odi »

Aha - właśnie ukazało się na forum ogłoszenie, że Los Diablos Polacos sprzedają grę Hammer of the Scots z instrukcją PL.
To jest również gra warta polecenia, a przynajmniej zainteresowania się. Jeden z lepszych wyborów dla Was, IMHO. Oto recenzja
Awatar użytkownika
warp
Posty: 17
Rejestracja: 26 mar 2009, 11:37
Lokalizacja: Głogów

Re: Gra konfrontacyjna

Post autor: warp »

O gry wojenne dopytałem się przy okazji, bo nawet nie brałem tego pod uwagę.
Kupować na razie nie chcę. Poczytam najpierw trochę recenzji i opinii i ewentualnie jeszcze się odezwę w temacie.

Dzięki za pomoc.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Gra konfrontacyjna

Post autor: Andy »

warp pisze:Czy sądzicie, że zaproponowane The First World War jest odpowiednią pozycją, która odświeży mi gry wojenne a przy tym pozwoli grać z 12 letnim synem lub/i ojcem (nie może być zbyt skomplikowana z całą masą znaczników i różnych parametrów jednostek)?
Dowodzisz na poziomie strategicznym, czyli armiami. Parametr takiej armii jest jeden: Combat Value. Poza armiami i ich atrapami masz Combat Chips, które jako jedyne (poza kostkami) wpływają na wynik bitew. Znaczniki miast pokazują tylko postępy obu stron na poszczególnych frontach. Poza tym cztery tory do oznaczania etapów, rund, punktów zwycięstwa i kapitulacji.

Proste reguły są do opanowania w 15 minut, setup trwa 10 minut, dwunastolatek może grać bez problemu. Gra w trzy lub cztery osoby dostarcza dodatkowych emocji w postaci napięć między sojusznikami. Jeśli rozgrywka nie skończy się wcześniej, to rozegranie całej I wojny światowej nie zajmuje doświadczonym graczom więcej niż 2 godziny. Wykonanie elementów The First World War jest na poziomie "eurogrowym": sztywna plansza, duże grube żetony.
Tematyka I Wojny Światowej również nie do końca mi leży.
To rzeczywiście może być problem. Inny aspekt gry, który nie odpowiada części graczy: spora losowość przy sprawdzaniu kapitulacji.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
ODPOWIEDZ