gry bliźniaki

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
lakebutler
Posty: 39
Rejestracja: 27 cze 2009, 13:57
Kontakt:

gry bliźniaki

Post autor: lakebutler »

Hej, nie jestem narazie wielkim znawcą gier, a zamierzam kilka nabyć. Najbardziej interesują mnie gry strategiczno-ekonomiczne, raczej dla dwóch osób. Szukając na forach info o grach, które mnie interesują często mam wrażenie, że wiele gier jest bardzo podobnych i obawiam się ryzykować (w praktyce jednak szczegół może sprawić, że nie są takie podobne, zdaję sobie sprawę). Mam taką prośbę, możecie napisać, które gry odrazu kojarzą wam się, że są bliźniacze i czy Mr Jack jest zbliżony do Scotland Yardu. Gram obecnie w Jacka, zastanawiałam sie na SY ale obawiam się, że może być zbliżony.Na tę chwilę posiadam Diamonds Club, Książęta Florencji, Pędzące Żółwie i nie chciałambym kupić czegoś podobnego. Najbardziej w tej chwili jestem zainteresowana anbyciem Darjeeling, Targ Rybny, Agricola,Acquire, California i Finca.Przy okazji może którąś z nich odpuścić sobie jeśli ma być głownie dla dwóch osób. Z góry dzięki
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: gry bliźniaki

Post autor: MichalStajszczak »

Scotland Yard to zupełnie inna gra niż Mr Jack. Ale Scotland Yard do gry w dwie osoby się nie nadaje, więc chyba i tak odpada
Awatar użytkownika
Wehr
Posty: 332
Rejestracja: 27 maja 2008, 19:10
Lokalizacja: C.K.S.M.K.Kraków/Zakopane
Has thanked: 12 times
Been thanked: 15 times

Re: gry bliźniaki

Post autor: Wehr »

Kupuj Agricolę. ;-)
Obecnie: Agricola, Bitwy Westeros, 7 Cudów
Moja kolekcja
A to bym chciał :-P
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: gry bliźniaki

Post autor: Veridiana »

Scotland Yard nadaje się tylko do gry w 2 osoby! chyba, że lubicie gry kooperacyjne, gdzie każdy uważa że ma lepszy pomysł i wychodzi z tego jedna wielka kłótnia. bo w SY trzeba mieć spójny plan a do tego w zupełności wystarczy jeden przeciwnik (będę się przy tym upierać do śmierci! :mrgreen: )
Lucf
Posty: 1346
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: gry bliźniaki

Post autor: Lucf »

Witamy Cię.
Polecam poradnik Odiego - naprawde dobry.
ja o Agricoli i Acquire
Agri-na dwie osoby kapitalna, wg mnie najlepsza w dwie osoby - taki pojedynek na farmy. Jest to niby ekonomiczna - ale nie ma tu jakby samej ekonomii sensu stricto. Po prostu OPTYMALIZUJESZ ruchy by zebrać jak najwiecej produktów do farmy.

Natomiast Acquire to giełdowa. Kafelki na planszy się dostawia dzięki temu sieci hoteli się rozrastają . I kupujesz akcji hoteli - jak dobrze przewidzisz, zainwestujesz w hotele które się później rozwiną zyskasz więcej kasy, bo ich akcje wzrosną. [nie ma to nic wspólnego z eurobiznesem :)] ja po jednej rozgrywce chcę kupić. Notabene to gra z 1962roku - więc każdy zwykły śmiertelnik jak mu powiesz, że to taka stara gra, klasyka no to będzie musiał zagrać! :D Więc jest to typowa gra gdzie kupujesz aukcje i potem sprzedajesz, ale chyba jedna z lepszych.

Ale jest niestety od 3 osób, ale aż do 6.

Oczywiście polecam też Scrabble. Zaraz kilku forumowiczów napisze, że to nudy , ale nie zważaj na to ;) to naprawdę dobra gierka, z wieloma możliwościami strategii i etc.

Natomiast bliźniacze ostatnio wydawały mi się STONE AGE i Kingsburg, choć niuansów jest dużo. Podobnie kilka mechanizmów w Agri i Caylusie.
lakebutler
Posty: 39
Rejestracja: 27 cze 2009, 13:57
Kontakt:

Re: gry bliźniaki

Post autor: lakebutler »

Dzięki za podpowiedzi. Umieściłam w temacie w sumie dwa pytania ale najbardziej jestem zianteresowana grami podobnymi do siebie. Agricolę mam na liście w pierwszej trójce ale o tej grze można wiele info znaleźć. A są pewne gry o których jest zdecydowanie mniej info stąd moje pyt- gdyż gry które mnie interesują zwykle zaczynają się od opisu typu: rządzisz krajem, zbuduj najlepszy, największy, zostań najlepszym... etc. Chciałabym uniknąć kupienia kilku podobnych gier, wiem że jest tu sporo zapaleńców ze sporą wiedzą i doświadczeniem i chciałam poznać, które gry są do siebie mocno zbliżone. Scrabble mam i szczerze przyznam kurzą się, wolę grać w nie przez internet, ciągnie mnie do ładnych planszy z wątkami ekonomicznymi, kupowaniem itp. bardzo mnie nurtuje ten TARG RYBNY, DARLEELING i CALIFORNIA, o tych grach najtrudniej znaleźć konkretne informacje, a gdzieś tam wydaję mi się, że mają podobne opisy, no i czy na 2 osoby da się zagrać czy odpuścić. A poza tymi grami to oczywiście dziesiątki innych mnie intrygują ale tu sobie lepiej poradziłam ze zdobyciem wiedzy, choć podkreślam jeszcze raz, że większość gier które mnie interesują ma zbliżone opisy, choć wiem, że w praktyce mogą się kompletnie różnić. Będę wdzięczna za więcej sugestii
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: gry bliźniaki

Post autor: Perpetka »

A czy znasz angielski i serwis Board Game Geek? Tam można znaleźć w zasadzie wszystko o każdej grze

http://www.boardgamegeek.com/boardgame/21464 - California
http://www.boardgamegeek.com/boardgame/32165 - Darjeeling
http://www.boardgamegeek.com/boardgame/22233 - Fishmarkt

Nawet z samego punktowego opisu mechaniki widać, że dwie pierwsze są może i podobne, ale jednak inne, a trzecia już zupełnie inna. Jeśli chodzi o granie w dwójkę, to Kalifornia i herbata mają jedynie po 17 głosujących (rybek nikt pod tym kątem nie ocenił), ale jakoś gra w dwójkę nie jest dla żadnej z tych gier polecana.

Natomiast... wszystkie te trzy gry jakieś takie niezbyt popularne. Mogą być przeoczonymi przez tłum zagubionymi perełkami, ale może one po prostu słabe są?
Lucf
Posty: 1346
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: gry bliźniaki

Post autor: Lucf »

A może te gry niedostrzeżone są?
Herbata mnie się wizualnie bardzo podoba, z chęcią bym zagrał jakby ktoś miał. Jeśli nikt w pobliżu nie ma być mogła spróbować to w ostateczności można kupić w ciemno - zawsze jest ekscytacja, poznawanie nowej gry, czytanie instruckji , a myślę że jak się nie spodoba to na tym forum na pewno ktoś kupi :)

Odnośnie Targu rybnego Westwood pisał w tym wątku - przeczytaj dlaczego: http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... a&start=50
lakebutler
Posty: 39
Rejestracja: 27 cze 2009, 13:57
Kontakt:

Re: gry bliźniaki

Post autor: lakebutler »

Dzięki. rzeczywiście Targ Rybny gdy zrobię zbliżenie pokazuje od 3 osób, natomiast w sklepach internetowych było, że od dwóch. Darjeeling mi się podoba wizualnie i muszę się powstrzymywać od tej gry, a w sumie nie mając większej wiedzy, narazie wstrzymam się z decyzją. To, że te gry są niepopularne jeszcze bardziej mnie nakręca.No i dziękuję za linki, trochę tam info jest ale tak wogóle wszystko chciałam umieścić w jednym wątku, a najbardziej mi chodziło o wszelkie skojarzenia, które gry są bardzo podobne i ew którą wybrać zamiast...
Lucf
Posty: 1346
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: gry bliźniaki

Post autor: Lucf »

To podam jescze jeden kontrowersyjny typ: Rój - Army of frogs - Logan stones :)
lith
Posty: 56
Rejestracja: 05 mar 2008, 09:31

Re: gry bliźniaki

Post autor: lith »

Myślałem, że szukasz par w stylu Meuterer - Verrater, albo Kingdoms - Beowulf. Z tego co wiem to żadna z Twoich gier nie ma takiego odpowiednika. Książęta i Agricola są o tyle podobne, że to i to jest średnio-ciężką ekonomiczną eurogrą, ale doprecyzuj proszę swoje pytanie. Chcesz, żebyśmy podali Ci, które tytuły są podobne z tych, które wymieniłaś? Bo chyba nie mamy stworzyć wielkiej listy gier podobnych, wejdź na BGG i zobacz ile tego jest ;) Jeżeli chodzi Ci właśnie o to, to na BGG każda gra ma podane "category" i "mechanic". Klikając w odpowiednie linki będziesz dostawała gry podobne w jakimś elemencie. Albo możesz użyć zaawansowanego wyszukiwania na BGG w celu odnalezienia gier mających więcej cech wspólnych.
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: gry bliźniaki

Post autor: Perpetka »

Bo wiesz, "podobne" jest bardzo nieostrą kategorią. Jeden Ci powie, że Caylus jest podobny do Filarów Ziemi, bo obie gry polegają na mechanice worker placement i ich tematem jest zbieranie surowców i budowanie z nich zamku/katedry. Drugi zakrzyknie, że gdzie Caylus, gdzie Filary, jedno ciężkie, zmóżdżające, drugie z elementem losowym. Jeden powie, że Race for the Galaxy jest mechanicznie podobne do San Juan, drugi podkreśli elementy różniące te gry i doda, że ma i grywa w obie.
W zasadzie wszystkie współczesne gry planszowe mają jakieś wspólne elementy. Niewiele jest przykładów ewidentnego bliźniactwa, typu Wallenstein -> Shogun czy Jungle Speed -> Prawo Dżungli.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: gry bliźniaki

Post autor: Veridiana »

A ja rozumiem o co koleżance chodzi :)
podobne to znaczy.. podobne i już! każdy ma chyba to naturalne wrażenie, że "ta gra jest fajna, ale mam PODOBNĄ w domu, więc po co mi dwie, za te pieniądze kupię coś INNEGO".
oczywiście czasem kupujemy gry podobne, bo obie są tak fantastyczne, że nie ma siły, ale generalnie unikamy dublowania, np. mam już małą krótką area conrtol to po co mi druga mała krótka area control; mam już jedną epopeję wojenną to po co mi następna, skoro ta jest super; mam proste lekkie kafelki to po kiego mi inna lekka gra kafelkowa; mam już 6godzinną dłużyznę fantasy to na co komu Wow; co wieczór podbijamy kosmos kartami akcji to teraz bym chciała popodbijać dzikie stepy północnoamerykańskie rzucając kostką itp.

p.s. przykład z kostką był średni :?
lakebutler
Posty: 39
Rejestracja: 27 cze 2009, 13:57
Kontakt:

Re: gry bliźniaki

Post autor: lakebutler »

precyzuję pytanie, chodziło mi ogólnie. I oczywiście nie chcę nikogo zanudzać, obarczać super długaśną listą. Chodzi mi bardziej o subiektywne opinie, każdego z Was, czy macie takie odczucia, że coś jets prawie identyczne. A jak wspomniałam wcześniej z rozpędu chciałam zadać kilka pytań naraz. Szukam gier i wiele z nich ma podobne opisy, zgłębiam wiedzę i czasem wydaję mi się, że coś może być bardzo zbliżone,a że nie mam takiej wiedzy jak co niektórzy tutaj o grach, stąd moje obawy. Poprostu chodzi mi o subiektywne skojarzenia, a zdaje sobie sprawę, że każdy może inaczej patrzeć. Ale to by mnie minimalnie naprowadziło....
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1213
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 364 times
Been thanked: 250 times

Re: gry bliźniaki

Post autor: Deem »

Podłączę się do tematu z następującym pytaniem. Jak bardzo podobne są Goa i Diamnods Club? Ten sam autor, mechanizm licytacji. Jestem szczęśliwym posiadaczem pierwszego tytułu, drugi wydaje mi się ciekawy, natomiast nie wiem czy niepotrzebnie nie powielę tego samego.
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: gry bliźniaki

Post autor: melee »

Można dostrzec pewne podobieństwo, ale na pewno nie zaszkodzi mieć obu gier w kolekcji. Oczywiście im więcej ma się gier, tym pewnie łatwiej przełknąć podobieństwo. Co do Darjeeling - ja osobiście odradzam, może i oryginalna, ale chyba w złym znaczeniu.
lakebutler
Posty: 39
Rejestracja: 27 cze 2009, 13:57
Kontakt:

Re: gry bliźniaki

Post autor: lakebutler »

Akurat nie wiem. Mam Diamonds Club ale nie grałam jeszcze, za to marzę o Goa i mam na liście, jak tylko pojawi się w sklepach.Więc to przydatne byłoby info. Wracając do DC poprostu mam lęk przed zapoznaniem się z tą grę. To chyba trauma po Książętach Florencji.
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: gry bliźniaki

Post autor: janekbossko »

DC nie ma nic wspolnego z KF wiec nie wiem o co chodzi z trauma
DC to naprawde mila i fajna gra...szybka bo w godzine partie w 4 osoby mozna zagrac. Reguły dosc skomplikowane ale tylko przy tlumaczeniu, po pierwszj rundzie wszyscy wiedza o co chodzi. w moim towarzystwie kto zagral temu sie podobalo :)
Awatar użytkownika
serafin1
Posty: 74
Rejestracja: 27 sty 2008, 21:52

Re: gry bliźniaki

Post autor: serafin1 »

janekbossko pisze: w moim towarzystwie kto zagral temu sie podobalo :)
i dlatego janek się DC już pozbył :lol:
☻/
/▌
/ \
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: gry bliźniaki

Post autor: melee »

lakebutler pisze:Akurat nie wiem. Mam Diamonds Club ale nie grałam jeszcze, za to marzę o Goa i mam na liście, jak tylko pojawi się w sklepach.
W tę stronę to naturalne :)
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: gry bliźniaki

Post autor: janekbossko »

DC lezy łądnie u mnie na półce wiec nie bardzo rozumiem :)
powiem więcej nawet na niego teraz patrze...gra jest szybka i mimo kilku głosów wcale nie jest broken
Awatar użytkownika
serafin1
Posty: 74
Rejestracja: 27 sty 2008, 21:52

Re: gry bliźniaki

Post autor: serafin1 »

janekbossko pisze:DC lezy łądnie u mnie na półce wiec nie bardzo rozumiem :)
oto chodzi :)

http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... =10&t=7942

a że ją jeszcze masz to się zdziwiłem :)
☻/
/▌
/ \
ODPOWIEDZ