Ekonomia - wanted dead or alive!

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Re: Ekonomia - wanted dead or alive!

Post autor: mistrz_yon »

no skoro polecial juz Brass i Automobile, to moze trzeba wyraznie powiedziec; Containter
IMHO ekonomia w czystej postaci
Awatar użytkownika
Styku
Posty: 232
Rejestracja: 07 sie 2007, 15:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ekonomia - wanted dead or alive!

Post autor: Styku »

Osadnicy z Catanu?
12' inches and single
Awatar użytkownika
Smerf Maruda
Posty: 1131
Rejestracja: 15 mar 2009, 20:53
Lokalizacja: Stolyca

Re: Ekonomia - wanted dead or alive!

Post autor: Smerf Maruda »

Styku pisze:Osadnicy z Catanu?
Błagam. Gdzie tam ekonomia?
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Ekonomia - wanted dead or alive!

Post autor: Veridiana »

Chciałam przypomnieć, że:
- ma się zarabiać kasę (Osadnicy z Catanu nie pasują)
- to ma być dla MARUDNYCH graczy a nie dla mnie, więc nie za dużo elementów nie mówiąc już o zasadach (Container?)
- do 100zł (Container??)

:D

Nad Acquire sie jeszcze zastanowię.
Ale naprawdę raczej potrzeba mi gry z planszą, ładnej, towarowo-roślinnej plus reszta kryteriów. gdybym szukała dla siebie to naprawde wezmę dużo więcej aspektów pod uwagę, ale szukam dla marud totalnych, które na sam widok dużego pudełka z mnóstwem dupereli w środku odejdą od stołu :wink:

Kojarzy ktoś Zanzibar? pomijając "różne" opinie to byłoby to coś w tym guście. No i Gwatelama Cafe. naprawdę nikt tego nie zna?

p.s. strasznie Wam dziekuję, że mi tak podpowiadacie :D (i próbujecie opchnąć swoje ulubione gry pomimo wyraźnych kryteriów :twisted:)
Awatar użytkownika
Smerf Maruda
Posty: 1131
Rejestracja: 15 mar 2009, 20:53
Lokalizacja: Stolyca

Re: Ekonomia - wanted dead or alive!

Post autor: Smerf Maruda »

Veridiana pisze:Ale naprawdę raczej potrzeba mi gry z planszą, ładnej, towarowo-roślinnej plus reszta kryteriów. gdybym szukała dla siebie to naprawde wezmę dużo więcej aspektów pod uwagę, ale szukam dla marud totalnych, które na sam widok dużego pudełka z mnóstwem dupereli w środku odejdą od stołu :wink:
"Puerto Rico" więc odpada. Samych niewolników jest parę tuzinów :-)
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Ekonomia - wanted dead or alive!

Post autor: Geko »

Smerf Maruda pisze:
Styku pisze:Osadnicy z Catanu?
Błagam. Gdzie tam ekonomia?
Inwestycje w miasta i wioski, które dają surowce z pól, które z kolei podlegają wymianie na zasadach popytu i podaży. Czy jak nie ma pieniędzy, to już nie ma ekonomii? :roll:

Polecam rzucić okiem na definicję ekonomii i nie upraszczać rzeczywistości na własne potrzeby.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Ekonomia
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Smerf Maruda
Posty: 1131
Rejestracja: 15 mar 2009, 20:53
Lokalizacja: Stolyca

Re: Ekonomia - wanted dead or alive!

Post autor: Smerf Maruda »

Geko pisze:Inwestycje w miasta i wioski, które dają surowce z pól, które z kolei podlegają wymianie na zasadach popytu i podaży. Czy jak nie ma pieniędzy, to już nie ma ekonomii? :roll:
Jeśli Catan jest grą ekonomiczną, to Risk jest grą wojenną. O, i Monopoly to też gra ekonimiczna :-)

Oczywiście, gra planszowa, jako zabawka, upraszcza rzeczywistość, ale ekstremalne spłaszczenie modelu ekonomicznego w Catanie - w którym popyt jest tak naprawdę sterowany preferencjami i osobistymi animozjami graczy - przekracza granice zdrowego rozsądku i sprawia, że gra wykracza poza jakkolwiek liberalnie określane granice definicji gry ekonomicznej.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6450
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 581 times
Been thanked: 935 times

Re: Ekonomia - wanted dead or alive!

Post autor: Odi »

Veridiana pisze: p.s. strasznie Wam dziekuję, że mi tak podpowiadacie :D (i próbujecie opchnąć swoje ulubione gry pomimo wyraźnych kryteriów :twisted:)
To akurat standard na tym forum. Podajesz kryteria, chcesz czegos dopasowanego na miare, a tu wszyscy radzą:
- gra X jest super - co prawda jest 100 zł droższa niż planowałaś ale WARTOOOO!!!! Sprzedaj złoty łancuszek od Chrzestnej i kup grę X!
- gra Y jest super - co prawda nie działa w 5 osób, tak jak chciałaś, tylko w 2, ale WARTOOO!!! Ogranicz liczbę zapraszanych znajomych (albo grajcie na zmianę) i kup grę Y!
- gra Z jest wybitnie super - co prawda chciałaś coś w wersji PL, a Z jest tylko w wersji francuskiej z niemieckim tłumaczeniem ale WARTOOOOO!!! Najwyżej się nauczysz nowego języka
- gra W jest super mega hiper super - co prawda chcieliście coś o zwierzętach, a W jest o kosmosie, ale WARTOOOO!!! Najwyżej zrobicie re-theming na zwierzaczki
- gra Q jest super wypas - co prawda chcieliście coś dla dzieci ok 6 roku życia, a przy Q najlepiej bawią się 28letni fani Monthy-Pytona ale WARTOOOO!!! Najwyżej z dziećmi zagracie w coś innego - kupcie Q!
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Ekonomia - wanted dead or alive!

Post autor: Geko »

Smerf Maruda pisze: Oczywiście, gra planszowa, jako zabawka, upraszcza rzeczywistość, ale ekstremalne spłaszczenie modelu ekonomicznego w Catanie - w którym popyt jest tak naprawdę sterowany preferencjami i osobistymi animozjami graczy
Nie to co w wielu innych grach ekonomicznych, gdzie gracze zachowują się absolutnie rozsądnie, świetnie symulując zależności rynkowe występujące w rzeczywistości. Na przykład w Wysokim Napięciu każdy prowadzi rozbudowany rachunek przepływów pieniężnych, liczy stopy zwrotu, podejmuje najoptymalniejsze decyzje co do inwestycji i zysków i absolutnie nie kieruje się żadnymi emocjami w stosunku do innych graczy... :lol:

A swoją drogą czy w rzeczywistości wszyscy zachowują się rozsądnie, przewidywalnie i bez żadnych animozji?
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6450
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 581 times
Been thanked: 935 times

Re: Ekonomia - wanted dead or alive!

Post autor: Odi »

Smerf Maruda pisze:Oczywiście, gra planszowa, jako zabawka, upraszcza rzeczywistość, ale ekstremalne spłaszczenie modelu ekonomicznego w Catanie - w którym popyt jest tak naprawdę sterowany preferencjami i osobistymi animozjami graczy - przekracza granice zdrowego rozsądku i sprawia, że gra wykracza poza jakkolwiek liberalnie określane granice definicji gry ekonomicznej.
No - brakowało jeszcze tylko offtopicu :)

Oczywiście, Osadnicy są bardzo uproszczeni, ale zasady popytu podaży są bardzo jasne. Na początku istotne są drewno i cegły. W drugiej części gry na znaczeniu zyskują zboże i skały. Barany są niby zawsze trochę z boku, ale przez to względnie łatwo zostac monopolistą w dostawie tego surowca i zapewnić sobie interesujące dochody.
Ceny za surowce są DOKŁADNIE regulowane czystym popytem i podażą. Jak nie ma baranów na rynku, to dla kogoś, kto idzie w strategię Kart Rozwoju, jeden baran może być wart czasem i trzy inne karty. I tak z każdym surowcem.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Re: Ekonomia - wanted dead or alive!

Post autor: jax »

Odi pisze:
Veridiana pisze: p.s. strasznie Wam dziekuję, że mi tak podpowiadacie :D (i próbujecie opchnąć swoje ulubione gry pomimo wyraźnych kryteriów :twisted:)
To akurat standard na tym forum. Podajesz kryteria, chcesz czegos dopasowanego na miare, a tu wszyscy radzą:
- gra X jest super - co prawda jest 100 zł droższa niż planowałaś ale WARTOOOO!!!! Sprzedaj złoty łancuszek od Chrzestnej i kup grę X!
- gra Y jest super - co prawda nie działa w 5 osób, tak jak chciałaś, tylko w 2, ale WARTOOO!!! Ogranicz liczbę zapraszanych znajomych (albo grajcie na zmianę) i kup grę Y!
- gra Z jest wybitnie super - co prawda chciałaś coś w wersji PL, a Z jest tylko w wersji francuskiej z niemieckim tłumaczeniem ale WARTOOOOO!!! Najwyżej się nauczysz nowego języka
- gra W jest super mega hiper super - co prawda chcieliście coś o zwierzętach, a W jest o kosmosie, ale WARTOOOO!!! Najwyżej zrobicie re-theming na zwierzaczki
- gra Q jest super wypas - co prawda chcieliście coś dla dzieci ok 6 roku życia, a przy Q najlepiej bawią się 28letni fani Monthy-Pytona ale WARTOOOO!!! Najwyżej z dziećmi zagracie w coś innego - kupcie Q!
100% racji, Odi. Takie watki przeksztalacja sie w watki typu 'moja ulubiona gra majaca jakiekolwiek pozory zwiazku z wymaganiami pytajacego' :roll:
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Re: Ekonomia - wanted dead or alive!

Post autor: mistrz_yon »

Odi pisze:
Veridiana pisze: p.s. strasznie Wam dziekuję, że mi tak podpowiadacie :D (i próbujecie opchnąć swoje ulubione gry pomimo wyraźnych kryteriów :twisted:)
To akurat standard na tym forum. Podajesz kryteria, chcesz czegos dopasowanego na miare, a tu wszyscy radzą:
- gra X jest super - co prawda jest 100 zł droższa niż planowałaś ale WARTOOOO!!!! Sprzedaj złoty łancuszek od Chrzestnej i kup grę X!
- gra Y jest super - co prawda nie działa w 5 osób, tak jak chciałaś, tylko w 2, ale WARTOOO!!! Ogranicz liczbę zapraszanych znajomych (albo grajcie na zmianę) i kup grę Y!
- gra Z jest wybitnie super - co prawda chciałaś coś w wersji PL, a Z jest tylko w wersji francuskiej z niemieckim tłumaczeniem ale WARTOOOOO!!! Najwyżej się nauczysz nowego języka
- gra W jest super mega hiper super - co prawda chcieliście coś o zwierzętach, a W jest o kosmosie, ale WARTOOOO!!! Najwyżej zrobicie re-theming na zwierzaczki
- gra Q jest super wypas - co prawda chcieliście coś dla dzieci ok 6 roku życia, a przy Q najlepiej bawią się 28letni fani Monthy-Pytona ale WARTOOOO!!! Najwyżej z dziećmi zagracie w coś innego - kupcie Q!
o jezu, odelcialem :)
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Re: Ekonomia - wanted dead or alive!

Post autor: mistrz_yon »

jax pisze:
Odi pisze:
Veridiana pisze: p.s. strasznie Wam dziekuję, że mi tak podpowiadacie :D (i próbujecie opchnąć swoje ulubione gry pomimo wyraźnych kryteriów :twisted:)
To akurat standard na tym forum. Podajesz kryteria, chcesz czegos dopasowanego na miare, a tu wszyscy radzą:
- gra X jest super - co prawda jest 100 zł droższa niż planowałaś ale WARTOOOO!!!! Sprzedaj złoty łancuszek od Chrzestnej i kup grę X!
- gra Y jest super - co prawda nie działa w 5 osób, tak jak chciałaś, tylko w 2, ale WARTOOO!!! Ogranicz liczbę zapraszanych znajomych (albo grajcie na zmianę) i kup grę Y!
- gra Z jest wybitnie super - co prawda chciałaś coś w wersji PL, a Z jest tylko w wersji francuskiej z niemieckim tłumaczeniem ale WARTOOOOO!!! Najwyżej się nauczysz nowego języka
- gra W jest super mega hiper super - co prawda chcieliście coś o zwierzętach, a W jest o kosmosie, ale WARTOOOO!!! Najwyżej zrobicie re-theming na zwierzaczki
- gra Q jest super wypas - co prawda chcieliście coś dla dzieci ok 6 roku życia, a przy Q najlepiej bawią się 28letni fani Monthy-Pytona ale WARTOOOO!!! Najwyżej z dziećmi zagracie w coś innego - kupcie Q!
100% racji, Odi. Takie watki przeksztalacja sie w watki typu 'moja ulubiona gra majaca jakiekolwiek pozory zwiazku z wymaganiami pytajacego' :roll:
przesaaaaaaaaaaada, nie widzialemw tym watku Draco reklamujacego zolwiki
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Ekonomia - wanted dead or alive!

Post autor: yosz »

jax pisze:100% racji, Odi. Takie watki przeksztalacja sie w watki typu 'moja ulubiona gra majaca jakiekolwiek pozory zwiazku z wymaganiami pytajacego' :roll:
Nie prawda!! Nikt nie polecił Through the Ages. Ja nie poleciłem Race for the Galaxy chociaż jest zarabianie kasy i w ogóle ekonomia ;) Za to poleciłem Twoją ukochaną Industrię ;)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2789
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 628 times

Re: Ekonomia - wanted dead or alive!

Post autor: bogas »

Pamiętacie Sigmę i Pi? Przybyszów z Matplanety? Jeśli tak to dobrze, a jeśli nie to tylko przypomnę, że mieli totalną jazdę odnośnie zbiorów. Wszystko kręciło się wokół zbiorów i części wspólnych zbiorów. Zawsze myślałem "Na cholerę te zbiory?!". A tu proszę Veridiana szuka gry ekonomicznej, a więc zbiór gier ekonomicznych, ładnej - zbiór gier ładnych, ma być na rebelu - zbiór gier z rebela, ma mieć planszę - zbiór gier z planszą, ma być do 100 zł - zbiór gier do 100 zł, najlepiej niezbyt negocjacyjna - zbiór gier niezbyt negocjacyjnych, która ma zdecydowanie więcej pozytywnych opinii - zbiór gier ze zdecydowanie większą ilością pozytywnych opinii. Pewnie coś mi umknęło, ale to nieistotne, bo już w połowie tej wyliczanki część wspólna tych zbiorów jest pusta. :mrgreen:
Moja rada. Albo pójdziesz na kompromis i pewne ustępstwa, albo zmień współgraczy :twisted:
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Ekonomia - wanted dead or alive!

Post autor: kwiatosz »

A może Zooloretto? Zwierzaki, tudzież inne budki z napojami, cośtam się kupuje, wymienia (no dawno nie grałem, to nie pamiętam tak dokładnie :wink: )
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Smerf Maruda
Posty: 1131
Rejestracja: 15 mar 2009, 20:53
Lokalizacja: Stolyca

Re: Ekonomia - wanted dead or alive!

Post autor: Smerf Maruda »

Geko pisze:Nie to co w wielu innych grach ekonomicznych, gdzie gracze zachowują się absolutnie rozsądnie, świetnie symulując zależności rynkowe występujące w rzeczywistości. Na przykład w Wysokim Napięciu każdy prowadzi rozbudowany rachunek przepływów pieniężnych, liczy stopy zwrotu, podejmuje najoptymalniejsze decyzje co do inwestycji i zysków i absolutnie nie kieruje się żadnymi emocjami w stosunku do innych graczy... :lol:
Mówimy o Keszfloł? ;-)

Trochę bardziej serio: w WN - na ile to możliwe w prostej planszówce - zamodelowano - poprzez rynki towarów - mechanizmy popytu i podaży, czego w Katanie absolutnie nie ma, bo tam cena ustalana jest arbitralnie przez współgraczy.
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1186
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 22 times

Re: Ekonomia - wanted dead or alive!

Post autor: veljarek »

Wracając do Automobile, to w rebelu nie znajdziesz i w żadnym innym sklepie też tej gry nie uświadczysz.
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Awatar użytkownika
Smerf Maruda
Posty: 1131
Rejestracja: 15 mar 2009, 20:53
Lokalizacja: Stolyca

Re: Ekonomia - wanted dead or alive!

Post autor: Smerf Maruda »

veljarek pisze:Wracając do Automobile, to w rebelu nie znajdziesz i w żadnym innym sklepie też tej gry nie uświadczysz.
Jest na http://warfroggames.com/
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Ekonomia - wanted dead or alive!

Post autor: Nataniel »

Osadnicy z Catanu - klasyka, najlepsza gra ekonomiczna jaką znam.
Puerto Rico - nie gralas? Wstyd :)
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Re: Ekonomia - wanted dead or alive!

Post autor: mistrz_yon »

a klasyka w postaci 'Gwiezdnego Kupca'? na allegro mozna nabyc
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1186
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 22 times

Re: Ekonomia - wanted dead or alive!

Post autor: veljarek »

Smerf Maruda pisze:
veljarek pisze:Wracając do Automobile, to w rebelu nie znajdziesz i w żadnym innym sklepie też tej gry nie uświadczysz.
Jest na http://warfroggames.com/
Z tego co pamietam to byla mowa w wątku o sklepie Rebel. Raczej nikt nie wspominał tutaj o sprrowadzeniu gry. Gra miala być do 100zł :)
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
MsbS
Posty: 883
Rejestracja: 30 mar 2008, 17:34
Has thanked: 54 times
Been thanked: 73 times

Re: Ekonomia - wanted dead or alive!

Post autor: MsbS »

Na dwie osoby zaproponowałbym Jambo, ale ma być chyba na więcej, więc się powstrzymam :-)

Przyszło mi do głowy jeszcze Wealth of Nations które mi się bardzo graficznie podoba, ale jest nieco za droga, ciut za długa, no i kontrowersyjna.

No i Goa - ale tego akurat nie ma w Rebelu...
Awatar użytkownika
Smerf Maruda
Posty: 1131
Rejestracja: 15 mar 2009, 20:53
Lokalizacja: Stolyca

Re: Ekonomia - wanted dead or alive!

Post autor: Smerf Maruda »

veljarek pisze:Z tego co pamietam to byla mowa w wątku o sklepie Rebel. Raczej nikt nie wspominał tutaj o sprrowadzeniu gry. Gra miala być do 100zł :)
Czasem nie można mieć wszystkiego. Czy ważniejsze jest, żeby gra była dobra, czy żeby kosztowała <100 PLN i była z Rebela?

Żeby nie było off-topic. W tym zakresie cenowym można kupić:
* Puerto Rico (na Rebelu nie ma, ale można ściągnąć bezpośrednio z Lacerty),
* Genua - 40 złotych więcej, ale to kwintesencja handlu i ekonomii, choć dla mnie ta gra to jeden mega-chaos,
* Wysokie Napięcie - popyt/podać, licytacja, wszystko to, co trzeba. Kosztuje z 20 złotych więcej,
* Hab & Gut (z 30 złotych więcej),
* Industria?

i pewno mnogość innych.
Awatar użytkownika
Smerf Maruda
Posty: 1131
Rejestracja: 15 mar 2009, 20:53
Lokalizacja: Stolyca

Re: Ekonomia - wanted dead or alive!

Post autor: Smerf Maruda »

Zapomniałem jeszcze o Wealth of Nations - również nieco drożej niż zakładane 100 PLN.
ODPOWIEDZ