Gra konfrontacyjna

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
warp
Posty: 17
Rejestracja: 26 mar 2009, 11:37
Lokalizacja: Głogów

Gra konfrontacyjna

Post autor: warp »

Witam

Od jakiegoś czasu staram się znaleźć grę w którą będę mógł pograć z tatą.

Do tej pory spróbowaliśmy (w nawiasie opinie mojego taty):
- Battlestar Galactica (nie spodobało się w ogóle)
- Small World (również nie za bardzo - za dużo różnych ras ze specyficznymi zdolnościami i za mało gry w grze)
- Carcassonne (fajne, ale za mało interakcji z pozostałymi graczami i za bardzo losowa)
- Cytadela (może być, ale bez rewelacji)
- Dominion (takie sobie, za mało interakcji).
Z rozegranych gier, zdecydowanie najbardziej spodobało się ojcu carcassonne a w samym carcassonne możliwość przejmowania czyiś zamków i pól.

Ogólnie moje wnioski są następujące:
- musi to być gra z dużą możliwością "negatywnej interakcją" między graczami (to przede wszystkim)
- z nie za dużym elementem losowości
- dobrze by było, aby wiadomo było na danym etapie gry kto wygrywa (nie podoba się tacie element punktów w grze, kiedy to najczęściej dopiero na końcu wiadomo kto wygra a kto nie)
- koniecznie wersja gry PL lub niezależna językowo
- gra w której zasady są w miarę przystępne, ale dające duże możliwości kombinowania i wpływania na grę

Fajnie, jak by się przyzwoicie skalowała w granicach 2-4 osób, abyśmy mogli również pograć z żoną i 12 letnim synem (ale nie jest to warunek konieczny).

Zastanawiałem się nad Shogunem, ale tu z kolei potrzeba wg. BGG 4 osób i o ile synowi raczej gra się spodoba, tak żona nie lubi gier konfrontacyjnych więc 4 osoby trudno nam będzie zebrać. Myślę też nad Age of Empires III.

Będę wdzięczny za jakieś pomysły.
Jervon
Posty: 165
Rejestracja: 07 maja 2006, 10:36
Lokalizacja: Łódź

Re: Gra konfrontacyjna

Post autor: Jervon »

Neuroshima Hex spełnia sporo Twoich kryteriów (przede wszystkim świetnie chodzi na dwie osoby, negatywna interakcja - wydaje mi się, że jak najbardziej tak) i myślę, że spodobałaby się Twojemu ojcu - z żoną może być gorzej :)
Następnie może Gra o tron - ale do tego potrzeba więcej osób.
- Koza!
- Co?
- Ty... wiesz co :p
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6443
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 570 times
Been thanked: 932 times

Re: Gra konfrontacyjna

Post autor: Odi »

W ile osób graliście w tą Galacticę? :wink:

Ja bym podsunął Wam Hansę

Spełnia wszystkie warunki, poza jednym - punktacja w trakcie rozgrywki jest ukryta. Pewnie nie kupicie, bo Hansa nie wygląda jakoś szczególnie efektownie, ale jeśli kiedyś będziecie mieli okazję, to spróbujcie.

A może coś 'wojennego'? W grach tego typu sporo jest negatywnej interakcji, np Command&Colors lub Manoeuvre? Albo polskie: Neuroshima Hex lub Hannibal Barkas, hm?
Awatar użytkownika
serafin1
Posty: 74
Rejestracja: 27 sty 2008, 21:52

Re: Gra konfrontacyjna

Post autor: serafin1 »

+ Neuroshima Hex, Witchcraft, Intrigue, Small World, Palais Royal, WP:Konfrontacja(tylko byś sobie pograł z tatą, 2 os. ale bardzo dobra)

ps.

co do Hanzy(również dobra pozycja, najlepsza rozgrywka ma miejsce face to face). Spróbuj zagrać z kompem, zobaczysz czy Tobie podejdzie

http://michaelschacht.net/HansaWS/Hansa.jnlp

Pozdr
☻/
/▌
/ \
Awatar użytkownika
Mordeczka
Posty: 202
Rejestracja: 03 gru 2007, 23:42
Lokalizacja: Pomorze
Been thanked: 3 times

Re: Gra konfrontacyjna

Post autor: Mordeczka »

Nie znam preferencji planszówkowych Twojego taty, nie wiem również z jakiego powodu nie spodobała się BSG, jednak jeśli nie była to wina świata (sf, kosmos, obcy, itp.) to spróbuj Stacrafta BG:
- negatywnej interakcji jest tam sporo, rzekłbym, że się wręcz wylewa :wink:
- w zasadzie oprócz losowanie planet i kart walki (tu akurat mamy spory wpływ), losowości w niej nie ma.
- w każdym momencie widać kto prowadzi i ile jeszcze zostało punktów do zwycięstwa.
- akurat nie ma wersji PL, jednak dostępne jest tłumaczenie praktycznie wszystkich, koniecznych do gry, elementów, więc problemu nie będzie żadnego.
- zasady są dość proste, jednak na początku mogą wydawać się skomplikowane. Możliwości kombinowania całkiem sporo.

Skalowalność bardzo dobra, w zasadzie testowałem póki co rozgrywki na 2 i 4 osoby. Za każdym razem grało się świetnie, jednak pełnie możliwości gra rozwija w więcej niż 2 osoby.
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Gra konfrontacyjna

Post autor: Geko »

Z tego co napisałeś, to idealna byłaby Władca Pierścieni: Konfrontacja. Nawet ktoś aktualnie sprzedaje na forum za 50 zł, a gra jest trudno dostępna. I nie mam ze sprzedającym nic wspólnego :P

http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... =10&t=7352

Edycja: nie wiem, czy to ogłoszenie jest aktualne.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Gra konfrontacyjna

Post autor: Sandman »

TtA spełnia wszystkie wymagania poza jednym: nie jest PL, ale nie powinno to być problemem dla osoby znającej choćby baaaaardzo pobieżnie angielski.
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Gra konfrontacyjna

Post autor: Geko »

Tylko TtA to gra dla graczy, a czy tata Warpa takowe wielogodzinne kobyły lubi? Z postu Warpa wnioskowałbym, że niekoniecznie.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6443
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 570 times
Been thanked: 932 times

Re: Gra konfrontacyjna

Post autor: Odi »

No, Konfrontacja to królowa gier dwuosobowych :)
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Gra konfrontacyjna

Post autor: Sandman »

Geko pisze:Tylko TtA to gra dla graczy, a czy tata Warpa takowe wielogodzinne kobyły lubi? Z postu Warpa wnioskowałbym, że niekoniecznie.
TtA na 2 osoby to 2-2,5 godziny. Nie demonizujmy tego czasu. No i niby rzeczywiście jest to gamers game, ale wystarczy dać jej szansę, "przemęczyć się" jedną, dwie gry i przestaje być taka przerażająca, a staje się grą genialną dla każdego. :P
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
Awatar użytkownika
SeeM
Posty: 936
Rejestracja: 19 maja 2009, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Gra konfrontacyjna

Post autor: SeeM »

Do Carcassone są dodatki "Wieża" i "Księżniczka i Smok", które dają interakcję.

W Dominion może być interakcja, ale trzeba spreparować dostępne karty królestwa - z losowania wiadomo, że nie zawsze wyjdzie ciekawy zestaw. Na końcu instrukcji jest propozycja zestawu "Oddziaływanie".
+ (BGG)
shagy
Posty: 238
Rejestracja: 13 kwie 2009, 13:42
Lokalizacja: Krotoszyn, Wrocław
Has thanked: 2 times

Re: Gra konfrontacyjna

Post autor: shagy »

A ja tam bym polecił robo raly.
jest dużo interakcji,troche losowości
mozna grać w 4 osoby a w dwie chodzi bardzo dobzrre
są różne mapki,nie jest trudna i jest tłumaczenie wszystkich elementów.
Oraz jest zabawna,tylko troche drogo ja tam swoja kupiłem używana za 125zł
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Gra konfrontacyjna

Post autor: Perpetka »

A np. Filary Ziemi? Bardzo przyjemna gra (z dodatkiem jest to rewelacyjna gra, bez dodatku - dobra), jest polskie wydanie, jawna punktacja, interakcyjna o tyle, że jest to worker placement, więc jest wzajemne blokowanie i przeszkadzanie sobie, będzie dobra dla żony i syna. Może się nie spodobać losowość (nawet jeśli zagracie bez dodatku proponuję zastosować dodatkową zasadę z niego "ten kto pierwszy stawia swojego budowniczego, jest też ostatnim stawiającym budowniczego", która trochę losowość równoważy).

Można rozważyć Ingenious (Einfach Genial!), ale to gra bardziej logiczna niż planszowa.

Mr Jack - dwuosobówka, nie ma punktacji (jest wygrana/przegrana), niezależna językowo, proste zasady, a jest sporo kombinowania.
Podobne warunki spełnia Władca Pierścieni: Konfrontacja.

Z dwuosobówek może być jeszcze Cold War CIA vs KGB, jest tam trochę angielskiego, ale refka A3 może wszystko wytłumaczyć. To takie trochę bardziej skomplikowane "oczko".
lith
Posty: 56
Rejestracja: 05 mar 2008, 09:31

Re: Gra konfrontacyjna

Post autor: lith »

Ja bym polecał popatrzeć na bardziej logiczne tytuły. Eufrat i Tygrys, Samurai, a nawet czyste abstrakcje jak Dvonn, mogą podejść. W EiT i Samuraju punktacja jest ukryta, ale na dwie osoby bardzo łatwo się domyślić co ma przeciwnik. W Samuraju jest to po prostu banalne dodawanie.
Awatar użytkownika
westwood
Posty: 432
Rejestracja: 04 gru 2007, 02:45
Lokalizacja: Kraków

Re: Gra konfrontacyjna

Post autor: westwood »

warp pisze:Zastanawiałem się nad Shogunem, ale tu z kolei potrzeba wg. BGG 4 osób i o ile synowi raczej gra się spodoba, tak żona nie lubi gier konfrontacyjnych więc 4 osoby trudno nam będzie zebrać.
Osobiście uważam, że Shogun na 3 chodzi bardzo dobrze - wg mnie gra znakomicie się skaluje. Zresztą na BGG stoi: Recommended with 3, 4, 5 players (na 3 osoby poleca tę grę 50% głosujących).
warp pisze: - musi to być gra z dużą możliwością "negatywnej interakcją" między graczami (to przede wszystkim)
- z nie za dużym elementem losowości
- dobrze by było, aby wiadomo było na danym etapie gry kto wygrywa (nie podoba się tacie element punktów w grze, kiedy to najczęściej dopiero na końcu wiadomo kto wygra a kto nie)
- koniecznie wersja gry PL lub niezależna językowo
- gra w której zasady są w miarę przystępne, ale dające duże możliwości kombinowania i wpływania na grę

Fajnie, jak by się przyzwoicie skalowała w granicach 2-4 osób, abyśmy mogli również pograć z żoną i 12 letnim synem (ale nie jest to warunek konieczny).
Przy takich zalożeniach polecam rozważyć: Carolus Magnus, Feudo.
Perpetka pisze:to gra bardziej logiczna niż planszowa
Możesz rozwinąć tę myśl? :?
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Gra konfrontacyjna

Post autor: Perpetka »

westwood pisze:
Perpetka pisze:to gra bardziej logiczna niż planszowa
Możesz rozwinąć tę myśl? :?
To niezwiązane z tematem, więc krótko: gry typu szachy, warcaby, go, młynek, Ingenious, Abalone, etc. w mojej klasyfikacji nie łapią się do "gry planszowe", tylko do osobnej kategorii "gry logiczne". Kwestia, czy "gry logiczne" należy raczej traktować jako podzbiór "gry planszowe" jest dyskusyjna i akademicka, a rozstrzygnięcia przynależności niektórych gier mogą być trudne, więc nie ciągnijmy tego zagadnienia :)
Lucf
Posty: 1346
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: Gra konfrontacyjna

Post autor: Lucf »

... chyba Blokus spełnia wszystkie warunki...
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Gra konfrontacyjna

Post autor: Perpetka »

A w ogóle zapomniałam napisać, że zgadzam się z przedmówcami, którzy proponują Neuroshimę Hex - to może być dokładnie to, czego szukasz: gra jest polska, strzelanie do jednostek przeciwników jest najlepszym sposobem na negatywną interakcję, jaki znam, zasady nie są zbyt trudne, kombinowania jest sporo, czynnik losowy istnieje (dociąganie żetonów), ale nie przeszkadza, jawna punktacja, chodzi na 2-4 graczy.

Shoguna raczej odradzam - musisz mieć do niego paczkę osób, które chcą grać w taką grę. Jeśli żonę będziesz musiał do niego namawiać i ostatecznie nawet się zgodzi zagrać, to z pacyfistycznie nastawionym graczem na planszy ta gra sporo traci. A cóż za pożytek z gry, w którą nie ma z kim się grać?
Z tego samego powodu zdecydowanie odradzam Grę o Tron, to długa i ciężka gra wymagająca 5 graczy, którzy naprawdę chcą w nią zagrać, a do tego najlepiej pograć kilka razy, żeby ją naprawdę "poczuć". Nie za bardzo na takie rodzinne granie.

Po zastanowieniu wycofuję się z Filarów, jak ktoś szuka przede wszystkim negatywnej interakcji, to mu nie podejdzie.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6443
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 570 times
Been thanked: 932 times

Re: Gra konfrontacyjna

Post autor: Odi »

Perpetko, Cold War:CIA vs KGB lepiej nie polecać w tym wypadku, bo Cytadela średnio się podobała tacie warpa, a CW bardzo jest...hm...'cytadelowata'

8)
Awatar użytkownika
FormatC
Posty: 405
Rejestracja: 27 wrz 2007, 15:39
Lokalizacja: Lodz

Re: Gra konfrontacyjna

Post autor: FormatC »

A moze Tata warpa wcale nie chce grac w planszowki? I moze nie trzeba go zmuszac? ;) Moze Carcassonne spodobalo mu sie bo musialo, bo juz tyle gier bylo na nim wyprobowywane, ze w koncu cos musialo "zaskoczyc". :) Z tym, ze nawet jesli "zaskoczylo", to nie oznacza wcale, ze Tata stal sie geekiem i bedzie chcial grac w tta. ;) Moim rodzicom tez sie podobalo Carcassonne, ale grali dwa razy i wcale nie pala sie do tego, zeby zagrac znowu...

Dodam jeszcze, ze moja mama o wszystkich tych "nowoczesnych" planszowkach (miala okazje poznac m.in. Puerto Rico, Cytadele, Wysokie Napiecie) mowi, ze sa "zbyt abstrakcyjne". :) To ciekawe, zwlaszcza jesli jako przyklad idealnej, "nieabstrakcyjnej", gry podaje brydza... ;) Dlatego, wbrew pozorom, jesli Tata warpa mysli podobnie, jakies gry logiczne wcale nie sa tu takie nie-na-miejscu. ;)
Awatar użytkownika
Aba
Posty: 1296
Rejestracja: 19 lis 2008, 22:02
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Gra konfrontacyjna

Post autor: Aba »

AoE III jest idealne dla każdego i naprawdę nie widzę sposobu aby się nie spodobała.
Starcaft to genialna gra ale już należy to tych większych i trzeba liczyć na nią więcej czasu a i zasady ogarnia się zdecydowanie dłużej.
Shogun - jak najbardziej - trzeba i pomyśleć i interakcja jest ale losowość w czasie wrzucania do wieży też występuje.
El Grande - tutaj b mały element losowości i interakcja występuje na podobnym poziomie co w Shogunie a jest jakby bardziej przystępną grą dla wszystkich.
Z mniejszą interakcją może przypasują:
Filary Ziemi lub Caylus.

Co do BSG - czemu niby się nie spodobała - w ilu graliście - oglądaliście serial? Tak pytam bo to dla mnie najbardziej genialna gra planszowa jaka wyszła, obok Starcrafta i TtA.
Awatar użytkownika
FormatC
Posty: 405
Rejestracja: 27 wrz 2007, 15:39
Lokalizacja: Lodz

Re: Gra konfrontacyjna

Post autor: FormatC »

Aba pisze:AoE III jest idealne dla każdego i naprawdę nie widzę sposobu aby się nie spodobała.
Nie ma gier idealnych dla kazdego.
Aba pisze:Co do BSG - czemu niby się nie spodobała - w ilu graliście - oglądaliście serial? Tak pytam bo to dla mnie najbardziej genialna gra planszowa jaka wyszła, obok Starcrafta i TtA.
BSG to bardziej "zabawa" niz gra, jesli ktos szuka "intelektualnego wyzwania", to w BSG raczej go nie znajdzie... ;)
Awatar użytkownika
Wehr
Posty: 330
Rejestracja: 27 maja 2008, 19:10
Lokalizacja: C.K.S.M.K.Kraków/Zakopane
Has thanked: 12 times
Been thanked: 15 times

Re: Gra konfrontacyjna

Post autor: Wehr »

Ja popieram propozycję pod tytułem "NS: Hex".
Obecnie: Agricola, Bitwy Westeros, 7 Cudów
Moja kolekcja
A to bym chciał :-P
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Gra konfrontacyjna

Post autor: Andy »

Zwracam uwagę na celną propozycję SeeM, która może umknęła warpowi: zacząć od dokupienia dodatków do Carcassonne (skoro gra się podoba). Szczególnie Wieża może z "niewinnej układanki o mizernej interakcji" uczynić niezłą masakrę! :twisted:
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6443
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 570 times
Been thanked: 932 times

Re: Gra konfrontacyjna

Post autor: Odi »

Andy, Twój post nasunął mi na myśl Twoją koronną propozycję (aż dziw, że jej tutaj nie podałeś!), a mianowicie: Duel in the Dark

Tylko na dwie osoby, ale z wyraźną interakcją i klimatem, jawną punktacją etc. Tacie może się spodobać! :)
ODPOWIEDZ